28 września zakończyły się w naszej szkole zajęcia dydaktyczne w roku szkolnym 2012-2013. Podczas uroczystych akademii wyróżniający się uczniowie klas I-VI otrzymali odznakę wzorowego ucznia, nagrody książkowe i dyplomy. Pożegnaliśmy także klasy VI. Podziękowania otrzymali rodzice, którzy szczególnie aktywnie angażowali się w życie klasy i szkoły. Wszystkim uczniom życzymy radosnych i bezpiecznych wakacji.
Akademia klas IV-V
21 czerwca o godzinie 12.00 na rynku w Bytomiu odbył się flash mob. Bytomianie - w tym uczniowie naszej szkoły, stworzyli na rynku wielkie serce, a następnie tańczyli w rytm piosenek wygrywanych przez orkiestrę Budowlanki. Impreza została zorganizowana w związku z plebiscytem Milki, w którym Bytom walczy o tytuł najmilszego miasta w Polsce.
Z 14 na 15 czerwca odbyła się w naszej szkole I Szkolna Noc z Planszówkami. Impreza trwała prawie 14 godzin, wzięło w niej udział 9 drużyn 4 osobowych, rozegrano 50 gier i zjedzono 18 pizz. Najbardziej aktywna grupa - grała do samego rana - rozegrała 8 gier. Najbardziej popularnymi grami okazały się być: Osadnicy z Catanu, Kolejka i Cyklady. Łącznie gracze mieli do dyspozycji ponad 20 tytułów z których każda została wypożyczona:) Dziękujemy rodzicom, nauczycielom i uczniom z wspólną zabawę:) Mamy nadzieję, że za rok uda nam się zorganizować kolejną edycję:)
24 maja przypadła 470 rocznica śmierci naszego patrona Mikołaja Kopernika. Z tej okazji Liceum Ogólnokształcące i Technikum im. Mikołaja Kopernika w Zespole Szkół w Porębie zorganizowało ogólnopolską akcję "Wspólna Orbita Kopernika". Oczywiście i nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji. Poprzez stronę internetową połączyliśmy się z innymi szkołami, których patronem jest wielki astronom. W jedną orbitę połączyły się z nami: Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika nr 4 w Zawierciu, Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika nr 1 w Myszkowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Mikołaja Kopernika nr 6 w Rudzie Śląskiej, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika nr 3 w Dąbrowie Górniczej, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Olszynie, Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu, II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Siemianowicach Śląskich, VII Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Mikołaja Kopernika w Łaziskach i Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika nr 1 w Tarnowie.
Dzisiaj - 11 czerwca - odbyła się w naszej szkole "Koloriada 2013". Impreza integracyjna zorganizowana przez Edterek oraz uczniów I klasy VII LO w Bytomiu. W "Koloriadzie uczestniczyli - organizatorzy, czyli uczniowie Edterka, nasza szkoła i reprezentująca ją - klasa 1b wraz ze swoją wychowawczynią panią Mariolą Kulczycką, oraz klasa 3b ze Szkoły Podstawowej nr 51. Na dzieciaki czekały cztery sale pełne kolorowej zabawy: Kraina Bum-Bum-Rurek, Tęczowa Płachta, Kolorowe Szarfy oraz Wielobarwne Bibułki z Górnej Półki:) Były pląsy, tańce, dużo śmiechu i zabawy. Za rok kolejna edycja:) Może w jeszcze większym składzie:)
22 maja uczniowie naszej szkoły: Agata Huk, Maks Pakos, Michał Muzyka, Adam Patschek, Konrad Fijałkowski, Patrycja Pajkos, Weronika Gargas i Victoria Wójcik uczestniczyli w happeningu pod hasłem "Park Miejski - zadbajmy o Niego Razem". Impreza rozpoczęła się o godzinie 10.00 przemówieniem MZZiGK i powitaniem zebranych gości. Potem głos zabrała pani Danuta Moskal, która opowiadała o historii powstania Parku Miejskiego i jego najciekawszych miejscach, po czym udaliśmy się na polanę, by symbolicznie posadzić drzewko ku pamięci pana doktora Leopolda Kobierskiego. Uroczystości towarzyszyły występy przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. O godzinie 10.50 Patrycja przystąpiła do konkursu zaczarowane drzewa wokół nas", a Victoria, Weronika, Adam, Maks i Konrad rozpoczęli bieg edukacyjny (zajęli IV miejsce). Ostatnim punktem programu był quiz wiedzy o parku, w którym Agata i Michał zajęli I miejsce (byli świetni!). Dzień spędziliśmy wyjątkowo i uważamy, że takich imprez powinno być więcej.
25 maja, w sobotę, rodzice naszych uczniów uczestniczyli w pierwszym etapie corocznego turnieju piłkarskiego ?Rodzice-dzieciom, dzieci-rodzicom?. Po gładkim pokonaniu grupowych rywali różnicą czterech i pięciu bramek, nasza drużyna dopiero w finale trafiła na godnych siebie przeciwników, z którymi po fascynującej walce przegrała niestety 1:2. Ostatecznie jednak do turnieju finałowego, który odbędzie się na obiekcie sportowym ?Torkacik? w dniu 15 czerwca, kwalifikowały się dwie najlepsze drużyny z każdego okręgu, więc nasi ojcowie mogli wrócić do swych żon z poczuciem dobrze wypełnionej misji. Warto zaznaczyć, że w tym roku o miejscu drużyny decydowały nie tylko wydarzenia boiskowe, ale także wszystko to, co przygotowały dzieci z danych szkół w ramach szeroko pojętego dopingu ? w tym występy cheerleaderek czy prezentowane transparenty.
Na koniec już teraz zapraszamy wszystkich na nasze występy 15 czerwca. Start ? godzina 10:00, obiekt ? ?Torkacik?. Potrzebujemy was!
26 maja 2013r. w kościele Trójcy Świętej w Bytomiu odbył się festyn parafialny, w trakcie którego krótki program artystyczny zaprezentowali uczniowie naszej szkoły. ?Nutki Kopernika? zaśpiewały kilka piosenek, a scenki kabaretowe zaprezentowali uczniowie klasy 4b i kabaret ?Lemury?. Uczestnikom festynu bardzo spodobał się występ naszych uczniów.
29 maja 2013 roku w naszej szkole odbyła się duża uroczystość związana z obchodami Dnia Europy oraz przypomnieniem zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W trakcie uroczystości dowiedzieliśmy się ważnych informacji związanych z Unią Europejską. Co pół roku zmienia się przewodnictwo w Unii Europejskiej. 1 stycznia tego roku na czele UE stanęła Irlandia. Kraj ten przybliżyła nam prezentacja multimedialna. Zaprezentowali się także uczniowie ze Szkolnego Klubu Europejskiego, w prezentacji w formie cut scenek, o Antwerpii - mieście flamandzkim. Zwieńczeniem obchodów Dnia Europy było przedstawienie teatralne w języku angielskim pt. "The Wawel Dragon". W drugiej części uroczystości dowiedzieliśmy się jak należy prawidłowo poruszać się po drodze pieszo i na rowerze, oraz jak powinien być wyposażony nasz rower. W trakcie akademii usłyszeliśmy wiele ciekawych informacji.
26 maja 2013r. w Bytomiu gościł prezydent RP - Bronisław Komorowski. Podczas swojej wizyty odwiedził między innymi Muzeum Górnośląskie, gdzie ubrana w tradycyjny strój rozbarski - przywitała go uczennica naszej szkoły - Justyna Mularczyk.
21 maja uczniowie klas piątych i szóstych uczestniczyli w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie składało się z części teoretycznej oraz praktycznej, podczas której uczniowie mieli okazję sprawdzić nabytą wcześniej wiedzę. Ćwiczenia odbywały się na manekinach, a dotyczyły umiejętności wykonania resuscytacji. Miejmy nadzieję, że zajęcia te wyposażyły naszych uczniów, chociaż w podstawowym zakresie w umiejętność udzielania pierwszej pomocy.
Tradycyjnie już w okolicach 9 maja, czyli Dnia Europy odbyła się w naszym mieście impreza miejska, podczas której prezentowały się Szkolne Kluby Europejskie. Jak co roku uczestniczył w niej także Klub z naszej szkoły. Tym razem tematem przewodnim były "Prawa miejskie i obywatelskie w miastach średniowiecznej Europy". Zadaniem uczniów było przygotowanie prezentacji na w/w temat w formie krótkiej scenki teatralnej. Nasi klubowicze przygotowali prezentację na temat Antwerpii, flamandzkiego miasta, które w ówczesnych czasach było ważnym centrum handlowym zachodniej Europy. Wczesnym przedpołudniem na deskach Bytomskiego Centrum Kultury rozpoczął się konkurs, w którym wystąpiliśmy z naszym przedstawieniem. Uczniowie popisali się prawdziwym kunsztem aktorskim, a nasze stroje zachwyciły wszystkich widzów. Mimo że nie zdobyliśmy pierwszego miejsca, bawiliśmy się świetnie. Potem w barwnym korowodzie średniowiecznych dam, rycerzy, wikingów, królów, mieszczan i chłopów przeszliśmy ulicami miasta na Rynek, gdzie oglądaliśmy pokazy walk rycerskich i tańców średniowiecznych oraz słuchaliśmy muzyki dawnej. Organizatorzy zadbali też o to, by każdy uczestnik otrzymał drobną pamiątkę z imprezy. Pięknie było choć przez chwilę pożyć w średniowiecznej Europie!
24 maja w naszej szkole odbył się już V Bytomski Przegląd Teatrzyków w j. angielskim ?Mini Drama Festival 2013?. Obejrzeliśmy takie przedstawienia jak: ?Little red Riding Hood?, ?The Ugly Duckling?, ?The Wawel dragon? oraz ?Who invented that??. Aktorzy zaprezentowali wysoki poziom umiejętności aktorskich i językowych, podziwialiśmy także piękną scenografię i stroje? W jury zasiedli uczniowie zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 w Chorzowie.
Oto wyniki:
I miejsce- Szkoła Podstawowa nr 4
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 45
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 51
Wczoraj i dzisiaj w naszej szkole gościliśmy niesamowitych gości, a byli to: puchacz Koko, pustułka - Rudek, jastrząb Harison, Luk- raróg i Simon - sowa płomykówka. Spotkanie było niesamowite. Ptasi goście prezentowali swoje umiejętności latając pomiędzy uczniami. Na koniec zajęć każdy mógł sobie zrobić zdjęcie z Simonem, który cierpliwie siadał im na ramieniu:)
W piątek - 17 maja - odbył się w Edterku - MiniKurs Pierwszej Pomocy. Kurs bardzo fachowo - przeprowadziła pani Weronika Niemiec. W szkoleniu poza uczniami Edterka wziąła też udział klasa 2a. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się jak reagować w sytuacji zagrożenia życia, jak należy wezwać pomoc i co wtedy mówić. Nauczyli się jak wygląda pozycja boczna ustalona i jak ją zastosować. Przy pomocy fantomu stosowali sztuczne oddychanie i masaż serca. Wszyscy uczestnicy MiniKursu - zdali na 6:)
Dzisiaj, 25 maja, odbyła się w naszej szkole - XI Biesiada Rodzinna. Zarówno pogoda jak i "nasze czwórkowe rodziny:)" dopisały (nie zabrakło też, z czego bardzo się cieszymy, naszych absolwentów). Część artystyczna Biesiady - to występy szkolnych zespołów tanecznych, wokalnych oraz fletowych. Mocnym punktem był teatrzyk "The Wawel Dragon" zwycięzcy MiniDrama Festiwal 2013 (oczywiście z naszej szkoły) oraz kabareciki w wykonaniu klasy 4b. Wystąpili też finaliści Szkolnej Edycji Konkursu "Mam Talent" - Marysia Słyk i Alicja Piskozub. Odwiedzić można było MiniZoo oraz "Małe Studio Fotograficzne". Jak zwykle gorąca atmosfera towarzyszyła licytacji i loterii fantowej. Co roku stoiska przygotowane przez uczniów oraz kawiarenka cieszą się ogromną popularnością, tak było tym razem. Dziękujemy wszystkim, którzy wraz z nami Biesiadę przygotowali i tym wszystkim, którzy się z nami podczas XI Biesiady Rodzinnej - bawili. Zapraszamy już za rok:)
22 maja rodzice spotkali się w naszej szkole (po raz czwarty) w ramach Game's roomu dla rodziców. Podczas ponad dwugodzinnej sesji udało się nam poznać "Dzieci Carcassonne" i "Set'a". Jednak głównym daniem tego dnia było "Smallword". Ostra rywalizacja, walka o tereny i zasoby oraz ... kultowe "wymieranie". Kolejne spotkanie, już ostatnie w tym roku - odbędzie się 5 czerwca (środa) o godzinie 17.00 w sali nr 16. Na to spotkanie przygotowaliśmy - niesamowitą speleologiczną grę - "Jaskinię". Zapraszamy
10 maja w naszej szkole odbył się IV Nocny Maraton Filmowy. W seansie wzięło udział 24 uczniów, w tym członkowie kółka historycznego i tanecznego, jak również nasi absolwenci. W tym roku imprezę rozpoczął konkurs karaoke. Nasi uczniowie znali nie tylko nowości muzyczne, ale również ponadczasowe hity:) Po świetnej zabawie i przepysznej kolacji rozpoczęliśmy nocne czuwanie przy ekranie. Dziękujemy za miłą atmosferę i niezapomniane chwile. Do zobaczenia za rok!
Uczestnicy IV Nocnego Maratonu Filmowego
Jak co roku nasz Szkolny Klub Europejski, w minioną sobotę tj. 11 maja, uczestniczył w Paradzie Schumana w Warszawie. Impreza ta, organizowana już tradycyjnie w okolicy 9 maja - Dnia Europy, przez Fundację Roberta Schumana cieszy się dużym zainteresowaniem wśród "klubowiczów". Oprócz udziału w barwnym korowodzie entuzjastów Unii Europejskiej, przyciąga ich także możliwość poznania nowych kolegów, uczestniczenia w zabawach i konkursach w "miasteczku europejskim" i zwiedzenia naszej pięknej stolicy. W tym roku wyjazd był bardzo udany. Dopisała nam zarówno pogoda jak i humory. Najwięcej emocji dostarczyła nam jak co roku kąpiel w fontannie... zresztą zobaczcie sami!
Drużyna w składzie: Zuzanna Dulska, Adam Patschek i Maksymilian Pakos - w nagrodę za wywalczone 3 tygodnie temu - świetne 11 miejsce w Bytomskiej Grze Miejskiej - odwiedziła japońską restaurację "Nihonto". Tam zostali uraczeni hosomakami (rolowane sushi w formie pokrojonego na plasterki wałka z ryżu owiniętego prasowanymi glonami), posmarowanymi pastą z chrzanu wasabi. Te pyszności kuchni japońskiej popijali orginalną, a jakże by inaczej japońską herbatą. Na koniec zostali oraczeni lodami z zielonej herbaty. warto było biegać po Bytomiu przez 4 godziny - prawda:)
8 kwietnia odbyło się trzecie już już spotkanie w ramach Games'roomu dla rodziców. Uczestnicy spotkania stanęli przed nie lada wezwaniem, budową tras kolejowych na przełomie XIX i XX wieku w Europie. Walka była ostra, wyrównana - ale zawsze (no prawie:) fair play:). Dziękujemy rodzicom za wspólne 2 godziny i zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 22 maja (środa) o godzinie 16.30 w sali nr 16. Tym razem zagramy w super nowość "Smallworld". Zapraszamy
W minionym tygodniu ukazał się 3 w tym roku numer szkolnej gazetki "Czwóreczka". W numerze między innymi - wywiad z panią Michaliną Magnor, bombowa zagadka kryminalna, matematyka to nie czary, kultowy kącik marudy i wiele innych ciekawych tekstów.
Zapraszamy:)
25 kwietnia odbyła się akademia zorganizowana z okazji Święta Ziemi, które obchodzone jest na całym świecie 22 kwietnia. Uroczystość zorganizwały klasy czwarte pod opieką pani Michaliny Kazior i pani Justyny Suchy-Pinocy.
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
Tego dnia na parterze szkoły można było podziwiać eko-makiety wykonane przez uczniów klas młodszych - cudeńka:)
25 kwietnia trzecioklasiści zaprosili do szkoły przedszkolaków z Przedszkoli: nr 2, nr 16 i nr 29. Zaproszeni goście uczestniczyli w akademii zorganizowanej z okazji Dnia Ziemi, a przygotowanej przez p.Justynę Pinocy- Suchy oraz p. Michalinę Kazior. Po akademii dzieci bawiły się na sali nr 8 z p.Sylwią Wójcik, która zaproponowała zabawy z chustą Klanzy, brykały w szkolnej Bawilandii pod okiem p.Ani Kużdżał oraz eksperymentowały z tablicą interaktywną w sali nr 14, gdzie zabawy przygotowała p.Małgosia Krawczak. Po tych zajęciach wszystkie przedszkolaki zostały zaproszone do klas trzecich, które czekały z przygotowanymi dla przedszkolaków zajęciami. Było miło, a z niektórymi przedszkolakami spotkamy się na pewno już we wrześniu.
W dniach 15.04-19.04 p.E.Klacek, p.J.Bałaga i p.M.Krawczak reprezentowały naszą szkołę podczas wizyty w Hiszpanii. Spotkanie nauczycieli z Anglii, Polski, Czech, Szwecji i Hiszpanii odbyło się w ramach programu Sokrates Comenius. Wizyta umożliwiła zapoznanie z hiszpańskim systemem edukacyjnym, funkcjonowaniem szkoły w Grado oraz kulturą i zwyczajami panującymi w tym pięknym kraju, a także wymianę doświadczeń między nauczycielami. Goście opowiadali hiszpańskim uczniom i nauczycielom o szkołach i miastach, z których pochodzą oraz prezentowali działania ustalone w harmonogramie projektu. Wy również możecie obejrzeć przygotowania do przedstawienia: ?The Wawel dragon?, które odbędzie się w maju. Od przyszłego tygodnia zapraszamy Was do oglądania wystawy gadżetów pochodzących z zaprzyjaźnionych krajów. (sala nr 23)
Rok 2013 ogłoszony został przez Sejm RP Rokiem Juliana Tuwima. Z tej okazji w dniu 22 kwietnia w naszej szkolnej bibliotece odbyła się zabawa biblioteczna poświęcona twórczości Juliana Tuwima. Inscenizację wierszy tego autora zaprezentowały:
Paulina Tura z klasy 3c
Basia Bryła z klasy 5c
Julia Buczak z klasy 5c
Magda Kupka z klasy 5c
Julia Muc z klasy 5c.
W rolę Juliana Tuwima wcielił się Filip Niewrzela z klasy 5c
W zabawie wzięli udział uczniowie z klasy 3a, 3b, 3c, 2c. Uczestnicy wysłuchali wierszy oraz rozwiązali przygotowane dla nich zadania. Na zakończenie otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie niespodzianki.
Dnia 23 kwietnia w szkolnej bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika. Dzieci wraz ze swoimi Paniami wysłuchały programu artystycznego przygotowanego przez starsze uczennice. Paulina Tura z klasy 3c, Basia Bryła, Julia Buczak, Magda Kupka, Julia Muc z klasy 5c recytowały wiersze Juliana Tuwima, Aleksandra Hanusiak z klasy 6a "jako książka" przekazała dzieciom swoje prośby i życzenia oraz przyjęła ślubowanie ?dobrego czytelnika?. Nad całością czuwały nasze biblioteczne dwa krasnale Eliza Przekaza i Weronika Sponda z klasy 6a. Na zakończenie dzieci wypożyczyły swoje pierwsze książki i otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Dzisiaj - 20 kwietnia - nasza "super" drużyna (Zuzia Dulska, Adam Patschek, Max Pakos) wzięła udział w Zlocie SuperBohaterów i przemaszerowała wraz z innymi superbohaterami ulicami Bytomia.
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
Następnie superkomando startowało w 5 edycji Gry Miejskiej, której głównym bohaterem były - kapsle:) Drużyna walczyła dzielnie:) Zdobyła 30 punktów(11 miejsce - na 87 drużyn, najlepszy wynik w historii) i wylosowała pyszny posiłek w japońskiej restauracji "Nihonto".
2 kwietnia obchodzony jest na całym świecie - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W naszej szkole - w zespole Edterek - uczy się trójka dzieci z tym zaburzeniem - Filip, Dagna i Dominika. Hasło tegorocznych obchodów to "Zapal się na niebiesko". Uczniowie naszej szkoły postanowili włączyć się w tę akcję. Najpierw wraz z uczniami Edterka namalowali postacie - Filipa i Dagny (Dominiki nie było w szkole), a następnie klasa Ic wraz ze swoja wychowawczynią panią Iwonką (wszyscy ubrani na niebiesko) wzięli udział w specjalnie z tej okazji zorganizowanych zajęciach z Edterkiem:) Było super:)
Ostatnim wydarzeniem w ramach naszego Festiwalu Nauki "Kopernik" była wizyta w Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach-Szopienicach. Uczniowie przez ponad 3 godziny poznawali (w sposób jak najbardziej interaktywny) historię komputerów ich budowę oraz oprogramowanie. Mogli również usiąć przed bardzo popularnymi w latach 90 - mikrokomputerami (Commodore, Atari, Amstrad) i zagrać w gry, którymi bawili się ich rodzice:) Ogromnie jesteśmy wdzięczni - Stowarzyszeniu Miłośników Zabytków Informatyki za tą wspaniałą lekcję i zabawę:) mamy nadzieję, że w niedługim czasie znów się spotkamy:)
22 marca w ramach naszego Festiwalu Nauki - odbył się II Szkolny Festiwal Gier Planszowych. Razem z nami tego dnia bawiło się ponad 100 osób - uczniów, absolwentów, nauczycieli, rodziców oraz gości, którzy dzięki uprzejmości wydawnictw i sklepów z grami planszowymi mogli skorzytać z ponad 70 gier. Najczęściej wypożyczanymi tytułami Festiwalu okazały się być "Dobble", "Super Farmer" oraz "Kapsle". Udało się również przeprowadzić trzy turnieje: "Carcassonne" - turniej sponsorowany przez firmę "Bard", który wygrał Sławek Frącek; turniej "Super Farmera" - zasponsorowany przez wydawnictwo "Granna" - wygrał Adrian Czarkowski, oraz turniej "Dobble" - sponsorowany przez sklep "Graki - gry bez prądu" - który wygrała Julka Pacześna. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy wspomagali nas w organizacji imprezy:)
V dnia Festiwalu odbyły się ostatnie warsztaty, a były nimi przeciekawe (i smaczne) zajęcia w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bytomiu, podczas których uczniowie klas młodszych dowiedzieli się jaki produkty są zdrowe, a jakich należy się wystrzegać. Udało im się również (przy delikatnej pomocy uczniów ZSGH) zrobić pyszny deser owocowy (mniam, mniam).
Dzisiaj - 21 marca na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Zespołu Downa. W naszej szkole razem z nami uczą się dwie dziewczynki z zespołem - Emilka i Ela z Edterka. I to właśnie je - uczniowie naszej "czwórki" namalowali:) podczas wspólnej "edterkowej przerwy", także z tej okazji odbyły się specjalne zajęcia, w których wzieli udział uczniowie klasy 2a wraz ze swoją panią Weroniką.
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
Minął już czwarty dzień naszego szkolnego Festiwalu. Tym razem za taniec zabrały się nasze "maluchy" z klas 1-3. Pod fachowym okiem pani mgr Kasi Rybok (wykładowcy na katowickim AWF-ie) starali się za pomocą ruchu wyrazić siebie, swoją osobowość w każdej z możliwych tanecznych płaszczyzn:) Było super. Mamy świetnych małych, przyszłych tancerzy:)
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
Drugi warsztat, który się odbył dzisiejszego dnia był zdecydowanie spokojniejszy. Pan mgr Piotr Barański, który na co dzień prowadzi sekcję modelarską w MDK nr 1 w Bytomiu wraz ze swoimi wychowankami - przeprowadził warsztaty modelarskie. Uczestnicy najpierw zobaczyli - na podstawie gotowych makiet - co można wyczarować z papieru - następnie sami - no prawie:) wykonali makietę małego miasteczka. Makieta - czeka jeszcze na prace malarskie i ... mamy nadzieję, że za kilka tygodni będzie można ją będzie podziwiać w szkolnej bibliotece.
Trzeci dzień Festiwalu Nauki "Kopernik" zaproponował dwa warsztaty. Podczas pierwszego uczniowie klas 1-6 wzięli udział w lekcji muzealnej, którą poprowadził mgr Marek Ryś. Lekcja odbyła się w oparciu o interaktywną wystawę "Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych". Podczas zajęć uczestnicy warsztatów mogli się dowiedzieć: Kto wynalazł lunetę? Po co były trzy kamienice - Heweliuszowi? Co odkrył Kopernik? i do czego służy teleskop Hubble'a? Dodatkowo uczniowie klas 4-6 zwiedzili bardzo ciekawą wystawę "Homo viator".
Kolejne dzisiejsze warsztaty opowiadały o "magicznym" świecie chemii. Wulkany, samopompujące się balony, palący się metal, kryształkowe kwiatki, czy wielkie bum z suchego lodu:) do tego mnóstwo ciekawych informacji o reakcjach zachodzących w przyrodzie. Te fascynujące zajęcia przeprowadzili dla naszych uczniów: pani mgr Aleksandra Pawlik (ZSTiO nr 4 w Chorzowie) oraz pan mgr inż. Krzysztof Wandachowicz.
Więcej zdjęć - lekcja muzealna
Od 18 do 23 marca w naszej szkole trwa I Szkolny Festiwal Nauki "Kopernik". Pierwsze warsztaty odbyły się wczoraj. Uczniowie uczyli się składać i programować klocki Lego (klasy młodsze WeDo, starsze Mindstorms). W zajęciach zorganizowanych przy pomocy Uniwersytetu Dziecięcego "Unikids" wzięło udział ponad 50 uczniów.
Więcej zdjęć - Lego WeDo
Lio i Aurelia (Tanya), to imiona studentek z Holandii, które w dniach 11.03-14.03 prowadziły w naszej szkole warsztaty taneczne. Uczniowie z kółek tanecznych: pani Justyny Bałagii oraz pani Sylwii Wójcik, ćwiczyli układy taneczne z tańca wspólczesnego oraz uczestniczyli w zabawach tanecznych. Z dnia na dzień było coraz lepiej, a efekty ciężkiej pracy rzeczywiście były widoczne. Wszyscy czerpali radość z tańca oraz ze współpracy z trenerkami. Z niecierpliwością czekamy na następne warsztaty!
>
W piątek pierwszego marca uczestnicy i sympatycy przyrodniczego konkursu ?Świetlik? pojechali na wycieczkę do Krakowa, gdzie zwyczajowo zwiedzali z przewodniczką Wawel, kościół Mariacki oraz zjedli symbol Krakowa, czyli obwarzanki. Najciekawsza okazała się jednak wizyta w murach sławnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie mogli uczestniczyć w warsztatach o magnetyzmie, na których między innymi przeprowadzili doświadczenie pocierając słomkę o włosy, by przyciągać nią małe papierki. Następnie sprawdzali, jakie materiały przewodzą prąd, a jakie są izolatorami. Na końcu z kabla, baterii i śruby budowali prawdziwe elektromagnesy. Zaopatrzeni w pamiątki i niezapomniane wrażenia wrócili do domu.
Mateusz Mamot
13 stycznia - po raz kolejny zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy! Tematem tegorocznego Finału było hasło: DLA RATOWANIA ŻYCIA DZIECI I GODNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ SENIORÓW. Zbiórka pieniędzy na rzecz WOŚP odbyła się na terenie naszej szkoły w piątek 11 stycznia - zebraliśmy 102zł. Wszystkim którzy włączyli się w akcję i pomogli Orkiestrze - dziękujemy:)
W pierwszym tygodniu ferii w naszej szkole zorganizowane zostały półkolonie, podczas których uczniowie odwiedzili Stare Tarnowice, gdzie wzięli udział w żywej lekcji historii. Rozwijali swoją "tężyznę fizyczną" ćwicząc na sali gimnastycznej i lodowisku. Trenowali sokole oko - w Laserowym Labiryncie w Agorze. Udoskonali umiejętności plastyczno-artystyczne na specjalnych zajęciach (sianko rządzi:)) oraz zbijali raz za razem kręgle podczas zajęć w Fantasy Parku.
Dnia 7.02.13 klasy 4, 5 i 6 c poszły wraz z nauczycielami p. J. Bałagą i p. Ż. Kiedos na koncert bytomskiej szkoły baletowej do BCK. Mogliśmy oglądać występy solistów i zespołów w wieku od 12 do 18 lat. Przedstawione inscenizacje ukazywały nam historie i popisy umiejętności. W przedstawionych nam występach taniec klasyczny przeplatał się z tańcem współczesnym i tańcami ludowymi. Tancerze mieli piękne stroje bogato zdobione haftami ( w przypadku tańców ludowych) i pięknie złocone i ozdabiane (w przypadku tańców klasycznych). Wyjście było bardzo udane i wszystkim się podobało.
Już po raz ósmy - kolejni uczniowie naszej szkoły zostali wpisani do Księgi Uczniów Pozytywnie Zakręconych. Księgi, w której zapisywani są uczniowie, którzy zbierają, kolekcjonują lub pasjonują się jakimś tematem. W tym roku uczniów, którzy zostali zapisani do Księgi było 12, w sumie jest ich już 96.
By zobaczyć Księgę - kliknij poniżej
8 lutego - piątek - odbył się w naszej szkole Finał IV Edycji Szkolnego Konkursu "Mam Talent". Podczas finału zaprezentowało się 8 finalistów: Marysia Słyk - z klasy 1c (taniec), Alicja Piskozub -z klasy 2c (taniec), Paulina Tura -z klasy 3c (recytacja), Agnieszka Hobzda - z klasy 4a (gitara), Kabaret Lemura: Mateusz Mamot, Maksymilian Pakos, Szymon Marcinkowski - z klasy 4c (kabaret), Weronika Gargas - z klasy 6a (taniec improwizacyjny), Monika Lempart wraz z zespołem - z klasy 6c - (śpiew), Zespół "Dziewczyny" z klasy 6c w składzie: Patrycja Pajkos, Agata Czendlik, Iza Drogoś, Ania Brózda, Julia Szaniawska (taniec). Po dwóch głosowaniach (klasy 1-3 i 4-6) i oddaniu 380 głosów. Statuetkę i tytuł "Super Talentu" Sp nr 4 - otrzymała Marysia Słyk, która w finale zatańczyła piosenkę koreańskiego rapera PSY - Gangnam Style. Statuetkę "Super Talencik" SP nr 4 - otrzymała Weronika Gargas, która w zatańczyła do piosenki zespołu Weekend "Ona tańczy dla mnie". Trzecią statuetkę - nagrodę internautów, otrzymał Kabaret Lemura - który wykonał piosenkę do melodii Majki Jeżowskiej (Rytm i melodia) z własnym tekstem.
Więcej zdjęć - klasy 1-3
Więcej zdjęć - klasy 4-6
8 lutego - w naszej szkole odbyła się uroczystość wręczenia odznak żaka, żaczka i rachmistrza. Odznaki te otrzymują najlepsi uczniowie klas 4-6, którzy mają wzorowe zachowanie i najlepsze wyniki w przedmiotach matematyczno-przyrodniczych. W tym roku nagrody te otrzymali:
RACHMISTRZE: Klasa 4a: Charłampowicz Martyna, Dakowska Martyna, Dębicki Szymon, Hobzda Agnieszka, Kowalczyk Marcel; Klasa 4b: Błasiak Bartłomiej, Dulska Zuzanna, Krawiec Justyna; Klasa 4c: Frączek Marta, Gilner Dawid, Huk Agata, Mamot Mateusz, Pakos Maksymilian, Patschek Adam, Muzyka Michał.
ŻACZKI: Klasa 5a: Krasowska Natalia, Schmidt Magdalena; Klasa 5c: Jagoda Karol, Kupczyk Kamil
ŻAKI: Klasa 6c: Drogoś Izabela, Bartczak Tomasz, Środa Paweł
By dowiedzieć się kto w poprzednich latach
zdobywał tą nagrodę - kliknij na znaczek Żaka
W minionym tygodniu ukazał się drugi numer gazetki szkolnej "Czwóreczka", w której znaleźć możecie opowiadanie z dreszczykiem, wywiad z pania Ewą Błasiak, specjalnie przygotowną przez dwóch "panów M" - "Zagadkę kryminalna", propozycje na ferie, oraz relację z IV Edycji Szkolnego Konkursu "Mam Talent". Gratulujemy autorom - świetnych tekstów i czekamy na kolejny numer:)
2 lutego 2013r. w naszej szkole odbył się III Turniej Siatkówki - Kopernikiada 2013. Wzięli w nim udział rodzice, absolwenci (z liceum i gimnazjum), uczniowie i nauczyciele. Nad salą unosił się duch sportowej rywalizacji. Nie zabrakło świetnych zagrań, bloków i atomowych serwów. Po raz drugi (ale nie z rzędu) miejsce pierwsze wywalczyli rodzice - widać, że trenują cały rok:) Drugie miejsce zajęli absolwenci - uczniowie liceum, trzecie gimnazjaliści. Na czwartym miejscu uplasowali się nauczyciele, a piąte - zajęli uczniowie, którzy walczyli w każdym meczu bardzo dzielnie i mimo młodego wieku nie dali sobie "w kaszę dmuchać". Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok.
W środę - 30 stycznia - jak tradycja każe, odbyła się w naszej szkole gra - "Nocny Ślimak". Podczas zabawy, trzeba było wykazać się spostrzegawczością, szybkością, a przede wszystkim wiedzą. Okazało się, że uczniowie naszej szkole - świetnie sobie radzą zarówno z ciemnością, kojarzeniem jak i informacjami np.: na temat naszego Patrona czy miasta Bytomia. Po godzinie biegania po szkole (wiecie, jak to ciężko wspina się po schodach) wszystkie grupy wyglądały, jakby wyszły spod rynny:) Wyniki i krótkie filmiki będzie można obejrzeć podczas Finału Mam Talent - 8 lutego. Dziękujemy za pomoc uczennicom(niom) klas 6 oraz naszym absolwentkom: Natalii i Julii.
Klasy 1-3 Zdjęcia - kliknij poniżej
18 stycznia - uczniowie naszej szkoły w osobach: Grzegorza Janyska i Aliny Ludwiczek (pozostała część grupy w liczbie 4 się rozchorowała) wybrali się na Mistrzostwa Świata w Grach Komputerowych, które odbyły się w Katowicach. Uczniowie mogli obserwować rywalizację e-zawodników w takich grach jak: World of Tanks czy League of Legends. Obejrzeli najnowsze i najszybsze komputery z procesorami Intel. Mogli spróbować swoich sił w grze wyścigowej - Trackmania 2, sprawdzić jak gra się na ekranach dotykowych i przejechać kilka kilometrów w bolidzie Formuły 1.
18 grudnia 2012r. (we wtorek) odbyło się w naszej szkole X Jubileuszowe "Spotkanie przy choince". Dla rodziców i nauczycieli wystąpili: wychowankowie świetlicy środowiskowej "Arka Noego"; Szkolny Zespół "Flażograjki", który zagrał (oczywiście na flażoletach) kilka popularnych kolęd; Chór Szkolny, który zaśpiewał piosenki świąteczne; uczniowie klasy IIIc i IVc, którzy zaprezentowali piosenki o świętach i zimie w języku angielskim oraz szkolny zespół taneczny, który przedstawił się w tańcu "Narodziny Aniołków". W nastrój świąt wprowadziły nas jasełka wykonane przez uczniów klas IV. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy włączyli się w przygotowanie tej wspaniałej imprezy oraz rodzicom, którzy tak licznie przybyli i razem z artystami stworzyli wspaniały, magiczny klimat.
W czwartek (06.12) sprzedawana była gazetka szkolna "Czwóreczka" . Gazetka ta, po reaktywacji - mamy nadzieję, zagości znowu w naszej szkole. Pierwszy nakład w liczbie 30 sztuk rozszedł się błyskawicznie. Czekamy na kolejny numer:)
>
>
6 grudnia szkolna biblioteka zaprosiła czytelników do wypożyczania książek z niespodzianką (lizakiem). Mikołajkowe wypożyczenia przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Zanotowaliśmy 121 wypożyczonych książek przez 120 czytelników. Jesteśmy z tego zadowoleni i mamy nadzieję, że nadal będziecie tak chętnie odwiedzać bibliotekę, wypożyczać i czytać książki.
W miniony piątek podsumowaliśmy Dni Kultury Śląskiej jakie miały miejsce w naszej szkole w dniach od 3 do 7 grudnia br. Podczas uroczystej akademii zebrani mogli podziwiać tańce śląskie, posłuchać znanych wierszy po śląsku, wziąć udział w konkursie wiedzy na temat stroju śląskiego, posłuchać piosenek śląskich i nauczyć się wyliczanki. Na koniec rozdano nagrody dla zwycięzców w konkursach na wianek śląski, czako górnicze, plakaty o wielkich Ślązakach i kołocz śląski. Byli to:
Za nami pierwszy dzień obchodów Dni Kultury Śląskiej. Wystawka prac konkursowych przyciąga nie tylko uczniów, ale również rodziców. Pięknie wykonane galandy oraz czaka górnicze witają wszystkich przy wejściu. Na ścianach korytarza parteru znajdują się portrety przedstawiające ludzi żyjących dawniej na Górnym Śląsku. Można również zdobyć wiedzę na temat wyglądu tradycyjnego ślądskiego stroju rozbarsko-bytomskiego, a następnie pochwalić sie nią na akademii podsumowującej Dni Kultury Śląskiej, która odbędzie się w piątek.
We wtorek (4 grudnia) uczniowie klas I-III mogli posłuchać w bibliotece szkolnej legend śląskich przygotowanych przez p.Małgorzatę Krawczak oraz członków Szkolnego Klubu Milośników Bytomia.
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
Natomiast uczniowie klas IV-VI bawili się na małej sali gimnastycznej w gry i zabawy śląskie. Najbardziej popularne okazały się wyścigi kapsli oraz "klasy" (grzybek). Trudniejszy okazał się cymbergaj grany monetami. Może niektóre z tych zabaw ponownie znajdą swoich popularyzatorów np. podczas przerw?
W czwartym dniu - naszego Szkolnego Tygodnia Kultury Śląskiej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego "Śląski kołocz" - każdy mógł spróbować wspaniałych śląskich wypieków. Mniam, mniam...
>
>>>
Dnia 29 listopada w naszej szkole, odbyło się międzyświetlicowe spotkanie Andrzejkowe. Jak co roku na naszą imprezę zaprosiliśmy trzy zaprzyjaźnione świetlice ? odpowiednio ze szkoły numer 3, 6 oraz 46. Ostatecznie w ustalonym terminie stawiły się jednak tylko dwie z trzech zaproszonych szkół. To oczywiście nie przeszkodziło nam w zorganizowaniu wspaniałej zabawy.
Za przygotowanie części artystycznej spotkania oraz prowadzenie odpowiednich wróżb odpowiedzialna była pani Kasia Janicka, wraz ze swoimi małymi pomocnikami ? ze swojego zadania cały zespół wywiązał się znakomicie. W rolę gospodarza, a właściwie głównego wodzireja całej imprezy wcielił się z kolei pan Leszek Legut, który oczywiście występował tu w roli Andrzeja. Absolutną gwiazdą tegorocznych Andrzejek okazał się być jednak filigranowy pomocnik pana Andrzeja, a mianowicie Edzio vel Kuba Delong. Nasz wielce utalentowany trzecioklasista, występujący tego dnia w motocyklowych goglach, oraz czapce rodem z czasów ZSRR, zyskał sobie uwielbienie publiczności w czasie bodaj krótszym nawet niż zrobił to przed laty sam Bohdan Smoleń biegający u boku Zenona Laskowika w kultowym kabarecie ?Tey?. Należy w tym miejscu podkreślić, iż wszystko co na scenie wyczyniał Edzio było w dziewięćdziesięciu procentach oparte na spontaniczności ? efekt okazał się być jednak na tyle uderzający, iż warto chyba zastanowić się nad tym, by w przyszłości częściej dawać naszym małym artystom większa swobodę i dowolność podczas tego rodzaju występów.
Na koniec serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy jakkolwiek przyczynili się do tego, iż nasza impreza mogła dojść do skutku ? w szczególności pani Magdalenie Jankiewicz za przygotowanie fantastycznej dekoracji, pozostałym pracownikom świetlicy za pomoc organizacyjną, wszystkim pracownikom kuchni, udzielającym nam wsparcia gastronomicznego, a także pozostałym, których tu nie wymieniliśmy.
Szkolny Klub Ekologiczny "Ekuś" zorganizował akcję charytatywną na rzecz dzieci z Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych w Bytomiu z okazji Mikołaja. Grupa uczniów z klasy IVb oraz VIc, we własnym zakresie, na własny koszt przygotowała ciasteczka z wróżbami, słodycze, które sprzedawała podczas przerw międzylekcyjnych. Uczniowie Ci to:
- Justyna Krawiec, Karolina Domiczek, Michał Madeja, Ania Kołodyńska, Zuzia Dulska, Wiktoria Mańkowska, Natalia Fischer, Alina Ludwiczak, Mats Sęk (wszyscy z klasy IVb)
- Ania Żychowska, Bartosz Brzezina (z klasy VIc)
Dodatkowo Michał Madeja z Anią Kołodyńską zorganizował loterię fantową, która cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Ogółem ze sprzedaży słodyczy i z loterii zebrano 88,72zł. pieniądze te zostały przekazane na paczki z okazji Święta Świętego Mikołaja dla dzieci niepełnosprawnych w Bytomiu.
Wszystkim dzieciom, za poniesione koszty, inewncję i pomysłowość - bardzo dziękujemy!!!
>
>>
26 listopada obchodziliśmy po raz kolejny Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uczennice klasy VI: Ola Hanusiak, Weronika Gargas, Weronika Sponda, Victoria Wójcik należące do aktywu bibliotecznego wcieliły się w postacie Misia i wyruszyły z małym ?co nieco? od klasy do klasy. W klasach młodszych i w Edterku wysłuchały piosenki, a z wszystkimi, którzy przynieśli dzisiaj do szkoły Misia zrobiły sobie zdjęcia. W tym dniu w szkole było około 200 pluszowych Misiów.
Dziękujemy wszystkim Nauczycielom i Uczniom,
którzy wzięli dziś udział w tym święcie.
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
Zapraszamy do obejrzenia galerii - Dyniowy Helloween
W czwartek - 15 listopada o godzinie 12.00 odbyła się VII Edycja Informatycznego Konkursu "Bóbr". Uczniowie naszej szkoły biorą udział w tym konkursie nieprzerwanie od 6 lat. W tym roku uczestniczyło ich aż 29. To rekord. Mamy nadzieję, że wyniki też będą dobre (informacje o wynikach zostaną podane na stronie w przeciągu 2 tygodni).
Ostatniego dnia projektu Socrates Comenius - 9 listopada - uczniowie biorący w nim udział uczestniczyli w zajęciach z przyrody, podczas których pani Justyna Pinocy-Suchy, pokazywała w jaki sposób można wykonać ciecz nienewtonowską. Zabawa była przednia.
Wszystko co dobre, szybko się kończy, tego dnia skończyła się także wizyta naszych gości. Uczniów i nauczycieli pożegnała pani Elżbieta Klacek, która była koordynatorem całej wizyty. Czekamy na kolejne spotkania, które odbędą już w nowym roku 2013r.
Wczoraj - 13 listopada - odbył się w naszej szkole I Szkolny Festiwal Klocków Lego. 50 uczniów, przez prawie dwie godziny budowało, z klocków lego, elementy kosmicznej bazy. Dzięki niesamowitej wyobraźni i cierpliwości - powstały niesamowite pojazdy, budynki, części zaplecza technicznego a nawet gwiezdny marines. Dodatkową atrakcją festiwalu był pokaz programowalnych klocków Lego Mindstorm, które zaprezentował Grzegorz Janysek. Mamy nadzieję, że idea wspólnego układania klocków się spodobała i wszyscy spotkamy się na kolejnej edycji:)
Niedzielne popołudnie 11 listopada zgromadziło pod Pomnikiem Wolności kilkaset osób, a ich obecność świadczy o tym, że Obchody Święta Niepodległości dla wielu bytomian są czymś znacznie więcej niż tylko kolejnym dniem wolnym od pracy i szkoły. Aby uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości pojawili się tam również nasi uczniowie. Samorząd szkolny złożył kwiaty, a poczet sztandarowy szkoły uczestniczył w uroczystości. Pojawili się również, co nas najbardziej cieszy, uczniowie naszej szkoły którzy przyszli tam z własnej inicjatywy. Wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy.
W środę - 7 listopada - uczestnicy projektu Socartes Comenius - odwiedzili - sławne w całej Europie - Muzeum Chleba w Radzionkowie, gdzie każdy mógł sobie upiec własną bułkę, zobaczyć jak drzewiej uczyło się w polskich szkołach i oczywiście dowiedzieć się wszystkiego o wypieku chleba.
Po wyczerpującej wycieczce - uczniowie relaksowali się grając w różne gry planszowe - tutaj rządziło "Carcassone" i "Make'n Breake".
We wtorek - 6 listopada - uczestnicy projektu Socrates Comenius, już w pełnym składzie - przyjrzeli się bliżej pracy naszej szkoły. Wybrali się też na wycieczkę do Tarnowskich Gór do Zabytkowej Kopalni Srebra.
Po powrocie do szkoły uczniowie - wraz z panią Edytą Grudzińską - wykonali kolorowe wianki śląskie.
Zapoznali się też z legendami i podaniami śląskimi, a szczególnie z duchem naszych śląskich kopalń - Skarbnikiem. Legendy te spróbowali przenieść na blok - za pomocą węgla i ołówka.
W poniedziałek - 5 listopada - w ramach projektu Socrates Comenius - zawitali do naszej szkoły uczniowie z Czech, z Zakladni Scola w Mlada Boleslaw. Przywitaliśmy ich bardzo serdecznie. Zabraliśmy się też od razu do wytężonej pracy (oczywiście była to głównie zabawa).
Najpierw razem z uczniami "Edterka" wykonaliśmy rysunki "collage" przedstawiające postacie z bajek czeskich i śląskich.
Następnie, pod czujnym okiem pani Barbary Rajfur uczyliśmy się składania origami, oraz uczestniczyliśmy we wspólnej lekcji angielskiego, którą poprowadziła pani Justyna Bałaga.
6 listopada w naszej szkole odbył się "Wieczór Śląski". Impreza ta odbyła się w ramach programu Socrates Comenius. Uczestniczyli w niej nauczyciele naszej szkoły, nauczyciele z Czech, Hiszpanii i Szwecji, uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami oraz uczniowie z Czech. Podczas wieczoru mogliśmy wysłuchać piosenek w wykonaniu naszego zespołu ("Nutki Kopernika") w języku czeskim i angielskim, oraz pieśni regionalnych i śląskich. Każde państwo biorące udział w projekcie "Socrates Comenius" przedstawiło się w krótkiej prezentacji. Kulminacją spotkania była degustacja śląskich potraw, po której nastapił krótki "Quiz wiedzy o Polsce", a na koniec wszyscy wspólnie "popląsali":)
Dnia 31 października nasi pierwszoklasiści zostali włączeni do społeczności uczniowskiej. Odbyło się to wszystko w obecności pana dyrektora, pani dyrektor, zaproszonych rodziców i innych członków rodzin. A sprawa nie była taka prosta. Po tym bowiem, jak zła wróżka okrzyknęła ich mianem żółtodziobów, uczniowie musieli odwiedzić wiele krain, aby pozbyć się dzioba i zostać "prawdziwym" uczniem. W każdej krainie (polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej, muzycznej, ruchu drogowego, grzeczności) odpowiadali na pytania lub chwalili się swoimi umiejętnościami. A wszystko po to, by w końcu złożyć ślubowanie i zostać pasowanym na ucznia klasy pierwszej. Również rodzice zostali włączeni do naszej społeczności, deklarując swoje przywiązanie i swoją pomoc. Po wszystkim pierwszoklasiści wraz z rodzicami udali się do klas na poczęstunek. To było niezwykłe przeżycie... dla nas wszystkich.
W czwartek "czwórkę" odwiedzili panowie z Nadleśnictwa w Brynku, by zabrać przyniesione przez naszych uczniów kasztany. Te dary jesieni w zimowe dni służyć będą danielom za pyszną przekąskę. W ubiegłym roku udało się naszym uczniom zebrać prawie 1,5 tony - to świetny wynik - chwalił pan leśniczy:) Jak będzie w tym roku - zobaczymy.
4 października 2012 r. w Górnośląskim Parku Etnograficznym odbył się IX Malarski Piknik "Śląskie klimaty" pod patronatem m.in. prof. Jerzego Buzka. W imprezie po raz kolejny wzięli uczniowie naszej szkole. W jesiennej scenerii parku uczniowie mieli okazję rozwijać swoje plastyczne umiejętności. Wystawę uczestników pikniku malarskiego będzie można oglądać w dniach 15-31 października 2012 r. w galerii Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach.
Serdecznie zapraszamy
W środę (10 października) uczniowie klas I-III mieli możliwość obejrzenia przedstawienia kukiełkowego zatytułowanego "Kot w Butach". Prosta forma i świetne piosenki - słowem wszystkim bardzo się podobało. Po przedstawieniu uczniowie mogli się przyjrzeć teatrzykowi od kuchni, zobaczyć z bliska lalki, a nawet zagrać krótką scenkę.
Dnia 10 października klasy 6c i 4c poszły z pani Żanetą Kicdos na warsztaty pt. "Kupić czy nie kupić" do Bytomskiego Centrum Kultury. Dowiedzieliśmy się tam, czym reklamy potrafią nas skusić, wyobraziliśmy sobie świat bez zakupów oraz rozmawialiśmy na temat ?Skąd wiemy, że dana firma jest dobra??. Mieliśmy bardzo dużo pomysłów! Na koniec projektowaliśmy reklamy z wymyślonymi przez nas produktami. Wśród zapieczętowanych przez nas rzeczy znalazły się między innymi ?Przyszłościomierz?, ?Myślopis? i ?De luxe towel?. Zajęcia były świetne, mamy nadzieję, że jeszcze na takie warsztaty pójdziemy.
22 września, kilkoro uczniów naszej szkoły, wzięło udział, w odchodach Międzynarodowej Nocy Obserwacji Księżyca w Muzeum Górnośląskim (w tym roku nasze bytomskie muzeum organizowało tą imprezę, jako jedyne w Polsce). Spotkanie rozpoczęło się niesamowicie ciekawym quizem wiedzy przyrodniczej, poprowadzonym przez pana Waldemara Żyłę. Uczestnicy warsztatów mogli również wykonać "stację kosmiczną na księżycu" za pomocą piasku, złożyć księżycowe puzzle, a także dowiedzieć się jak działa teleskop. Niestety z powodu zachmurzenia nie udało się zaobserwować księżyca. Może uda się za rok:)
Dnia 3 października odbyły się w naszej szkole
wybory na przewodniczącego szkoły.
W głosowaniu wzięło udział 299 uczniów.
293 uczniów oddało ważne głosy.
6 głosów - to głosy nieważne.
W wyborach startowało 7 kandydatów.
Oto lista zdobytych głosów:
Weronika Gargas - 82
Victoria Wójcik - 71
Konrad Fijałkowski - 41
Julia Dittmann - 35
Mateusz Mamot - 27
Natalia Michalik - 24
Aleksandra Rzycka - 13
W skład Samorządu Uczniowskiego wchodzą:
Przewodnicząca: Weronika Gargas
Zastępca: Victoria Wójcik
Sekretarze: Konrad Fijałkowski i Julia Dittmann
Gratulujemy uczniom, którzy będą reprezentować społeczność szkolną i życzymy wielu sukcesów.
Zdjęcia z wyborów - kliknij poniżej
23 września odbył się w Bytomiu - IV Bytomski Półmaraton. Oprócz głównego biegu zorganizowane były m.in. biegi przełajowe w różnych kategoriach wiekowych od 3 do 15 lat. W kategorii 10-12 lat, na dystansie 800 metrów, biegli uczniowie naszej szkoły Adam Patschek, Bartek Wójcik, Mateusz Mamot i Filip Niewrzela. Jak donosi nasz wysłannik:) dali z siebie wszystko:) W biegu głównym biegła pani Ania Balbus (nasza pani nauczycielka) zajmując 9 miejsce wśród kobiet. Gratulujemy!!!
Już po raz trzeci - reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w Bytomskiej Grze Miejskiej (po "Wszędołazie Powstańczym" i edycji wiosennej). Tym razem naszą szkołę reprezentowali Adam Patschek i Grzegorz Janysek. W niedzielę - 30 września o godzinie 15.00 stanęli na starcie - trzy godziny później w BCK-u, zmęczeni, ale w dobrym humorze - zdali karty. Udało im się zdobyć 20 punktów. To świetny wynik (13 miejsce)- patrząc po wynikach konkurencyjnych zespołów (wystartowało 68 zespołów - 174 uczestników) złożonych głównie z uczniów gimnazjów, liceów i studentów. Zadania do łatwych nie należały - jednak sprawność w odczytywaniu mapy - zdali na 6:)
28 września po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Festiwal Gier Planszowych. Imprezę współorganizowało Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych z Czeladzi (bardzo dziękujemy Asi, Andrzejowi i Dawidowi:)). Uczestnicy festiwalu (40 uczniów) mieli do swojej dyspozycji w trzech salach - ponad 30 różnych gier planszowych. Największą popularnością cieszył się "PitchCar", interesująca gra "Visionary" oraz logiczne - "Duchy". Growe szaleństwo trwało ponad 2 godziny. Świetna zabawa, niesamowite emocje i... może na wiosnę uda nam się to powtórzyć.:) Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kółko gier planszowych w każdy piątek na 8 lekcji:)
21 września uczestniczki kółka bibliotecznego z klasy 6a: Eliza Przekaza, Weronika Sponda, Victoria Wójcik, Aleksandra Hanusiak i Weronika Gargas rozpoczęły akcję prowadzoną przez naszą szkolną bibliotekę: "Poczytaj Pierwszakowi". Dziewczyny wraz z książką "Plastusiowy pamiętnik" złożyły pierwszą wizytę w klasie 1c i jej wychowawczyni Pani mgr Iwonie Zwadło. Po odczytaniu pierwszych rozdziałów lektury nasi młodsi koledzy i koleżanki z klasy 1c otrzymali kolorowanki, na których znajdował się Plastuś wraz ze swoimi przyjaciółmi z piórnika Tosi. Nie możemy sie doczekać kolejnego spotkania z młodszymi kolegami, które już za tydzień. Postaramy się, by to spotkanie i następne było ciekawe i interesujące.
Eliza Przekaza
W ramach pierwszego spotkania kółka robotycznego uczniowie składali roboty - z klocków K'nex. Zadanie okazało się nie należeć do najłatwiejszych. Jednak wszyscy z pasją tworzyli. Jedni szybciej, drudzy wolniej. Ważne, że zabawa była świetna. Kolejne spotkanie z robotami i programowaniem - tym razem w programie Scratch - już za tydzień.
Dzisiaj - 14 września - odbyły się pierwsze zajęcia kółka gier planszowych. Uczniowie mogli sprawdzić swoje zdolności językowe w grze "Scrabble", logicznego i przestrzennego myślenia w grze "Blokus" oraz spostrzegawczość i umiejętności podejmowania szybkich decyzji w grze "Rummikub". Kolejne spotkanie już za tydzień - tym razem z grą towarzyską "Dobble". Zapraszamy
Dzisiaj - 3 września, odbyło się w naszej uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2012/2013. Szczególnie ciepło powitaliśmy w naszej szkolnej rodzinie pierwszaków. Pierwszą w tym roku szkolnym akademię przygotowały klasy: 6b i 6c.
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
Akademia dla klas I - kliknij poniżej