Szkoła Podstawowa nr 4

im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

W piątek, 16 lutego w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu: "Z pasją o pasji". Tym razem uczniowie "czwórki" spotkali się ze swoimi starszymi kolegami, absolwentami SP nr 4. Stasiu i Adam oraz Igor (dla wyjaśnienia, Igor nie był naszym uczniem, ale był tak sympatyczny, że go adoptujemy) to aktualnie uczniowie Gimnazjum nr 1 w Bytomiu. Wszystkich trzech pasjonuje układanie kostki Rubika, dodatkowo Staś - uczy się (jak mówi ciągle trzeba to robić) wykonywać sztuczki za pomocą - joja.

kostakrubkiapasja2018

Na początku spotkania Stasiu opowiedział o rodzajach joja jakimi się posługuje, pokazał jak taki gadżet działa i od czego zacząć naukę. Uczniowie z wypiekami na twarzach oglądali wykonywane przez niego tricki:) A było na co popatrzeć.

Następnie Igor wraz z Adamem zaprezentowali jak układa się kostkę, pokazali jakie algorytmy wykorzystują do ich ułożenia, a na koniec zorganizowali wyścigi.

Każdy uczeń mógł spróbować, jeżeli chciał, swoich sił w układania kostki czy zabawie z jojem:) Było super!!! Dziękujemy chłopaki!!!

kostakrubkiapasja20182

W środę, 17 stycznia w ramach cyklu spotkań "Z pasją o pasji" - uczniowie naszej szkoły mieli możliwość spotkania się z spotkanie z muzykami: panem Markiem Motyką (Makaronem), człowiekiem orkiestrą, śląskim pieśniarzem i bluesmanem, oraz z państwem Małgorzatą i Sławomirem Kowalczykami - muzykami, pedagogami, współzałożycielami - Scholi Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu.

zpasjaopasjimuzyka20187yu

Spotkanie to było wielkim przeżyciem, pełnym ciepłej i niesamowitej energii. Z pasją, bo jakże by inaczej, goście opowiadali o swojej miłości do muzyki. Nie obyło się bez wspólnego muzykowania - ze względu na poświąteczny czas, królowały kolędy.

Na koniec, każdy kto chciał mógł spróbować gry na gitarze:) Bardzo serdecznie dziękujemy państwu Kowalczykom i panu Markowi Motyce za te muzyczne chwile i myśli, którymi się z nami dzielili, z których być może najważniejsze to: Nie bójcie się marzyć i starać się te marzenia spełniać:)

zpasjaopasjimuzyka20187yua

Dzisiaj, 12 marca, odbyło się spotkanie z cyklu "Z pasją o pasji". Tym razem naszym gościem była absolwentka naszej szkoły -  sensei Maria Sowa, która od wielu lat ćwiczy karate, zdobywa laury w kraju i na świecie oraz jest trenerem w klubie MUKS Ippon Bytom - klub karate tradycyjnego. Podczas spotkania sensei opowiedziała o historii karate. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jakie są rodzaje karate tradycyjnego, a przede wszystkim poznali czym jest karate  - nie tylko sztuką walki, ale i sensem życia.

karatesensipasja2018ed

 

Następnie sensei Marysia - zabrała uczniów "czwórki" na matę, gdzie przeprowadziła prawie 40 minutowy trening. Były podstawowe techniki, były ćwiczenia siłowe i zabawy. Było też przełamywanie deski!!! Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania z otwartymi buziami oglądali - pokaz kata. Dziękujemy Marysi za bardzo interesujące spotkanie:)

We wtorek, 12 grudnia, w ramach trzeciego spotkania z cyklu "Z pasją o pasji", o swoich zainteresowaniach, jakimi są biegi przeszkodowe opowiadał pan Jacek Kozicki. Najpierw opowiedział o samych biegach, o zasadach jakie nimi rządzą, oraz o tym jak wygląda i z czego się składa strój zawodnika.

zpasjaopasji2017rtykozicki2

Następnie obejrzeliśmy kilkanaście zdjęć oraz krótkie filmiki przybliżające ten sport.

Na koniec, na który chyba wszyscy najbardziej czekali, wszyscy mogli spróbować swoich sił na prawdziwej trasie przeszkodowej, która pan Jacek specjalnie dla nas przygotował. Było super:) Po takim pokazie, chyba wszyscy uczestnicy spotkania będą chcieli wziąć udział w najbliższych zawodach, które odbędą się 24 marca w Bytomiu - "Bytom Spartan". Bardzo dziękujemy!!!

zpasjaopasji2017rtykozicki

Dziś, 29 maja, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Z pasją o pasji". Tym razem przyjechał do nas pan Waldemar Malina z Sosnowca, aby opowiedzieć nam o swoich pasjach oraz o tym, jak zmieniło się jego życie gdy je odkrył. Pan Waldemar opowiedział nam, że można spełnić swoje marzenia w każdym wieku, nigdy na to nie jest za późno. Dawniej grał tylko w gry komputerowe, XBOX itp. Gdy miał 40 lat postanowił zmienić swoje życie. Powiedział sobie, że zacznie podróżować. Okazało się, że to nie było takie zwykłe podróżowanie, lecz prawdziwa przygoda rowerowa. Najpierw kupił rower za 300zł. Na samym początku z Sosnowca ruszył nad morze Bałtyckie. Gdy tam dojechał bardzo się ucieszył i natychmiast z rowerem wszedł do wody. Podróżując rowerem zwiedził sporą część naszego kraju. Od tego – można powiedzieć –  zaczęła się cała przygoda. Zapragnął podróżować rowerem do innych państw. Chciał zobaczyć jakie egzotyczne kultury. Wyjeżdżał w większości do  krajów byłego ZSRR. Wydawałoby się, że jest tam niebezpiecznie, ale na szczęście Pan Waldemar jest cały i zdrowy, więc chyba nie:). W krajach, które odwiedził jest przytulnie, miło, bezpiecznie, a mieszkańcy są przyjaźni, kulturalni i gościnni.

zpasjamalina2018rfr2

Był między innymi w Gruzji, Mongolii, Azerbejdżanie, Armenii czy na Ukrainie. W czasie podróży rowerowych stara się jeździć wśród przyrody, którą uwielbia. Unika utartych szlaków rowerowych i zatłoczonych miast. Gdy czasami zabłądzi, to nie korzysta z GPS, ale stara się odnaleźć drogę dzięki kompasowi i mapie. Czasami błądzi przez kilka dni, ale jest to zawsze czas spędzony wśród miłych ludzi, którzy mu pomagają. Wtedy też przydarzają się Panu Waldemarowi różne interesujące przygody. Uczy się również w ten sposób języków obcych. Jest to bardzo dobry pomysł na życie. Na podróżach rowerem nie kończą się pasje pana Waldemara. Zainteresowało go również chodzenie po górach, jaskiniach i kąpiele w przeręblu(jest morsem). Obecnie nasz bohater ma 48 lat i przygotowuje się do podróży na Syberię, która odbędzie się pod koniec lipca. Życzmy mu powodzenia!

Anna Tokarz

zpasjamalina2018rfr

 

Dzisiaj, 21 listopada odbyło się drugie spotkanie z serii "Z pasją o pasji". Tym razem nasze zaproszenie przyjęła, bytomianka, pani Karolina Grychnik, uczestniczka programu "Wyspa Przetrwania".

bobr2017klasy562asd

Podczas prawie półtoragodzinnego spotkania, pani Karolina opowiadała o swoim udziale w programie, pobycie na wsypie, a także odpowiadała na bardzo szczegółowe pytania uczniów. Takim mocnym przesłaniem spotkania była myśl, że zawsze warto w siebie wierzyć i że trzeba niezależnie od tego co i gdzie robimy - być sobą. Bardzo dziękujemy pani Karolinie, która obiecała, że pojawi się u nas w szkole jeszcze raz tym razem w zupełnie innym charakterze:) Super!!!

bobr2017klasy56jjj

Dzisiaj, 24 października, odbyła się druga część naszego "spotkania z bunkrami":) Tym razem, pod opieką pana dyrektora Jacka Wadowskiego i pana Bartka Zbączyniaka, grupa uczniów naszej szkoły wybrała się na granicę Bytomia i Chorzowa, by spenetrować schron bojowy nr 5.

 schron5bytom2017

Przez ponad godzinę, pod opieką pana Macieja Wszelakiego ze Stowarzyszenia Pro Fortalicium, zajrzeliśmy we wszystkie jego zakamarki. Zeszliśmy też do jego podziemnej części. Nasz przewodnik opowiedział, z detalami, o życiu żołnierzy w takim schronie, o jego funkcjonowaniu, a także przybliżył nam jego historię. Bardzo dziękujemy!!! W listopadzie kolejne spotkanie "Z pasją o pasji", a już za kilka dni napiszemy kto będzie naszym gościem:)

schron5bytom20172

W październiku pan Tomasz Ostapczyk opowiadał nam o swojej pasji jaka jest między innymi zwiedzanie bunkrów i schronów. Jak ciekawie musiał opowiadać i jak rozbudził zainteresowanie nauczycieli i uczniów, świadczy fakt, że dzisiaj - 7 listopada, 15 osobowa grupa, pod opieka pana Jacka Wadowskiego i Bartka Zbączyniaka, zwiedziła Bunkier Dowodzenia w Chorzowie (dwa tygodnie temu, penetrowaliśmy bunkier nr 5 w Chorzowie). Podobnie jak poprzednio po fortyfikacji oprowadzał nas pan Maciej Wszelaki ze Stowarzyszenia Pro Fortalicium. W bunkrze obejrzeliśmy ciekawe scenki - poruszające tematykę II wojny światowej.

schrondowodzeni2017chorz2

Bardzo nam się spodobały dioramy i modele czołgów (szczególnie wielbicieli World of Tanks). Dowiedzieliśmy się też sporo o tym, jak taki bunkier funkcjonował podczas wojny. Świetna lekcja historii, niesamowite miejsce. My tu jeszcze wrócimy i to z .... ale to na razie niespodzianka:)

schrondowodzeni2017chorz

We wtorek, 17 października w sali nr 14, odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Z pasją o pasji". Pierwszym gościem był pan Tomasz Ostapczyk. Przez ponad godzinę mogliśmy się dowiedzieć od niego wielu ciekawych rzeczy. Pasją pana Tomasza są miejsca oraz budowle związane z II wojną światową. Nasz gość opowiadał o bunkrach i schronach. Nie wiedziałam nawet, że jest ich tak dużo w naszej okolicy. Mnie bardzo zainteresowała nazwa "smocze zęby". Jest ona bardzo myląca, bowiem nie ma nic wspólnego ze smokiem. Tą nazwą określano fortyfikacje (budowle wojenne), które służyły do zatrzymywania czołgów. Spotkanie było bardzo ciekawe, kto nie był nich żałuje:) Jeżeli tylko pozwoli na to czas postaram się uczestniczyć w tych spotkaniach regularnie. Słuchanie ludzi z pasją jest bardzo interesujące i można się wiele nauczyć.

Dominika Wolska IVb

zpasjaopasji2017ostap

1% dla mojej szkoły

Akademia Kompetencji

Zapisy do I klasy 2019-2020

Copyright © 2021 SP nr 4 Bytom. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.