im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4

W tym roku szkolnym pani Dominika Grudzień - Porwolik – nauczyciel plastyki i pan Stanisław Kulmaczewski – nauczyciel techniki, zaplanowali wystawę prac uczniowskich projektu edukacyjnego „BAJKI”, jako czwartą z rzędu, co miało stać się już tradycją naszej szkoły. Niestety zaplanowana wystawa w Biurze Promocji Miasta w Bytomiu w dniu 20.04.2020 r. nie doszła do skutku, z przyczyn wiadomych dla wszystkich. Przypomnijmy, w dniu 26.05.2017 r. nauczyciele zorganizowali wystawę prac plastycznych i technicznych uczniów „JA i ROBOT” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu, dnia 04.06.2018 r. zorganizowali wystawę „EKO BYTOM” w Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu, a 29.04.2019 r. zorganizowali wystawę „MIKROŚWIAT” w Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark w Bytomiu. Możemy jednie zobaczyć zdjęcia fragmentów prac uczniów. Są to wykonane postacie w formie zabawki do wylosowanej bajki, modele pojazdów, występujące w bajkach oraz rysunki.

maxresdefault cynowy żołnierzyk

10 marca w szkolnej bibliotece odbyło się "Pasowanie na czytelnika "uczniów klas 1. Uczniowie zobaczyli przedstawienie kukiełkowe " W świeci bajek", które przygotowały uczennice klasy 8b: Małgosia Rożek, Marysia Słyk oraz Matylda Zarychta. Nowi czytelnicy nauczyli się wierszyka o książce, poznali zasady korzystania z biblioteki oraz wypożyczyli swoje pierwsze książki. Było bardzo miło. Zapraszamy nowych czytelników do częstego korzystania z naszej biblioteki.

IMG 5465

Uczestnicy Białej Szkoły  w niedzielę  - zdrowi i zadowoleni wrócili do Bytomia. Zapraszamy do obejrzenia kolejnych filmików z ich pobytu w górach.

Dzień 3

Dzień 4

Dzień 5

W piątek, 28 lutego, w  odbyła się zorganizowana przez Edterek oraz członków - Szkolnego Klubu Gier Planszowych "Planszopernik" - IV edycja Integracyjnego Festiwalu Gier Planszowych "grajMY".

grajmyfestiwal2020sdsWe wspólnej zabawie wzięło udział prawie 60 uczniów z: Zespołu Szkół Specjalnych Nr 3 w Bytomiu, Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu, Szkoły Podstawowej nr 40 w Bytomiu, Szkoły Podstawowej nr 2 w Bytomiu, Szkoły Podstawowej z Odziałami Integracyjnymi nr 51 w Bytomiu, a także uczniowie Edterka oraz uczennice ZSAEiO.

grajmyfestiwal2020sds2Swoją obecnością zaszczycił nas pan wiceprezydent Adam Fras, oraz dyrektor ZSS nr 3 - pan Mirosław Wall.

grajmyfestiwal2020sds2aPrzez ponad 1,5 godziny wszyscy wspaniale się bawili przy przeróżnych grach planszowych. Tematem przewodnim były hexbugi - czyli małe robociki, które zostały wykorzystane w takich grach jak "La Cucaracha". Dla tych robotów wszystkie szkoły i grupy - zbudowały specjalne drewniane labirynty.

grajmyfestiwal2020sds2a2Można było także skorzystać z gier wielkogabarytowych "Mrówki" czy "Speed Cupsów". Każdy znalazł dla siebie coś odpowiedniego dla siebie.

grajmyfestiwal2020sds2a2aJak co roku wybieraliśmy najpopularniejszą grę Festiwalu, która otrzymuje tytuł - "Złotej Kostki Festiwalu". W tym roku  tego zaszczytu dostąpiła gra  - "La Cucaracha", ale dzielnie się spisały także "Kociaki łobuziaki", "Bazyliszek", "Mistakos" oraz "Maki Staki".

grajmyfestiwal2020sds2a2a4aKażdy uczestnik mógł się po zabawie posilić i napić - dzięki przekąskom, które przygotował dla nas - Bank ING - oddział w Piekarach. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali specjalne gadżety, które ufundował anonimowy sponsor oraz gry dla każdej szkoły - zasponsorowane przez wydawnictwa: Granna i Nasza Księgarnia, za które bardzo dziękujemy!!!! Olbrzymią pomocą w przeprowadzeniu Festiwalu wykazali się członkowie Szkolnego Kluu Gier Planszowych "Planszopernik" z klas 5 i 6 a nawet liceum, oraz uczennice ZSAEiO z panią Bożeną Winszczyk. Wszystkim jeszcze raz dziękujemy za wspólną zabawę i mamy nadzieję, że spotkamy się za rok:)))

grajmyfestiwal2020sds2a2a4a2

Dzień 1

Dzień 2

W przeddzień urodzin naszego patrona szkoły Mikołaja Kopernika - 18 lutego, w naszej szkole odbyła się zabawa w formie escape roomu - pt. "Tajemnicza Komnata Mikołaja Kopernika".

escaperoom2020dere2

Uczniowie byli podzieleni zostali na grupy 3 lub 4 osobowe. Ich zadaniem było  - jak to w "escape roomie" - wyjść z pokoju w ciągu nie dłuższym niż 20 minut. Aby to zrobić musieli zmierzyć się z kilkoma zagadkami, znaleźć klucze, otworzyć szyfrowane zamki i kłódki. Wszystkim poszło wspaniale i zmieścili się w czasie. W grupie młodszej - dwóm drużynom udało się opuścić pokój z najlepszym czasem - były to reprezentacje: pionu B i pionu A, a czas to 19 minut. W grupie starszej najszybciej zadanie wykonał pion B - zajęło im to 15 minut.

escaperoom2020dere

VII Maraton Gier Planszowych za nami:) Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przez kilka godzin świetnie się bawili przy grach planszowych. Było nas prawie 80-ciu.

maraton7edyacja20202Do 21 graliśmy razem, o 22 do 24 trwał turniej Karaka A potem jeszcze rozmowy, pogaduchy i co niektórzy nawet pospali:)

maraton7edyacja20202aDziękujemy - autorom gry - "Podróże po Jurze" za czas poświęcony na zabawę z przy waszej wspaniałej grze:).

maraton7edyacja20202a3Poza uczniami z naszej szkoły w Maratonie uczestniczyli nasi przyjaciele z: Wysokiej PION-tki- Szkolnego Klubu Gier Planszowych SP5 w Bytomiu, Klubu Gier Planszowych 'Planszóweczka" z SP nr 1 z Wojkowic, "N i e B O g r a M Y" - klubu gier planszowychz Bytomia, Szkolnego Klub Gier "Planszowy Mak" z Katowic. Za rok  - mamy nadzieję kolejna edycja:))

maraton7edyacja20202a3a

13 lutego i 18 lutego po południu w ramach dni patrona szkoły- Mikołaja Kopernika odbyły się warsztaty pod tytułem:" Niezwykła chemia". W zajęciach brały udział dzieci klas I– III i młodzież z klas IV– VI. Eksperymenty przeprowadzała pani Marta Wierzyk nauczyciel chemii oraz asystenci z klasy 8b i 7a . W ramach warsztatów dzieci poznały co to jest napięcie powierzchniowe, czy wydychamy dwutlenek węgla, sam pompujący się balonik dwutlenkiem węgla oraz węże Faraona. Uczniom zajęcia się bardzo podobały.

IMG 5254

 

11 lutego uczniowie naszej szkoły, którzy w pierwszym semestrze wypracowali najwyższe średnie, pojechali do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Podzielono nas na dwie grupy. Grupa młodsza najpierw poznawała życie w tamtych czasach, a grupa starsza w tym czasie oglądała film o powstaniach śląskich. Po filmie grupy zamieniły się czynnościami. Wypełniliśmy karty pracy i wzbogaciliśmy naszą wiedzę. Po zwiedzaniu mogliśmy się jeszcze chwile pobawić w innej sali z tramwajem i starym telefonem. Na koniec wybraliśmy się do kawiarenki, żeby coś zjeść. Myślę, że każdemu podobała się ta wycieczka i że każdy chciałby tam kiedyś wrócić.

Tekst: Marta Mamot
Zdjęcia: Zosia Kozicka i Marta Mamot

powstaniaslaskie20202a

Pod koniec ferii - 25 stycznia, członkowie Szkolnego Klubu Gier Planszowych "Planszopernik" wraz z ich opiekunem panem Bartekiem Zbączyniak zorganizowali prezentację oraz turniej "Kwartalików"LUBITECE -Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. J. Lompy w Lublińcu

miasteczkasierp202012a2
miasteczkasierp202012a2a2

Czwórka bardzo aktywnie przeszła przez okres Bożego Narodzenia. Mieliśmy naszą mrozoodporną reprezentację na VII Bytomskim Biegu Świętych Mikołajów. Gratulujemy!!! Było spotkanie „Pod choinką” dla rodziców naszych uczniów, które uświetnił swoja obecnością prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Na zakończenie odbyły się Jasełka dla uczniów naszej szkoły i spotkania klasowe przy wigilijnym stole.

062 Święta

W miniony czwartek spotkaliśmy się w "Czwórce" by po raz ostatni w tym roku kalendarzowym - w ramach Games Roomu dla rodziców, przyjaciół, nauczycieli i absolwentów - zagrać wspólnie w gry planszowe. Na grudniowy czas wybraliśmy trzy bardzo ciekawe gry: Wyprawa do El Dorado - podczas której gracze ścigają się przemierzając dżunglę - by jako pierwsi dotrzeć do tajemniczego miasta pełnego złota. Imhoptep - grę, w której zamieniamy się w budowniczych egipskich świątyń i piramid,

imhotep2019rtrta także Carcassone: Safari - gdzie odkrywamy tajemnice afrykańskiego buszu:) Wszystkie trzy bardzo nam się spodobały:) Do Siego Roku.

imhotep2019rtrt2

6 grudnia wszystkich uczniów wchodzących do szkoły witała niesamowita załoga dwóch Mikołajów, elfów i reniferów. Każdy uczeń otrzymał słodki poczęstunek oraz mógł sobie zrobić zdjęcie z Mikołajami i ich świtą. Taka niespodzianka z samego ranka to dobry początek całego dnia, tym bardziej, że mikołajkowe nastroje udzieliły się tak uczniom, jak również pracownikom szkoły. Na korytarzach widać było mikołajkowy nastrój, a to za sprawą czerwonych czapeczek, świątecznych sweterków, zabawnego poroża reniferów zdobiącego głowy uczniów. Koooochamy MIKOŁAJKI !!!

IMG 4747

" Hejże hej, Hejże heja! Jest impreza u Andrzeja". Pod takim hasłem przebiegała szkolna dyskoteka andrzejkowa zorganizowana w dniu 26 listopada przez samorząd szkolny we współpracy z nauczycielami. Solenizant Andrzej, w którego postać wcielił się Maciek F. serdecznie witał wszystkich przybyłych gości i zapraszał na swojskie wypieki, domowy kompot, wróżby oraz zabawne zdjęcia w "fotobudce". Dyskoteka rozpoczęła się tańcem integracyjnym- "Czekoladą" i trwała do późnego wieczora. Zadowoleni goście wrócili do swoich domów, a my już teraz zapraszamy na kolejną dyskotekę z okazji Walentynek.

andrzejki 2019

Miło nam poinformować, że od początku listopada do pracowni biologicznej wprowadziły się dwa żółwiki chińskie. Żółwie mają zgoła różne charaktery. Gdy jeden smacznie wyleguje się w promieniach elektrycznego słońca i nie myśli nawet o ruszeniu się z miejsca, drugi w tym czasie oddaje się beztroskim igraszkom zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Możecie być pewni, że urozmaicą wam swoim zachowaniem lekcje biologii, a może kiedyś rozweselą w smutny dzień.

IMG 3768 Milusińscy

Dzisiaj w naszej szkole odbył się także I Międzyszkolny Turniej Gier Planszowych "PlanszoperniCon". W Turnieju wzięło udział 5 szkół: Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Władysława Broniewskiego, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Poli Maciejowskiej w Bytomiu, Szkoła Podstawowa nr 1 w Wojkowicach oraz ZSP nr 2 w Katowicach.

turniejplanszoperncon2019rfrfPodczas wspólnej zabawy zorganizowaliśmy 9 mini turniejów w następujące gry: HEX, Cardline Zwierzęta, Mrówki, Sherlook, Figur Figle, Dr Eureka, Figur Figle, Bazyliszek, oraz Duszki. Po prawie półtoragodzinnej wspólnej zabawy - wszystkie grające zespoły otrzymały pakiety z grami planszowymi. Co prawda przyznaliśmy miejsca za sumę punktów zdobytych przez uczniów poszczególnych szkół - jednak najważniejsza jak wszyscy zauważyli była zabawa - a ta, mamy nadzieję była przednia:) Bardzo dziękujemy wydawnictwom za zasponsorowanie gier.

turniejplanszoperncon2019rfrf2

Zakończył się Tydzień Profilaktyki pod hasłem „ Wolni i świadomi” Uczniowie klas I-III w duchu zdrowej rywalizacji rozegrali zawody sportowe. Wykonali swojego bohatera. Prace klasowe były piękne, kolorowe i przekazywały dużo informacji na temat owoców i warzyw. Na korytarzu szkolnym można jeszcze je oglądnąć. Naprawdę warto. Zostały również stworzone drzewka życzliwości. Klasy IV-VIII pracowały nad stworzeniem kodeksu dobrego kolegi, dobrej koleżanki. Brawo! Z wychowawcami oglądnęli filmy edukacyjne na temat używek. Mam nadzieję, że wnioski zostały wyciągnięte. Mięliśmy również gości. Pani z PCK przeszkoliła uczniów klas szóstych z pierwszej pomocy. Uczniowie klas siódmych odbyli spotkanie z pracownikami SANEPID-u. Tematem był program profilaktyczny „Smak życia czyli debata o dopalaczach”. Uczniowie mieli okazje wykonać ćwiczenie w alko i narkogoglach. Uczniowie próbowali swoich sił w konkursie szkolnym „Mały ratownik”. O tym, że „Każdy z nas jest wyjątkowy” próbowały przekonać nas aktorki podczas warsztatów profilaktycznych. Cała społeczność szkolna włączyła się w kampanię „Pola nadziei” robiąc piękne żonkile, które na wiosnę wspomogą akcje charytatywną. Wszystkim nauczycielom, uczniom bardzo dziękuję za zaangażowanie i wspólną zabawę.

IMG 4591

Dnia 6 listopada uczniowie klasy ósmej działający w grupie szkolnego wolontariatu w ramach akcji „Pola Nadziei ” posadzili przed szkolą cebulki żonkili. Kampania od lat rozkwita żonkilami w całej Polsce. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Mamy nadzieję, że nasze kwiaty zakwitną na wiosnę.

20191106 131811 pola

Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku. Niestety nie doczekał tego Adam Mickiewicz. Bohater narodowy, poeta i wieszcz. Autor epopei narodowej, czyli Pana Tadeusza, który nigdy nie pogodził się z utratą niepodległości. Ów niezmiernie intrygujący człowiek żyje i żyć będzie w świadomości kolejnych pokoleń Polaków przede wszystkim jako poeta, który w okresie niewoli i upadku Polski, gdy jej granice wymazano z mapy Europy, i gdy istniało powszechne przekonanie, że mocarstwa tego świata zadały jej śmierć, budził w Polakach świadomość narodową, wiarę w zwycięstwo i nadzieję w zmartwychwstanie Polski. Jego nazwisko wymienia kanon lektur szkolnych; jego dzieła czytają młodzi i starsi. A Pan Tadeusz jest lekturą obowiązkową na egzaminie ósmoklasisty. Jego fragmenty poznajecie już od czwartej klasy. Poeta odmalował w nim obraz „utraconej ojczyzny” – ukochanego „kraju lat dziecinnych”, do którego tęsknił przebywając na emigracji. Na apelu, upamiętniającym 101 rocznicę odzyskania niepodległości, uczniowie mogli wysłuchać recytacji patriotycznych fragmentów Pana Tadeusza, dzieła mającego szczególne znaczenie dla narodu polskiego pod zaborami.

IMG 4611niepo

Su 2019 2020 1 Samorząd

W piątek 11 października, odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Nauczyciela. W znacznej mierze, przygotowaliśmy go my - czyli klasa VIb.  Na apelu przedstawiliśmy kilka scenek o tym, jak wygląda codzienna praca nauczyciela, oczywiście z lekkim humorem:) Przygotowując się do występu (przez prawie dwa tygodnie) zrozumieliśmy jak trudna jest to praca i że rzeczywiście nauczyciele nie mają z nami łatwo.

sp4bytomdzienauczyciel2019

Bardzo się cieszyliśmy, że podczas występu wszystko poszło zgodnie z planem i apel był w stu procentach udany(przynajmniej mamy taką nadzieję) i chcielibyśmy by tak było podczas naszych następnych występów.

sp4bytomdzienauczyciel2019aautor tekstu: Antek Patschek

Dzisiaj odbyło się spotkanie redaktorów gazetki szkolnej "Kopernikus". Gazetka będzie - mamy nadzieję, miesięcznikiem. Jej redaktorem naczelnym została: Hania, którą wspierać będzie Zuzia. Redaktorem odpowiedzialnym za skład została zaś Natalia. W skład redakcji weszli także: Marta, Agata, Kasia i Zosia. Trzymamy kciuki. Pierwszy numer mamy nadzieję w listopadzie:)

gazetka2019dd

W tym tygodniu miało miejsce pierwsze w tym roku spotkanie Games Roomu dla rodziców, przyjaciół i absolwentów. Bardzo się cieszymy, że mimo nawały domowych i nie tylko obowiązków znaleźliście czas by wpaść pograć w gry planszowe. Niestety nie udało nam się zagrać w "Wyprawę do Eldorado", będzie na kolejnym. Za to zagraliśmy w Skarabię, Klub Detektywów, Miasteczko marzeń i w Brzdęka.

gamesroom2018rfrfrf333

20 września w naszej szkole odbyło się "Sprzątanie Świata". Tegoroczny finał akcji odbywał się pod hasłem: „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!”. W ramach tej akcji uczniowie klas piątych, szóstych i siódmych uporządkowali teren wokół cmentarza przy ulicy Staffa. Wszystkim zaangażowanym uczniom klas wraz z opiekunami bardzo dziękujemy za udział w akcji. Przypominamy jednocześnie, że jesteśmy integralną częścią środowiska naturalnego i naszym obowiązkiem jest o nie dbać. Dlatego wrzucajmy śmieci do odpowiednich śmietników i szanujmy naszą przyrodę.

IMG 20190920 123709

21 września członkowie naszego klubu: Zosia, Ania, Zuzia, Asia i Zuzia podczas imprezy "Patriotyczny Lubliniec III" zorganizowały prezentację gry Mölkky, oraz przeprowadziły turniej w tą bardzo lubianą przez nas grę.

patriotycznylubliniec2019rfrf4

Przez 3 godziny z zapałem to tłumaczyły, to zapisywały, to ustawiały kręgle - za co bardzo im dziękuję:))) Miały też chwilkę by zrobić sobie zdjęcie z rekonstruktorami, których na tej imprezie nie brakowało,

patriotycznylubliniec2019rfrf

czy wziąć udział w mini warsztatach komiksowych z panem Marcinem Opiłowskim.

patriotycznylubliniec2019rfrf2

 Tak witaliśmy nowy Rok Szkolny 2019/2020 i nowych Uczniów naszej szkoły.


DSC04630.jpg rozpoczęcie


Copyright © 2019. All Rights Reserved.