OGŁOSZENIE
Kwota na obiady za miesiąc październik wynosi 88,00zł
tj. 1 osoba x 4,00zł x 22 dni
UWAGA!!!
Wpłat należy dokonywać w terminie od 18.09.2019r. (środa) do 25.09.2019r. (środa)
LICZY SIĘ DATA WPŁYWU NA INDYWIDUALNE KONTO BANKOWE DZIECKA (CZYLI 25.09. PIENIĄDZE MUSZĄ JUŻ ZOSTAĆ ZAKSIĘGOWANE!!!)
Tytuł przelewu:
IMIĘ I NAZWISKO DZIECKA OPŁATA ZA OBIADY ZA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2019
np. Jan Kowalski opłata za obiady za miesiąc PAŹDZIERNIK 2019
Nie uiszczenie wpłaty za obiady jest jednoznaczne z rezygnacją z posiłku w miesiącu październik 2019 r. Wpłaty dokonane po wskazanym wyżej terminie będą przelane na konto rodzica/opiekuna.
Istnieje możliwość dokonania wpłaty bez dodatkowych kosztów w banku GETIN Bank ul. Katowicka 16
INFORMUJEMY, ŻE W DNIU 14 PAŹDZIERNIKA NIE BĘDZIE WYDAWANY OBIAD
Świetliczaki z I grupy z wizytą u alpak. Przemili goście czyli nasze szkolne dzieci wraz z rodzicami - odwiedzili Puchate Ranczo na Suchej Górze w Bytomiu. Wspólnie oglądaliśmy jak alpaki żyją w swoim domku, karmiliśmy je marchewką i paszą, lepiliśmy alpaki z masy, ozdabialiśmy alpaczy domek. Dzieci obserwowały zachowanie zwierząt, dowiedziały się co lubią a czego nigdy nie należy robić, jeśli zależy nam na ich przyjaźni. Jesienią planujemy dalsze spotkania warsztatowe - z wełną alpak oraz z woskiem pszczelim.
Klasa 1 Religia „Jesteśmy w Rodzinie Pana Jezusa”
aut. ks. J. Szept i D. Jackowiak
wyd. św. Wojciech Poznań Podręcznik dla ucznia + karty pracy
Klasa 2 Religia „Kochamy Pana Jezusa” aut. ks. J. Szept i D. Jackowiak
wyd. św. Wojciech Poznań Podręcznik dla ucznia + karty pracy
Klasa 3 Religia „Przyjmujemy Pana Jezusa”
aut. Ks. J. Szept i D. Jackowiak
wyd. św. Wojciech Poznań Podręcznik dla ucznia + karty pracy
Klasa 4 Religia „Jestem chrześcijaninem”
aut. ks. prof. J. Szpet, D. Jackowiak
Wyd. św. Wojciech Poznań Podręcznik
Klasa 5 Religia „Wierzę w Boga”
aut. Ks. J. Szpet, D. Jackowiak
wyd. św. Wojciech Poznań Podręcznik
Klasa 6 Religia „Wierzę w Kościół”
aut. Ks. J. Szpet, D. Jackowiak
wyd. św. Wojciech Poznań podręcznik
Klasa 7 Religia „Spotkanie ze słowem”
aut. Ks. J. Szpet, D. Jackowiak
wyd. św. Wojciech Poznań Podręcznik
Klasa 8 Religia „Aby nie ustać w drodze”
aut. Ks. J. Szpet, D. Jackowiak
wyd. św. Wojciech Poznań Podręcznik
Znamy już wyniki Ogólnopolskiego konkursu "Młodzi #SuperKoderzy w akcji" zorganizowanego w ramach projektu Superkoderzy Fundacja Orange. Wśród 10 finalistów (równorzędne miejsca) znalazła się także nasza szkoła - i filmik o pracy klasy KIM (aktualnie 6b). Brawo!!!! Uczniowie w nagrodę otrzymali długopis 3D, za pomocą którego tworzyć będą od września - budowle i przedmioty w 3D.
Serdecznie Dziękujemy Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom za modlitwę,
okazane współczucie, złożone wieńce i kwiaty
oraz za udział w uroczystościach pogrzebowych pana Adama Jabłońskiego.
Jednocześnie informujemy, że dochód z cegiełek
zostanie przekazany na badania genetyczne syna pana Adama.
Dyrekcja SP nr 4 i Rodzina.
Informujemy wszystkich, którzy zechcą towarzyszyć panu Adamowi Jabłońskiemu w Jego ostatniej drodze na ziemi, że MSZA ŚWIĘTA ŻAŁOBNA odprawiona zostanie w środę - 3 lipca 2019r. o godzinie 8.30 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Radzionkowie-Rojcy, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarz parafialny.
>>>>
Drodzy Uczniowie, Rodzice,
Minął rok wypełniony pracą, nauką, obowiązkami. Każdy dzień przynosił nową wiedzę, stawiał ciekawe wyzwania oraz dawał okazję do przeżywania nowych doświadczeń.
Dziękuję Rodzicom za bardzo dobrą współpracę, wymianę doświadczeń, inspirujące pomysły, działania wspomagające pracę szkoły
Serdecznie gratuluję Uczniom osiągnięć, sukcesów, zaangażowania w realizację ambitnych planów i projektów.
Życzę słonecznych, radosnych i bezpiecznych wakacji,
pełnych niezapomnianych wrażeń, dni wypełnionych ciekawymi wycieczkami i odpoczynkiem.
Jacek Wadowski
Jak co roku w naszej świetlicy odbyły się wybory ŚWIETLICZAKA ROKU. Z każdej z pięciu grup świetlicowych został wyłoniony jeden zwycięzca plebiscytu. Dla przypomnienia SUPER ŚWIETLICZAK jest dobrym kolegą w zabawie, służy pomocą innym, aktywnie i z chęcią bierze udział w zajęciach i konkursach, cechuje go wysoka kultura osobista oraz bezinteresowność. Poniżej prezentujemy naszych najlepszych. Gratulujemy!!!!
30 maja odbyło się rozstrzygnięcie XV Międzyświetlicowego Konkursu Plastycznego pt. " W krainie zdrowia" zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 36 w Bytomiu. Wychowankowie naszej świetlicy chętnie biorą udział w konkursach plastycznych. Uczennica klasy 2a Julka Stana zajęła II miejsce. Serdecznie gratulujemy.
3 czerwca, w ramach ostatniego spotkania z pasjami naszych rodziców, klasa 1 b wybrała się do Dobieszowic do Pasieki Wesołej. Tam spotkaliśmy pana Sebastiana, tatę Emilki Dwornik, którego pasją są pszczoły. Pan Sebastian jest kopalnią wiedzy, jeżeli chodzi o życie pszczół. A najważniejsze, że w bardzo przystępny sposób umiał podzielić się tą wiedzą. Dzięki zaś wizycie w pasiece mogliśmy nie tylko usłyszeć o życiu tych niezwykłych owadów, ale też zobaczyć wszystko z bliska. Widzieliśmy więc, jak zbudowany jest ul, dotknąć plastra, zobaczyć pszczoły mieszkające w ulu, wlatujące i wylatujące z niego. A na dodatek mogliśmy zakosztować miodu zebranego specjalnie dla nas, który każdy z nas w słoiczku otrzymał. Dziękujemy panie Sebastianie i obiecujemy, że jeszcze się w Dobieszowicach pokażemy.
DYREKTOR SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 W BYTOMIU INFORMUJE, ŻE ZEBRANIE RODZICÓW DZIECI ZAPISANYCH DO KLASY I NA ROK SZKOLNY 2019/2020 ODBĘDZIE SIĘ 18 CZERWCA 2019 O GODZ. 17.00 W SALI GIMNASTYCZNEJ.
We wtorek, 11 czerwca, niemal czterdziestka uczniów z naszej szkoły wzięła udział w tradycyjnym letnim crossie, organizowanym w bytomskim parku. Wydarzenie jak zwykle cieszyło się ogromną popularnością, przez co rywalizacja była niezwykle wymagająca. Pomimo bardzo wysokiej temperatury wszyscy nasi uczniowie szczęśliwie ukończyli swoje biegi, a niektórzy byli naprawdę bliscy podium. Występy kilku naszych zawodniczek oraz zawodników zostały także dostrzeżone przez trenerów lekkoatletyki będących na miejscu. Organizatorzy zadbali o rozrywkę i zdrowie uczestników, zapewniając im ochłodzenie w skomponowanej na miejscu „mini-fontannie”. Choć tym razem nie udało nam się zdobyć żadnego medalu, z pewnością nie zabraknie nas w przyszłym roku!
W sobotę, 8 czerwca, grupa ośmiu chłopców z naszej szkoły, z klas pierwszych i drugich, wzięła udział w międzyszkolnym turnieju piłkarskim rozgrywanym na płycie boiska drużyny GKS Rozbark Bytom. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Niezależni”, które do udziału w zawodach zaprosiło osiem bytomskich szkół podstawowych. Ostatecznie dwóm z zaproszonych szkół nie udało się dotrzeć na miejsce, więc turniej przyjął formę rozgrywek „każdy z każdym”. Nasi reprezentanci spisali się naprawdę wyśmienicie, strzelając mnóstwo goli, wygrywając cztery z pięciu spotkań i zajmując ostatecznie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Nie gorzej zaprezentowali się sami organizatorzy, którzy zapewnili wszystkim uczestnikom chłodne napoje, ciepłe i zimne przekąski, a także darmowe lody. Za rok czeka nas prawdopodobnie druga edycja turnieju, na którym – nie mamy żadnym wątpliwości – stawimy się równie dobrze przygotowani!
Od jutra, aż do odwołania z powodu upałów skracamy zajęcia lekcyjne do 30 minut, a każda przerwa trwać będzie 10 minut.
Dzisiaj, 5 czerwca, w naszej szkole odbył się Turniej "Ptakostek". W zabawie wzięło udział 24 graczy z klas od 2 do 8. Rozgrywki były bardzo zacięte i by znaleźć się w finale trzeba było wygrać w eliminacjach i półfinałach. Po ponad dwóch godzinach gry, udało się przyznać 4 miejsca.
Trzeba przyznać, że podium jest zaskakujące - ale tak to w grach planszowych bywa:) I miejsce zajął Adam Brzuchała z klasy II, II miejsce wywalczył - Filip Barwiński z klasy 5b, miejsce III "wygrała" - Julka Laśkiewicz z klasy 2, a miejsce IV - Zuzia Zych z klasy 4. Gratulujemy, a wydawnictwu HOBBITY.pl - dziękujemy za nagrody i możliwość rozegrania tak fascynującego turnieju:)
30 maja, odbyła się w naszej szkole III edycja Rodzinnego Planszogrania. Bardzo się cieszymy, że prawie 70 osób bawiło się z nami przez ponad 2 godziny przy wspaniałych, rodzinnych grach planszowych. Rządziły "Ptakostki" za które serdecznie dziękujemy wydawnictwu HOBBITY.pl.
Ze względów organizacyjnych przenieśliśmy turniej tej gry na środę - za to każdy chętny, mógł się z grą zapoznać i trzeba powiedzieć, że zazwyczaj wszyscy chcieli zagrać jeszcze raz. Oczywiście pojawiły się na stołach także inne gry. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy tak rodzinnie i przyjemnie spędzić te czwartkowe popołudnie:)
Pod takim tytułem kryje się projekt napisany przez nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 4. Wspólnie z działającym na terenie szkoły Stowarzyszeniem „Copernicus” przygotowano pomysł poprawy bezpieczeństwa w rejonie odcinka ulic Chrobrego i Smolenia. Analiza wypadkowości na tym skrzyżowaniu wykazała, że pomimo znaków drogowych oraz objęcia skrzyżowania nadzorem pracownika bezpiecznej drogi czyli popularnej „Stopki”, stosunkowo często dochodzi tam do wymuszeń pierwszeństwa, stłuczek, wypadków drogowych w tym również niestety śmiertelnych. Dzięki przygotowanemu przez nauczycieli projektowi „Pomoc to moc” udało się pozyskać z funduszy PZU kwotę 70 tysięcy złotych które przeznaczono na zamontowanie 3 tablic świetlnych monitorujących prędkość samochodów. Część pozyskanych środków zostanie wykorzystana na działania promujące bezpieczne zachowania na drodze, spotkania i konkursy o tematyce związanej z ruchem drogowym. Tablice świetlne zostały zamontowane na skrzyżowaniu w dniu 1 czerwca i są wspaniałym prezentem na Dzień Dziecka dla uczniów bytomskiej 4.
>
>>>>>
Uczniowie wyróżnieni za bardzo dobre wyniki w konkursie matematycznym KANGUR 2019 :
Kl.4 Zuzanna Zych
Kl.5 Antoni Patschek
Kl.6 Zuzanna Kozicka, Urszula Szmagała, Anna Świątek
Kl.8 Anna Derda
GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW !!!
W dniach 29.05 – 30.05 grupa uczniów z klas szóstych, siódmych i ósmych uczestniczyła w wycieczce do Wiednia. Na początku udaliśmy się do letniej rezydencji Habsburgów Pałacu Schὅnbrunn, gdzie spacerowaliśmy po przepięknych ogrodach pałacowych, wspięliśmy się na wzgórze z imponującą Gloriettą, skąd mogliśmy podziwiać panoramę miasta, weszliśmy także do powozowni i szukaliśmy najkrótszej drogi w labiryncie. Dzięki p. przewodnik, która prowadziła nas uliczkami starego miasta zobaczyliśmy Belweder, Hofburg, Katedrę św. Szczepana a także Ringstrasse. Przeszliśmy też obok Naturhistorisches – und Kunsthistorischesmuseum, no i oczywiście pomnika słynnej Marii Teresy. Udało nam się także zobaczyć kolorowe dzieła słynnego austriackiego architekta F.Hundertwassera. Bez kolejki weszliśmy do Domu Morza, - oceanarium wybudowanego w niemieckiej wieży przeciwlotniczej, gdzie mogliśmy zobaczyć ryby tropikalne i morskie, a także ryby z Morza Śródziemnego i wód krajowych oraz rekiny. Czekały tam na nas także latające nad głowami zwiedzających ptaki, wszędobylskie małpki i inne zwierzęta. Ostatni dzień był ciekawą lekcją historii. Pani pilot zabrała nas na wzgórze Kahlenberg – miejsce, które odegrało ważną rolę w XVII wieku. Obecnie jest to sanktuarium Jana III Sobieskiego. W interaktywnym Haus der Musik mogliśmy poczuć się jak wirtuozi, samodzielnie dyrygując orkiestrą i tworząc własne melodie. Na koniec udało nam się jeszcze wstąpić do najstarszego w Europie parku rozrywki na Praterze. Zabawy było co nie miara!!! Szkoda tylko, że czas tak szybko płynął. Wróciliśmy zmęczeni ale pełni wrażeń.
Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w miejskim konkursie „Mały Globtroter” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 32 w Bytomiu. Tym razem tematem przewodnim była Walia. Po kilku miesiącach przygotowań w kwietniu wyłoniliśmy dwójkę najlepszych uczniów: Michała Misztala i Macieja Flaszewskiego. To oni reprezentowali naszą szkołę w finale konkursu. Majowe potyczki pokazały, że nasza para sumiennie przygotowała się do kolejne o etapu i zna odpowiedzi na najtrudniejsze pytania np.: wie, że najdłuższa nazwa miasta w Walii składa się aż z 58 liter. Nasi uczniowie zajęli II miejsce, z czego jesteśmy bardzo dumni. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy !
Scratch Day - w klasach KiMowych - to roczne podsumowanie pracy, oraz wspólne (wraz z rodzicami) spotkanie z programowaniem. Tak też było dzisiaj w klasie 4b. Obejrzeliśmy wszystko to co udało nam się w tym roku zrobić, pochwaliliśmy się naszymi programami, które samodzielnie wykonaliśmy. Na koniec staraliśmy się nauczyć naszych rodziców podstaw scratchowania - trzeba powiedzieć, że i im i nam poszło świetnie.
W końcu po kimś mamy te zdolności. Otrzymaliśmy dzisiaj koszulki Kimowe, które będziemy z dumą nosić:)
Autor tekstu: Michał Imański
28 maja odbyło się wręczanie nagród uczestnikom Regionalnych Konkursów pod hasłem „Polskie Parki Narodowe”. W konkursie plastycznym na logo parku I miejsce przypadło dla Leny Bernatowicz z klasy 4b, III miejsce zajęła praca Dominiki Klimza z klasy 5b. W konkursie wiedzy wyróżnienie zdobyły - Alicja Piskozub i Joanna Tokarz. GRATULACJE!!!
Dnia 28 maja klasa 4b wraz z klasą 4d pojechaliśmy do ZOO w Opolu. Zbiórka w szkole odbyła się o godzinie 7.45, gdy reszta osób przybyła panie wychowawczynie szybko zorganizowały zbiórkę i usadowiły nas w autokarze. Mogliśmy w końcu ruszyć w drogę. Gdy dotarliśmy na miejsce wszyscy zadowoleni rozprostowaliśmy nogi i poszliśmy zwiedzać ZOO. Były tam wspaniałe egzotyczne zwierzęta, które mogliśmy obserwować jak swobodnie spacerujące po trawie, nurkujące w wodzie lub skaczące z gałęzi na gałąź. Najzabawniejsze były małpy, z nimi było najweselej. Zachwycające były żyrafy, kangury oraz emu. W Ogrodzie Zoologicznym był również plac zabaw, z którego chętnie skorzystaliśmy, była fajna zabawa, lecz pogoda nam nie dopisała i musieliśmy wracać do domu. Wycieczka była udana, lecz wszystko co dobre szybko się kończy. Zmęczeni i przemoczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu.
autor tekstu:
Filip Skop
Klasy 4b i 5b wzięły udział w konkursie na budynek wykonany w technice 3d, w programie Sketchup, a zatytułowanym "Dom XXII wieku". I miejsce w konkursie zajął dom wykonany przez Mateusza Krawca, oraz budynek zaprojektowany przez Emilkę Czendlik. Miejsce drugie - zajęły domy stworzone przez Kingę Nagel i Filipa Barwińskiego. Miejsce trzecie otrzymali projektanci - Antek Patschek i Ania Tokarz. Wyróżnienia w konkursie zdobyli: Natalia Błachowiak, Eunika Łapacz, Igor Obrębski oraz Natalia Trzcionka. Gratuluję:)
Dzisiaj - 3 czerwca, w klasie 4b odbyły się warsztaty "Mój pierwszy komiks" przeprowadzone przez panią Katarzyną Cieślak - grafika komputerowego i animatorkę, a prywatnie moją mamę:).
Podczas warsztatów dowiedzieliśmy sie o etapach powstawania komiksu oraz o pierwszych ilustracjach tego typu, mogliśmy także zrobić własny komiks. Myślę, że warsztaty wszystkim się podobały:) Mnie na pewno:)))
autor tekstu: Elwirka Cieślak
27 maja - 7 uczniów przystąpiła do Finału Ogólnopolskich Szkolnych Mistrzostw w Programowaniu - Pix2019. Miło nam donieść, że I miejsce w konkursie zajął Igor Milewski - rozwiązując wszystkie 15 zadań. Antek Patschek i Bartek Dębicki zajęli miejsce II, niestety z powodu błędu serwera, zaliczono im tylko 14 punktów, mimo że rozwiązali wszystkie zadania. Także miejsce II zajął Mateusz Muszyński (14 zadań). Lena Bernatowicz uplasowała się na miejscu III. Pozostała dwójka: Zuzia Zych zajęła miejsce 8, zaś Zuzia Gałęziowska miejsce 9. W konkursie startowało kilka tysięcy uczniów z całej Polski. Nagrodzono tylko 5 w każdej z 4 kategorii wiekowej, którzy zajęli miejsce I i rozwiązali zadania w najkrótszym czasie. Wśród nagrodzonych nie znaleźli się nasi uczniowie. Mimo to, osiągnęli wielki sukces. Za rok spróbują swoich sił ponownie.
Twórcy programu Pixblocks i organizatorzy Mistrzostw Polski w Programowaniu - wyróżnili naszą pracę i promowanie programowania - specjalnym tytułem - "Szkoły Mistrzów Programowania". Jesteśmy bardzo wdzięczni i dumni z tego tytułu. Cieszymy się, że nasza praca została zauważono - będziemy się nadal starać by być godnym tego tytułu:)))
Dzisiaj po raz trzeci i ostatni w tym roku, klasa 5b, uczestniczyła w warsztatach w ZSTiO Bytom. Dzięki uprzejmości pana Witolda Kriesera oraz jego uczniów, młodzi programiści z KiM (klasa5b) mogli nauczyć się prostego języka kodowania umożliwiającego programowanie platformy Arduino Uno.
Wzięli też udział w klasowym turnieju Flipperów - w którym zwyciężył Antek. Turniej przeprowadził - Jakub Tkacz - Mistrz Polski w grze na flipperach typu classic z 2019r.
Bardzo dziękujemy dyrekcji oraz panu Witkowi za całoroczną opiekę nad klasą i fantastyczne warsztaty:)
31 maja naszą klasę 1b odwiedziła kolejna mama, dla której praca jest także pasją. Tą mamą była pani Dominika - mama Antosia. Pani Dominika na co dzień pracuje w Katowicach, w Szkole Językowej Berlitz, w której zajęcia prowadzone są tylko w języku angielskim. I tak właśnie tę lekcję poprowadziła mama Antosia z naszymi pierwszakami. Języka polskiego używała tylko wtedy, gdy tłumaczyła instrukcję do pracy. To było niezwykłe spotkanie, w trakcie którego obcowaliśmy z językiem angielskim, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o pięciu największych wulkanach świata, a na koniec wykonaliśmy te wulkany. Każdy z nich okazał się czynnym wulkanem, z którego wydobywała się lawa. To było niesamowite spotkanie. Dziękujemy pani Dominiko!!! A za rok zapraszamy znów.
Naszym uczniom z okazji Dnia Dziecka
życzymy wszystkiego najlepszego,
dużo radości i samych pozytywnych stopni w szkole!
Niech spełnią się wszystkie Wasze marzenia,
a dzieciństwo upływa tak szybko jak chodzą żółwie!
30 maja klasa 5c udała się do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie na zajęcia terenowe. Uczniowie korzystali z kompasów, wyznaczali kierunki, azymut, poznali sposoby pozyskiwania wody, odnajdowali i kosztowali dziko rosnące rośliny jadalne, nauczyli się rozpalać ognisko. Wszystko musieli robić współpracując ze sobą. Poznali także kodeks survivalu - spiesz się powoli, rozpraw się ze strachem, improwizuj, kombinuj, wysoko ceń życie, uwierz w siebie. Na koniec zajęć upiekliśmy kiełbaski. Uczniowie byli zachwyceni.
Pod koniec lutego nasi najmłodsi uczniowie klas 1-2 próbowali swoich sił w ogólnopolskim konkursie językowym " Zuch". Długo czekaliśmy na wyniki, ale za to było warto. Artur Obrębski z kl. 1b zajął 16 miejsce w kraju, Wojtek Stańczak z kl.2a- 17 miejsce, Helena Tura z kl.2a- 22 miejsce, Amadeusz Szarek-Babuch i Zuzia Antoniuk z kl.2b- 30 miejsce w kraju. Trzeba wziąć pod uwagę, że w każdej kategorii wiekowej brało udział ponad 800 uczniów z całej Polski. Serdecznie gratulujemy.
28 maja w Szkole Podstawowej nr 46 odbył się III Międzyszkolny Turniej Szachowy Wesoły Skoczek. Naszą szkołę reprezentowali Żychowski Bartosz, Bobyk Maksymilian, Giza Sonia, Krupa Michał, Cieślak Leopold. Drużynowo uczniowie zajęli V miejsce, natomiast indywidualnie najlepszy był Żychowski Bartosz, który zajął miejsce II. Gratulujemy.
Jeszcze się nie skończył ten rok szkolny - a my już planujemy co będziemy robili w nowym:) A będzie się działo. 18 października 2019r. odbędą się w naszej szkole eliminacje do Mistrzostw Polski w "Rummikubie" Macie całe wakacje na trening.
Już w najbliższy piątek - 31 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu odbędzie się wernisaż wystawy "Razem znaczy lepiej" (w formie happeningu) naszego Edterka, który w tym roku obchodzi swoje 20 urodziny:)))) Wystawa zdjęć - potrwa do 16 czerwca. Zapraszamy do jej obejrzenia.
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu informuje, że listy dzieci zapisanych do klas I na rok szkolny 2019/2020 zostały wywieszone na terenie szkoły. Prosimy o potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia.
Na stadionie Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu w dniach 22 i 23 maja odbyły się Mistrzostwa Bytomia - Igrzyska dzieci w Trójboju i Czwórboju Lekkoatletycznym. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas czwartych i piątych. W czwórboju nasi chłopcy zajęli miejsce VI, natomiast w trójboju dziewczęta i chłopcy wywalczyli miejsce IV. GRATULUJEMY!
Kącik Artystyczny „KreaTYwnia” działa od stycznia 2012 roku przy Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu. Warsztaty adresowane są do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Nasze świetliczaki już od kilku lat biorą aktywny udział w zajęciach, dlatego oczywiście nie mogło ich zabraknąć i w tym roku szkolnym. Prowadząca zajęcia Pani Ania zaproponowała bardzo ciekawe warsztaty, na których uczniowie nauczyli się wykonywać konika z tektury falistej, kartkę świąteczną 3D, laurkę dla mamy 3D oraz prace w technice iris folding, z którą dzieci zetknęły się już w zeszłym sezonie. Możliwość kreatywnego spędzenia czasu wolnego, a także szeroka paleta technik plastycznych, z którą dzieci mogą zapoznać się na zajęciach powodują ,że świetliczaki z niecierpliwością oczekują na kolejne spotkania. Tym razem będą musiały uzbroić się w cierpliwość, bo następne spotkanie z KreaTYwnią dopiero po wakacjach.
Początkiem kwietnia klasy 7 wzięły udział w obozie językowym w Marianówce, a zajęcia były prowadzone przez wolontariuszy z Gruzji, Francji, Hiszpanii, Ukrainy i Portugalii. Liczne warsztaty w których wzięliśmy udział, praca w grupach, tworzenie reklam, rozwinęły nasze umiejętności, wzbogaciły naszą wiedzę a także pozwoliły poznać kulturę różnych państw. Oczywiście mieliśmy też czas na przyjemności, wspięliśmy się na Marię Śnieżną po drodze podziwiając piękne widoki. Podszkoliliśmy także nasze kompetencje językowe i zawarliśmy mnóstwo nowych przyjaźni.
16 maja - w czwartek, odbył się ostatni w tym roku Games Room dla rodziców, nauczycieli, absolwentów i przyjaciół. Podczas spotkania zaprezentowaliśmy trzy gry cywilizacyjne: "Hadara" (troszkę podobna do "7 cudów świata") - chyba najlepsza i najciekawsza gra tego typu ostatnich lat, "Dice City" - ciekawa gra z wykorzystaniem kostek z milionami kombinacji:) oraz prosta, szybka, a w przypadku klątw i wredna:) - gra "Hunowie". Zdążyliśmy jeszcze zagrać w ulubioną grę pani Iwonki - ostatnich tygodni, czyli w "Bukiet", bardzo sympatryczną wykreślankę. Kolejne spotkanie za rok - ale 30 maja - nasze coroczne Rodzinne Planszogranie na które zapraszamy także rodziców - tym razem ze swoimi pociechami.
W dniu dzisiejszym w naszej szkole - odbył się Scratch Day 2019. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie i rodzice klasy 5b. Młodzi programiści na ten dzień przygotowali przeróżne projekty, które następnie prezentowali zgromadzonym gościom:). Do swoich projektów wykorzystali roboty: LOFI Roboty, Ozoboty Mboty, a także wykonali specjalnie na tą okazję programy w Scratchu.
Na koniec spotkania wszyscy uczniowie otrzymali specjalne dyplomy za udział w projekcie Superkoderzy zorganizowaną przez Fundację Orange. Gratulujemy wszystkim uczniom - świetnych pomysłów.
Po raz pierwszy w historii naszej szkoły, drużyna wystąpiła w Finale Wojewódzkim XLII Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w II grupie wiekowej w następującym składzie: Julia Imańska, Tymon Domagała i Jakub Roczek Wszyscy są uczniami klasy 8b. Wcześniej przeszli jak burza, wygrywając indywidualnie i drużynowo w eliminacjach miejskich i rejonowych. Turniej odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 w Czeladzi przy ul. Szkolnej 6 w dniu 18 maja 2019 roku. Drużyna naszej szkoły zdobyła III miejsce zespołowo. W nagrodę uczniowie otrzymali pamiątkowe medale, Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty oraz cenne nagrody rzeczowe. To my jako jedyna szkoła zdobyliśmy dwa puchary. Drugi Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji odebrała Julia Imańska za zajęcie I miejsca w konkurencji – znajomość przepisów ruchu drogowego. Turniej składał się z czterech konkurencji: testu wiedzy obejmującym zagadnienia dotyczące zasad i przepisów o ruchu pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, znaków drogowych, sytuacji w ruchu drogowym i testu – skrzyżowania, polegającym na ustalaniu prawidłowej kolejności przejazdu przez skrzyżowanie, zadań praktycznych - jazdy rowerem po miasteczku ruchu, jazdy rowerem po torze sprawnościowym i zadań praktycznych z zakresu udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Opiekunem drużyny był pan Stanisław Kulmaczewski, który zajmował się przygotowaniami uczniów do wszystkich turniejów.
rugi tydzień graliśmy w gry wydawnictwa Nasza Księgarnia - by dobrze wybrać najlepszą w naszej opini grę przez to wydawnictwo wydaną:) Graliśmy i wybraliśmy. Zagłosowało ponad 50 członków naszego Klubu. Każdy mógł przyznać (lub i nie) od 1-3 punktów. Głosowaliśmy na gry z roku 2017 i 2018 - wśród tych zaproponowanych przez NK. I.... wg. Planszopernika - najlepszą grą 2017r. - został ... "Sen" (któremu deptały po piętach "Mrówki", które wygrały z "Fabryką Robotów).
Najlepszą grą 2018r. - została ... "Polska Gola" (z dużą przewagą nad: Ślimakami - mięczakami i grą ze smokiem w tle "Nogi za pas". Gdyby było tylko jedna kategoria - zwycięzca została by gra w piłkę nożną "Polska Gola" - która zdobyła aż 80 pt.
Na początku maja - uczniowie klasy 5b wzięli udział w "Ogólnopolskim Konkursie na Kartkę Wielkanocną" zorganizowany przez Superkoderów. Kartka oczywiście musiała być wykonana w Scratchu. Bardzo miło nam jest donieść, że w konkursie wygrała kartka - wykonana przez Igora Milewskiego. Brawo!!! Gratulujemy także pozostałym uczniom: Dominice, Ani, Filipowi i Agnieszce i Soni. Ich prace były także ciekawe i wartościowe, niestety w konkursie przyznano tylko 3 nagrody - a z jednej szkoły mogła zostać ewentualnie nagrodzona tylko jedna praca.
Poniżej studio Scratchowe z pracami konkursowymi, wśród nich także prace dwóch uczniów klasy 4: Mateusza i Hani.
Jak co roku w maju, Szkolny Klub Europejski naszej szkoły brał udział w Paradzie Schumana w Warszawie. W tym roku była to już 20 Parada, w 15 rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Pogoda dopisała i stolica przywitała nas pięknym słońcem. Był też czas na zabawy w Miasteczku Europejskim i zwiedzanie miasta. Wycieczka udana, więc za rok znowu jedziemy!
W XL Turnieju Wiedzy Pożarniczej uczniowie naszej szkoły podtrzymali wspaniałą tradycję i po raz czternasty i piętnasty zdobyli I miejsce zespołowo. To nie jest błąd. Podobnie jak przed rokiem, wygraliśmy w klasyfikacji drużynowej szkół podstawowych oraz gimnazjalnych, w której to grupie brali udział uczniowie siódmych i ósmych klas. W nagrodę z rąk Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu bryg, Mirosława Synowca, Sekretarz Miasta Bytomia Mirosława Luksa oraz Kierownika Biura Bezpieczeństwa Miasta Tadeusza Ostrowskiego, uczniowie odebrali pamiątkowe dyplomy, cenne nagrody rzeczowe i statuetki dla najlepszej szkoły podstawowej i gimnazjalnej, które można podziwiać w oszklonej gablotce na parterze szkoły, wśród statuetek zdobytych w latach poprzednich. W kategorii uczniów szkół podstawowych. Anna Tokarz z klasy 5b zdobyła I miejsce indywidualnie, Dominika Kossowska z klasy 6a uzyskała II miejsce indywidualnie, a Zuzanna Kozicka z klasy 6b wywalczyła III miejsce indywidualnie. W kategorii uczniów szkół gimnazjalnych, siódmych i ósmych klas szkół podstawowych Jan Czopek z klasy 7b zdobył I miejsce indywidualnie, a Matylda Zarychta, również z klasy 7b uzyskała II miejsce indywidualnie. Należy nadmienić, że nasi uczniowie uzyskali cztery II miejsca indywidualnie w kategorii uczniów szkół podstawowych, ale zgodnie z regulaminem musieli stoczyć dogrywkę o drugie i trzecie miejsce. W dogrywce walczyli: Dominika Kossowska, Urszula Szmagała, Zuzanna Szmagała z klasy 6a i Zuzanna Kozicka z klasy 6b. W kategorii uczniów szkół gimnazjalnych Joanna Tokarz z klasy 7b, Patrycja Buchatz i Alicja Piskozub z klasy 8c zajęły ex aeguo IV miejsce indywidualnie, którym brakło jednego punktu do dogrywki ustnej o III miejsce. Warto dodać, że nasi uczniowie w turniejach zdobywali szesnaście razy I miejsce zespołowo, jeden raz II miejsce zespołowo. Piętnaście razy otrzymali pamiątkową statuetkę. W pierwszym roku utworzenia klasyfikacji drużynowej nie wręczano statuetek. Ponadto zdobyli dwadzieścia razy I miejsce indywidualnie, siedemnaście razy II miejsce indywidualnie i dziewięć razy III miejsce indywidualnie. Przygotowaniami uczniów do wszystkich turniejów zajmował się pan Stanisław Kulmaczewski.
W dniu 7 maja 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 32 w Bytomiu przy ul. Szymały 124 w eliminacjach rejonowych XLII Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, drużyna naszej szkoły osiągnęła fantastyczny wynik, uzyskując I miejsce zespołowo w następującym składzie: Julia Imańska, Tymon Domagała oraz Jakub Roczek i awansowała do eliminacji wojewódzkich, po raz pierwszy w historii naszej szkoły. Ponadto Julia Imańska zdobyła I miejsce indywidualnie, Tymon Domagała wywalczył II miejsce indywidualnie, a Jakub Roczek uzyskał IV miejsce indywidualnie, uzyskując taką samą liczbę punktów, którą zdobył trzeci zawodnik. Wszyscy są uczniami klasy 8b. Turniej składał się z czterech konkurencji: testu wiedzy obejmującym zagadnienia dotyczące zasad i przepisów o ruchu pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, znaków drogowych, sytuacji w ruchu drogowym i ustalaniu prawidłowej kolejności przejazdu przez skrzyżowanie, jazdy rowerem po sprawnościowym torze przeszkód, jazdy w miasteczku ruchu drogowego i udzielaniu pierwszej pomocy przedlekarskiej. Opiekunem drużyny był pan Stanisław Kulmaczewski, który zajmował się przygotowaniami uczniów do turnieju.
13 kwietnia 2019r. klasy 4b i 5b pojechały na Uniwersytet Śląski w Katowicach na warsztaty dotyczące drukarek 3D. Każda z grup po przyjeździe najpierw odpoczęła po podróży i się posiliła, aby zgromadzić potrzebne siły.
Zdjęcia z zajęć gr.I
Następnie dwóch, bardzo sympatycznych panów opowiadało nam miedzy innymi jak działają drukarki 3D oraz z czego są zbudowane. Mieliśmy okazję zobaczyć jak pracuje taka drukarka. Po tym wstępnym etapie warsztatów, podzieliliśmy się na pary. Każda z nich, w specjalnym programie komputerowym " ", stworzyła własny projekt, który gdyby była taka możliwość - gotowy był do drukowania. Na koniec, w tych samych parach, mogliśmy specjalnym długopisem 3D stworzyć własne wydruki 3D, które każdy mógł zabrać do domu.
Zdjęcia z zajęć - gr.II
Na pamiątkę, każdy uczestnik warsztatów, dostał breloczek z napisem 3D, który oczywiście został wydrukowany podczas zajęć. Mam nadzieję, że każdemu się podobało, bo warsztaty były warte uczestnictwa.
Autor tekstu:
Anna Tokarz
W piątek 5 kwietnia byliśmy na warsztatach w Teatrze Czarnego Tła w Chorzowie. Najpierw pani opowiadała nam o przedstawieniu i całym teatrze, a potem próbowaliśmy sami wykonać sztukę z czarnym tłem. Taka forma teatru polega na tym, że cały spektakl odbywa się w ciemności, a tylko światło ultrafioletowe pozwala widzieć postacie i rekwizyty.
Dużo dowiedzieliśmy się na temat animacji teatralnej oraz mogliśmy poznać różne elementy scenografii. To była bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka.
Autor tekstu:
Sonia Giza
W dniu dzisiejszym na lekcji informatyki w klasie 4b rozmawialiśmy na temat - problemu jakim jest "hejt w sieci". Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach kampanii zorganizowanej przez Fundację Orange - #jestnaswiecej.
Uczniowie w geście solidarności w swoich butach zawiązali pomarańczowe sznurówki, które są symbolem akcji. Odpowiedniego PixelArta - wykonała Lena.
Uczniowie poznali także program do tworzenia obiektów w 3D - Sketchup. Powstały różne domki, budowle użytkowe, a także architektura rodem z XXII wieku:)
W dniu 27 kwietnia 2019 roku w Zespole Szkół nr 1 im Jana Kilińskiego w Kłobucku przy ul. Zamkowej 6 odbyły się eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Jedynym reprezentantem Bytomia była Lena Dzieciaszek z klasy 8c, która wzięła udział w grupie uczniów szkół gimnazjalnych. Niestety nie udało się Lenie awansować do części ustnej finału, ale pomimo tego gratulujemy osiągnięcia, jakim był udział w finale wojewódzkim oraz życzymy zapału w poszerzaniu wiedzy pożarniczej. Nie znamy również wyniku Leny, ponieważ komisja konkursowa ogłosiła tylko wyniki trzech pierwszych miejsc. Warto dodać, że to już po raz czwarty z rzędu uczennice naszej szkoły reprezentowały Bytom w finale wojewódzkim turnieju. Dziękujemy Komendantowi Miejskiemu Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu panu brygadierowi Mirosławowi Synowcowi, który umożliwił transport do Kłobucka pojazdem służbowym PSP oraz kierowcy panu starszemu sekcyjnemu Pawłowi Dudzie za bezpieczną jazdę. Opiekunem był pan Stanisław Kulmaczewski, który zajmował się przygotowaniami uczennicy do finału turnieju.
W dniu 29 kwietnia 2019 r. w Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark w Bytomiu przy ul. Wojciecha Kilara 29 otwarto wystawę prac plastycznych i technicznych uczniów naszej szkoły. Na wystawie można zobaczyć modele pojazdów i zabawek wiernie przypominające w dużym powiększeniu owady, logo i metki wyrobów zabawek oraz kolorowe i techniczne rysunki owadów. Można spotkać owady te bardziej, jak i mniej znane. Na wystawie zobaczymy motyla, pchłę, bąka, pszczołę, trzmiela, biedronkę, mrówkę, komara, modliszkę, żuka, mszycę, chrząszcza, świerszcza, termita, jętkę, chruścika, wielbłądka, szarańczaka, sieciarkę i psotnika. Organizatorami wystawy byli nauczyciele: pani Dominika Grudzień – Porwolik i pan Stanisław Kulmaczewski. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia tej ciekawej wystawy.
>>>
W dniu 28 kwietnia 2019r. w Łaźni Łańcuszkowej kopalni Guido odbyło się podsumowanie XXVI „Tygodnia Ziemi” w Zabrzu. W konkursie poetyckim pt.: „Pochwała różnorodności” wśród uczniów klas I-III przyznano trzy równorzędne nagrody. Miło nam przekazać, iż uczeń klasy 2b Rafał Sagan zdobył jedną z głównych nagród. Gratulujemy!
>>>>
>>>>
W ostatnim tygodniu odbył się III ostatni etap Olimpiady Języka Angielskiego dla szkoły podstawowej, której patronem jest Szkoła Języków Obcych LEVEL. Ostatnią częścią była rozmowa z nauczycielami z Komisji konkursowej. III etap konkursu zakończono rozdaniem dyplomów i nagród dla najlepszej dziesiątki czyli dla tzw. TOP TEN.
Miło nam przekazać, że w gronie tym znalazły się aż 2 osoby z naszej szkoły Vanessa Jarzębińska zajmując siódme miejsce i Igor Obrębski, który w finale uzyskał 100% i ostatecznie spośród wszystkich startujących zajął I miejsce. Serdecznie gratulujemy!!!
W dniu 3 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 32 w Bytomiu przy ul. Szymały 124 w eliminacjach miejskich XLII Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, drużyna naszej szkoły osiągnęła fantastyczny, taki sam wynik jak w poprzednim roku, uzyskując I miejsce zespołowo w następującym składzie: Julia Imańska, Jakub Roczek oraz Tymon Domagała i awansowała do eliminacji rejonowych, które odbędą się 7 maja 2019 roku. Również miejsca indywidualne uczniowie wywalczyli takie same. Julia Imańska zdobyła I miejsce indywidualnie, Jakub Roczek wywalczył II miejsce indywidualnie, a Tymon Domagała uzyskał III miejsce indywidualnie. Wszyscy są uczniami klasy 8b Opiekunem drużyny był pan Stanisław Kulmaczewski. GRATULUJEMY!
Serdecznie dziękujemy za zainteresowanie konkursem wielkanocnym.Otrzymaliśmy naprawdę przepiękne prace. Już w poniedziałek można było je zobaczyć na kiermaszu szkolnym, a w piątek będą cieszyć oko podopiecznych Domu Opieki.
W tym roku postanowiliśmy przyznać nagrody w trzech kategoriach: " Stroik", " Jajko", " W wielkanocnej zagrodzie". A oto wyniki głosowania:
"Stroik"
I m Zuzia Zych
II m Konrad Smulski
III m Dominika Wolska
Wyróżnienia: Zuzia Urbańczyk, Karolina Wyderka, Martyna Trzmielowska, Maurycy Kałamorz, Zuzia Lukas
" Jajko"
I m Bartosz Styrna
II m Hania Widera
III m Martyna Karp
Wyróżnienia: Wiktoria Styrna, Paweł Glombik, Emilka Dwornik, Elwira Cieślak
" W wielkanocnej zagrodzie"
I m Marta Nowakowska
II m Jakub Hanusiak
III m Sonia Giza
Wyróżnienia: Oliwia Dubek, Filip Skop, Aleksander Nowakowski
Jeszcze raz wszystkim gratulujemy i dziękujemy.
20 marca na Kółku Języka Niemieckiego wybraliśmy się na spacer po Bytomiu. Trasę naszej wycieczki zaczęliśmy na ulicy: Wojciecha Korfantego, gdzie podążaliśmy starodawną fosą i oglądaliśmy dawną zabudowę. Mijaliśmy zaniedbane kamienice, aż doszliśmy do kapliczki z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Obok znaleźliśmy Kościół Ducha Świętego. Nasza Pani opowiedziała nam ciekawostkę, że w każdą niedzielę ksiądz odprawia mszę w starym rycie łacińskim! Później znaleźliśmy się na bytomskim rynku, gdzie po drobnym uspokojeniu naszych brzuszków słodkością przeszliśmy do Kościoła, który jest starszy od naszego miasta, ponieważ wybudowano go w 1231 roku, a mowa tutaj oczywiście o Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Naszym ostatnim miejscem, którym zwiedziliśmy, był Kościół Świętego Wojciecha niegdyś Świętego Mikołaja. Zrobiliśmy parę zdjęć i szczęśliwi, pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Z niecierpliwością czekamy na kolejny spacer!
27 marca miał miejsce w naszej szkole Finał X edycji Szkolnego Konkursu "Mam Talent". Tego dnia przybyły również przedszkolaki z czterech sąsiadujących przedszkoli. Gościnnie wystąpiły dziewczynki, które przygotowały trzy tańce pod kierunkiem p.Magdaleny Futrzyk z Młodzieżowego Domu Kultury w Bytomiu. Swoje talenty zaprezentowało dziewięciu finalistów: Zosia B.-śpiew, Zosia M.- rysunek, Marysia i Ala-śpiew, Zuzia-speed stacks, Antosia-taniec, Szymon-shuffle dance, Natalia-taniec współczesny, Hania i Julia-mażoretki, Nicola-balet.
Nagrodę Internautów otrzymały mażoretki: Julia i Hania. Natomiast publiczność zgromadzona na sali przyznała: I miejsce Szymonowi Będkowskiemu, II miejsce Zuzi Gałęziowskiej , III miejsce Hani Cibie i Juli Lupie. Wszystkim serdecznie dziękujemy i gratulujemy udanych występów. Pozostałych zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku.
Dzisiaj - 31 marca w Gliwicach odbyła się fantastyczna impreza, w której wzięliśmy dzisiaj udział. Planszówki w Arenie Gliwice. Reprezentowała nas - mocna - 12 osobowa grupa Planszopernikowców.
W sumie - zagraliśmy w 16 nowych gier w ciągu 4 godzin. Poznaliśmy mnóstwo sympatycznych osób:) I mimo, że pogoda na dworze była piękna i wiele osób - dzisiaj wybrało spacer. My woleliśmy te chwile spędzić przy grach planszowych.
30 marca nasz Klub Planszopernik wraz z Hufcem Lubliniec zorganizował - IV edycję Harcerskiego Festiwalu Gier Planszowych "HarcPlansza" w Lublińcu.
Julka, Zosia, Zuzia i Zuzia - sędziowały na turniejach, tłumaczyły zasady gier, ale też i świetnie radziły sobie w samych turniejach, których odbyło się podczas 3 godzinnej zabawy aż 5. W tegorocznej "HarcPlanszy" wzięło udział prawie 120 harcerzy, zuchów oraz uczniów z czterch lublinieckich szkół.
Wielkim zainteresowaniem cieszyła się gra plenerowa - a pogoda ku temu sprzyjała - "Molkky". Dziękujemy wszystkim za wszystkim za miłą zabawę.
Uczniowie z klasy 2c bawili się w architektów. W czasie zajęć budowali z klocków swoje miasto, dbając o to by go upiększyć. Wykorzystali pomoce dydaktyczne z programu "Bytom odNowa", którego autorami są pracownicy Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Poznali też bardzo trudne słowo: REWITALIZACJA. Na zakończenie otrzymali certyfikat "młodego architekta przestrzeni miejskiej".
III edycja Międzyszkolnego Festiwalu Gier Planszowych "grajMY" za nami. Bardzo dziękujemy wszystkim szkołom które do nas zawitały: Szkoła Podstawowa nr 2, Zespół Szkół Specjalnych Nr 3 w Bytomiu, Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Mikołaja Kopernika, Szkoła Podstawowa nr 40 w Bytomiu, Szkoła Podstawowa Nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi. Bardzo nam miło, że wraz z nami byli dzisiaj - wolontariusze, nasi przyjaciele z ING Bank Śląski oddział w Piekarach, oraz Szkolny Klub Gier Planszowych "Planszopernik".
Bardzo się cieszymy, że razem z nami bawiła się pani Inspektor Wydziału Edukacji Agnieszka Puźlewicz Kowalczyk, oraz pan dyrektor ZSS nr 3 Mirosław Wall. Dziękujemy także za pomoc panu Mateuszowi Bonkowi i pani Anii Koczar, oraz Fundacji INICJATYWA. Wreszcie dziękujemy wydawnictwom, które nas wsparły: Granna, Nasza Księgarnia, oraz Tactic. Bardzo dziękujemy za pomoc panu Radosławowi Gabidze z firmy Globtrans Katowice.
Przez dwie godziny świetnie się wszyscy bawiliśmy przy grach planszowych. Swój debiut u nas miała wielkoformatowa gra "Mrówki".
Olbrzymim zainteresowaniem cieszyły się trawiaste Mölkky.
Udało nam się zagrać w dziesiątki gier, smacznie zjeść, a do tego każdy uczestnik otrzymał - kostkę relaksującą - a każda szkoła pakiet z grami planszowymi. Jak co roku w zabawach - dzieciom towarzyszył Lew Lucjan.
Każdy, kto chciał - a chcieli prawie wszyscy - mógł także realizować się plastycznie - dorysowując historię pewnych mrówek:)
Wybraliśmy także - jak co roku najlepszą grę Festiwalu. W tym roku tytuł "Złotej kostki" otrzymała gra "Mölkky". Mamy nadzieję, że spotkamy się znów za rok:)
Autor tekstu: Bartek Zbączyniak
16 marca wybraliśmy się do Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach, gdzie pan Łukasz Wilk przedstawił nam historię komputera i informatyki. Przez godzinę słuchaliśmy o tym jak zmieniał się komputer podczas ostatnich 40 lat, co nas bardzo zainteresowało! Dowiedzieliśmy się różnych ciekawostek, np. że Polacy przyczynili się do powstania komputerów w obecnym kształcie itp.
Przez kolejną godzinę byliśmy w swoim żywiole - graliśmy w gry na starych komputerach i automatach do gier. Chyba dla każdego była to niesamowita wycieczka. Dziękujemy panu Łukaszowi za interesującą lekcję.
Autor tekstu:
Natalia Błachowiak
Za nami czwartkowy Games Room dla rodziców, nauczycieli, absolwentów i przyjaciół. Bardzo się cieszymy, że pojawiły się nowe osoby, a także te bardzo dawno nie widziane i oczywiście Ci na których zawsze możemy liczyć:) Zagraliśmy w niecodzienną grę detektywistyczną "Kroniki Zbrodni", w magnetyczną grę w budowanie własnego globu "Planeta", proste i sympatyczne euro "Wyspa Szamana" oraz bardzo ciekawą grę, w której w roli głównej występują Indianie i kości:) - "Odkrycia: Dzienniki Lewisa i Clarka". Na koniec bardzo pozytywnie zaskoczyła nas imprezówka - "Gra pozorów". Dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy na kolejne za miesiąc.
Już w następnym tygodniu odbędzie się ostatni etap olimpiady z języka angielskiego, w której biorą udział uczniowie szkół podstawowych nie tylko z Bytomia ale także z Piekar, Chorzowa i Świętochłowic. 13 edycja olimpiady okazała się dla nas szczęśliwa; Miło nam poinformować, że do najlepszej 10 uczniów zakwalifikowały się 2 osoby z naszej szkoły: Vanessa Jarzębińska i Igor Obrębski. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w części ustnej finału!
11 i 12 marca odbyły się w naszej szkole warsztaty ekologiczne pt. "Odpady opakowaniowe problemem XXI w- reklamówka przyjaciel czy wróg". „ Ile czasu rozkłada się ogryzek a ile szkło? , Na czym polega ZASADA 6 R? – to zadania z którymi zmierzyli się uczniowie klas 5 i 6. Warsztaty zorganizowane były przez Stowarzyszenie Ziemia i My - Centrum Edukacji Ekologicznej z siedzibą w Dąbrowie Górniczej. Prowadząca pani Grażyna Morcinek – Kalita – prezes stowarzyszenia. Strona internetowa www.ziemiaimy.org.pl Ps. Szkło rozkłada się …… 4000 lat lub dłużej – nikt jeszcze tego nie sprawdził.
Zaproszenie do udziału w V EDYCJI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU „SPOTKANIE Z SAKURĄ – CO TY WIESZ O JAPONII?”
Tematyka konkursu nawiązuje do wciąż rosnącego zainteresowania młodych ludzi Dalekim Wschodem. Konkurs będzie obejmował wiedzę z zakresu geografii i kultury Japonii oraz życia codziennego w tym kraju, a także umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Konkurs odbędzie się 25 kwietnia 2019 roku o godz. 10:00 w ZSO nr 14 ul. Korczoka 98 w Zabrzu. Do konkursu może przystąpić maksymalnie 3 uczniów z każdej szkoły. Konkurs jest jednoetapowy – będzie składał się z 3 części: - w I części zadania zostaną wyświetlone na ekranie i będą wymagały od uczniów udzielania pisemnych odpowiedzi na bieżąco według ustalonego reżimu czasowego, - w II części uczniowie wypełnią test pisemny składający się z zadań zamkniętych i otwartych , - w III części uczestnicy będą odpowiadać na pytania dotyczące zamieszczonego tekstu w języku angielskim tematycznie związanego z Japonią. Zapraszam do udziału – zgłoszenia u nauczycieli geografii.
Warto jednak choć trochę powspominać nasze narciarskie wyczyny na stokach Suchego w Poroninie. Warunki śniegowe były doskonałe, trasa wyratrakowana, śnieg wyśmienity więc nie dziwią nasze dynamiczne zdjęcia na nartach. Wspaniałe wyżywienie u Pani Jędrolowej, wieczorne projekcje filmów i wycieczki do Zakopanego i Aqaparku uzupełniły ten wyjazd. Zaczynamy myśleć o następnej Białej Szkole za rok. Do zobaczenia.
28 lutego dwie drużyny wzięły udział w eliminacjach powiatowych Wielkiej Ligi Czytelników. Drużyna klas 2-4 w składzie Lena Bernatowicz 4b, Maja Golec 4c, Igor Obrębski 4b zajęła 6 miejsce w powiecie. Drużyna klas 5-8 w składzie Bartosz Hok 5b, Eunika Łapacz 5b oraz Marysia Słyk 7b znalazła się na podium zajmując 3 miejsce. GRATULUJEMY!
W poniedziałek - 25 lutego, w naszej szkole odbyła się gra zatytułowana "Ślimak Kopernika". W grze wzięło udział 6 zespołów - reprezentujących wszystkie klasy naszej szkoły. Zabawa była quizem, ale nietypowym, gdyż by wygrać wykazać się trzeba było nie tylko wiedzą z zakresu, astronomii, życia Mikołaja Kopernika, życia szkoły, historii miasta Bytomia, ale i sprytem, spostrzegawczością, pamięcią i wytrzymałością fizyczną:) Ufff... po godzinie zabawy z każdego z uczestników kapał pot ze zmęczenia - ale było warto - bo zabawa była przednia:)
W środę 27 lutego klasy młodsze po raz kolejny odwiedziły operę śląską i brały udział w przedstawieniu. Tym razem Narodowy Teatr Edukacji wystawił sztukę "Jak Rumcajs Cypiska uratował" i zabrał dzieci w podróż do rzacholeckiego lasu. Bajka, która którą kochali nasi rodzice bardzo spodobała się również nam.
Nasza szkoła przystąpiła do promocji "Zamień stare na nowe" firmy Panta Plast.
Zasady promocji:
1.Zbieraj zużyte długopisy.
2.Przynieś do szkoły.
3.Wymiana na nowe - 50 nowych za 150 starych.
4. Ciesz się jakością Unimax-a.
Zapraszamy wszystkich do zbiórki.
17 lutego uczniowie tworzący Szkolny Klub Europejski wzięli udział w IX miejskim Balu Karnawałowym organizowanym jak co roku przez Szkołę Podstawową nr 51 w Bytomiu. Oprócz dobrej zabawy był też konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, konkurs plastyczny i konkurs na najładniejszy strój karnawałowy. W konkursie wiedzy nasza drużyna w składzie - Bartek Hok i Igor Milewski zdobyła II miejsce zaś Basia Hok wygrała konkurs na najładniejszy strój. Zwycięzcom gratulujemy!
7 lutego część klasy 5B pojechała do TEB Edukacja Gliwice, by dowiedzieć się czegoś o e-sporcie - tej niesamowicie szybko rozwijającej się formy rywalizacji pomiędzy graczami komputerowymi. Dlaczego tam? , Właśnie w tej szkole w tym roku po raz pierwszy otwarto klasę technik informatyk i E-sport działającą pod opieką firmy MSI Gaming.
O zajęciach i e-sporcie opowiadał nam nauczyciel- pan Mateusz, który prowadzi w tej klasie zajęcia z tego przedmiotu (4 godziny w tygodniu). Zapamiętałam, że klasy są niewielkie dziesięcio lub jedenastoosobowe. Uczniowie tych klas mają lekcje informatyki oraz zajęcia z e-sportu. Podczas zajęć z e-sportu uczą się grać i współdziałać zazwyczaj w: Counter-Strike lub League of Legends. Zazwyczaj uczniowie tworzą dwie drużyny. Każda z nich gra przeciwko drużynie przeciwnej. Uczą się tam także jak organizować zawody e-sportowe, oraz jak się profesjonalnie do nich przygotowywać. Dowiedzieliśmy się też, że e-sport to właściwie już nowy, współczesny zawód.
Wreszcie mogliśmy zasiąść wygodnie zasiadł w wysokim fotelu i samemu spróbować jak to jest być zawodnikiem e-sportowej drużyny. Zagraliśmy w League of Legends - jedni drużynowo inni w samouczka. Podobało nam się:) Także dziewczynom:) Nie mogliśmy się oprzeć pokusie i pochwaliliśmy się też naszymi grami, które sami projektujemy:)
Niestety trzeba było wracać, Jednak to nie był koniec przygód. Gdy wracaliśmy autobusem odkryliśmy grę na komórkę - Quiz'em All!. Okazała się być świetną zabawą, a do tego uczącą:). Polecamy. Spotkanie w Technikum bardzo nam się spodobało, może komuś z nas pomoże w przyszłości wybrać zawód.
Autor tekstu:
Ania Tokarz
W tym tygodniu klasa 5c na lekcjach języka polskiego wystawiała miniaturę dramatyczną pt. "Demeter i Kora". Przed napisaniem scenariuszy, podzieliliśmy się na grupy. Dwie grupy, w tym moja, wystąpiły 5 lutego. Pozostałe następnego dnia. Zespół mojej koleżanki wystawił piękną odsłonę tego mitu, jednak bez efektów dźwiękowych. Natomiast moja grupa miała takie efekty dźwiękowe, że wszyscy się śmiali. Kolejne zespoły wykonały przedstawienie równie ciekawie i zaskoczyły wszystkich zwłaszcza kostiumami... były rewelacyjne! Lubię takie lekcje języka polskiego!
Dzisiaj, 6 lutego, nagrodzono najlepsze prace konkursu zorganizowanego z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2019 dla klas informatyczno medialnych.
kategoria - Scratch: Lena Bernatowicz
kategoria - Animacja Poklatkowa: Bartek Dębicki
kategoria - Komiks: Dominika Wolska
kategoria - Ulotka: Sonia Giza
kategoria - Prezentacja: Emilia Czendlik
kategoria - Filmik: Hania Widera
kategoria - Grafika komputerowa: Dominika Klimza
Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uczestnikom:)
Dnia 28 stycznia - klasy 4a, 4b i 4d pojechały do Katowic Panewnik do Bazyliki św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, aby obejrzeć tam zgromadzone przez ojców franciszkanów różne szopki np. afrykańską, śląską, włoską oraz wiele innych.
Najbardziej zadziwiająca jednak była wielka stajenka wewnątrz Bazyliki i żywa szopka, w której otoczeniu znajdowały się: alpaki, świnki i różne rodzaje ptaków. Po obejrzeniu stajenek - mogliśmy się pobawić na śniegu - zabawa była super. Pod koniec wycieczki poszliśmy do Klasztoru Sióstr Służebniczek NMP, gdzie także obejrzeliśmy stajenkę, która wykonana była cała z lalek, zaś siostry poczęstowały nas pączkami i mogliśmy napić się herbaty. Myślę że wycieczka była jedną z lepszych w jakich uczestniczyłem!
autor tekstu:
Filip Skop
Logopeda: mgr Benita Selegrat
Przyjmuje:
we wtorek od 8.45- 12.30
w czwartek do 8.00 do 12.15 oraz od 12.15- 13.00 wolontariat
w piątek od 8.00 do 10.00
Psycholog: mgr Jolanta Jaworska
Godziny pracy:
poniedziałek: 8:00-13:00
wtorek: 8:00-13:00
Drodzy uczniowie!
Za nami kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu Alfik Humanistyczny. Uczestnicy, musieli wykazać się znajomością literatury, sztuki i kultury języka polskiego. Dziękuję Wszystkim Uczniom naszej szkoły, którzy podjęli się tego intelektualnego wyzwania. Zapraszam do udziału w konkursie w następnym roku szkolnym!
Żaneta Babicz
Najlepiej test napisali:
1. Urszula Szmagała - 80,83% punktów możliwych do uzyskania,
17 miejsce w woj. śląskim, 185 w kraju.
2. Eunika Łapacz - 77,50% punktów możliwych do uzyskania,
16 miejsce w woj. śląskim, 262 w kraju.
3. Zuzanna Szmagała - 76,33% punktów możliwych do uzyskania,
24 miejsce w woj. śląskim, 345 w kraju.
4. Jan Czopek - 76,67% punktów możliwych do uzyskania,
19 miejsce w woj. śląskim, 503 w kraju.
5. Anna Misztal - 49 miejsce w woj.śląskim.
6. Natalia Błachowiak - 102 miejsce w woj. śląskim.
Gratuluję!
Już kolejny raz nasza szkoła bierze udział w Regionalnej Bytomskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego dla uczniów w kategorii szkół podstawowych ( klasy IV-VI). Spośród wszystkich ocenionych prac I etapu do najlepszej 40 – reprezentantów szkół z Bytomia, Piekar Śląskich , Chorzowa i Świętochłowic zakwalifikowały się także osoby z naszej szkoły:
Igor Obrębski
Vanessa Jarzębińska
Maciej Flaszewski
Mikołaj Poprawa
Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a naszej najlepszej czwórce życzymy powodzenia w kolejnym etapie!
Dzisiaj (04.02.19) na trzeciej godzinie lekcyjnej nasza klasa wyszła na szkolne boisko, by wykorzystać świetne warunki pogodowe - czyli budować ze śniegu. Podzieliliśmy się na kilka grup i od razu zabraliśmy się do pracy. Wszyscy byli zawzięci chociaż 45 minut to niedużo czasu. Po ocenieniu zaangażowania przez panią mieliśmy chwilkę żeby porzucać się śnieżkami i pobawić się śniegiem. Wszystkim się podobało, a rzeźby były bardzo ładne.
Autor tekstu:
Antek Patschek
W poniedziałek - 4 lutego, druga grupa klasy 4b, uczestniczyła w spotkaniu z panem redaktorem Jackiem Sonczowskim pracującym na co dzień w naszej lokalnej gazecie "Życiu Bytomskim". Uczestnicy spotkania mogli nie tylko dowiedzieć się jak wygląda praca dziennikarza, ale także prześledzić zmiany jakie przechodziła gazeta przez ponad 60 lat.
Na koniec spotkania wręczyliśmy panu Jackowi naszą szkolną gazetkę "Kopernikusa".
29 stycznia w bibliotece szkolnej odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu "Wielka Liga Czytelników". Uczestnicy, którzy już od października zdobywali sprawności czytelnicze czytając książki i rozwiązując zadania konkursowe, przystąpili do napisania testu, który wyłonił dwie drużyny trzyosobowe. Drużyny będą reprezentować szkołę w eliminacjach miejskich w dniu 28 lutego 2019 r.Drużyna klas 2-4: Maja Golec kl. 4c, Igor Obrębski kl. 4b, Lena Bernatowicz kl. 4b. Drużyna klas 5-8: Eunika Łapacz kl. 5b, Bartosz Hok kl. 5b, Maria Słyk kl. 7b. Wszystkim uczestnikom etapu szkolnego oraz uczniom, którzy przeszli do etapu miejskiego GRATULUJEMY!
kliknij
Wczoraj (1 lutego) w naszej szkole odbył się VI Maraton Planszówkowy. Prawie 50 uczestników przez 6,5 godziny zagrało w ponad 40 różnych tytułów (tych z natury nieco większych, w które często nie gramy podczas naszych spotkań, ze względu na ich długość rozgrywki).
Nie mogło zabraknąć na maratonie - pizzy:) oraz nocowanie w szkole. bardzo dziękujemy wszystkim za udział i świetną zabawę i zapraszamy za rok:))))
Uwaga!!!
Od następnego tygodnia -
Szkolny Klub Gier Planszowych "Planszopernik"
spotykać się będzie:
We wtorek - lekcja 6 sala 23 - klasy 2 i 3
We środę - lekcja 7,8,9 - sala 19 - klasy 4-8
W czwartek - lekcja 6 sala 23 - klasy 1
Zapraszamy!!!!
28 stycznia odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski w języku angielskim "Winter rhymes". Zrobiło się naprawdę zimowo. Pojawiły się bałwanki, płatki śniegu i śnieżynki. W ich role wcielili się uczniowie klas 1-3. Jury oceniało poprawność językową, wrażenie artystyczne (aktorstwo) oraz rozumienie recytowanego tekstu. Wyłonienie tych najlepszych było naprawdę trudne, dlatego Jury postanowiło przyznać po dwie równorzędne nagrody na każdym z trzech miejsc.
I miejsce : Zuzia Antoniuk i Artur Obrębski
II miejsce : Laura Witek i Wojtek Szczepaniak
III miejsce : Wiktoria Sewiło i Sonia Dziuba- Schull
Wyróżnienia: Basia Hok i Helena Tura
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bytomiu, informuje, że od stycznia br. na terenie województwa śląskiego rozpoczynają się działania edukacyjne, w zakresie profilaktyki wad postawy ph.: „Lekki Tornister”. Działania mają na celu: podniesienie poziomu wiedzy, rodziców i opiekunów na temat profilaktyki chorób układu ruchu, zwrócenie uwagi na wciąż istniejący problem przeciążonych plecaków i tornistrów uczniów, konsekwentne zmieszanie przeciążenia noszonych przez dzieci bagaży, dbanie o właściwą postawę ciała.
W piątek mimo niesprzyjającej pogody, wiatr, śnieg, mróz wybraliśmy się na wycieczkę do Katowic, a dokładnie do miejsca zwanego "1000 klocków KREATYWNE CENTRUM ZABAWY". Po przybyciu na miejsce rozpoczęliśmy warsztaty, na których rozmawialiśmy o bardzo złym stanie powietrza w naszej aglomeracji. Po tej rozmowie mieliśmy za zadanie stworzyć z klocków budowle, które pomogłyby nam oczyścić powietrze. Na środku sali znajdowała się piaskownica z klockami lego. Wszyscy ruszyliśmy do niej i wcześniej dzieląc się na grupy, rozpoczęliśmy pracę. Moja grupa zrobiła dom z panelami słonecznymi oraz wiatrak. Dwie grupy zrobiły elektrownie z wiatrakami. Widać, że każdy z nas ma świadomość tego jak ważna jest jakość powietrza dla człowieka, dlatego nasze pomysły były bardzo podobne do siebie. Po ich ukończeniu opowiedzieliśmy w kilku zdaniach na ich temat.
Uczennica Wiktoria Sewiło z klasy 2c wzięła udział w Międzyświetlicowym Konkursie Plastycznym pt. "Praca górnika i tradycje ludu śląskiego w oparciu o bytomskie legendy i podania". Konkurs został zorganizowany przez nauczycieli świetlicy ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Bytomiu. Po ogłoszeniu wyników okazało się, że Wiktoria w tym konkursie zajęła III miejsce. Gratulujemy, BRAWO!
17 stycznia odbyło się pierwsze w Nowym Roku - spotkanie Games Room dla rodziców, absolwentów, nauczycieli i przyjaciół. Na godzinkę - sala Edterka zamieniła się w dwa pokoje Escape Roomowe. 10 uczestników zabawy starała się rozwiązać zagadkę "Podróży w czasie" i "Ataku na Londyn". Obie ekipy zdążyły przed czasem - tzn 60 minutami. Czasem z lekką podpowiedzią, czasem z zagadka okazywała się bardzo trudnym wyzwaniem - jednak nie wpłynęło to na mobilizację i zaangażowanie zespołów. Planszówkowy Escape Room - nie może zastąpić prawdziwego, jednak emocji i zabawy przy grze sporo i warto tym tytułom poświęcić czas:)
Po zagadkach, przyszła pora na coś lżejszego:) "Exlibris" - gra w zbieranie i katalogowanie książek oraz "Kakao" - gra kafelkowa i zabawa w plantatora słodkiego owocu.
W piątek 11 lutego pierwszacy z 1b byli na lodowisku. Wielu z nich pierwszy raz miało łyżwy na nogach. Dlatego początki były naprawdę trudne. A polegały na spacerze wokół lodowiska. Jednak nieważne jak się zaczyna, ale jak się kończy. A końcówka należała już do dzieciaków, które samodzielnie jeździły po lodzie. Niesamowite - jak dzieci szybko i naturalnie nabywają sportowych umiejętności.
Nasza była uczennica, Malwina Tkacz uległa w tamtym roku wypadkowi i dziś potrzebuje wsparcia i rehabilitacji. Ogłaszamy zbiórkę datków na pomoc dla Malwiny.
14 grudnia, 10 osób z klasy 4b udało się do redakcji lokalnego tygodnika „Życie Bytomskie”. Pan Jacek Sonczowski bardzo chętnie opowiedział nam jak powstaje gazeta, jakie są rodzaje gazet i jak wygląda praca redaktora gazety. Opowiedział nam również historię tygodnika "Życie Bytomskie", która rozpoczęła się w 1956r. czyli 63 lata temu. Następnie mieliśmy możliwość porównania jak zmieniała sie gazeta na przestrzeni 60 lat. Otrzymalismy także aktualny numer gazety. Bardzo dziękujemy panu redaktorowi za poświęcony czas i zaproszenie nas do redakcji.
Tekst:
Natalia Błachowiak
Edterek jak w poprzednim roku - zaprasza przyjaciół z "czwórki" na Edterkową Przerwę Integracyjną każdego dnia od 10.35 do 10.50 W tym tygodniu graliśmy na Bum Bum Rurkach:)
poznawaliśmy świetne gry planszowe
rozwijaliśmy swoją kreatywność budując z klocków przeróżne konstrukcje
a także stworzyliśmy śnieżynki z życzeniami na Nowy Rok, które powędrują na nasze Drzewo Życzliwości.
Pierwsze w Nowym Roku spotkanie z robotami Lofi uczniów klasy 5b – to była czysta dawka emocji i adrenaliny. Przez godzinę nasze Roboty – walczyły, ścigały się, pokonywały tory przeszkód, a w końcu zrelaksowały się w tańcu. Sterowanie robotem Lofii nie należy do najłatwiejszych – wymaga wprawy, cierpliwości, wyczucia i treningu. Cieszymy się, że ten niełatwy egzamin zdaliśmy na piątkę:). Pierwszy raz od początku pracy z robotami – wszystko “zatrybiło”. Roboty świetnie dogadywały się z tabletami i komórkami, nie mieliśmy też żadnego problemu z samymi konstrukcjami. Extra:)
W czwartek ostatnia grupa uczniów klasy 4b - poznała sympatycznego robota Scottiego. Agata, Natalia, Michał i Michalina pomagali mu jak mogli, by zebrać rozproszone po 3 kontynantach części statku kosmicznego. Szło im wspaniale. Uczniowie nie tylko świetnie się bawili, ale i doskonalili swoje umiejętności programistyczne. To taka nauka przez zabawę.
Za oknem zima i śnieg - dlatego część dzieciaków korzysta z tej zimowej aury:) Nigdy nie wiadomo jak długo śnieg jeszcze poleży. Ci którzy śnieżkowe szaleństwo zostawili sobie na weekend - postanowili zaaplikować sobie cotygodniową dawkę planszówek. A było z czego wybierać. Pojawiła się bardzo sympatyczna gra w której gracze wspomagają mrówki przy roznoszeniu jedzenia do spiżarni - "Mini City". Można było zagrać w grę zbliżoną do bardzo popularnego Hexa - jednak mimo, że różną to przynoszącą tak samo dużo frajdy "Honeycombs".
Wreszcie grupa starsza spróbowała swoich sił w ucieczce przed zombiakami w grze "Zombie 15", oraz poświęciła czas na naukę nowej gry "Handuł. Kupcy z Wilamowic".
Znamy już wyniki konkursu fotograficznego „100 zdjęć dla Niepodległej”. Jego uczestnicy mili za zadanie przesłać zdjęcia pokazujące jak obchodzili oni 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Wśród nadesłanych prac, a było ich ponad 60, Jury postanowiło nagrodzić:
I miejscem zdjęcia Zuzanny i Zofii Kozickich oraz Zuzanny Gałęziowskiej
zaś wyróżnieniem: Dominikę Kuś i Sonię Gizę
Dziękujemy wszystkim za udział. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziały w kolejnych konkursach.
Dzieciaki z klasy 1 b po raz trzeci miały możliwość spotkania mamy, która swój zawód wykonuje z ogromną pasją i miłością. A mowa o mamie Karoliny Wyderki - pani Basi, która jest położną. W czasie tego spotkania uczniowie dowiedzieli się jak ciężką, ale jak niezwykłą jest opieka nad nowo narodzonym dzieckiem i jego mamą. Dzieciaki mogły pooglądać wszystkie sprzęty niezbędne w pracy z dziećmi, przymierzyć strój pielęgniarki, zobaczyć ubranka i lalkę - noworodka, a nawet się nim pobawić. To była świetna lekcja. Dziękujemy pani Basi.
14 grudnia miał miejsce etap rejonowy XXVII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Nasza szkołę reprezentowały dwie uczennice: Asia Tokarz z klasy 7b i Jagoda Sznajder z klasy 8c. Zadania konkursowe były naprawdę trudne, ale Asi udało się wywalczyć zaszczytne 3 miejsce. Gratulujemy i życzymy powodzenia w przyszłym roku.
Niezmiernie miło mi poinformować , że akcja " Pomagam ", zorganizowana przez Szkolne Koło PCK spotkała się z dużym zainteresowaniem. Wielu rodziców i uczniów zaangażowało się w pomoc innym , w tym naszej "szkolnej rodzince". Wraz z uczniami klasy 7a wybraliśmy się "orszakiem ludzi dobrej woli" do bytomskiego oddziału PCK przy ulicy Moniuszki. Przekazaliśmy żywność, zabawki, pieluchy, środki czystości do tamtejszej placówki. Bardzo serdecznie dziękuję za zaangażowanie w imieniu swoim i zarządu PCK. Sylwia Wójcik - opiekun skPCK
Kolejny raz w tym miesiącu klasa 3a brała udział w warsztatach plastycznych w bytomskim MDK-u. Tym razem robiliśmy ozdoby świąteczne z masy ceramicznej. Ugniatanie masy, wałkowanie , wycinanie, potem malowanie lakierem..... Uff, sporo się napracowaliśmy! Była to jednak super zabawa! Nasze reniferki, gwiazdeczki, serduszka na pewno będą najpiękniejszą ozdobą naszych świątecznych drzewek.
Miło jest nam zakomunikować, że konkurs bożonarodzeniowy " Świąteczny zawrót głowy" został rozstrzygnięty. Wpłynęło na konkurs ok. 70 prac za co serdecznie dziękujemy. Jak zwykle wyłonienie najciekawszych prac było naprawdę bardzo trudne, dlatego w głosowaniu wzięli udział nauczyciele, pracownicy administracji, konserwatorzy, panie kucharki, przedstawiciele uczniów. Różnorodność prac była naprawdę ogromna. Głosowanie odbywało się w trzech kategoriach: " Choinka", " Ozdoba", " Stroik". Część prac trafiła na nasz świąteczny kiermasz, część do oddziału PCK, a część otrzymają podopieczni Domu Opieki Społecznej. Wszystkim naprawdę serdecznie dziękujemy i zapraszamy do konkursu za rok. A oto wyniki:
Kategoria " Choinka"
I m. Patryk Szymonik
II m. Jakub Hanusiak
III m. Brygida Bąk
Wyróżnienia: Karolina Wyderka, Szymon Borkowiec, Dawid Paduch, Amadeusz Szarek- Babuch, Jan Czopek, Paweł Glombik
Kategoria " Stroik"
I m. Basia Hok
II m. Maja Golec
III m. Radek Gliński
Wyróżnienia: Emilia Kroczek, Zuzanna Lukas, Maciej Muc, Emilia Kolenda, Roksana Chachołek
Kategoria " Ozdoba"
I m. Henio Panchyrz
II m. Zuzanna Antoniuk
III m. Sonia Giza
Wyróżnienia: Wiktor Skubis, Hania Widera, Emilia Dwornik, Zuzanna Lorek, Agata Seńczuk, Antoś Czapek
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu grafiki komputerowej na "Najładniejszą Kartkę Bożonarodzeniową". W tegorocznej edycji zgłoszono prawie 50 prac wykonanych w przeróżnych programach graficznych, a także kilka kartek multimedialnych. Jury po długich obradach, postanowiło nagrodzić i wyróżnić aż 19 prac w trzech kategoriach:
Klasy 1-3
I miejsce - Basia Hok (kl.2) oraz Zuzia Antoniuk (kl.2)
II miejsce - Emilia Dwornik (kl.1)
III miejsce - Maja Kumer (kl.3)
wyróżnienie - Szymon Borkowiec (kl.1)
Praca Basi Hok - I miejsce
Praca Zuzi Antoniuk - I miejsce
Klasy 4-8:
I miejsce - Emilka Czendlik (kl.5), oraz Dominika Klimza (kl.5)
II miejsce - Asia Tokarz (kl.7), oraz Paweł Wójcik (kl.4)
III miejsce - Sara Ozimek (kl.6) oraz Marta Mamot (kl.4)
wyróżnienie - Zuzia Kozicka (kl.6), Wiktoria Taciak (kl.7), Lena Bernatowicz (kl.4)
Praca Emilki Czendlik - I miejsce
Praca Dominiki Klimzy - I miejsce
Kartka multimedialna:
I miejsce - Ania Tokarz (kl.5)
II miejsce - Filip Barwiński (kl.5)
III miejsce - Antek Patschek (kl.5)
wyróżnienie - Zuzanna Gałęziowska (kl.5), Maciek Leśniak (kl.7)
Wszystkim uczestnikom jeszcze raz dziękujemy za udział. Gratulujemy wspaniałych prac i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji za rok:).
4 grudnia klasy pierwsze wybrały się do zamku w Toszku. Zostały tam przywitane wspaniałym poczęstunkiem, a następnie wzięły udział w zabawie tanecznej. Największą jednak niespodzianką było spotkanie z Mikołajem, który wszystkim grzecznym dzieciom wręczył wspaniałe prezenty. Na koniec zobaczyliśmy i wysłuchaliśmy legendy o zamku. Zadowoleni, z prezentami w ręku, wróciliśmy do szkoły.
W piątek - klasa 5b (Kim) pojechała do TV Silesia na warsztaty. W redakcji telewizji przywitał nas pan Wojciech Żegolewski (znany dziennikarz, reporter i radiowiec).
Dzięki panu Wojtkowi poznaliśmy pracę w telewizji od kuchni. Dowiedzieliśmy się jak powstają programy telewizyjne, na czym polega praca operatorów kamer i dźwięku, a także oświetleniowców i makijażystów.
Obejrzeliśmy też dwa studia telewizyjne: takie mniejsze, gdzie nagrywane są programy z ciekawymi postaciami i "Cafe Silesia" - lifestylowa propozycja Telewizji TVS dla cały rodzin, oraz studio duże - gdzie prowadzone są programy publicystyczne oraz zapowiadana prognoza pogoda.
Na koniec każdy kto chciał - mógł spróbować, chociaż przez chwilę, zostać prezenterem pogody. Okazało się to niełatwym wyzwaniem - jednak mimo to - wszyscy sobie świetnie poradzili:)
W poniedziałek - klasa 5b wzięła udział w akcji "Godzina Kodowania", który odbywał się od 3 do 9 grudnia na całym świecie. Klasa Kim - tym razem uczyła się programowania - wykorzystując CodeCombat - aplikację internetową pozwalającą w przyjemny sposób zaznajomić się z podstawowymi zasadami programowania w tym w języku - Python.
Tego dnia uczniowie Kim'u otrzymali miły prezent od Superkoderów - fantastyczne koszulki, breloczki, długopisy i notesiki, a także - za udział w "Tygodniu kodowania" ("Code Week") - grę Cody Roby. Dziękujemy.
Zaś nasza piątka programistów: Igor, Dominika, Fili, Antek i Michał - za swój program/grę w konkursie Superkoderów - otrzymała grę "Scottie Go!". Brawo!!!
Dnia 16 listopada odbył się Międzyświetlicowy Konkurs Plastyczny pt. "Jesienna akwarela" zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 21 im. Józefa Lompy w Bytomiu. Wymogiem udziału w konkursie było wykonanie pracy plastycznej za pomocą techniki akwareli mokre w mokrym. Konkurs był podzielony na 2 kategorie wiekowe: klasy I – III i klasy IV - VIII. Nasze świetliczaki z ogromnym zaangażowaniem wykonywały jesienne krajobrazy. Spośród wielu nadesłanych prac organizatorzy zdecydowali, że II miejsce zajmują uczennice: Helenka Tura z klasy 2a w kategorii młodszej oraz Kinga Nagel z klasy 4b w kategorii starszej. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów.
Napisaliśmy projekt, którym chcemy polepszyć bezpieczeństwo na naszym skrzyżowaniu - przy szkole. Planujemy montaż urządzeń monitorujących prędkość pojazdów i informowanie kierowców o strefie gdzie można spodziewać się dzieci. Projekt pod nazwą „Bezpieczniej w drodze do szkoły i na rodzinnym spacerze” - właśnie uzyskał status - w realizacji. Co oznacza, że otrzymaliśmy dofinansowanie na jego realizację. Było to możliwe także dzięki wszystkim tym, którzy oddali na nasz projekt głosy - a było ich sporo, bo 1346. Dziękujemy!!! Będziemy oczywiście informować o postępujących pracach:)
6 grudnia z okazji Dnia Świętego Mikołaja pojechaliśmy (klasa 4b) z naszą panią wychowawczynią - Barbarą Foryś do Katowic, a dokładniej to do takiej specjalnej "Bawilandii tylko z klockami Lego". Byliśmy tam prawie 2 godziny. Były tam zestawy najróżniejszych klocków Lego np.: "Lego City", "Lego Duplo", czy "Lego Technics".
Była też tam 2 metrowa piaskownica, w której zamiast piasko - było pełno klocków. Ogólnie to praktycznie wszystko było tam z klocków! Wzięliśmy też udział w konkursie - na budowę świątecznej rzeczy. W nagrodę za udział - dostaliśmy maski i cukierki. Wróciliśmy zmęczeni i szczęśliwi!
Od środy 28 listopada uczniowie naszej szkoły poznawali w trakcie warsztatów i konkursów tajniki śląskiej gwary, regionalnego stroju rozbarskiego, tradycyjnego haftu i kwiatowych wzorów. Uczniowie podjęli próby robienia na drutach, szydełkowania, cerowania, malowania szarf.
Dziś nie jest im straszne ficowanie, heklowanie ani sztrykowanie. Dnia 4 grudnia z racji obchodzonej na Śląsku Barbórki odbył się apel, na którym podziwialiśmy tańce śląskie i piosenkę w wykonaniu uczniów klasy 2a. Wszystkim podobał się Trojak w wykonaniu małych tancerzy. Ich starsi koledzy z klasy 4d przygotowali pantomimę bajki „Czerwony Kapturek”, a po śląsku ją osprawiały Panie Weronika Niemiec, Michalina Kazior i Małgorzata Krawczak. Uczestnicy i laureaci konkursów, które odbyły się w ramach „Tygodnia kultury śląskiej” otrzymali okolicznościowe dyplomy i nagrody.
W poniedziałek, 26 listopada, klasa 4b pojechała na wycieczkę do kina. Ale nie takiego zwykłego kina, tylko do kina 3D. Wizyta w kinie wywarła na nich wielkie wrażenie. Uczniowie obejrzeli film ''Pandy" Imax. Najpierw jednak uczestniczyli w zajęciach na temat pand na których się wiele nauczyli, np.: że 99% pożywienia pand to bambus, chociaż z natury to mięsożercy. Przed wejściem do sali kinowej uczniowie dostali okulary 3d które mogli sobie zatrzymać!!! Film był świetny i wprowadzał nie tylko w świat pand, ale także pokazywał, jak ludzie starają się o to, żeby pandy nie wyginęły. Kilka dni później klasa 4b otrzymała dyplomy "Przyjaciół Pandy WIELKIEJ. Uczniowie mają nadzieję, że nigdy nie zapomną tego czego się nauczyli.
Od 3 do 9 grudnia 2018r. odbywa się "Godzina Kodowania" - Hour of Code. Nasza szkoła od wielu lat bierze co roku udział w tej akcji, której celem jest - promowanie i przybliżenie - uczniom na całym świecie - kodowania w zabawowej i przyjaznej formie.
Także w tym roku obie klasy Kimowskie wezmą w "Godzinie kodowania" udział. Klasa IVb - w środę starała się pomóc wybranej postaci z Minecrafta budować przeróżne rzeczy pod wodą. 11 specjalnie przygotowanych zadań - udało się wykonać wszystkim uczniom. Brawo!!! Każdy uczeń w nagrodę otrzymał specjalny - certyfikat.
VIII Festiwal Gier Planszowych - zorganizowany przez Szkolny Klub Gier Planszowych "Planszopernik" działający w SP nr 4 już za nami. Ta VIII edycja była niesamowita. Począwszy od wsparcia jakiego doświadczyliśmy - bardzo dziękujemy, że nasz Klub i Festiwal w tym roku wsparły aż - 22 wydawnictwa.
Pozwoliło to zorganizować 10 - Turniejów w tym w: "TimeLine Polska" x2 (w wersji dla dorosłych), "Polska Gola!", "Hex", "Molky", Mistakos", "Kingdomino", FunFarm", "Mrówki", "Luxtorpeda". Łącznie rozdaliśmy - 40 nagród, którymi były wspaniałe gry planszowe:)
Udało nam się przekazać 7 placówkom - specjalne:) Mikołajkowe torby z grami planszowymi, które mamy nadzieję wzbogacą szkolne Kluby i Świetlice.
Odwiedziło nas przez 6 godzin naszej zabawy z grami planszowymi ponad 200 osób z kilkunastu szkół, nie tylko z Bytomia, ale i z Chorzowa, Katowic czy Wojkowic.
Mamy nadzieję, że wszyscy świetnie się bawili - zarówno ci mniejsi jak i ci starsi:) Bardzo Wam dziękujemy za obecność.
Dziękujemy także tym - którzy pomagali nam imprezę zorganizować, nauczycielom, rodzicom, uczniom - członkom Klubu Planszopernik, a także naszym kochanym przyjaciołom: Marcie, Tomkowi, Teosowi i Bartkowi - bez których nie dalibyśmy rady przeprowadzić turniejów:) oraz pani Kasi, która zrobiła nam wspaniały plakat:)
3 grudnia, po raz drugi klasa 5b, udała się do ZSTiO na zajęcia. Tym razem już nie tylko by się przyglądać temu co dzieje się w szkole, ale by spróbować czegoś się nauczyć.
Dzięki panu Grzegorzowi oraz jego uczniom, a także panu Witoldowi - kimowcy zbudowali robota - wykorzystując do tego zestawy klocków Lego Mindstorms.
Następnie tego robota - oprogramowali, by w końcu na specjalnej macie sprawdzić czy - program działa prawidłowo.
Gdy już wszystko było gotowe - rozpoczęły się zawody. Zapytacie - jakie? Otóż wyobraźcie sobie, że - SUMO:) Nasze roboty - wojownicy mieli za zadanie wypchnąć z maty przeciwnika. Tym potyczkom towarzyszyły niesamowite emocje w zespołach konstruktorów.
Po trzech godzinach zajęć - musieliśmy wracać. Wrócimy tutaj po feriach by przyjrzeć się bliżej drukarkom 3-D:) Bardzo dziękujemy za te wspaniałe i emocjonujące zajęcia:)
29 listopada miały miejsce w naszej szkole świetlicowe andrzejki. Grupa piąta, czyli klasy czwarte przygotowały zabawy związane z wróżeniem. Wspominaliśmy tradycje związane ze zwyczajem ludowym przepowiadania sobie przyszłości przez panny (w andrzejki) i kawalerów (w katarzynki). Stąd do zabaw z "przymrużeniem oka" zapraszali wszystkich Andrzej i Katarzyna. Jak na prawdziwą imieninową imprezę przystało, nie brakło również poczęstunku i integracyjnego tańca.
Zosię Buczek(śpiew); Zosię Misiołek(rysunek); Nicolę Segeth(taniec z elementami baletu); Natalię Błachowiak (taniec współczesny); Alicję Sagan i Marysię Pietruchę(śpiew); Zuzię Urbańczyk i Dominikę Nowak(śpiew); Antosię Kowalczyk(taniec); Maję Golec, Natalię Trzcionkę i Zuzię Krysiak(gra na gitarze); Szymona Będkowskiego(shuffle dance); Zosię Kozicką i Martę Mamot (sztuczki iluzjonistyczne); Julię Lupę i Hanię Cibę(taniec z mażoretkami); Zuzię Gałęziowską(żonglerka kubeczkami -speed stacks).
Uczennica Zuzanna Batóg z klasy 2b wzięła udział w Międzyświetlicowym Konkursie Plastycznym pt. "Muzyka w oczach dziecka". Konkurs został zorganizowany przez nauczycieli świetlicy ze Szkoły Podstawowej nr 46 w Bytomiu. Po ogłoszeniu wyników okazało się, że Zuzia w tym konkursie zajęła III miejsce. Była radość, dyplom i nagroda. Zuzi gratulujemy, BRAWO!
Dzięki firmie "Edu Sense" grupa uczniów Klasy 5b mogła zapoznać się z robotami "Ozobotami". Ozoboty - to jedne z najmniejszych robotów edukacyjnych, jednak mimo swych niewielkich rozmiarów - wiele potrafią:) Mogą potrafią poruszać się liniach, które dla nich narysuje użytkownik. W zależności od koloru linii potrafią zmienić swój kolor. Reagują na specjalne kolorowe kody, np. mogą zatrzymywać się, zwalniać, przyspieszać czy obracać.
Dzięki specjalnej aplikacji OzoBlockly, podobnej do Scratcha - łatwo się programują. W zestawie, który otrzymaliśmy były także puzzle - które pozwalają budować pętle, drogi, czy bloczki. Godzina to za mało by poznać wszystkie możliwości robota - jednak wystarczająco dużo - by się świetnie bawić. Może kiedyś Ozoboty - zamieszkają w naszej szkole na stałe:)
Henri de Toulouse- Loutrec to francuski malarz i grafik. W świat jego obrazów i twórczości wprowadziła nas, uczniów kl. 3a pani Eliza. Na warsztatach plastycznych w MDK oglądaliśmy reprodukcje jego obrazów, słuchaliśmy ciekawostek z jego życia, a potem próbowaliśmy naśladować samego mistrza Loutreca. Postać w ruchu była tematem naszych prac. Jak nam poszło....
W poniedziałek, 26 listopada, odbył się apel "Święty Stanisław Kostka - przykład pięknej młodości". Ksiądz Adrian przedstawił uczniom postać patrona dzieci i młodzieży, który choć zmarł 450 lat temu pozostaje wciąż inspirującym wzorem do naśladowania. Sumienność, życzliwość, miłość do Boga, bliźnich i ojczyzny to tylko niektóre z cech charakteryzujących młodego świętego. Uczniowie nie tylko wysłuchali prezentacji, ale na zakończenie mogli pochwalić się tym, co zapamiętali o świętym. Prawidłowo odpowiadający otrzymali skromny upominek.
Znamy już wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego zorganizowanego przez "Superkoderów" a zatytułowanego CodeWeek 2018 Code for the Planet. W konkursie startowały 83 projekty. W każdej z trzech kategorii przyznano tylko miejsce pierwsze i wyróżnienie. Miło nam zakomunikować, że w kategorii "Plastiki i oceny" - nasz 5 osobowy zespół składający się z uczniów klasy Kim (5b): Igora, Filipa, Antka, Michała i Dominiki otrzymał wyróżnienie i wygrał grę "Scottie Go!":) Gratulacje!!!!
Dzisiaj zostały opublikowane wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego Bóbr. Nie są to jeszcze wyniki oficjalne. Nie znamy też progów punktowych. Na te trzeba będzie poczekać do grudnia. W tegorocznym konkursie wzięło udział 27188 uczniów reprezentujących 2942 szkoły. Tymczasem przedstawiamy najlepsze wyniki w szkole:
Klasy 7-8:
I miejsce - Julka Imańska (90pkt)
II miesjce - Aleksander Radziejowski (72,25pkt)
III miejsce - Konrad Samulski (59,75pkt)
IV miejsce - Dawid Paduch i Wiktoria Lempart (54,75pkt)
Klasy 4-6
I miejsce - Zuzanna Kozicka (89,75pkt)
II miejsce - Dominika Wolska (83,25pkt)
III miejsce - Antoni Patschek (75,25pkt)
IV miejsce - Zuzanna Zych (52,5pkt)
V miejsce - Agnieszka Derda i Leopold Cieślak(51,25pkt)
pozostali uczniowie uzyskali poniżej 50 pkt.
Klasy 1-3
I miejsce - Karolina Wyderka (31,25pkt)
II miejsce - Oliwia Dubek (30,25pkt)
III miejsce - Artur Obrębski (24,25pkt)
IV miejsce - Artur Wciśliński (23,75pkt)
V miejsce - Julia Stana (22,75pkt)
Pozostali uczniowie uzyskali poniżej 20 pkt.
Dziękujemy uczniom za udział w konkursie.
Gratulujemy najlepszym i zapraszamy za rok:)
W sobotę - 12 członków Planszopernika wybrało się do Katowic na "Weekend z Planszówkami", zorganizowany przez przyPlanszy.pl. To już druga nasza wizyta w tym roku w Pubie "Drzwi zwane Koniem" i kolejna świetna okazja do zagrania w nowości ze świata gier planszowych.
Udało nam się poznać kilka superowych gier wśród których znalazły się: "Sabotażysta - zaginiona kopalnia", "Valeria - wyprawy", "AXIO", "Bukiet" czy "Mi pasuje".
Wzięliśmy także udział w turnieju w grę "AXIO", w którym całe podium było nasze - pierwsze miejsce zajęła Ania, drugie Asia, a trzecie Natalia:) Super:))). Dziękujemy za miłe przyjęcie i pojawimy się zapewne na kolejnym wydarzeniu:)
21 listopada obchodzony był Światowy Dzień Życzliwości. Z tej okazji przed klasą Edterka powstało specjalne Drzewo Życzliwości, na którym ucznowie Edterka i "Czwórki" zawiesili nietypowe liście. Na każdym z nich, zostało zapisanych mnóstwo życzliwych słów, takich jak: dziękuję, przepraszam, kocham Cię, miło mi...
Drzewo to ma przypominać, o tym że życzliwym dla siebie powinniśmy być każdego dnia, a nie tylko raz w roku. Mamy nadzieję, że na tym drzewie przez cały rok pojawiać się będą nowe liście:)
Kolejny Games Room dla rodziców, nauczycieli, absolwentów i przyjaciół za nami:) Bardzo się cieszymy, że jest nas coraz więcej. Tym razem udało nam się zagrać i zaprezentować aż 4 gry:) Zagraliśmy w logiczną, przepięknie wydaną grę "Grajeczka", w emocjonujące wyścigi z obstawianiem "Bolidy", w kumpla "Splendora" - "Korzenny Szlak" oraz koleżankę "Azula" - "Reef". Teraz pora na spotkanie Festiwalowe. Zapraszamy 30 listopada:)
12 listopada w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 3 odbył się konkurs gier planszowych, który został podzielony na dwie kategorie wiekowe. Uczniowie klas I – III grali w „Chińczyka”, natomiast uczniowie klas IV – VI rywalizowali w „ Scrabble”. Na konkursie oczywiście nie mogło zabraknąć naszych świetliczaków. Przedstawicielami „czwóreczkowej”gromady świetlicowej w kategorii młodszej był Wojtek Szczepaniak z klasy 2a, natomiast w kategorii starszej Natalia Błachowiak z 4b. Po około godzinnej rywalizacji, naszym uczniom udało się wywalczyć miejsca na podium. Gratulujemy Wojtkowi, który zdobył 2 miejsce oraz Natalce, która wywalczyła miejsce 3.
To już III edycja organizowanego przez naszą świetlicę Międzyświetlicowego Konkursu Plastycznego poświęconego zwierzętom. W tym roku zadaniem uczniów bytomskich świetlic było stworzenie plakatu propagującego postawy prozwierzęce. Napłynęło do nas wiele pięknych prac, z których powstała kolorowa galeria. Ponieważ wybór był bardzo trudny, tak jak w poprzednich latach o pomoc poprosiliśmy uczniów naszych klas wczesnoszkolnych, którzy zamienili się w jury i oddawali swoje głosy na prace, które ich zdaniem powinny wygrać. Po podliczeniu głosów wyłonieni zostali następujący zwycięzcy:
1 miejsce - Maja Węgrzyn, Szkoła Podstawowa nr 44
2 miejsce - Natalia Ławniczak, Szkoła Podstawowa nr 46
3 miejsce - Paweł Grzesiczek, Szkoła Podstawowa nr 42
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy.
W ramach spotkań "Zawody i pasje naszych rodziców" uczniowie klasy 1b i Emilka z Edterka spotkali się z mamą Stasia - panią Magdą. Pani Magdalena jest wykładowcą. Pracuje studentami na Akademii Sztuk Pięknych. Mama Stasia wprowadziła nas w piękny świat sztuki a potem przy pomocy wody, tuszów i papieru kredowego poruszyła wyobraźnią wszystkich dzieciaków. Dzieci stworzyły niezwykłe postaci zwierząt, a następnie pracowały przy tworzeniu kolorowych ogrodów. Pani Magda była zachwycona kreatywnością dzieciaków i obiecała zabrać nas na swoją uczelnię. Już nie możemy się doczekać.
20 listopada odbył się etap miejski konkursu : "Magiczny świat Harrego Pottera". Uczestnicy zmierzyli się z wieloma zadaniami. Naszą szkołę w konkursie reprezentowały : Matylda Budzik oraz Lena Dzieciaszek z klasy 8c. Dziewczyny wykazały się dużą wiedza jednak zabrakło im troszeczkę szczęścia. GRATULUJEMY im doskonałej wiedzy.
W dniach 13-16.11.2018r. zorganizowany został SZKOLNY TYDZIEŃ PROFILAKTYKI POD HASŁEM: „Jak nie zbłądzić w świecie używek, pokus, chorób cywilizacyjnych” Wszyscy uczniowie i nauczyciele mieli możliwość uczestniczenia w różnorodnych zajęciach. Tydzień Profilaktyki rozpoczął się we wtorek pod hasłem – „ Bezpieczeństwo w sieci”. Ubrani na czerwono uczniowie wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez nauczycieli. Układali wiersze piosenki i rymowanki na temat bezpieczeństwa w sieci, oglądali przedstawienie profilaktyczne pt. „ Ciemne strony Internetu”. Na lekcjach informatyki zostały przeprowadzone pogadanki na temat cyberprzemocy. Niebieska środa –„ Hałas jest mordercą wszystkich myśli”. Uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się jak hałas wpływa na nasze zdrowie. Przygotowali plakaty, które zostały wywieszone na korytarzu szkolnym. Czwartek przebiegał pod hasłem „Zdrowo jem –więcej wiem” ubrani na zielono uczniowie mieli okazje wykazać się znajomością prozdrowotnych przepisów kulinarnych. Powstała Książka Kucharska. Jesteśmy z niej dumni. Chętni uczniowie próbowali swoich sił w Olimpiadzie Zdrowego Stylu Życia. Piątek- biały, poświęcony był nauce zachowań asertywnych. Jest to umiejętność, która może przydać się w życiu. Przez cały tydzień uczniowie klas I-III na lekcjach wf zmagali się z warzywno –owocowym torem przeszkód „ Świeżaki powracają”. Było wesoło! Tydzień Profilaktyki dobiegł końca. Uczniowie oraz nauczyciele z zaangażowaniem włączyli się w realizację projektu. Wspólnie spędzony czas miał uświadomić uczniom, że od nich samych w znacznym stopniu zależy to, czy będą w przyszłości zdrowi i bezpieczni. Żywimy nadzieję, że cel został osiągnięty.
Chcesz, pochwalić się swoim zwierzakiem? Nie ma nic prostszego, wyślij zdjęcie na naszego maila świetlicowego swietlica.kopernika@gmail.com W treści maila napisz imię pupila oraz swoje imię i nazwisko. My zadbamy o to aby fotografia znalazła się w świetlicowej zakładce ZWIERZAKOWO. Do tworzenia galerii zapraszamy nie tylko naszych uczniów, ale również nauczycieli i pracowników szkoły.
Dzisiaj, 20 listopada, uczniowie klasy 4b wzięli udział w warsztatach animacji poklatkowej przeprowadzonych przez uczniów i uczennice Klasy Aktywności Twórczej pod opieką pani Katarzyny Michalskiej. Uczniowie Kim'u dowiedzieli się i oczywiście przećwiczyli od razu, jak powstają filmy w tej technice, na co należy zwrócić szczególną uwagę tworząc je, a przede wszystkim, że w pracy z filmem - najważniejsza jest otwarta głowa i dobry pomysł. No i oczywiście cierpliwość.
Każda grupa (było ich trzy) stworzyła także krótki filmik za pomocą telefonu i programu PicPac. Mamy nadzieję, zajęcia te staną się inspiracją do własnych eksperymentów z tą techniką.
Bardzo dziękujemy pani Kasi oraz uczniom KATów za wspaniałe zajęcia:)
W ostatnich dniach można było zapoznać się z nowym numerem gazetki szkolnej "Kopernikus", której redaktorami są uczniowie klasy 4b. Gazetka powstaje pod kierunkiem pani Żanety Babicz. Za skład gazetki odpowiedzialna była uczennica Natalia Błachowiak. Zapraszamy do lektury:)
Serdecznie dziękujemy dyrekcji, uczniom oraz organizatorom zbiórki karmy w Szkole Podstawowej nr 4 w Bytomiu. Karma trafiła już do podopiecznych CHATULA, obdarowane zostały przede wszystkim bezdomne koty z Bobrka i ogródków działkowych w centrum. Dzięki Waszemu ogromnemu sercu zwierzaki będą miały pełne brzuszki w nadchodzące chłodne dni.
Fundacja Pomocy Zwierzętom "CHATUL"
W Teatrze Nowym w Zabrzu odbył się Wernisaż Poetycki z okazji podsumowania XV edycji Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego dla szkół podstawowych i średnich. W ramach konkursu ukazał się tomik z poezją dziecięcą i młodzieżową. W konkursie wzięło udział ponad 130 placówek oświatowych z 20 śląskich miast. Spośród 2500 wierszy wyłoniono 140 najpiękniejszych utworów poetyckich. Jednym z laureatów został uczeń naszej szkoły WOJTEK STAŃCZAK Z KLASY 5c. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Recenzentami tegorocznego tomiku wierszy byli: Kazimierz Kutz, Jacek Cygan, Anna Dymna, Piotr Fronczewski, Kira Gałczyńska, Angela Bajorek z Janoschem, Joanna Szczepkowska.
We środę, czwartek i piątek prawie 50 uczniów naszej szkoły wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym "Bóbr". Młodzi informatycy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: klasy 1-3, klasy 4-6 i klasy 7-8. Wyniki konkursu pojawią się w grudniu. Do tego czasu trzymamy za wszystkich kciuki.
Klasy 1-3
>>>>
Klasa 4b była na warsztatach dziennikarskich w MDK nr 1 w Bytomiu, które prowadziła pani Magda Futrzyk. W warsztatach "Wiwat wywiad - czyli o sztuce prowadzenia wywiadów" uczestniczyliśmy w dwóch grupach - 26 października i 9 listopada. Na początku zajęć dowiedzieliśmy co to jest wywiad i czytaliśmy wywiady z przyniesionych przez nas gazet. Najbardziej podobała się nam część, w której mieliśmy dobrać się w dwójki i przeprowadzić własne wywiady. Mogliśmy się poczuć jak prawdziwi dziennikarze. Każda para była nagrywana, a po skończonej rozmowie wspólnie zastanawialiśmy się co było dobrze, czego zabrakło i co należy poprawić. Myślę, że było to dobre połączenie zabawy z nauką. Okazją do przećwiczenia nowych umiejętności będzie samodzielnie przygotowany wywiad z wybraną osobą.
autorka tekstu:
Zuzanna Zych
Z okazji uczczenia 100 –lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Miejskim Konkursie Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej, który odbył się 9 listopada w auli IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego. Celem konkursu było kształtowanie postawy obywatelskiej i patriotycznej. Przez ponad trzy godziny uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych recytowali oraz śpiewali rozbudzając naszą wrażliwość estetyczną i popularyzując polskiej twórczość patriotyczną. Jury po burzliwych obradach przyznało nagrody w dwóch kategoriach wiekowych. Jedną z najlepszych recytatorek okazała się Julia Kwiecień z klasy 6a, która zdobyła II miejsce w kategorii uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz Nagrodę Specjalną Dyrektora IV Liceum Ogólnokształcącego. Tuż za nią uplasowały się siostry Urszula i Zuzanna Szmagała z klasy 6a, zdobywając zaszczytne III miejsce. Serdecznie gratulujemy!
Dzisiejszy dzień obfitował w szereg historycznych niespodzianek. Akademie związane 100 rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości podzieliła dziś godzina 11.11. To o tej godzinie całą społeczność szkoły: uczniowie, nauczyciele, i pracownicy administracji i obsługi spotkali się by wspólnie odśpiewać - Hymn Narodowy. W sumie około 500 osób stworzyło największy i najwspanialszy chór szkolny.
Zapraszamy do obejrzenia videorelacji z tego wydarzenia.
Również dziś, od rana, uczniowie uczestniczyli w lekcjach historii z rekonstruktorem prezentującym broń i umundurowanie żołnierza z roku 1939.
Miło nam poinformować, że obie Klasy Informatyczno Medialne, które wziąły udział w Europejskim Tygodniu Kodowania, który odbył się w tym roku w dniach od 6 do 21 października 2018, otrzymały specjalne Certyfikaty. Klasa IV w ramach ETK programowała z wykorzystaniem gry planszowej "Scottie Go!", zaś klasa V - kodowała przy użyciu robota LOFI. Brawo!!!
Wreszcie nadszedł ten długo oczekiwany dzień - 30 października 2018 roku. Długo oczekiwany, bo wszystkie dzieci, które 1 września po raz pierwszy przekroczyły próg naszej szkoły, zostały włączone do społeczności "Czwóreczki". A wszystko to za sprawą pana dyrektora i pani wicedyrektor. To z ich ust padły bowiem te ważne dla każdego słowa: "Pasuję Cię na Ucznia naszej szkoły". Ale nim do tego doszło, wszystkie dzieci popisały się swoimi umiejętnościami recytatorskimi, aktorskimi i muzycznymi. A zrobiły to bezbłędnie. Za co zresztą zostały nagrodzone gromkimi brawami. Potem jeszcze tylko wspólne zdjęcia w nowych mundurkach i...już. Dzieci, przedszkolaki, maluchy stały się uczniami.
W środę swoje zajęcia z programowaniem - przy wsparciu sympatycznego robota Scottiego zakończyli: Lena, Kasia, Mateusz i Filip. Udało im się dotrzeć do na cztery kontynenty wspierając dzielnie robota i z wielką cierpliwością skanując i wprowadzając do programu napisane przez siebie algorytmy. Brawo!!!
Pierwszą wycieczkę w kl. 4 odbyliśmy na Księżą Górę w Radzionkowie. W oczekiwaniu na warsztaty sprawdziliśmy nasze sportowe umiejętności w parku linowym, korzystając z siłowni na powietrzu oraz z labiryntu. W laboratorium Śląskiego Ogrodu Botanicznego, gdzie poczuliśmy się jak prawdziwi badacze, poznaliśmy tajemnicę wytwarzania mydła z naturalnych składników. Pod czujnym okiem pani Julii, która prowadziła zajęcia, uczyliśmy się jak wykonać kolorowe, pachnące mydełka. Pani Julia w bardzo ciekawy i prosty sposób mówiła o zastosowaniu chemii na co dzień. Zrobiliśmy też kolorowe wulkany. Po zakończonych warsztatach zabraliśmy nasze mydełka do domu. W tym dniu przeżyliśmy niezwykłą przygodę. Było super.
Od października tego roku w klasie 1 b rozpoczął się cykl spotkań pt. "Zawody i pasje naszych rodziców". W ramach tych spotkań rodzice zaprezentują nad swoją codzienną pracę lub swoją pasję. 18 października odwiedził nas tatuś Zosi Budzik - pan Tomasz. Tata Zosi jest klimatologiem i badaczem. Opowiedział nam o swojej pracy na Arktyce. To było niesamowite spotkanie, w trakcie którego poznaliśmy tę niezwykłą krainę i jej mieszkańców, a także niezwykłą pracę ludzi w ich stacjach badawczych. Ale to spotkanie uświadomiło nam jaka wielka zależność istnieje pomiędzy nami a tą odległą krainą.
Światowy Dzień Zwierząt czyli World Animal Day jest corocznym świętem obchodzonym dnia 4 października. W Kościele jest to dzień wspominania świętego Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Przyjęło się, że cały październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. Z tej okazji świetlica szkolna postanowiła otworzyć galerię „czwóreczkowych” zwierzaków. Przysyłajcie zdjęcia swoich pupili wraz z opisem (imię i nazwisko właściciela, klasa, imię zwierzątka) na świetlicowy adres email: swietlica.kopernika@gmail.com Do tworzenia galerii zapraszamy nie tylko naszych uczniów, ale również nauczycieli i pracowników szkoły. Zdjęcia będzie można oglądać w świetlicowej zakładce ZWIERZAKOWO.
>>>>
18 października - Edterek i trójka dzieci z klasy KIM: Zosia, Zuzia i Marta wybrała się na wycieczkę do Zabrza na Bajtel Grubę taką mini kopalnię - znajdującą się przy "Sztolni Luiza". Mogliśmy popracować w kopalni i zobaczyć, jak trudna jest praca górnika. Górnik musi przez cały dzień wydobywać węgiel i wsypywać go do wagoników. Jest to ciężka praca, ale górnik robi, to żeby nam było ciepło w domu. To, co tam robiliśmy, to była tylko malutka część tego co robi na co dzień górnik. Ten wspólny wyjazd to była super zabawa, ale i fajna nauka:).
W tym tygodniu kontynuowaliśmy - przypominanie sobie o dobrych grach, które od dłuższego czasu się kurzyły w szafie, ale też poznaliśmy jedną nowość - z ciekawą mechaniką ruchu, prostą grę piracką "Jamaica". Z gier, które warte były przypomnienia zagraliśmy w: "Torcik" - takie niby nic, a cieszy:), "Dzieci Carcassonne" - fajna gra na rozwijająca myślenie logiczne i spostrzegawczość, "Metropolia" - genialna gra którą przecież uwielbiamy - tylko o niej zapomnieliśmy, czy "Owce na wypasie", gdzie każdy każdemu baranem:)
Bardzo jest nam miło, że tak licznie państwo odwiedzacie nasz Games Room dla rodziców, nauczycieli, absolwentów i przyjaciół. W październikowej edycji wzięło udział - 14 osób:). Dlatego graliśmy na trzech stołach (coś nam się pomieszczenie robi za małe:)). A w co graliśmy? Trochę tego było: Azul - jak było obiecane, Jamaica - jak było w programie, Augustus - dla przypomnienia i Manhatan - bo to dobra gra jest:) Kolejne spotkanie w listopadzie i podczas Festiwalu Gier Planszowych, który zaplanowaliśmy na 30 listopada.
Wtorek, 2-go października, rozpoczął się inaczej niż zwykle. Podobnie jak koleżanki i koledzy z klas siódmych obudziłem się przed świtem, by około godziny 6.30 znaleźć się przed szkołą. Tego ranka klasy 7a i 7b pod opieką swoich wychowawczyń udały się na wycieczkę do Wrocławia. Trochę się martwiłem, czy padający deszcz nie zepsuje nam przygody. Moje obawy były przedwczesne. Wrocław przywitał nas słońcem. Około godz. 11-tej wjechaliśmy do miasta. Pierwszym punktem wycieczki był Rynek. Rozpoczęliśmy zabawę w szukanie Krasnali. Sam doliczyłem się 15-stu, ale w mieście jest ich o wiele, wiele więcej. Naszym głównym celem było wrocławskie ZOO. Po wejściu do niego znaleźliśmy się w zupełnie innym świecie, cichym i spokojnym. Na rozległych, przypominających równiny sawanny, wybiegach dla zwierząt przechadzały się zebry, żyrafy i strusie. Najwięcej emocji dostarczyło spotkanie oko w oko z lwem. Wydawało mi się nawet, że król zwierząt patrzy się na nas … jak na przekąskę. Najpiękniejszym miejscem było Afrykarium z cudownymi akwariami z mnóstwem kolorowych ryb, basenami z potężnymi hipopotamami, pingwinami czy fokami. Czułem się, jakbym rzeczywiście przeniósł się gdzieś do afrykańskiej dżungli lub odbywał podmorską podróż z kapitanem Nemo. Czas minął w ekspresowym tempie i niestety trzeba było wracać. Autokar pełen rozbawionych i pełnych wrażeń siódmoklasistów wieczorem dotarł do Bytomia.
Dnia 12 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Część artystyczną przygotowali uczniowie z klasy 8b pod kierunkiem pani Eli Dobrzyckiej. Były życzenia i gorące podziękowania złożone Dyrekcji, Nauczycielom i wszystkim Pracownikom naszej szkoły, wesołe scenki z życia szkoły, piosenki w wykonaniu uczniów klasy 5c i chóru szkolnego oraz taniec dziewczyn z 8b. Powspominaliśmy także stare dzieje oglądając prezentację multimedialną „Wygrzebane z archiwum SP 4”.
Bardzo się cieszymy, że po wielu latach wznowiona została gazetka szkolna. Stało się to dzięki pani Żanecie Babicz, oraz zespołowi redakcyjnemu złożonemu z uczniów klasy 4b: Leny, Natalii, Kasi, Bartka, Zosi, Michaliny, Marty, Tymka, Pawła, Zuzi i Igora. Gratulujemy inicjatywy i już czekamy z niecierpliwością na kolejny numer:) A wszystkich tych, którzy nie zdążyli przeczytać - odsyłamy do pani Żanety, na pewno jeszcze jakiś egzemplarz się ostał:)
Dwie godziny zajęło nam złożenie naszego Lofi robota. Nie była to najłatwiejsza robota. Najpierw skorzystaliśmy ze starych instrukcji, potem okazało się, że odwrotnie skręciliśmy części z silnikami:) ale w końcu udało się:)))) I nasze roboty są gotowe do pracy. Mimo kilku błędów jesteśmy z siebie dumni, a zabawa w składanie robotów i ich skręcanie okazała się nie tylko emocjonująca, ale i przyjemna.
Teraz pora na programowanie:) Sprawność majsterkowicza zdobyta.
Dnia 10 października, siódemka uczniów z naszej szkoły, wzięła udział w bytomskich zawodach piłki nożnej chłopców. Reprezentujący nas młodzi zawodnicy wygrali jedno spotkanie i dwa razy uznali wyższość rywali. Biorąc jednak pod uwagę, że nasza kadra składała się niemal wyłącznie z zawodników klas młodszych, uzyskane rezultaty, a przede wszystkim grę naszego zespołu, należy ocenić pozytywnie i traktować w kategorii zbierania doświadczenia, które zaprocentuje w przyszłości. Wszystkie spotkania zostały rozegrane na boisku ze sztuczną murawą, położonym przy ulicy Cichej w Bytomiu. W trakcie zawodów panowała bardzo przyjemna atmosfera a pogoda dopisała jak nigdy, co widać na załączonym obrazku.
W środę, 10 października grupa uczniów z klasy 4, wybrała się na wycieczkę do profesjonalnego laboratorium chemicznego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie. Wysłuchaliśmy ciekawego wykładu o glicerynie i dowiedzieliśmy się jak powstaje mydło! Było dla nas nie lada niespodzianką, że sami mogliśmy je zrobić, a później zabrać do domów. To była super kreatywna zabawa, bo każdy mógł sam zdecydować jaki kolor, zapach i kształt mydełka wykona.Pani Julia opowiadała nam również o innych surowcach kosmetycznych i robiliśmy różne eksperymenty np. wulkan przy użyciu sody i octu. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem. Wróciliśmy bardzo zadowoleni.
W dniu 10.10.2018r. wybraliśmy się do Opery Śląskiej na przedstawienie pod tytułem „Teatralne ABC”, przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Poznaliśmy historię pewnego chłopca, który nie potrafił zachować się w teatrze, był niekulturalny, przeszkadzał widzom i aktorom. Za takie zachowanie trafia za kulisy teatru, przenosząc się w czasie. Powoli poznaje pracę aktorów, reżysera i innych pracowników zaangażowanych w tworzenie spektakli. Dopiero, kiedy zaczyna doceniać ich pracę może wrócić do swoich czasów. Historia ta przekazuje nam ważną naukę, że w teatrze należy zachowywać się cicho, niezależnie od tego, czy sztuka nam się podoba czy nie i że zawsze należy szanować pracę innych ludzi. Podczas przedstawienia pojawiły się różne rodzaje lalek, kostiumów, efektów świetlnych i dźwiękowych. Po spektaklu mogliśmy spotkać się z aktorami.
Wszystkim podobało się przedstawienie. Mam nadzieję, że naukę z niego płynącą wszyscy zapamiętali i będą stosować podczas oglądania następnych sztuk teatralnych.
Dzisiaj zakończył się pierwszy cykl zajęć z grą Scottie Go! Natalii, Pawłowi, Tymkowi i Natalii udało się wraz z robotem Scottiem odbyć podróż przez trzy kontynenty: Europę, Amerykę Południową i Antarktydę. Pomogli mu zebrać kilkanaście części pochodzących z rozbitego statku kosmicznego. I za tą wspaniałą pracę otrzymali na koniec zajęć - specjalne Certyfikaty. Brawo!!!
Od października w naszej szkole będą organizowane zajęcia Bytomskiej Akademii Kompetencji. Prosimy o zgłaszanie chętnych oraz wypełnianie deklaracji. Dwunastoosobowe grupy uczniów klas 4-6 będą spotykać się z nauczycielkami raz w tygodniu przez 15 tygodni. Zajęcia będą trwały 90 minut. Podczas „Warsztatów efektywnej nauki” dziecko ma doświadczyć radości płynącej z nauki, nauczyć się, jak samo może uczyć się w sposób przyjemny, a przez to bardziej efektywny. Zajęcia są przeznaczone dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, którzy chcą podnieść swoje kompetencje uczenia się. Do uczestnictwa zaproszeni są również uczniowie doświadczający trudności w nauce, a więc z zaleceniem korzystania z zajęć dydaktyczno-wyrównawczych. Podczas „Warsztatów…” uczeń poznaje siebie, doświadczając i otrzymując informacje od innych oraz od samego siebie. „
Kluczem do powodzenia „Warsztatów Efektywnej Nauki” jest to, by uczeń:
- dowiedział się i doświadczył tego, że jest kompetentny i skuteczny: potrafi się uczyć,
zapamiętywać, twórczo myśleć, pracować w zespole,
- poznał swój indywidualny styl uczenia się oraz inne możliwe style,
- wypróbował różne techniki i metody uczenia się oraz wybrał te, które mu odpowiadają
– stworzył swój własny „sposób na naukę”,
- odkrył, jak może zadbać o odpowiedni stan do nauki: fizyczny, umysłowy i emocjonalny,
- sprawdził, jak może uczyć się i uczyć innych, współpracując zespołowo.