Szkoła Podstawowa nr 4

im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

We wtorek, 19 czerwca nasza klasa wybrała się na wycieczkę do pracowni ceramicznej "Momo" pani Beaty Moga-Barwińskiej (mojej mamy:)). W pracowni dowiedzieliśmy się o różnych rodzajach gliny, sposobach jej lepienia, wypału i szkliwienia. Zobaczyliśmy jak wygląda piec, w którym wypala się np. garnki (wewnątrz pieca panuje prawie 1300 stopni C). Obejrzeliśmy koło garncarskie oraz różne formy i narzędzia do wyrobu ceramiki. Podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna grupa lepiła różne rzeczy z gliny, a druga miała piknik i grała w gry planszowe.

piknik2018ceram2

Pomysły na lepienie były różne. Jedni lepili kubki, inni szkatułki, a jeszcze inni pociągi.

piknik2018ceram

Na ogródku odbyło się także kilka meczy piłki nożnej, oraz rozgrywki w kultową grą planszową "Kim jest Janusz". Przy okazji towarzyszył nam kot "Momo" i pies "Mura". Było bardzo fajnie, a pani Beata zaprosiła nas znowu do swojej pracowni. Na pewno wpadniemy:) Dziękujemy bardzo!!!:)

Filip Barwiński

Uczniowie klasy 5d wraz z wychowawcą klasy i opiekunami w dniu 20 czerwca 2018 roku wybrali się na wycieczkę do Muzeum „Górnośląskiego Parku Etnograficznego” w Chorzowie. Wycieczkę oprowadzał przewodnik, który bardzo ciekawie opowiadał o zabytkach budownictwa ludowego, pochodzących z podregionów Górnego Śląska oraz regionu Zagłębia Dąbrowskiego. W dwóch obiektach uczniowie zatrzymali się na dłużej,. W Szkole z Wapennicy z 1853 roku dowiedzieli się jak dawniej dzieci uczyły się. Najbardziej ciekawym elementem spotkania w szkole było przedstawienie sposobów utrzymania dyscypliny w klasie. W Kościele z Nieboczów  z 1791 roku poznali ciekawą historię tego obiektu wraz z jego wyposażeniem. Na zakończenie pobytu w skansenie uczniowie mieli urządzone ognisko ze smacznymi kiełbaskami i krótki pobyt na lody w Karczmie ze Świerczyńca z 1870 roku.

 DSC00236 5d skansen

Dnia 13 czerwca  my uczniowie klasy 1a i 1b wybraliśmy  się na wycieczkę do sztolni "Luiza". Podczas zwiedzania poznaliśmy podstawowe narzędzia górnicze, takie jak: pyrlik, kilof. Dowiedzieliśmy się jak wyglądała dawniej praca górników w kopalni, jakie zwierzęta były wykorzystywane do z pracy pod ziemią przed zastosowaniem maszyn. Na koniec czekało nas spotkanie z najważniejszą Świętą związaną ze światem górniczym – Barbarą. Ona sama opowiedziała nam o swoim męczeńskim żywocie. Wycieczka była bardzo udana i pełna wrażeń zwłaszcza przejażdżka kopalnianą kolejką. Oczywiście nie zabrakło zabawy w parku eksperyment, pysznych lodów i zakupów.

20180613 094704 Wycieczka 1a 1b

28 maja klasa 7b wybrała się na wycieczkę do Sztolni Luiza w Zabrzu. Aktywnie zwiedzaliśmy dawne wyrobiska, wykonywaliśmy podstawowe prace górnicze, takie jak urabianie węgla czy skręcanie rurociągu. Poznaliśmy też zagrożenia występujące w kopalni i wzięliśmy  udział w symulacji akcji ratowniczej.  Wycieczka rozwinęła naszą wiedzę, umiejętności, a jej pysznym zwieńczeniem  była wizyta w pizzerii i konsumpcji wybornej pizzy.

brak nazwyWyc. 7b

Ciekawa świata klasa 1b wraz ze starszymi koleżankami z kółka bibliotecznego dnia 7 czerwca 2018 roku wyruszyła do lodziarni o nazwie „Fiołek”. Tym razem to sami wyprodukowaliśmy lody czekoladowe i poznaliśmy tajniki ich powstawania. Oczywiście nie obeszło się bez ich degustacji. To była pyszna wycieczka.

20180607 092648 lody

Dnia 30 maja klasa 1b udała się na klasowy piknik do parku. Zabraliśmy ze sobą oczywiście smakołyki jak i również zdrową żywność. Z owoców i warzyw powstały wspaniałe szaszłyki. Zabawa była wyśmienita, pogoda cudowna a nasze nastroje wyśmienite. Fajnie mieć taką klasę.

20180530 091603Piknik 1b


 

W czwartek 24 maja, do klas 2a i 2b przyszedł wyjątkowy gość, tato jednej z uczennic klasy 2a - Emilii -pan Tomek Budzik- klimatolog, który opowiadał o swoich wyjazdach naukowych na Stacje Polarne - w Hornsundzie na Spitsbergenie i w Antarktyce. Pokazywał zdjęcia, zwierząt które żyją w tamtych rejonach, filmy o pracy na stacjach. Można było zobaczyć i przymierzyć ubrania, które nosi się w bardzo zimnych warunkach i dowiedzieć się wielu innych ciekawostek. To była bardzo ciekawa lekcja.

IMG 1452spotkanie kl.2

Po trzech latach systematycznego uczęszczania na basen uczniowie klasy 3c z sukcesem zakończyli swoją wodną przygodę. W tym czasie pokonali swój strach, oswoili się z wodą, nabyli nowych sprawności i ... zdobyli kartę pływacką. 10 dzieciaków przepłynęło 8 długości basenu, skoczyło z wysokości do wody i przepłynęło pod wodą 5 metrów. Następnie z rąk ratownika otrzymało karty pływackie. Należą do nich: Natalka B., Maja, Patrycja, Gabrysia, Hania, Szymon, Dominik, Michał, Mateusz i Paweł W. Igor i Samuel karty zdobyli już wcześniej. Ale gratulacje należą się wszystkim dzieciakom, które przez 3 lata, bawiąc się, wykorzystali swoje naturalne skłonności do pływania. Brawo!

WP 20180521 12 46 17 Pro Basen

15 maja uczniowie klasy 3b obejrzeli kolejny spektakl teatralny pt. „Piotruś Pan” z Teatru Maska w Rzeszowie. Mieli okazję poznać historię chłopca, który nie chciał dorosnąć, ale bardzo chciał być kochanym. Przedstawienie wywołało wiele emocji wśród młodych widzów.

IMG 20180515 095018 Teatr Piotruś

19 i 20 kwietnia to dni spędzone przez klasy 6 w Bochni i Krakowie. W pierwszym dniu zwiedzaliśmy Zamek Lubomirskich w Wiśniczu, gdzie najfajniejszą atrakcją było oglądanie zamku, w wirtualnych goglach, jaki był kiedyś i jak tam się żyło. Później pojechaliśmy do Muzeum Motyli w Bochni, gdzie odbyliśmy ciekawą lekcję przyrody. Po interesującej opowieści właściciela, mogliśmy  podziwiać motyle z całego świata. Po krótkim pobycie na bocheńskim Rynku,spacerkiem przeszliśmy pod Kopalnię Soli, gdzie spędziliśmy wieczór i noc. Zjazd windą był szybki i nic się nie widziało. Po kolacji zwiedzaliśmy podziemne wyrobiska, gdzie po drodze spotykaliśmy wirtualnych gości. Po przejściu trasą turystyczną rozpoczęła się dyskoteka, gry na boisku, był czas wolny. Po śniadaniu i wyjeździe na powierzchnię pojechaliśmy do Krakowa. Zwiedziliśmy Katedrę na Wawelu, spacerowaliśmy po wzgórzu wawelskim, odwiedziliśmy Smoka, a następnie przeszliśmy na Rynek, gdzie przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o Kościele Mariackim, który tez odwiedziliśmy. Będąc w  Sukiennicach zakupiliśmy pamiątki i po krótkim czasie na posiłek wróciliśmy do domu.

P1190796Bochnia

Aby doskonalić swoja wiedzę i zdobywać nową, klasa 3c wybrała się do Biblioteki Miejskiej na ciekawe spotkanie. W bibliotece czekała bowiem na nas pani lektor języka angielskiego. Pani lektor w atrakcyjny sposób opowiedziała nam o pracy lektora i uzmysłowiła nam, dlaczego warto uczyć się języków obcych. Ona opowiadała o swojej fascynacji językiem angielskim, my pochwaliliśmy się wiedzą i znajomością języka. Dobrze znać języki.

WP 20180418 11 09 12 Pro Lektor 3c

W dniach 17-18 kwietnia klasy czwarte wybrały się na wycieczkę, której głównym celem było zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Soli w Bochni. Tam spędziliśmy nocleg, korzystając z takich atrakcji jak zjeżdżalnie, dyskoteka, boisko do gry w piłkę a także zwiedzanie podziemnych korytarzy. Miejsce to zachwyca niepowtarzalnymi wyrobiskami oraz wykutą w solnych skałach kaplicą. Dzieci miały okazję posłuchać o ciężkiej pracy górników, historii wydobywania kruszcu i pracujących pod ziemią koniach. Odwiedziliśmy także Muzeum Lotnictwa, gdzie zobaczyliśmy również wnętrza samolotów, interaktywną Wioskę Świata i Turon arenę. Ciekawym przeżyciem było także zwiedzanie Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie dzieci mogły się dowiedzieć, że rzeźba to nie tylko figura w plastelinie ale także w drewnie, kamieniu i ceramika.

20180418 131324 Bochnia kl. 4

Wszyscy lubimy spacery i wycieczki. Chętnie zwiedzamy miejsca odległe,  a zapominamy o tym, co najbliżej nas. Każdy powinien znać miejsce, w którym mieszka. Dnia 17 kwietnia wybraliśmy się z naszą Panią na pieszą wycieczkę po Bytomiu. Pokonaliśmy 7,5 km, poznając zakamarki miasta. Odwiedziliśmy Kościół św. Jacka, Wzgórze Małgorzatki, a na Rynku zatrzymaliśmy się przy bytomskim lwie. Chodziliśmy ulicami miasta, przyglądając się kamienicom i ich zdobieniom. Byliśmy przy zegarze słonecznym, w miejscu, w którym kiedyś stała synagoga. Zanim wyruszyliśmy na spacer, pani Cichowska poprosiła każdego z nas o przygotowanie wybranej legendy o Bytomiu. Byliśmy przewodnikami opowiadającymi historię Bytomia. Usłyszeliśmy o srebrze, którego podobno w Bytomiu nie brakowało oraz o bytomskich duchach i zjawach. To był bardzo miły dzień, który spędziliśmy wspólnie, jako klasa. Przekonaliśmy się, że Bytom jest pięknym miastem o ciekawej historii. Bardzo chętnie wrócę do miejsc, które dziś zobaczyłam.

Zuzia K.

30708312 1936554753086493 5429933092825464832 n 5b Bytom

W kwietniu wzięliśmy udział w wystawie Witamy w nanoświecie  w Górnośląskim Muzeum w Bytomiu, dzięki której przybliżyliśmy sobie zagadnienia związane z nanotechnologiami, a także odkrywaliśmy niezwykły świat atomów i cząsteczek. Otaczający nas skomplikowany świat nauki mogliśmy zrozumieć dzięki zabawie na interaktywnych stanowiskach wykonanych przez młodzież uczestniczącą w międzynarodowym programie Irresistible.  Było fascynująco!

brak nazwynanoświat

Dzieciaki z klasy 3 c znają powiedzenie: "W zdrowym ciele, zdrowy duch". W myśl tej zasady cenią sobie możliwość uprawiania różnych dyscyplin sportowych. I tak: cały rok intensywnie pływają na basenie, zimą  jeżdżą na łyżwach, a okazjonalnie grają w kręgle. Dzięki temu są zdrowe i uśmiechnięte.

WP 20180314 12 17 21 Prokl 3c na sportowo

We wtorek, 10 kwietnia, Klasa Informatyczno Medialna wybrała się do Katowic do redakcji Radia eM, by dowiedzieć się jak powstają audycje radiowe i na czym polega praca radiowca. W budynku, gdzie mieści się radio (naprzeciwko Katedry Chrystusa Króla, którą przy okazji zwiedzili), naszą grupę powitał pan Łukasz Tura, który na falach radiowych prowadzi między innymi audycję "Święci z nieba ściągnięci".

radioem2018tgyh

Dzięki panu Łukaszowi dowiedzieliśmy się czym jest radio, kto w nim pracuje i jakie ma zadania. Okazało się, że życie radiowca nie jest łatwe i wymaga ciągłej koncentracji i skupienia. Jednak jest to praca bardzo ciekawa i emocjonująca:) Jedna z grup, dzięki życzliwości pana Krzysztofa Opary - miała nawet szansę, na żywo, pozdrowić rodziców i uczniów szkoły na falach radia:) Na koniec, wzięliśmy udział w nagraniu wiersza Jana Brzechwy "Lokomotywa". Bardzo dziękujemy panu Michałowi Michnikowi (realizatorowi dźwięku), który tą naszą interpretację zmontował:)

radioem2018tgyh2

Dziękujemy także panu Łukaszowi za wspaniałe zajęcia. Poniżej nasza wersja "Lokomotywy":)

21 marca uczniowie klas trzecich pojechali do Katowic, aby zobaczyć przedstawienie teatralne pt. „Tylko jeden dzień” w teatrze Ateneum. Niełatwym zadaniem jest opowiadanie dzieciom o śmierci i umieraniu, szczególnie w teatrze, gdzie młody widz szuka przede wszystkim rozrywki. Sztuka „Tylko jeden dzień” Martina Baltscheita, po którą sięgnął niedawno Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, doskonale radzi sobie z tym problemem. Po przedstawieniu uczniowie uczestniczyli w warsztatach teatralnych. Dowiedzieli się jakie postacie, oprócz aktorów, mogą występować w teatrze. Wycieczka dostarczyła wielu wrażeń.

IMG 20180321 104222 HDR Ateneum

W dniu 21 marca klasa 3a wybrała się na zajęcia edukacyjne do Muzeum Górnośląskiego. Zajęcia miały tytuł "Marzanna i inne zwyczaje wiosenne na Górnym Śląsku". Pani Zuza, która była naszym przewodnikiem, bardzo ciekawie opowiedziała nam o dawnych zwyczajach – nie tylko wiosennych, ale i wielkanocnych. Później zrobiliśmy wspólnie Marzannę, bo przecież w pierwszy dzień wiosny należy złą zimę pożegnać! Nasza kukła wcale nie była taka brzydka, ale razem z panem konserwatorem spaliliśmy ją na boisku szkolnym. Tym sposobem przegnaliśmy zimę, a powitaliśmy wiosnę! Było bardzo wesoło, choć z Marzanny została kupka popiołu.

DSC00248 3a muzeum

21 marca klasa 5c oraz kółko biblioteczne przywitali wiosnę w stacji telewizji TVS w Katowicach. Poznaliśmy stację "od kuchni" dzięki panu Mirosławowi Riedel prezenterowi tej stacji. Odwiedziliśmy małe i doże studio nagrań. Zobaczyliśmy na żywo nagranie z udziałem pana Poloczka, który nagrywał swoją piosenkę. Zadowoleni i cali wróciliśmy do szkoły.

20180321 101325 TVS

Dzień Kobiet w klasie 3b był obchodzony nieco później, bo 12 marca 2018, ponieważ wcześniej odbywały się w naszej szkole rekolekcje. Chłopcy przygotowali dla dziewczynek i pani upominki oraz miłe życzenia. Po części oficjalnej pojechaliśmy do Chorzowa na warsztaty kulinarne w pizzerii „Pod drewnianym bocianem”. Dowiedzieliśmy się jakie składniki należy wymieszać aby powstała pyszna pizza, poznaliśmy wartości odżywcze niektórych składników. Wzięliśmy udział w konkursie rozpoznawania smaków różnych warzyw oraz plastycznym, który polegał na wymyśleniu plakatu lub hasła promującego pizzerię. Nasz kolega Filip Skop wygrał ten konkurs i otrzymał nagrodę w postaci bonu 30 zł do wykorzystania podczas następnej wizyty w pizzerii. Najciekawszym momentem było własnoręczne przygotowanie pizzy, która potem była upieczona  i ze smakiem przez nas zjedzona.   To był bardzo miło spędzony dzień.

P1100539 pizza 3b

Wiosna tuż, tuż. Uczniowie klasy 3d miło wspominają kolejny sezon zmagań na szkolnej ślizgawce. Niektórzy poczynili ogromne postępy. Inni odważyli się wreszcie wyjechać na środek lodowej tafli. Były oceny, ale była też i świetna zabawa. Na pewno na najwyższą ocenę zasłużył sobie tata Marka- Pan Krystian. Do zobaczenia za rok.

20180116 105952lodowisko 3d

 

8 marca 2018r. uczniowie Klasy Informatyczno Medialnej zwiedzili wystawę interaktywną - "Witamy w nano świecie", która kilka dni temu została otwarta w Muzeum Górnośląskiego. Ta niezwykła wystawa, po której oprowadził uczniów pan Marek Miś, przybliżyła im zagadnienia związane z nanotechnologiami i odkryła tajemnice świata atomów i cząsteczek.

marekmiswystaw2018

Wiedzę ta mogli poznać nie tylko z opowieści pana Marka, ale także przez zabawę na 46 interaktywnych stanowiskach wykonanych przez młodzież uczestniczącą w międzynarodowym programie Irresistible przy wsparciu merytorycznym Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Wydziału Chemii UJ. Wszystkim bardzo się podobała taka forma nauki przez zabawę:)

marekmiswystaw20182

22 lutego uczniowie klasy 4a oraz 4c byli na wycieczce w Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie. Strażacy  prezentowali  zagrożenia pożarowe , które występują w mieszkaniach  i obszarach leśnych. Uczniowie mogli obserwować  skutki wypadków drogowych oraz katastrof budowlanych.  Bardzo interesującym   miejscem  był sektor, zapoznający ze specyfiką pracy w straży pożarnej, tu zwiedzający mieli okazję poczuć się jak strażacy, zobaczyć sprzęt i mundury strażackie, zjechać  na ześlizgu, wsiąść do prawdziwego wozu strażackiego, a także, co było szczególnie dla nich atrakcyjne, uczestniczyć w akcji pożarniczej.

20180222 095327straż kl.4

W sobotę, 17 lutego, klasa IVb, informatyczno medialna, wsparta (Asią, Zuzią i Julką) wybrała się do Katowic, by odwiedzić Muzeum Komputerów.

muzeumkompuetrow2018yahsa

O komputerach, w każdej możliwej formie, konfiguracji i wyglądzie opowiadał nam pan Krzysztof Chwałowski - dyrektor Muzeum. Dzięki niemu poznaliśmy historię komputerów, dowiedzieliśmy się jak zmieniały się ich specyfikacje, oraz design na przestrzeni ostatnich 70 lat. Mogliśmy dotknąć różne nośniki pamięci. Nauczyliśmy się korzystać z telefonu tarczowego:)

muzeumkompuetrow2018yahsa2

Na koniec mogliśmy zasiąść przed ekranami (zielonymi, pomarańczowymi, czarno-białymi i kolorowymi) i ściskając w ręce joystick (to też nowe pojęcie) zagrać w gry, w które grali nasi rodzice. Niesamowita sprawa:) Pięknie dziękujemy za tak miłe przyjęcie:) Mamy nadzieję, że wrócimy tu jeszcze nie raz.

muzeumkompuetrow2018yahsa23

Na dzisiejszych zajęciach - uczniowie klasy informatyczno medialnej: Filip, Bartek, Igor i Mateusz, złożyli i oprogramowywali - "Bramkarza". Mnóstwo emocji, świetna zabawa, tylko czasu ciągle mało:) Brawo chłopaki!!!

legowedo2018ujyas

I sami opowiedzieli o swoich projektach.

 Na koniec otrzymali specjalne certyfikaty i oczywiście 6:)

legowedo2018ujyasa

26 stycznia uczniowie kl.3a świętowali Dzień Babci i Dziadka. Babcie i dziadkowie zaproszeni z tej okazji do naszej klasy nie kryli wzruszeń. Występy dzieci bardzo im się podobały. Były wierszyki i piosenki, zespół muzyczny zagrał "Sto lat" i inne melodie na dzwonkach, a dziewczynki z grupy tanecznej pani Madzi wspaniale zatańczyły do trzech różnych utworów. Nagrodą były gromkie brawa. Goście zostali poczęstowani pysznymi ciastami upieczonymi przez mamusie, obdarowani wspaniałymi upominkami własnoręcznie wykonanymi przez wnuki. Uroczystość zakończyła wspólna z dziadkami zabawa, na której nie zabrakło wesołych gier i konkursów.

DSC00078Dzień Babci w 3a

Dzisiaj, 23 stycznia, druga grupa Klasy Informatyczno Medialnej udała się do redakcji "Życia Bytomskiego", by dowiedzieć się "jak powstaje gazeta". Podobnie jak tydzień temu - w tajniki dziennikarstwa wprowadzał nas pan redaktor Jacek Sonczowski. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się czym różnią się od siebie dzienniki, miesięczniki czy kwartalniki, oraz co to jest prenumerata:) Panowie graficy z firmy "Frodo", którzy "składają" gazetę pokazali nam między innymi jak obrabia się zdjęcie - które trafia na łamy gazety. Podobnie jak nasi koledzy i koleżanki z grupy pierwszej otrzymaliśmy po egzemplarzu "Życia Bytomskiego", które dość dokładnie przestudiowaliśmy. Pięknie dziękujemy redakcji za możliwość poznania życia dziennikarza, z tak bliska:) Może zainspiruje to nas do wydania własnej gazetki:)

zyciebytomskie2018ssa

Pierwsze zajęcia z klockami WeDo już za nami. Mateusz, Bartek, Igor i Filip, młodzi programiści z KiM, najpierw zbudowali swoje samoloty, a następnie dzięki środowisku Scratch - starali się tak je zaprogramować by wykorzystywały wbudowane w konstrukcję czujniki:)

folipbartek20178yhys

Na razie udało się całkiem ciekawie oprogramować silnik. A jak to posłuchajcie:)

 Kolejne zajęcia już za tydzień. Zatem będzie kolejna konstrukcja do zbudowania i do zabawy:)

Dzisiaj, 16 stycznia, dziesięcioosobowa grupa uczniów naszej klasy wyruszyła do redakcji "Życia Bytomskiego" (druga grupa uda się tam za tydzień). W redakcji przywitał nas pan Jacek Sonczowski, który bardzo ciepło nas przyjął i opowiedział nam o tym, jak powstaje gazeta i jak wygląda praca współczesnego dziennikarza. Dowiedzieliśmy się między innymi o tym, kiedy powstało "Życie Bytomskie", mogliśmy też obejrzeć jej 2 numer z roku 1956 (pierwszy, jak powiedział pan redaktor zaginął). Dzięki panu Jackowi, wiemy jak ciekawe jest życie dziennikarza, ale także jakie niesie ze sobą niebezpieczeństwa, np. telefony o 3 w nocy:)  Następnie udaliśmy się do pokoju grafików komputerowych, którzy zajmują się składem graficznym gazety. Swoją pracę wykonują głównie przy komputerze, a pracują na fajnych komputerach z systemem mcOS. Na sam koniec, każdy z nas otrzymał egzemplarz gazety oraz zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie z panem Jackiem.
Ania Tokarz
zyciebytomskie2018tygysa

W czwartek uczniów Edterka odwiedziła pani Weronika, wraz ze swoją klasą Ic. Przez ponad pół godziny wspólnie kolędowali przy edterkowej stajence:) Gloria, gloria - rozlegało się co chwila:)

koledowanieweronik2018era

Witam drogich czytelników i drogie czytelniczki. Chciałabym Wam opowiedzieć o naszej wycieczce do pewnej kopalni , była to kopalnia ,,Guido" . Pojechały tam z nami również  dwie drugie klasy. Gdy dojechaliśmy na miejsce (jechaliśmy ok. 20min), zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Każda grupa musiała założyć kaski i z każdej grupy została wybrana osoba, która odgrywała rolę sztygara. Potem zobaczyliśmy wyciąg taśmowy.  Następnie windą zjechaliśmy 170 m pod ziemię. Przewodnik opowiedział nam o substancji, która pokrywała ściany, wyglądała trochę jak śnieg i meszek. Ku naszemu zdziwieniu okazało się, że ta substancja to najzwyklejsza w świecie sól, którą każdy używa w kuchni . Nie nadawała się ona do jedzenia, gdyż przez skały miała ona gorzki posmak. Później przeszliśmy korytarzem, w którym musieliśmy się schylać, bo sufit  był bardzo nisko. Zobaczyliśmy stajnie koni, które dawniej pracowały w kopalni. Zwiedziliśmy ścieżkę górniczą. Była ona słabo  oświetlona. Podczs zwiedzania widzieliśmy dwa krótkie filmiki, wyświetlane przez 6 rzutników. Filmiki te opowiadały o ciężkiej pracy górników i o tym że w dawnych  czasach nie było wielkich maszyn tylko proste  narzędzia oraz filmik z powodzią w kopalni. Przewodnik opowiedział nam o trudnej  pracy górników. Zajrzeliśmy do kapliczki, w której górnicy się modlili. Następnie  wróciliśmy do windy i pojechaliśmy na poziom 320 m. Szliśmy różnymi wąskimi i stromymi ścieżkami. Mogliśmy podziwiać kombajny i taśmociągi górnicze. Były to maszyny, które pracowały bardzo głośno. Mieliśmy też okazję pojechać podwieszaną kolejką, jechaliśmy dość szybko. Na koniec poszliśmy do jadalni, gdzie mogliśmy kupić sobie pamiątki lub śląskie jedzenia. Poczekaliśmy na drugą grupę i wszyscy razem wyjechaliśmy windą na powierzchnię. Wsiedliśmy do autokaru i wróciliśmy do szkoły.

Wanessa Jarzębińska

20180110 091822Guido

W czwartek 11 stycznia uczniowie klas 3b i 3d oglądali spektakl teatralny pt. „Królewna z drewna” transmitowany z Teatru Lalek Arlekin w Łodzi. „Królewna z drewna” to barwna, wierszowana bajka, oparta na najnowszym, niepublikowanym dotąd tekście Waldemara Wolańskiego. W rozśpiewanej, bardzo zabawnej a jednocześnie trzymającej w napięciu formie, opowiada o przygodach małej Sosenki, która ratuje swoich rodziców i cały las przed złem, czyhającym na bezpieczny dotąd świat, w jakim mieszkała nasza bohaterka. A zło czyha wszędzie – ze strony natury, ale i ludzi – bandy korników i bezwzględnych drwali. Dlatego Sosenka staje przed nie lada wyzwaniem, musi podejmować trudne decyzje i niezwykle szybko dorosnąć… Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało.

Nasza lekcja historii w dniu 3 stycznia zamieniła się w klasowe przedstawienie teatralne. Uczniowie klasy 5a przenieśli się w świat greckich bogów. Przybrali ich postacie oraz odegrali scenki z ich życia. Wcześniej nie sądziliśmy, że bogowie i herosi mogą mieć tak ciekawe przygody a ich umiejętności kasują naszych XXI wiecznych superbohaterów. Oto nasi bogowie:
Ania Ś - Hera                Nikodem S - Syzyf
Ania S- Artemida           Daniel M - Zeus
Dominika K - Demeter     Julia K - Atena
Karolina C - Afrodyta     Julia O - Zeus
Wojtek W - Hermes        Maja R - Afrodyta
Nicole G - Demeter        Julia S - Afrodyta
Dominik Z - Herakles
Wszyscy uczniowie wykazali się niezwykłym umiejętnością oraz talentem aktorskim. Dziś już wiemy jak żyli bogowie greccy i trochę im zazdrościmy.

20180103 123057 przedstawienie 5a

Chociaż za oknem zimy nie widać świetnie się bawimy na lodowisku.

P1100288LODOWISKO 3B

22 grudnia w klasie 3a odbyło się spotkanie opłatkowe. Uroczystość pięknie przygotowali rodzice. Razem z p. Małgosią przeżywaliśmy naszą klasową Wigilię. Łamiąc się opłatkiem, składaliśmy sobie świąteczno-noworoczne życzenia. Później był pyszny barszczyk z uszkami. Nie zabrakło też owoców, pierników i słodyczy. A pod choinką...? Na wszystkich czekały niespodzianki od Dzieciątka. Miłym wspomnieniem tych chwil będzie też na pewno aniołek, którego każdy dostał w prezencie.

DSC00127wigilia A

 

Wigilia w klasie 5c

DSC00082WIG. 5c

 

Wigilia w klasie KIM- 4b

IMG 0283WIG KIM

 

 Wigilia w klasie 3b

P1100260WIG 3B

W miniony czwartek, 4 stycznia, uczniowie Klasy Informatyczno-Medialnej pożegnali się z sympatycznym robotem Scottiem. Piątka chłopaków: Mateusz, Igor, Filip, Michał i Bartek otrzymała certyfikaty za wspaniałą pracę zespołową i pomoc robotowi:)

zakonczeniescottiego2018

Od kolejnego czwartku będziemy układać i oprogramowywać klocki WeDo:)

0 0 productGfx 13845403

W czwartek, uczniowie klasy IIb, wraz ze swoją wychowawczynią, panią Jolantą Binkofską, zaprosili uczniów Edterka oraz klasu Ib na "Jasełka klasowe". Było super. Piękne stroje, kolędy, mały Jezusek w żłóbku i wielkie zaangażowanie małych artystów. Dziękujemy za mile spędzony czas:) I gratulujemy występu!!!

klasowejaselka20188rfe

Po zakończonym przedstawieniu jasełkowym,
wspólnie jeszcze wszyscy kolędowali - zapraszamy na film:)

18 grudnia klasa 3c skorzystała z zaproszenia dwóch miłych pań z Gastronomika ( p. Iwonki i p. Małgosi ) i powędrowała do tej placówki na przedświąteczne ozdabianie pierników. Po przekroczeniu progu sali nr 107 czekało na nas 15 przygotowanych stanowisk z piernikami dla każdego. Były też różnokolorowe lukry i posypki. Ale zanim zaczęliśmy, dwie szkolone dziewczyny, pokazały nam, jak możemy zdobić nasze pierniki - nawet z wykorzystaniem wykałaczki. No i przystąpiliśmy do pracy. Malowaniu, sypaniu i ...lizaniu nie było końca. Robota była o tyle przyjemna, że pomagali nam uczniowie klasy I c - nasi starsi koledzy i koleżanki ( z wszystkimi przeszliśmy na "ty"). Owoce pracy były zadziwiające. Przepiękne, fantazyjne wzory. A na koniec rozmowa z panem dyrektorem i wspólna fotka. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę i naukę. Obiecujemy, że znowu przyjdziemy. WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

IMG 0203ciasteczka

W środę, cała nasza klasa, wzięła udział w warsztatach animacji poklatkowej, które przeprowadziła specjalnie dla uczniów Klasy Informatyczno Medialnej pani Katarzyna Michalska wraz z uczniami Klasy Aktywności Twórczej (Pauliną, Martą, Staszkiem, Pauliną, Martą i Jagodą), działającej przy Gimnazjum Nr 1 w Bytomiu.

animacjapoklatkowa2017kat2

Najpierw uczniowie obejrzeli filmy stworzone metodą poklatkową - a nagrodzone w Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci Oko Kalejdoskopu.

animacjapoklatkowa2017kat23

Następnie uczniowie zainstalowali na swoich smartfonach - aplikację PicPac - Pack your Pictures into Stop Motion Movies i przeszli krótki kurs jej obsługi.

picpac 1

By wreszcie, pełni pomysłów - przystąpić do tworzenia własnych filmów. Na koniec wszyscy obejrzeli swoje prace:) Bardzo dziękujemy uczniom KAT oraz pani Katarzynie za wspaniałe zajęcia. Teraz pora na samodzielną pracę:)

animacjapoklatkowa2017kat2356

12 grudnia klasy 3a i 3d wybrały się na wycieczkę do Zabytkowej Kopalni Soli w Bochni. Odbyliśmy niezwykłą podróż przez najpiękniejsze wyrobiska obejmujące Poziom August i Sienkiewicz oraz Międzypoziom Dobosz. Rozpoczęliśmy ją od czasów panowania Wstydliwego i Księżnej Kingi.  Przewodnikom w opowiadaniu o historii kopalni pomagali polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa – mnicha z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni . A  to wszystko dzięki wyjątkowej podziemnej ekspozycji multimedialnej. Czas szybko minął, pamiątki zostały zakupione, a wspomnienia uwiecznione na zdjęciach.

DSC 1120Bochnia 1

Tym razem w ramach Mikołajek wybraliśmy się na warsztaty świąteczne, które odbyły się w miejscu dość nietypowym ... bo w teatrze, a dokładnie w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Podczas naszych warsztatów  „produkowaliśmy” bombki, ozdabialiśmy pierniki. Pisaliśmy życzenia i ozdabialiśmy nimi choinki, które na pewno przyozdobią naszą klasę. Organizatorzy zorganizowali nam krótki rajd po teatrze, dzięki czemu udało nam się zwiedzić  zaplecze teatru i dowiedzieć paru interesujących rzeczy na temat pracy nie tylko aktorów, ale także całej ekipy zaangażowanej w realizację sztuki teatralnej. Na koniec oczywiście było małe co nieco … pyszna pizza z pizzerii „Drewniany bocian”

20171212 112103Mikołajkowe warsztaty 6a

13 grudnia uczniowie klasy 3b oglądali jedną z najbardziej znanych bajek świata. Tym razem przedstawienie teatralne pt. Kopciuszek odbyło się z udziałem muppetów. Kukiełki w inny sposób przedstawiły treść bajki.

IMG 20171213 111738teatr 3b

Podczas ostatnich zajęć, udało nam się zrobić swoją pierwszą grę w Scratchu:) Nie jest zbyt skomplikowana, ale jest w całości zrobiona przez nas:) Zapraszamy do zabawy. Tą wersję gry - zrobił Igor Milewski.

Poruszaj się jabłkiem, tak aby kotek nie dogonił Ciebie. Zbieraj banany (za każdy zebrany otrzymasz 1 punkt. Punktacje masz w lewym górnym rogu. BAW SIĘ DOBRZE   RADA: powiększ sobie ekran będzie łatwiej grać.

 

Nie zapomnieliśmy o PixelArtach, które wykonujemy jeszcze przezd lekcjami:) Tym razem piękną choinkę ze światełkami i bombkami - wykonał Mateusz.

choinkamateuszzaksd

Oczywiście nadal szkolimy się w umiejętnościach łączenia elementów zestawu komputerowego. Tym razem bezbłędnie zrobił to Bartosz.

bartoszzadanilaczenikomp2017rt

W czwartek, 7 grudnia, uczennice klasy Informatyczno Medialnej: Zuzia, Dominika, Karolina i Łucja zakończyły w tym roku zabawę z robotem Scottie'm i otrzymały za swoją pracę specjalne certyfikaty. Od kolejnego czwartku, ostatnia grupa rozpocznie zabawę z sympatycznym robotem. A już w styczniu - będziemy układać i oprogramowywać klocki WEDo:)

certyfikatykimdziewcz2017rt

W tym tygodniu, na całym świecie odbywa się Godzina Kodowania (The Hour of Code), organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week, USA), i jest to największa inicjatywa edukacyjna w historii, adresowana do uczniów, nauczycieli i innych osób z całego świata. Pierwotnie, celem tej inicjatywy było przybliżenie uczniom informatyki w formie łamigłówek z postaciami z ich gier i zabaw, których rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków. Godzina Kodowania, dużą popularnością cieszy się także w Polsce. Uczniowie Klasy Informatyczno Medialnej nie mogli nie wziąć w niej udziału. Przez całą godzinę starali się wspomagać Steva lub Alexa, którzy w świecie Minecrafta musieli pokonywać różne przeszkody i wykonywać przeróżne zadania. Na koniec wszyscy uczniowie dostali specjalny - certyfikat:)

 certifikatgodzinakodownia2017sd

6 grudnia to data, która na długo zapadnie w pamięci uczniom klas 3b i 3c. W tym dniu uczniowie pod opieką pani Mariolki i Iwonki wybrali się do Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido. Kopalnia ta powstała w latach 50-tych XIX wieku. Imię otrzymała na cześć swojego właściciela, magnata przemysłowego, Guido Henckela von Donnersmarcka. Zwiedzając kopalnię dowiedzieliśmy się jak dawniej wyglądała praca górników. Widzieliśmy również  jakie urządzenia dziś pomagają górnikom w pracy. Jednak to nie koniec niespodzianek. Gdy przyjechaliśmy do szkoły czekał na nas niezwykły gość, który obdarował nas prezentami. Wszyscy z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do domu.

P1100250Mikołaj w 3b i 3c

I przybył … po długim oczekiwaniu dzieci z klasy 1b i 2b doczekały się wizyty upragnionego Mikołaja. Podczas spotkania integracyjnego na sali zabaw „Żyrafa", gdy śpiewaniu i tańcom towarzyszył miły nastrój, usłyszeliśmy dzwonek i pojawił się nasz „miły gość” .Dzieci, na powitanie Mikołaja zaprezentowały wierszyki, piosenkę, a także obiecały, że będą grzeczne i postarają się nie sprawiać kłopotu swoim rodzicom i nauczycielom. Po takich deklaracjach Mikołaj przystąpił do swojego zadania – obdarzył dzieci miłymi upominkami, przyjmowanymi z wypiekami na twarzach i z nieskrywaną radością. Na zakończenie wizyty Mikołaj poproszony do kółeczka zatańczył z wszystkimi walczyka. I pożegnał się… mówiąc, że czekają na niego jeszcze w wielu miejscach, więc musi się spieszyć, żeby wszędzie zdążyć. A więc do następnego roku drogi Mikołaju!!! A my ten miły nastrój utrzymaliśmy tego dnia jeszcze bardzo długo, bowiem zabawom na sali zabaw „Żyrafa" nie było końca.

IMG 0813Mikołaj w 1b i 2b

6 grudnia to długo oczekiwany przez nas dzień. Przybył do nas gość – Święty Mikołaj. Wszyscy otrzymaliśmy prezenty. Z zaciekawieniem wyjmowaliśmy z paczek upominki. Nikt nie dostał rózgi. Chyba nie byliśmy tacy niegrzeczni… Było dużo radości i niezapomnianych wrażeń.

20171206 120254Mikołaj 4c

5 grudnia, nasza klasa wyruszyła do PinUp'u oraz do Laser House w Agorze z okazji Dnia Świętego Mikołaja (który obchodzić będziemy jutro). Najpierw wszyscy poszliśmy na kręgle. Każdy bawił się znakomicie.

kregle2017rt

Następnie podzieliliśmy się na dwie grupy dziesięcioosobowe. Pierwsza grupa poszła na laserowy labirynt, a druga na lasery. Laserowy labirynt polegał na tym, że wybieraliśmy poziom trudności, a następnie musieliśmy pokonać pokój pełen laserów, które trzeba było omijać. Natomiast druga grupa brała udział w zabawie, w której zawodnicy wyposażeni w specjalną broń, musieli trafiać w pancerz przeciwnika, chcąc zdobyć jak najwięcej punktów dla drużyny. Każdemu z nas bardzo się podobało. Była to wspaniała zabawa Mikołajkowa! Dziękujemy!!!

Ania Tokarz

kregle2017rt2

W poniedziałek, 27 listopada, na godzinie wychowawczej, odbyły się przedwczesne, andrzejkowe wróżby.

andrzejki2017rtr54

30 listopada 2017r. kl. 2b wybrała się do Muzeum Górnośląskiego. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach pt. "Zabawy i wróżby w wigilię św. Andrzeja". Dzięki zajęciom uczniowie dowiedzieli się jak ich prababcie, babcie na śląsku obchodziły wigilię św. Andrzeja.

20171130 1057432b Andrzejki

Podczas ostatniej lekcji, rozpoczęliśmy już na poważnie kodowanie:) Nawet zrobiliśmy swój pierwszy program, w którym duszek, sterowany za pomocą strzałek mógł rysować, wybranym przez użytkownika - kolorem, a nawet grubością pisaka:) Niestety ciągle mamy problem z kontami scratchowymi, więc jesze tym razem nie pochwalimy się - naszymi grami. Zrobimy to z pewnością za tydzień:).

kodowanieschtartchrysunek12017

Jak zwykle, uczyliśmy się też podłączać elementy zestawu komputerowego ze sobą. Tym razem na wysokości zadania stanęli: Michał i Melania:)

michalmelania2017rty65

A Emilka wykonała dla nas piękny owocowy PixelArt.

emilkapicelart2017rt

Andrzejki to świetna okazja do poznania swojej przyszłości, tak też było w klasie 1a. Po wesołym pląsie rozkodowaliśmy andrzejki, później było już bardzo tradycyjnie. Wyścig butów, magiczny krąg, przekłuwanie serduszek, losowanie zawodów…a na koniec ciasteczko z wróżbą! Optymistyczną.

DSC08603 Andrzejki 1a

Wszystkie klasy siódme wzięły udział w wycieczce do Zespołu Szkół Plastycznych, aby uczestniczyć w krótkich warsztatach z fotografii tradycyjnej. Mieli przyjemność nie tylko popracować w ciemni i pobawić się z papierem światłoczułym, ale także dowiedzieli się, że sztuka to nie tylko malowanie po karce papieru. Zwiedzili pracownie metaloplastyki, snycerstwa, jubilerstwa, grafiki warsztatowej i projektowej. Może część z nich spróbuje swoich sił na egzaminach wstępnych do szkoły tuż po egzaminie. Bo to przecież już za rok:)

zajeciawtciuecz72017ty

10 listopada klasa 3d udała się na jesienną lekcję przyrody do parku im. Franciszka Kachla. Każdy uczeń otrzymał kartę pracy, którą należało wypełnić pracując w parach. Rozpoznawaliśmy drzewa, mierzyliśmy ich obwód, odbijaliśmy fakturę kory, cieniując ołówkiem. Porównywaliśmy las z parkiem. Był również  czas na swobodną zabawę. To był mile spędzony czas.

20171110 104345 3d w parku

Po dwutygodniowej przerwie ze zdwojoną energią uczniowie Klasy Informatyczno Medialnej przystąpili do pracy. Musieli przecież nadrobić zaległości. Dlatego, aż dwie osoby starały się (oczywiście ze skutkiem pozytywnym) podłączyć wszystkie elementy zestawu komputerowego. Brawo dla Tosi i Zuzi.

zuziaiantosia2017t56y6

Powstały też dwa piękne PixelArty: Dominiki i Michała (stadion)

pixeldomi2
pixelartmat20175t56

Jednak większość dzisiejszych zajęć poświęciliśmy na umiejętność posługiwania się pocztą elektroniczną i dowiedzieliśmy się (mamy nadzieję, że też i nauczyliśmy się) jak wysyłać załączniki.

pocztazalaczniki2017rty6

To, że pszczoła jest pracowita wiedziało każde dziecko. To, że każdego dnia musi odwiedzić  ponad 1000 kwiatów, by zebrać pyłek i nektar już nie wszystkie dzieci wiedziały. To, że nazwanie kogoś "trutniem" nie jest komplementem, a wręcz przeciwnie  też dla niektórych było zaskoczeniem. Teraz jednak po bardzo ciekawych warsztatach klasy 2a i 2b wiedzą już prawie wszystko o pszczołach.  30 października w Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej na Księżej Górze w Radzionkowie dzieciaki dowiedziały się nie tylko o ciekawym i niełatwym  życiu pszczół, ale również o innych pszczołowatych. Na wiosnę na pewno tu powrócą, by na własne  oczy zobaczyć co w trawie piszczy i brzęczy....

20171030 094006 Księża Góra klasy 2

W czwartek swoją przygodę w sympatycznym robocikiem Scooti'm zakończyły kolejne uczennice Klasy Informatyczno-Medialnej: Dominika, Agnieszka, Melania, Sonia. Dziewczyny świetnie się sprawiły i udało im się przeprowadzić robota przez trzy kontynenty. Pod koniec zajęć czekały na nich specjalne certyfikaty:)

certyfikat2scootie2017rt

Dnia  24 października dzielne pierwszaki z klasy b i c wybrały się na wycieczkę do Wytwórni Filmów Rysunkowych w Bielsku– Białej. Spotkanie z Bolkiem i Lolkiem oraz Reksiem przyniosło wiele wrażeń. Poznaliśmy pracę twórców filmów rysunkowych kiedyś i obecnie. Seans filmowy już całkowicie nas przeniósł w świat bajek. Bardzo nam się podobało. Rozmarzeni i w bajkowych nastrojach wróciliśmy do szkoły.

IMG 9804Bielsko

We wtorek, 24 października, uczniowie klasy 3c oraz Edterka mieli niesamowitą przyjemność wysłuchać opowieści pana Czesława Tyrola (leśnika z Koszęcina). Dzięki magicznym opowieściom pana Czesława, klasa zamieniła się w las, który mogliśmy zobaczyć, powąchać, poczuć:) W lesie tym zamieszkały zwierzęta. Każde z nich chciało opowiedzieć dzieciakom swoją historię. Każda z nich była niesamowicie ciekawa. Od borsuka dowiedzieli się, że jest strasznym czyścioszkiem, od tchórza, że nie porywa się kur ze swojego kurnika, a od grubodzioba, że nie ma takiego nasionka, którego by nie rozłupał swym potężnym dziobem.

tyrol2017ert3

Usłyszeli odgłosy sowy, czy kaczki. Na koniec dowiedzieli się też, jak to dawniej, za pomocą sygnałówki porozumiewali się leśnicy. Bardzo dziękujemy panu Czesławowi oraz jego pomocnikowi, za wspaniałe spotkanie. Może uda się pojechać kiedyś do Koszęcina i tam w lesie, razem z panem leśnikiem, podziwiać piękno tamtejszej ziemi:)

tyrol2201846

19 października wszystkie klasy szóste pojechały do Goczałkowic podziwiać piękne ogrody. Twórcą i pomysłodawcą wspaniałych, różnorodnych  form ogrodowych był Pan Kapias- ogrodnik, pasjonat,który wybudował je na powierzchni 4 ha. Podzieleni na dwie grupy wraz z przewodnikami mogliśmy podziwiać ogród japoński, skandynawski, ciszy, wiejski, romantyczny, angielski i.t.p. Spacerując wśród okazałych roślin odpoczęliśmy na włoskim patio oraz przytuleni do brzóz mogliśmy zjednoczyć się z przyrodą.Najbardziej podobał się nam zielony labirynt, w którym nie wszyscy odnaleźli wyjście.Po dość wyczerpującym spacerze,  odpoczęliśmy i posililiśmy się w kawiarence. Na koniec każdy kupił pamiątkę- najczęściej kaktusa i zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły. W Starych i Nowych Ogrodach można spędzić cały dzień, mając co robić o każdej porze roku. Polecamy wszystkim lubiącym przyrodę i spacery.

IMG 9780Goczałkowice

W poniedziałek, 23 października, druga grupa uczniów Klasy Informatyczno-Medialnej wzięła udział w warsztatach dziennikarskich "„Wiwat wywiad - czyli o sztuce prowadzenia wywiadów", który przeprowadziła specjalnie dla nich pani Magda Futrzyk. To była ostatnia część warsztatów. Bardzo dziękujemy pani Mag Fu za poświęcony czas i wspaniałe zajęcia. Podczas warsztatów, a także w domu powstały, w ramach wprawki, świetne wywiady. Mamy nadzieję, że nauka nie pójdzie na marne i będziemy mieli okazję już za niedługo, wypróbować nabytą wiedzę i umiejętności.
dzinnikarskiewarsztatymagfda2017rt 

W dniu 20 października 2017 r. klasa 3a wybrała się na wycieczkę do Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie. Zwiedzając Muzeum, uczniowie wzięli udział w lekcjach muzealnych. Pierwsza lekcja była kontynuacją tematu szkolnego „Od ziarenka do bochenka”. Dzieci poznały historię chleba, jego pochodzenie, tradycje z nim związane. Obejrzały film o procesie produkcji pieczywa. Wysłuchały lekcji o szacunku do chleba, brały udział w samodzielnych warsztatach z ciastem – formując plecionki, które po upieczeniu wszystkim bardzo smakowały. Druga lekcja odbyła się w dawnej klasie szkolnej. Uczniowie poznali historię nauczania, zwyczaje panujące przed laty w szkołach, dawne książki, elementarze, materiały piśmiennicze, stroje i przybory.

DSC00005Muzeum Chleba

17 października 2017 r. uczniowie klasy 3b oglądali bardzo ciekawe przedstawienie teatralne pt.„Księga dżungli” transmitowane z Teatru Arlekin w Łodzi. Była to opowieść o chłopcu wychowanym przez wilki przygotowana wspólnie z Mistrzem- Lalkarzem Teatru Narodowego Islandii, Berndem Ogrodnikiem. Dlatego mogliśmy oglądać przepiękne kukiełki, którymi bardzo sprawnie poruszali ukryci ludzie.

uid 22f4cb14f976225d324f53c34c1414401505998022887 width 625 play 0 pos 0 gs 0 height 352

Piękna, październikowa pogoda sprawiła, że wycieczka do  Brynka klas 2a i 2b była wyjątkowo udana. Najpierw było spotkanie z panem leśniczym w Izbie Leśnej. Tu uczniowie oglądali eksponaty zwierząt i trofeów łowieckich oraz słuchali opowieści o życiu i zwyczajach zwierząt. Potem był spacer po lesie. To była prawdziwa frajda! Uczniowie zbierali kolorowe liście, owoce drzew i musieli je rozpoznać. Pan leśniczy cierpliwie tłumaczył każdemu poszukiwaczowi skarbów leśnych z jakiego drzewa spadł najmniejszy nawet listek. Największą gratką było się jednak lądowanie helikoptera na leśnej polanie. Było o czym rozmawiać w drodze powrotnej do szkoły....

20171019 103639 2a b Brynek

Obecnie Dzień Chłopaka obchodzony jest w kilku krajach, okazuje się jednak, że terminy tego święta są różne np.: w Wielkiej Brytanii i Irlandii to 5 kwietnia, a w Kanadzie 25 listopada. My także nie zapomnieliśmy o święcie naszych klasowych CHŁOPAKÓW. Do przygotowanego przez nas poczęstunku dołączyliśmy oczywiście nasze najszczersze życzenia, wręczyliśmy drobne upominki i wspólnie bawiliśmy się podczas konkursów.

20171006 1059046a dzień chłopaka

16 października uczniowie Klasy Informatyczno-Medialnej (grupa I) wzięli udział w zajęciach pt. „Wiwat wywiad - czyli o sztuce prowadzenia wywiadów" przeprowadzonych przez panią Magdalenę Futrzyk. Dowiedzieli się jakich zasad należy przestrzegać, aby wywiad nie był nużący, jakie są cechy wywiadu oraz jego rodzaje, które pytania można stosować w trakcie rozmowy, a których lepiej unikać. Mamy nadzieje, że wkrótce sekrety dobrego wywiadu zostaną przełożone na umiejętności praktyczne i niebawem przeczytamy lub zobaczymy jakiś interesujący wywiad przez nich przeprowadzony:)

warsztaty magda2017tgrt

Chłopcy z 3c to się mają dobrze! 29 września dziewczyny przygotowały dla nich gazetkę i dwugodzinną zabawę dla duszy i ciała. Nie obyło się także bez prezentu i słodyczy.
dzinchlopaka3c23

 

A 13 października drugi prezent z okazji Dnia Chłopca, ale dla całej klasy, zorganizowali rodzice. Zabawa w kręgielni. Było super!!!
dzinchlopaka3c23aa

5 października klasa 2b wybrała się do Biblioteki Miejskiej w Bytomiu. Po dotarciu do budynku uczniowie udali się do "Działu literatury dla dzieci i młodzieży", gdzie czekała na nich p.Ania. Pracownik biblioteki zaprezentował dział przeznaczony dla dzieci. Uczniowie dowiedzieli się jak duży jest księgozbiór, jak mogą z niego korzystać. Następnie udali się do "Działu zbiorów audiowizualnych", gdzie poznali historię płyty, kasety, dowiedzieli się, że również mogą korzystać z nagrań ulubionych książek. Podsumowaniem  wizyty w bibliotece była książka Petera Carnavasa "O dzieciach, które kochają książki". Uczniowie wysłuchali treści, która zachęca do czytania książek i odwiedzania biblioteki.

20171005 120000 2b w Bibliotece

W dniu 5 października klasy IIIa i IIIc pojechały na warsztaty do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Uczniowie mieli spotkanie z policjantem, w trakcie którego oglądali prezentację na temat bezpieczeństwa, przypominali sobie przepisy – jak zachować się na ulicy, oraz znaczenie znaków drogowych. Było również spotkanie ze strażakami.

klasa3astrazak2017rtgy654

Wszyscy z uwagą obejrzeli, z czego składa się strój strażaka, uczyli się udzielania pierwszej pomocy. Na koniec dzieci zwiedziły Galerię Zabytkowych Pojazdów i Motocykli.

klasa3astrazak2017rtgy654a

Code Week - Europejski Tydzień Kodowania w tym roku odbywa się od 7 do 22 października. W tym czasie w wielu miejscach w Polsce odbędą się różne wydarzenia z zakresu nauki programowania, które poprzez gry, zabawy i łatwe do zrozumienia narzędzia wprowadzą uczestników w podstawy programowania. Klasa Informatyczno Medialna (KiM) również włączyła się w tą inicjatywę:)

cewee2017pixl

W ramach dodatkowej godziny - uczniowie, uczyli się wykonywaania za pomocą "kodu" - różnnych, prostych grafik, by na koniec spróbować stworzyć własne:)

odowanie2017rysunk

PixelArt, stateczek, w dniu dzisiejszym wykonał Mateusz.

pixelartmateusz234

W poprzednich latach dopingowani przez naszą Panią, organizowaliśmy sobie wspólny, plenerowy czas dorosłych i dzieciaków, pod zgrabną nazwą: wyjazd integracyjny. Tego roku, aby tradycji stało się zadość, powtórzyliśmy takie spotkanie. 
Podobało nam się w klasie pierwszej. 
Bardziej podobało się nam w klasie drugiej. 
Najbardziej teraz - za trzecim razem. 
Klasa 3c cudowna dowiodła swojej cudowności. Było swojsko i fantastycznie. Bo też jak mogło być inaczej? Pogoda słoneczna i ciepła. My, rodzice - fajni. Dzieciaki - niebotycznie fajne. Wychowawca - w ogóle nie do opisania w tej pozytywnej kategorii. Do tego zwyczajnie, po ludzku: lubimy się. Wzajem:) Dlatego spędziliśmy naprawdę spokojny, wspólny czas: na sporcie, na wietrzeniu głów z wszelkich kłopotów, na rozmowie. Tak! Wreszcie na rozmowie. Pograliśmy z dzieciakami w retro zabawy: skoki przez sznur, gumę, dwa ognie. Do tego porzuciliśmy wszelkie diety i tak zwane zdrowe odżywianie, żeby móc ucieszyć się smakiem życia i smakiem serniczków. Nasze kubki smakowe delektowały się różnorodnością doznań. One też integrowały: szerokie gamy chipsów, ciasteczek i żelek! 

Nasza Pani zarządzała wszystkim i wszystkimi, co oczywiście jak zwykle wyszło nam na dobre. Raz po raz któryś z wychowanków pałał potrzebą wtajemniczenia swojej ukochanej pani w jakieś tajemne zjawisko przyrodnicze lub odkrycie. Wtedy Pani potulnie szła biegać za wiewiórkami, ponieważ w takich wypadkach nami - dorosłymi autorytarnie zarządzają nasze dzieci. I tego ustroju trzymamy się w naszej 3c. Wyłącznie jednak podczas wyjazdów! Integracyjnych:)

Mama Michała - Joanna Stefańska
integracja3c2017tgt

Pierwsza grupa uczniów Klasy Informatyczno Medialnej - Tosia, Ania i Emilka, zakończyły zajęcia z grą wspomagającą naukę programowania - "Scottie Go!". Dziewczynom, podczas trzech godzinnych spotkań, udało się ukończyć zadania na 3 kontynentach:) Ta praca została nagrodzona - specjalnie przygotowanymi Certyfikatami:) Brawo dziewczyny!

certyfikat2017tyu

29 września dziewczynki i chłopcy świętowali wspólnie  Dzień Chłopaka. Oprócz tradycyjnych podarunków i własnoręcznie wykonanych "Paszczaków" przygotowane zostały również wesołe zabawy, w których uczestniczyli wszyscy. Chłopcy musieli wykazać się znajomością dziewczyn, a dziewczynki chłopców. Była również rywalizacja drużynowa w zabawie "Kto szybciej ubierze". Śmiechu było co nie mara, a czas szybko mijał. Teraz wszyscy szykują się do zabaw z okazji nadchodzących andrzejek.

20170929 094656Dzień chłopaka 3d

W naszej klasie chłopcy byli bardzo miło zaskoczeni niespodzianką, którą zrobiły dziewczęta. Poszliśmy do kina na film ” Tarapaty”. Wszystkim bardzo się podobał. Opowiadał o rozpoczęciu się wakacji oraz o wakacjach przyjaciół, gangu niań i policji pracujących po cywilu. Historia tego święta w Polsce jest niejasna. Pewne jest jednak to, że z roku na rok zyskuje ono na popularności dzięki mediom, a szczególnie internetowi i portalom społecznościowym. Obecnie Dzień Chłopaka obchodzony jest w kilku krajach, ale w różnych terminach. Krajem, w którym  tradycja tego święta najdłużej jest pielęgnowania jest Japonia. Prawdopodobnie już w VI wieku n.e. zapoczątkowane zostały obchody święta Tango no Sekku, czyli Dnia Chłopca, w którym rodziny cieszyły się z rozwoju i postępów swoich pociech w nauce.  Po II wojnie światowej święto to zostało przemianowane na Dzień Dziecka (jap. Kodomo no Hi) i poświęcone jest wszystkim dzieciom. Jednak w Polsce to święto zachowało się, aż do teraz.
                                                                           Joanna Tokarz

indeks dzień chłopaka

Dzień 29 września jest dniem szczególnym dla chłopców, zarówno tych małych jak i dużych. Dziewczynki z klasy 2b także nie zapomniały o tym święcie, złożyły życzenia i obdarowały chłopców drobnym upominkiem.

20170929 093116 Dzień chłopca 2b

Podczas dzisiejszych, dodatkowych zajęć z informatyki, uczniowie Klasy Informatyczno Medialnej dowiedzieli się jak wewnątrz wygląda jednostka centralna. Obejrzenie wnętrza komputera - było ciekawym doświadczeniem. Od dzisiaj dobrze będą pamiętać co to dysk twardy, pamięć Ram i jak wygląda płyta główna:) 

jednostkacentralna2017rtyhg

Swojego PixelArt'a wykonała Ania.

pixelke2017tyhuania

Wiele tysięcy lat temu ludzie mieszkali w jaskiniach. Zajmowali się głownie zdobywaniem żywności, obroną przed dzikimi zwierzętami i walką z niszczycielską siłą przyrody. Mimo to już wtedy odczuwali potrzebę tworzenia sztuki. Świadczą o tym malowidła na ścianach jaskiń. Uczniowie klasy 3b na lekcji plastyki przedstawili swoje wakacje w taki sposób, aby gotowa praca kojarzyła się z malarstwem naskalnym.

IMG 20170926 112844 HDR3b lekcja plastyki

W szkole jest ciekawie i wesoło. O tym mogły się niedawno przekonać pierwszaki z 1c, które pod okiem p. Weroniki Niemiec wspaniale bawiły się na matematyce liczbami w kolorach.Potem przyszedł czas na literki przy tablicy interaktywnej. Wspaniale jest wodzić palcem po tablicy i kreślić kolorowe znaki. Dzieci przeżywały i działały zgodnie z zasadą: " Powiedz mi, a zapomnę, pokaż a zapamiętam, pozwól mi zrobić a zrozumiem". Dużo już rozumieją i stają się mądrzejsze. Brawo pierwszaki!

20170919 122412Klasa 1

Dzisiaj, 21 września, w ramach dodatkowych zajęć grupowych, uczniowie KiM'a: Tosia, Michał, Ania i Emilka, pod opieką pana Bartka Zbączyniaka - uczyły się programować z pomocą robota Scottiego, który rozbił się na naszej planecie i ma nadzieję, że z pomocą młodych koderów z "Czwórki",  uda mu się zebrać wszystkie części statku kosmicznego.

scotiego2017rftgas

Do nauki programowania podczas zajęć wykorzystaliśmy - grę planszową "Scottie Go!" oraz tablet multimedialny. Na planszy piszemy kod, zaś dzięki tabletowi - komunikujemy się z robotem. Super zabawa:)

scotiego2017rftgas2

Dzisiaj podczas dodatkowych zajęć, Klasa Informatyczno Medialna rozpoczęła naukę programowania. W pierwszych krokach w świecie algorytmów i kodów, uczniów Kim'a wspierał mały żółwik. Młodzi programiści nie byli mi dłużni przeprowadzając go przez skomplikowane labirynty i pomagając mu zebrać diamenty.

kodowaniezzolweim2017tyu

Dzisiaj także - Dominika, tworząc pierwszego "pixelaka" - rozpoczęła tworzenie klasowej Galerii "PixelArt", która z tygodnia na tydzień będzie się rozrastać:) i pięknieć:)

pixelartdominika

W dniu 19 września 2017 roku klasa 5d z okazji 110 rocznicy zorganizowanego Ratownictwa Górniczego na ziemiach polskich, udała się do Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. W ramach „Dnia otwartego” CSRG S.A. uczniowie mieli możliwość obejrzenia wystawy sprzętu ratowniczego wraz z wozami bojowymi na placu przed budynkiem zawodowych pogotowi specjalistycznych. Poza tym obejrzeli pokaz ewakuacji poszkodowanych z dachu budynku wraz z udzieleniem pierwszej pomocy, pokaz ewakuacji poszkodowanego z wyrobisk podziemnych poprzez szybik z wykorzystaniem Przewoźnego Wyciągu Ratowniczego wraz z udzieleniem pierwszej pomocy, pokaz możliwości gaszenia palącego się metanu na ściance przy wejściu do wyrobisk, pokaz gaszenia palącego się materiału przy pomocy prądownicy wodnej do impulsowego gaszenia pożarów IFEX oraz pokaz mobilnego robota do penetracji zagrożonych wyrobisk. Na koniec wycieczki uczniowie zwiedzili Komorę Ćwiczeń w Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego.

DSC00278Stacja ratownictwa górniczego

We wtorek, 19 września, uczniowie Klasy Informatyczno-Medialnej, wraz ze swoją wychowawczynią panią Dominiką Porwolik i panem Bartkiem Zbaczyniakiem, wzięli udział w zajęciach, które odbyły się w Miasteczku Uniwersyteckim Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

uniwesytetsl2018ty

Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jak pracuje robot chirurgiczny, poznali - także za pomocą zmysłu jakim jest dotyk:) - materiały inteligentne, a także dowiedzieli się jak działa drukarka 3D i do czego można ją wykorzystać.

uniwesytetsl2018ty2

Międzynarodowy Dzień Kropki (DotDay)od kilku lat obchodzony jest 15 września. Ta inicjatywa ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość, zachęcać do tworzenia. Sposobów świętowania jest nieskończona ilość, wszystko zależy od pomysłowości. Nasza klasa, najpierw, podczas EPI (edterkowej przerwy) zaprosiła uczniów "czwórki" do stworzenia kropkowego kolażu,

dzienkropkiepi2018rt

a następnie do wspólnej zabawy wciągnęła klasę 1b i panią Beatę Szulc. Wszyscy w skupieniu, za pomocą farby i szpatułek wykropkowywali wg. własnego pomysłu, różnej wielkości figury z których powstać ma... Co powstanie przekonacie się o tym jutro:) A tymczasem dziękujemy wszystkim za włączenie się do zabawy:)

dzienkropkiepi2018rt2

W piątek - 15 września, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki - święto kreatywności, odwagi i zabawy. Dlatego też uczniowie Klasy Informatyczno Medialnej, pod opieką pana Bartka Zbączyniaka - nie mogli obok tego dnia przejść obojętnie:)

dotday2017

Na środowych zajęciach komputerowych - dowiedzieli się jak powstało Święto Kropki, nauczyli się pracy w świetnym programie graficznym - ArtRage i stworzyli przesympatyczne kropkowe prace za jego pomocą:)

Kliknij poniżej by zobaczyć prace klasy 4b

Dzień Kropkikolaz2017rty

Otrzymali też:) za udział - specjalny Certyfikat!!!

dzienkropkicertyfikat2017a

Dzisiaj, 6 września, odbyły się pierwsze zajęcia informatyczne w 4b - Klasie Informatyczno Medialnej, której wychowawcą jest pani Dominika Porwolik, a nauczycielem informatyki - pan Bartek Zbączyniak. KiM-y poza nauką informatyki, którą przewiduje podstawa programowa, uczyć się będą, w klasie 4, na dodatkowej godzinie informatyki - programowania w języku Ti i Scratch, oraz już od połowy września spróbują swoich sił w grze wspomagającej naukę programowania - Scottie Go! Trzymamy za nich kciuki!!!

kim2017klasased

1% dla mojej szkoły

Akademia Kompetencji

Zapisy do I klasy 2019-2020

Copyright © 2024 SP nr 4 Bytom. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.