Szkoła Podstawowa nr 4

im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

Piątek, 22 czerwiec to ostatni dzień roku szkolnego. Z utęsknieniem na ten dzień i świadectwa czekali wszyscy: dzieci rodzice ale również i nauczyciele. Ostatni dzień ale jakże niezwykły. Byliśmy organizatorem Miejskich Obchodów Zakończenia Roku Szkolnego. Uroczystość została zaszczycona udziałem szanownych gości: Prezydenta Miasta, wiceprezydenta ds. oświaty, Przewodniczącego Rady Miejskiej i radnych. Kuratorium Oświaty i Wychowania reprezentowała Pani dyrektor oraz wicedyrektor Delegatury w Bytomiu. Na sali pojawili się również dyrektorzy bytomskich szkół i placówek oświatowych. Uczniowie klas VII i VI którzy byli bohaterami tego spotkania odebrali swoje świadectwa i nagrody z rąk Prezydenta Miasta, pana Damiana Bartyli.

Wspaniałą część artystyczną przygotowali uczniowie klas starszych pod opieką pani Justyny Bałagi i pani Magdaleny Futrzyk. Byliśmy świadkami podróży w czasie zwykłej XXI wiecznej rodziny która za pomocą klepsydry przeniosła się w czasy Mikołaja Kopernika.


zakonczenierokuszkolnego2018aa

11 czerwca 2018 wybrane osoby z klas siódmych wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu (dawne Gimnazjum nr 1) uczestniczyli w warsztatach przeprowadzonych w ramach projektu „App Your School” prowadzonych przez wyszkolonych nauczycieli. Uczestnicy bytomskich szkół, sprawdzali jak w twórczy sposób można przedstawić legendy miejskie za pomocą nowych technologi. Podczas warsztatów przetestowane zostały nowe modele nauczania (nazywane „digital atelier”- pracownie cyfrowe), które wzmacniają wiedzę oraz kompetencje medialne i cyfrowe, a także interpersonalne uczniów. Uczestnicy zapoznali się z legendami Bytomia, a wybrane fragmenty poznanych historii zinterpretowali za pomocą fotografii, które samodzielnie wykonali spacerując po mieście.

14Digital Atelier 5 Urban legend

W kolejnym etapie uczniowie, za pomocą odpowiednich aplikacji mobilnych ściągniętych na swoje telefony, przekształcili własne zdjęcia na komiksy, które zostały zaprezentowane na forum grupy. W twórczy i nowoczesny sposób  poznaliśmy legendy miasta Bytom. Poniżej prezentujemy efekty pacy uczestników".

 

W dniu 14 czerwca uczniowie klasy 2b i 5d zorganizowali apel pt. „Bezpieczni na drodze”. Klasa 5d przedstawiła trzy scenki komunikacyjne: „Zasady zachowania pasażerów, czyli jazda miejskim autobusem”, „Wycieczka szkolna, czyli zachowanie uczniów w autokarze” oraz „Zasady zachowania pieszych, czyli jak poruszamy się poza terenem zabudowanym”. Natomiast klasa 2b zaśpiewała piosenki „Znaki drogowe” i „Czerwone światło” oraz zaprezentowała wiersze „Znaki drogowe” i „Uliczne sygnały”. Ponadto dziewczęta wystąpiły w tańcu do piosenki Arki Noego „Rozpędzony”.

DSC00007 bezpieczni

W niedzielę - 10 czerwca uczestniczyliśmy w Konwencie Gier Planszowych "Pionek" w Zabrzu. Od wielu lat staramy się nie opuścić - żadnej edycji tego Festiwalu Gier Planszowych - bo lepszego na Śląsku nie ma. Tym razem na "Pionek" pojechała 3 osobowa reprezentacja "Planszopernika": Julka, Asia i Paweł. Przez 5 godzin udało im się zagrać w 9 gier. Wszystkie nowości:) Zagraliśmy w "Kryształy" - grę którą od kilku lat obserwujemy, i ciągle nas zaskakuje. Świetne oddającą wyścigi motocyklowe grę "Magia Czarnego Sportu" (superzaste motorki-figurki). "Dead Men Tell No Tales" - troszkę cięższy tytuł kooperacyjny w klimatach pirackich. "Zaginiona Ekspedycja" - kolejna kooperacja, z dużą ilością decyzji do podejęcia, super klimatem i niesamowicie trudną do wygrania. Szybką, prostą grę "Hippo" - o zabawie hipopotamów na basenie:) Mega grywalna:) "Solar City" - ekologiczna gra typu "city engine building", która już za kilka dni pojawi się na kikstarterze i w końcu "Spirits of the forest" - leciutką grę polegającą na zbieraniu odpowiednich symboli.

emojito2018rfr24

Wzięliśmy udział w jednym turnieju - "Polska gol". Nasze dwie drużyny - dotarły aż do półfinałów, a po bardzo zaciętym meczu zespół Julki i Asi - przegrał w finale - zajmując w całym konkursie II miejsce:). Z niecierpliwością czekamy na jesienną edycję:)

emojito2018rfr245

26 maja w naszej szkole odbyła się Biesiada Rodzinna. Tradycyjnie podzielona została na dwie części: pierwsza odbyła się w sali gimnastycznej, gdzie rodzice mogli podziwiać umiejętności aktorskie, wokalne i taneczne naszych uczniów. Między poszczególnymi występami Pan Dyrektor przeprowadził licytację. W tym roku tak jak w innych latach powodzeniem cieszyły się piłki z  autografami nauczycieli oraz oryginalna  koszulka reprezentanta Polski w piłce nożnej p. Arkadiusza Milika. Następnie wszyscy przenieśli się na boisko szkolne, gdzie rozpoczęła się II część biesiady. Były popisy taneczne, wokalne, jak również mecz piłki nożnej uczniowie kontra nauczyciele, rodzice. Panie kucharki serwowały pyszną grochówkę przygotowaną własnoręcznie, a w kawiarence szkolnej mogliśmy delektować się wspaniałymi wypiekami przygotowanymi przez mamy uczniów. Sami uczniowie przygotowali na korytarzach szkoły stoiska  z własnoręcznie przygotowanymi wyrobami. Wszystkim w tym pięknym słonecznym dniu dopisywał humor i znowu wszyscy czekają na kolejne spotkanie w przyszłym roku.

DSC01529biesiada

W poniedziałek, 28 maja, odbyła się na naszej szkole - III edycja Rodzinnego Planszogranie. Przez prawie 3 godziny, ponad 20 uczestników spotkania - bawiło się grami planszowymi. Tym razem patronat nad imprezą objęło wydawnictwo Nasza Księgarnia - dlatego tytuły tego wydawnictwa trafiły na stoły graczy. Zabawa była przednia.

planszogranie2018uhyasaas

Kulminacyjnym momentem Planszogrania - był rodzinny turniej gry "Polska Gola". W turnieju wzięło udział 7 rodzin:) Mecz trwał do trzech bramek - a emocje sięgały zenitu:) Wszyscy uczestnicy - zostali obdarowani nagrodami:) 

planszogranie2018uhyasaasa

Dziękujemy wszystkim za udział i wspaniałą zabawę i do zobaczenia za rok:)

planszogranie2018uhyasaasa2

Zapewne pamiętacie wspaniałe przedstawienie "Królewna Przyroda", w którym wzięli udział uczniowie z klas 1b i 2a we współpracy ze starszymi koleżankam. Teraz możecie sobie na spokojnie - obejrzeć je jeszcze raz:) Zapraszamy.

Młodzi aktorzy, uczniowie klas piątych, szóstych i siódmych naszej szkoły przygotowali wieczór z teatrem starożytnym, średniowiecznym i elżbietańskim. We wtorkowy wieczór 15 maja widzowie mogli podziwiać podopiecznych pań: Justyny Bałagi, Agnieszki Cichowskiej i Magdaleny Futrzyk w widowisku, podczas którego zaprezentowano fragmenty najwybitniejszych dramatów: "Antygony’’ Sofoklesa, "Romea i Julii’’  Williama Shakespeare’a oraz "Makbeta’’. Występ uzupełniły fraszki Jana z Czarnolasu, brawurowo zaśpiewany przez Hanię "Sonet XLIX’’  barwne wykonanie piosenki "Życie to nie teatr’’. Wśród klasyków błyszczało widowisko stylizowane na średniowieczny teatr jarmarczny, do którego tekst napisała p. M.Futrzyk. Uwagę widzów przykuły stylowe tańce dworskie, urzekające lekkością i kunsztem wykonania. Ogromne emocje, pokłady pracy i złoża talentu złożyły się na sukces przedsięwzięcia. Organizatorki majówki z teatrem pragną podziękować wszystkim osobom, dzięki którym doszło do wystawienia naszego przedstawienia oraz pogratulować rodzicom i opiekunom utalentowanych aktorów. "Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są".

IMG 1365 Maj z teatrem

We wtorek, 15 maja - odbył się w naszej szkole Scratch Day (taki specjalny dzień, kiedy propaguje się programowanie, w szczególności w języku Scratch). W obchodach tego dnia wzięła udział - Klasa Informatyczno-Medialna (4b) wraz z rodzicami.

scratchday2018yhyas

Najpierw wszyscy uczestnicy spotkania obejrzeli kilka filmików, w których uczniowie opowiadali o tym jak programują klocki LegoWeDo (właśnie w Scratchu). Następnie - uczniowie klasy KiM, pokazali swoim rodzicom, programy stworzone przez siebie nad którymi pracowali od stycznia wśród których znalazły się gry, quizy czy prezentacje.

scratchday2018yhyas2

Na koniec odbyła się krótka lekcja programowania, którą poprowadziły dzieciaki:) Dziękujemy za wspólną zabawę z programowaniem i zapraszamy za rok:)

scratchday2018yhyas23

11 maja odbyło się PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ. Uczennice kółka bibliotecznego: Małgosia Rożek, Marysia Słyk, Joasia Tokarz, Matylda Zarychta wprowadziły swoich młodszych kolegów w świat książek przedstawieniem kukiełkowym" W świecie bajek". Pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, że będą szanować książki oraz czytać książki, otrzymali dyplomy oraz wypożyczyli swoje pierwsze książki z biblioteki szkolnej. Pożegnaliśmy naszych pierwszaków zapraszając ich do częstego odwiedzania biblioteki.

IMG 1304Pasowanie

W piątek, 27 kwietnia, odbył się finał edterkowego projektu "Fast food, czy slow food". Gwiazdą finału - był pan Grzegorz Bień, uczestnik programu "MasterChef" oraz zwycięzca programu telewizyjny pt.: "8 smaków Europy". W warsztatach kulinarnych przeprowadzonych przez pana Grzegorza wzięło udział prawie 90 uczniów, z trzech szkół bytomskich: Zespołu Szkół Specjalnych Nr 3, Szkoły Podstawowej Nr 4, oraz Zespołu Szkół Gastronomiczno Hotelarskich.

bien2018ygtgt1

Podczas pierwszego warsztatu uczniowie klasy 3b, wraz z panią Mariolą, uczniowie Edterka oraz uczennice ZSGH: Weronika i Kasia - dowiedzieli się jak zrobić buraka marynowanego w balsamico, ziołach i miodzie z kozim serem. Mniam, mniam... Oczywiście mistrzowi pomagali mali kucharze i lew Lucjan.

bien2018ygtgt12

Kolejną propozycją kulinarną, którą zaprezentował nam pan Grzegorz był - kurczak tikka masala z ryżem parabolicznym. W tym warsztacie wzięła udział głównie klasa 3c wraz z panią Iwonką. Pan Grzegorz, którego dzieciaki pilnie obserwujące program "MasterChef" świetnie znały - nie nadążał odpowiadać na setki ciekawych pytań związanych z udziałem w programie:) Oczywiście na koniec zajęć można było skosztować kurczaka:) Palce lizać:)

bien2018ygtgt1243

W trzecim warsztacie - kończącym pokaz wziął udział ponownie Edterek oraz uczniowie z ZSS nr 3 w Bytomiu. Tym razem pan Grzegorz zrobił, przy pomocy uczniów - sorbet malinowy z pianką czekoladową. Pychota:)

bien2018ygtgt12435

27 kwietnia odbył się apel z okazji 227 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja z udziałem klasy 5a i 5c oraz chóru szkolnego. Nasi aktorzy oraz chór zaprezentowali ciekawe przedstawienie, które zostało miło przyjęte przez widzów. Następnie widzów czekał efektowny taniec uczennic z klasy 5a. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem! Po licznych oklaskach głos zabrała Pani Dyrektor, po czym uczniowie rozeszli się do swoich klas. To było niezapomniane przeżycie!

IMG 1280 akademia 3 Maj

Data 25 kwietnia 2018r. zapadnie na długo w pamięci naszych trzecioklasistów. Dzisiaj właśnie pisali swoje dwa najważniejsze sprawdziany. Z niecierpliwością czekają na wyniki. Życzymy im świetnych wyników!

IMG 20180425 103948 HDRegzamin3

Wtorkowe zajęcia, które odbyły się w ramach projektu "Fast food, czy slow food", w całości poświęcone były jabłkom, które są chyba najbardziej popularnymi rodzimymi owocami:)

jablka2018warsztaty

O tym, że warto jabłka jeść, pod różnymi postaciami przekonywała - uczniów Edterka, oraz uczniów klasy 3c - pani Ilonka.

jablka2018warsztaty2

Uczestnicy warsztatów poznali różne gatunki jabłek - dowiedzieli się nie tylko jakie mają nazwy, ale także czy są soczyste, twarde i jak smakują (słodkie, kwaśne itd:). 

jablka2018warsztaty23

Ta forma nauki bardzo nam przypadła do gustu - nie dość, że ciekawie to jeszcze smacznie:)

jablka2018warsztaty234

Druga część warsztatów odbyła się w Muzeum Górnośląskim. Tym razem o jabłkach w sztuce i nie tylko:) opowiadała pani Ania oraz pan Marek.

jablka2018warsztaty2345

Uwrażliwiła nas na postrzeganie kolorów jakimi mienią się te pyszne owoce. Zachęceni do obserwacji martwej natury i pod czujnym okiem fachowca powstały przekolorowe papierowe odzwierciedlenia jabłuszek.

jablka2018warsztaty23456

Na koniec odwiedziliśmy dział etnograficzny, gdzie dowiedzieliśmy się jak to nasze "starki" dbały o to, by ich dzieci - jadły dobrze i zdrowo:)

jablka2018warsztaty234567

Dzisiaj, 19 kwietnia, Edterek rozpoczął projekt "Fast food czy slow food", który odbywać się będzie przez najbliższy tydzień. Projekt powstaje przy wsparciu Fundacji ING Dzieciom.

szymonniedziela2018ed2345

W dzisiejszych, zajęciach wziął udział pan - Szymon Niedziela, mistrz:) carvingu, czyli sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach.

carving2018jasa

Następnie, uczniowie Edterka wraz z uczniami klasy 3b i jej wychowawcą panią Mariolą- starali się dorównać mistrzowi. Przypatrywał się tym próbom nieodłączny w takich sytuacjach, Lew Lucjan.

carving2018jasa2

Udało nam się z owoców i warzyw stworzyć: pawia, jeża, palmę, kwiatuszki czy gąsienicę:) Ależ przy tym było zabawy:) Fantastyczna sprawa - cudownie wyglądały te nasze owocowo-warzywne kompozycje.

szymonniedziela2018ed23

Po przyjrzeniu się wszystkim wykonanym pracom - odbyła się kolejna część spotkania - czyli degustacja. Niby tak samo smakowało - a jednak chyba trochę inaczej. Nie wierzycie - spróbujcie:)

szymonniedziela2018ed234

Dnia 19 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi. Do tego wydarzenia przygotowywaliśmy się wprawdzie znacznie wcześniej, bo bardzo aktywnie uczestniczyliśmy w ogłoszonych konkursach. Były wiersze „Czadowo” napisane, „Coś z niczego” świetnie wykonane i coś co podbiło serca to pokaz mody ekologicznej. Występ przygotowany przez najmłodszych uczniów naszej szkoły z klasy 1b i 2a we współpracy ze starszymi koleżankami wzbudził wiele pozytywnych emocji, i uśmiechu na twarzy. Zmusił do refleksji na temat naszej planety Ziemi i jej przyszłości.

IMG 1194Dzień Ziemi

Za nami V już Maraton Planszówkowy. Był on wyjątkowy:) Po pierwsze - była to już 5 edycja:) a więc jubileuszowa.

maraton20181

Po drugie po raz pierwszy w maratonie - samodzielnie przez nas organizowanym wzięło udział tyle osób - bo ponad 40:) Po trzecie, gościliśmy wydawnictwo Sharp Games, które zaprezentowało nam swoją grę "Ulm, panią Magdalenę Śliwińską ze swoją grą "Minerały" oraz, a pana Bartka Janiszka, który wprowadził nas w świat gier figurkowych.

maraton201812
maraton2018123
maraton20181234

A po czwarte i piąte:) Po raz pierwszy podczas maratonu zorganizowaliśmy dwa turnieje. Pierwszy - w grę "Hero Realms",

maraton201812345

a drugi - to chyba pierwsza w Polsce konkursu edycja "Molkky", która odbyła się o północy!!!

maraton2018123456

Oczywiście nie zabrakło pizzy:) i nocowania w szkole:) nieodłącznych elementów naszego maratonu:) Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas przy organizacji imprezy, odwiedzili nas i byli z nami:) Dziękujemy Wam:)

maraton20181234567

5 kwietnia był w naszej szkole szczególnym dniem. Po pierwsze w tym dniu miał miejsce finał szkolnego konkursu " Mam Talent" Po drugie świętowaliśmy to wydarzenie wraz z przybyłymi do nas przedszkolakami, a po trzecie całość imprezy była wydarzeniem, w którym jednoczyliśmy się z wszystkimi ludźmi chorymi na autyzm, a w szczególności z Filipem, Dagną i Dominiką.  Jak zwykle emocji było wiele. Nasi finaliści zaprezentowali swoje talenty na najwyższym poziomie. Niemniej widzowie zdecydowali, że statuetkę " Talent internautów" otrzyma zespół Magic Girls: Vanessa Jarzębińska i Madzia Mika, statuetkę " Talencik"-Paweł Wójcik, statuetkę" Talent" zespół Power Girls: Wiktoria Pyrk, Daria Kronberg, Paulina Halko. Wszystkim serdecznie gratulujemy i oczywiście zapraszamy za rok , na X edycję konkursu!

indeks mam talent

5 kwietnia w naszej szkole gościły dzieci z zaprzyjaźnionych przedszkoli z okazji Dnia Przedszkolaka. Dzieci oglądały pokazy finalistów konkursu MAM TALENT oraz uczestniczyły w zajęciach klas trzecich.

IMG 20180405 104146 HDRDzień przedszkolaka

To dla mnie wielki zaszczyt, że zostałem uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Bytomia. Czuję ciężar tradycji, w jaką zostaję wpisany. To przecież najważniejsze odznaczenie, jakie miasto może nadać – mówił prof. Piotr Obrączka podczas uroczystości, która miała miejsce w Operze Śląskiej. Niewątpliwie osoba prof. Obrączki, który związany jest z naszym miastem od urodzenia, działa na rzecz miasta i społeczności oraz popularyzuje historię i lokalne dziedzictwo Bytomia w pełni zasługuje na ten zaszczytny tytuł. Laureat uroczystości dołączył tym samym do tak wybitnych osób, jak: historyk, znawca dziejów Bytomia prof. Jan Drabina, neurochirurg dr Jerzy Pieniążek, bytomski ksiądz Hubert Kowol, dwukrotny mistrz olimpijski w judo Waldemar Legień oraz osobistości z niemieckiej historii miasta: dowódca wojskowy i polityk Paul von Hindenburg, przedwojenny bytomski nadburmistrz Georg Brüning czy przedsiębiorca i filantrop Ignatz Hakuba. Warto również dodać, że w XXI wieku tego zaszczytnego tytułu doczekało już dziewięć wybitnych osobowości. Pierwszy powojenny tytuł Honorowego Obywatela został przyznany w 2004 roku, w czasie, którego obchodzono uroczystości 750-lecia uzyskania praw miejskich. Tradycja odznaczania zasłużonych dla miasta jest jednak długa i sięga drugiej połowy XIX wieku. W XIX i XX wieku przyznano łącznie jedenaście tytułów Honorowych Obywateli Miasta Bytomia. W trakcie uroczystości prof. Obrączka ciepło wyrażał się o naszej szkole podkreślając, że jest ona wyjątkowa, bowiem jej mury opuściło dwóch Honorowych Obywateli Miasta. Drugim jest pan Waldemar Legień - judoka, olimpijczyk i wybitny sportowiec. Za stroną miasta www.bytom.pl

5ac5fd5c2fcd5

W połowie marca grupka uczniów nasze szkoły ponownie zawitała w Miejskiej Bibliotece Publicznej, aby wziąć udział w zajęciach plastycznych. Tym razem zostaliśmy zapoznani z techniką tea bags folding. Technika ta, to nic innego jak technika origami polegająca na składaniu małych kwadratów według wzoru. Jest popularna od kilkunastu lat w Holandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Najbardziej znaną osobą w tej dziedzinie jest holenderka Tina van der Plas. W zasadzie  kwadraty powinny być składane z papierowych torebek po herbatkach, natomiast my składaliśmy je z kolorowego papieru. Po połączeniu gotowych elementów powstawały przepiękne kolorowe kwiaty.

100 5832 krea

Dzisiaj - 5 kwietnia, obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (który przypada 2 kwietnia). Swoje święto - mieli uczniowie Edterka: Dominika, Dagna i Filip.

naniebieskoszkola12018

Tego dnia odbyła się IX w szkolna edycja Konkursu "Mam Talent". Prawie wszyscy uczniowie, nauczyciele, oraz goście, którymi były przedszkolaki - ubrali się na niebiesko:) by solidaryzować się ze wszystkimi osobami z autyzmem. Na samym początku konkursu - cała szkoła zaśpiewała "Sto lat" - dla Dagny Dominiki i Filipa.

Następnie z dużym zainteresowaniem wszyscy oglądali popisy finalistów Konkursu.

naniebieskoszkola2120182

Po zakończeniu konkursu odbyły się  zajęcia integracyjne z udziałem uczniów Edterka, klasy 3c i przedszkolaków.

naniebieskoszkola21201823

Było troszkę pląsów, troszkę zabaw - ale przede wszystkim uczestnicy zabawy wykonali - tor ze stóp: ) (odrysowanych ma się rozumieć), który następnie pokonywali w rytm muzyki. Zabawa była taka fajna, że nie chciało się jej kończyć:)

W dniach 26-27 marca w szkolnej bibliotece odbyła się wystawa "Kraszanki, pisanki, drapanki..." , na której zobaczyć można było wiele ciekawie zdobionych jajek. Wystawę odwiedziło wiele klas wraz ze swoimi wychowawcami. W trakcie zwiedzania poznać można było historię pisanki, zobaczyć książki o tematyce wielkanocnej a na zakończenie przeżyć drogę krzyżową, w przygotowanym przez nauczycieli i uczniów Edterka filmie:" Krocząc za Jezusem". Ta wystawa przybliżyła tradycje wielkanocne i wprowadziła nas w atmosferę Świąt Wielkanocnych. Wszystkim życzymy Wesołych Świąt.

IMG 0933pisanki

Mimo, że z już jakiś czas temu wróciliśmy z obozu językowego w Marianówce, to nadal wspomnienia o nim wywołują uśmiech na naszych twarzach i apetyt na udział w kolejnych edycjach. Pobyt w tym urokliwym miejscu oznaczał dla nas nie tylko udział w warsztatach językowych, rozwijanie kompetencji językowych, rozumienie istoty międzykulturowości czy doskonalenie umiejętności współpracy w grupie, ale również poznawanie siebie i zawiązywanie nowych przyjaźni, znajomości z kolegami i koleżankami. Skorzystaliśmy też z pięknej zimowej aury, były spacery i kulig, a sympatycznym zwieńczeniem całego wyjazdu było zwiedzenie Kopalni Złota w Złotym Stoku i Średniowiecznej Osady Górniczej.

DSC 0143Marianówka2

Uczniowie naszej szkoły w dniach 15 i 16 lutego w ramach "Akademii Bioróżnorodności" brali udział w zajęciach terenowych ukazujących przyrodę na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie. Swoje  pierwsze doświadczenia z chemią  uczniowie klas młodszych mieli 19 lutego, a klas starszych 21 lutego. Młodzi chemicy z klasy siódmej wprowadzali w świat ciekawych reakcji chemicznych swoich młodszych kolegów. Razem prowadzili i obserwowali eksperymenty. Dnia 21 lutego zawitało do szkoły „Mobilne planetarium”. W specjalnym namiocie uczniowie mieli okazję obserwować rozgwieżdżone niebo, a także wziąć udział w zajęciach warsztatowych. Bohaterem uczniowskich zmagań był sam mistrz nauk wszelakich - Mikołaj Kopernik. Dnia 20 lutego zespoły międzyklasowe pokonywały różne trudności i rozwiązywały ciekawe zawiłości w ramach „Zadań z Kopernikiem”. Przedstawiciele klas młodszych 22 lutego brali udział w „Warsztatach kopernikańskich”, na których eksperymentowali, obserwując zjawiska związane z  prawem powszechnego ciążenia. Poznawali wydarzenia z życia Mikołaja Kopernika, dzielili się wiedzą o nim w ramach gry słownej, rozwiązywania rebusów i zagadek. Poznawali tajniki kosmosu w trakcie prezentacji i zabaw. W klasach starszych odbył się quiz wiedzy o patronie szkoły „ Mikołaj Kopernik – człowiek, który wstrzymał Słońce”.

Relacja fotograficzna z Tygodnia Nauki znajduje się poniżej

IMG 0702Tydzień nauki

Ponadto trwały konkursy artystyczne pod hasłem „Mieszkańcy nieodkrytych planet” oraz „Pojazd kosmiczny”.

W teście wiedzy o patronie szkoły „ Mikołaj Kopernik – człowiek, który wstrzymał Słońce”
I miejsce Zuzanna Lorek
II miejsce Jan Czopek
III miejsce Julia Imańska
W konkursie plastycznym „ Pojazdy Kosmiczne”
I miejsce Katarzyna Błasiak
II miejsce Mateusz Muszyński
III miejsce Tymoteusz Mrówka
wyróżnienia:
Emilia Budzik
Paulina Sobolewska
Zuzanna Zych
W konkursie „ Mieszkańcy Nieodkrytych Planet”
I miejsce  Zuzanna Kozicka
II miejsce Nadia Łuszczki
III Mateusz Krawiec
wyróżnieni
Wojciech Stańczak
Maciek Leśniak
Maciej Flaszewski

W dniach od 7 do 9 marca przeżywaliśmy czas wielkopostnych rekolekcji szkolnych. Jak co roku odbywały się nauki rekolekcyjne w kościele św. Trójcy w Bytomiu, a także spotkania w szkole. Ksiądz rekolekcjonista w swoich naukach przypomniał nam wartość sakramentu chrztu, pokuty i Eucharystii, ukazał Miłość i Miłosierdzie Boże. W ramach rekolekcyjnych zajęć uczniowie brali udział w ewangelizacyjnych warsztatach muzycznych, które poprowadzili animatorzy Scholi „Latorośle” z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu. Spotkanie to było okazją do wspólnego śpiewania na chwałę Bożą. Dziękujemy za to spotkanie państwu Kowalczykom, którzy wraz ze swymi przyjaciółmi poświęcili dla nas czas.Cenne było również spotkanie z ojcem werbistą Mirosławem Piątkowskim ze Zgromadzenia Słowa Bożego, który przedstawił nam Argentynę, gdzie przez wiele lat pracował na misjach i głosił Ewangelię. Uczniowie klasy 6 c  mistrzowsko przygotowali dla nas na scenie inscenizację w   oparciu o przypowieści mówiące o miłosierdziu. W czterech odsłonach zaprezentowali historię Zacheusza, marnotrawnego syna, zagubionej owcy i miłosiernego Samarytanina. W przedstawieniu wykorzystano ciekawą dekorację i ładne stroje. Dzięki uprzejmości Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach, uczniowie mieli okazję zaprezentować profesjonalne lalki w tej inscenizacji. W trakcie rekolekcyjnych dni była okazja do odwiedzenia miejsc sakralnych na terenie Bytomia, modlitewnej refleksji w czasie Drogi Krzyżowej, a także do obejrzenia filmów religijnych oraz wykonania prac plastycznych.  Najcenniejsza była jednak spowiedź święta i wspólna Eucharystia w intencji uczniów, ich rodzin, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły.

DSC07624 rekolekcje

Przesyłamy moc pozdrowień z zimowym podmuchem wiatru.

20180306 201059 biała

W piątek, grupa starsza Planszopernika wzięła udział w spotkaniu z panią Eweliną Romuzgą z Centrum Doradztwa Strategicznego podczas którego uczniowie "czwórki" dowiedzieli się co to jest rewitalizacja. W jakich obszarach się rewitalizację prowadzi i dlaczego jest tak bardzo ważne, by do tego procesu, by okazał się skuteczny, powinni włączyć się mieszkańcy rewitalizowanych obszarów.

robimygre2018yhaysad

Następnie, bardzo krótko, pan Bartek, uporządkował naszą wiedzę na temat gier planszowych, ich rodzajów, oraz mechanik jakie w nich wstępują i... przystąpiliśmy do próby stworzenia własnej gry planszowej, która będzie - starała się przybliżyć graczom problemy związane z rewitalizacją:) Jak nam poszło? Zobaczymy za kilka miesięcy - kiedy zakończymy nad nią prace. Na razie trzymajcie za nas kciuki.

robimygre2018yhaysad2

Dnia 22 lutego dla grupy uczniów klas młodszych odbyły się warsztaty kopernikańskie, w trakcie których zapoznano się z wydarzeniami z życia Kopernika, rozwiązywano zagadki i rebusy. Przeprowadzona została gra słowna „ Wyzwanie na słówka”, a także doświadczenia ukazujące prawo powszechnego ciążenia. Bawiono się w zabawę ruchową „Gwiezdny deszcz” oraz w „Symulację kosmosu”, wykorzystując papierowe kule i bańki mydlane. Uczniowie mieli okazję poczuć się tak, jak naukowcy - dociekając i badając rzeczywistość. Mogli sprawdzić  swoje umiejętności i znajomość dziejów patrona naszej szkoły – Mikołaja Kopernika.

IMG 0785warsztaty MK

W czwartek 22 lutego 2018r. odbyło się w szkole lutowe spotkanie dla nauczycieli, rodziców, absolwentów i przyjaciół w ramach Games Roomu. Cieszy, że po raz kolejny było nas tak dużo i że pojawiły się nowe osoby:) Tym razem na stole królowała gra "Ryzyk Fizyk". Gra o charakterze wybitnie imprezowym, z lekką nutką edukacyjną:) Kolejnym tytułem, w który zagraliśmy - była bardzo nietypowa gra kafelkowa - "Between Two Cities". Na koniec spróbowaliśmy swoich sił w "Sabotażyście". Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i zapraszamy na kolejne spotkanie w marcu:)

ryzykfizyk2018erf

Dla części uczniów klas 7 ten tydzień upłynie pod znakiem rozwijania kompetencji językowych. Na uczestników obozu szkoleniowo – językowego zorganizowanego w Marianówce w ramach Programu „YouthMaSter – Akademia Młodych Osobowości” czeka mnóstwo atrakcji i wyzwań. Kadra prowadząca zajęcia to wolontariusze pochodzący z krajów Unii Europejskiej. Pierwsze dni za nami. Pełni wrażeń po spacerze w cudownej, zimowej aurze i bitwie na śnieżki wzięliśmy udział w zajęciach językowych. Poznawaliśmy się i przełamaliśmy pierwsze lody. Były także gry integracyjne, zabawy językowe i warsztaty. A podczas prezentacji krajów takich jak Wielka Brytania, Francja i Finlandia poznaliśmy ciekawostki dotyczące ich kultury, obyczajów i geografii.

brak nazwyobóz

Dość przemocy wobec kobiet w sąsiedztwie - to hasło uczestniczek tegorocznej akcji „Nazywam się Miliard/One Billion Rising”. To ogólnoświatowy protest w formie tańca, który zwraca uwagę na przemoc wobec dziewcząt i kobiet. Do akcji dołączyłyśmy także my, dziewczyny z klas 7. Wzięłyśmy udział w pierwszej próbie, która odbyła się w poniedziałek 22 stycznia, w Sali Kameralnej Agory. Kolejną zaplanowano na 12 lutego, a poprowadzi je Anna Majer, choreograf z Opery Śląskiej. Wielki finał odbędzie się 14 lutego o godz. 19.30. Chętne dziewczynki do wzięcia udziału w akcji mogą zgłosić się do p. Eli Dobrzyckiej. Próby będę się odbywać podczas dużej przerwy w środę i piątek na sali gimnastycznej. Zapraszamy.

dość przemocy

nazywamsiemilirad male

Podczas kolejnego spotkania z cyklu Akademia Odkrywców im. Tony Halika, mieliśmy przyjemność poznać panią Elizę Kubarska, która z wykształcenia jest rzeźbiarką, ale z zawodu alpinistką. Zwierzyła nam się, ze gdy była mała otrzymała kamerę, co było jej ogromnym marzeniem. Od tego czasu, z kamerą nie rozstaje się ani na krok. Podczas spotkania z nami starała się opowiedzieć nam jak najwięcej o świecie filmu. Dowiedzieliśmy się, że są tylko trzy rodzaje filmów: FABULARNE, DOKUMENTALNE oraz ANIMOWANE. W filmie fabularnym występują aktorzy, a w dokumentalnym prawdziwi bohaterowie. Nie zastępują ich inne osoby. Filmami dokumentalnymi zajmują się: operator obrazu, dźwiękowiec, producent filmowy, itp. Reżyser zajmuje się bardzo nietypową rzeczą. Spina film, aby wydarzenia były ułożone chronologicznie.

halik2017tyh6

Spotkanie z panią Elizą było nie tylko wykładem, ale również lekcją, na której próbowaliśmy poczuć się jak reżyser. Uczestnicy spotkania zostali podzieleni na trzy grupy. Każda z grup otrzymała obrazki, na podstawie których miała wymyślić historię, a następnie ją przedstawić. Zajęcia jak zwykle były bardzo ciekawe, ponieważ poznaliśmy kolejną osobę z pasją, dzięki której pani Eliza jest bardzo radosna i otwarta na potrzeby innych ludzi.

tonyhalik2018tyuju

Anna Tokarz 4b

16 stycznia odbył się bal karnawałowy uczniów klas młodszych. Został on oficjalnie otwarty przez uczniów trzecich klas, którzy pięknie zatańczyli poloneza. Później już daliśmy się ponieść zabawie, którą świetnie prowadził Pan Wodzirej. Odwiedziły nas różne postacie z filmów, mieliśmy też okazję oglądać pokazy laserowe. Nie zabrakło konkursów. Nasi rodzice zadbali o wyjątkowe stroje i poczęstunek, a nasze Panie pięknie udekorowały sale balową. Bal był wyjątkowy!

IMG 0454karnawałowy

Szkolna grupa teatralna prowadzona przez panią Magdalenę Futrzyk wystąpiła w poszczególnych grupach świetlicowych ze swoim przedstawieniem pt. "Leśna opowieść". Mini spektakl dotyczył poszanowania przyrody oraz opieki nad zwierzętami podczas trwania zimy. Uczniowie dowiedzieli się jak powinni zachowywać się w trakcie wizyty w lesie oraz jak prawidłowo segregować śmieci. Mamy nadzieje, że wiadomości przekazane w formie teatralnej zostaną zapamiętane przez naszych najmłodszych widzów.

IMG 5429leśne

Pierwsze spotkanie Games Roomu dla rodziców, nauczycieli, przyjaciół i absolwentów w roku 2018 - odbyło się w czwartek 11 stycznia. Cieszymy się bardzo, bo podczas noworocznego spotkania była nas tylu, że trzeba było ustawić 3-stoły:) Mamy nadzieję, że będzie to stała tendencja:). A grało się świetnie. Nasi goście zagrali w bardzo ciekawą rodzinną grę ekonomiczną "Majestat"

majestat2018frt

kolejną była nowością była, prosta, lecz bardzo satysfakcjonująca gra "Legendarni wynalacy",

8yutrwyznalazcy2017

zaś ostatnią - gra o niecodziennej mechanice "Kowale Losu". Zabawa była przednia. Zapraszamy na kolejne spotkanie, po feriach w lutym.

kowalelosu2017tyhu

Na "Spotkaniu przy choince" w grudniowy czwartkowy wieczór i następnego dnia rano oderwaliśmy się od kłopotów dnia codziennego, posłuchaliśmy kolęd i mogliśmy podziwiać przedstawienie "Wigilijne spotkanie" w wykonaniu uczniów klasy VIb i VIc. Mieliśmy okazję zachwycić się przepięknymi tańcami "Białe Anioły" i "Nadzieja", wysłuchać świątecznych piosenek w języku angielskim oraz posłuchać szkolnego chóru i jego frapującej wersji utworu "Łokarynki". Następnie obejrzeliśmy wyjątkowy film "List do świętego Mikołaja", który przeniósł nas w świat bajki.

IMG 0328jasełka

16 grudnia chętni uczniowie naszej szkoły skorzystali z zaproszenia i wzięli udział w warsztatach plastycznych pod hasłem „Przekazanie Światła”. Zajęcia nawiązywały do tradycji związanych ze wspomnieniem św. Łucji. Wydarzenie objęło wykonanie wianków, krótką prezentację poświęconą patronce i tradycjom związanym ze Świętem Światła oraz procesję ze światłem. Na koniec spotkania, na ponad 50 młodych uczestników, czekał słodki poczęstunek. Organizatorem warsztatów była Fundacja Napraw Sobie Miasto.

 MG 1666św. Łucja

W piątek 15 grudnia odbyły się kolejne zajęcia w ramach warsztatów artystycznych KreaTYwnia. Spotkanie tradycyjnie miało miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu. Ponieważ Święta za pasem pani Ania zaproponowała nam wykonanie kartek bożonarodzeniowych w technice iris folding. Technika ta pochodzi z Holandii i polega na naklejaniu pasków papieru według spiralnego wzoru. W centrum wzoru jest oczko tzw. „iris”. My w trakcie zajęć wykonywaliśmy dwa rodzaj kartek, z choinką i wesołym bałwankiem. Kartki zamierzamy podarować naszym najbliższym w wieczór wigilijny.

100 5755 kreaTywnia świątecznie

W czasie Adwentu uczennice kółka bibliotecznego Małgosia Rożek, Marysia Słyk, Asia Tokarz i Matylda Zarychta odwiedzały uczniów klas I w trakcie przerw. W tym czasie czytały dzieciom książki o tematyce świątecznej, przybliżając im tradycje i zwyczaje Świat oraz wprawiając w świąteczny nastrój.

IMG 0232czytanie

W piątek, 15 grudnia odbyło się, ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie Klubu Gier Planszowych "Planszopernik". Podobnie jak w poprzednim tygodniu testowaliśmy nowości przywiezione z Pionka. Pojawiło się "Ubongo" - genialna gra - która została uznana najlepszą grą planszową TARGÓW GRA I ZABAWA 2017. Nam się również spodobała i to zarówno grupie starszej, jak i młodszej.

ubongogrupastarsz2017rt

Kolejną grą, którą przywieźliśmy z Zabrza, była bardzo stara, ale ciągle atrakcyjna "Z drogi śledzie, pociąg jedzie" z ładnymi figurkami pociągów i zwrotnicą:) Taka rozbudowana wersja "chińczyka", ale gra się świetnie:)

jedziepociagmlodsza2017rtty

13 grudnia uczniowie klas I wzięli udział w projekcie ”Bezpieczny Pierwszak” organizowanym przez wolontariuszy Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń w Bytomiu. W ramach projektu dzieci uczestniczyły w interaktywnych zajęciach. Oglądały i włączały się w akcję teatrzyku „Uliczni detektywi”, wzięły udział w konkursie plastycznym, zagrały w grę planszową poruszającą tematykę bezpieczeństwa. Dzięki tym działaniom interaktywnym pierwszacy utrwalili sobie i na pewno lepiej zapamiętali zasady bezpieczeństwa obowiązujące w ruchu drogowym.

IMG 0113 bezpieczny pierwszak

W IV tygodniu profilaktyki uczniowie zostali zapoznani na godzinach wychowawczych jakich zasad trzeba przestrzegać w Internecie. Jakie zagrożenia czyhają na młodzież w sieci. Uczniowie wykonali plakaty profilaktyczne oraz  „Sieciowe ludki”. Na przerwach można było rozwiązać informatyczne krzyżówki lub wykreślanki. Ogłoszony został konkurs na grę planszową „ Bezpieczni w sieci”.

IMG 0700 4 tydzień

Edukacja Globalna. Co to znaczy? To działania edukacyjne i informacyjne skierowane do polskiego społeczeństwa mające na celu wyjaśnienie, na czym polegają problemy rozwoju współczesnego świata oraz jakie czynniki i w jaki sposób kształtują międzynarodowy rozwój.  A prościej? Chcemy wiedzieć, jak żyją ludzie na całym świecie, bo to my jesteśmy światem. Chcemy dbać o przyrodę , bo dzięki niej możemy w zdrowiu cieszyć się życiem. Chcemy bronić tych, którzy są słabi, bo człowiek musi zadbać o drugiego człowieka. To proste- żyj szczęśliwie, otoczony zadowolonymi ludźmi, ciesz się pięknem świata.
Lubimy jeść czekoladę, banany, a nasi rodzice często witają dzień filiżanką aromatycznej kawy. Czy zastanawialiście się nad tym, ile zarabiają ludzie, którzy dostarczają nam naszych smakołyków? Edukacja Globalna upomina się o prawa rolników, na świecie, również w Polsce działają organizacje zapewniające uczciwą zapłatę za dobrą pracę.
Już wiecie, że Edukacja Globalna  zajmuje się ważnymi problemami naszego życia. Uczniowie naszej szkoły zapoznali się z zasadami zrównoważonego rozwoju i przygotowali kolekcję koszulek firmy "E&E", czyli "Edukacja i Ziemia", po angielsku "Education & Earth". Ta ceniona na rynku firma coraz częściej gości w naszych domach, przebojem wdarła się w świat mody. Jako mieszkaniec Ziemi, reklamuj zasady ułatwiające życie na Błękitnej Planecie. Szacuje się, że na Ziemi żyje ok. 7,5 mld ludzi. Wiesz, ile to jest? Bardzo, bardzo, bardzo dużo. A będzie jeszcze więcej. Każdy człowiek jest inny i każdy zasługuje na szacunek. Dlaczego? Bo ty również chcesz, by cię doceniono. Nasza projektantka Zuzanna Lorek przygotowała ponadczasową kreację, uświadamiającą nam, że każdy jest inny, a wszyscy są równi! Akropol, cerkiew, Chrystus z Rio de Janeiro. To symbole różnych kultur. Jesteś szczęściarzem, bo możesz z nich czerpać pełnymi garściami. Zapamiętaj słowa młodego projektanta Kuby Hanusiaka: "Różne kultury, te same marzenia". Inny przewidujący artysta umieścił na swoim dziele sentencję w języku angielskim "Love and happyness for everyone". Przeczuwa międzynarodową karierę? My również życzymy wszystkim miłości i szczęścia – jeśli będziesz okazywać ludziom szacunek, spotkasz się z życzliwością i akceptacją. Najnowsze dzieło utalentowanej Julii Siwickiej- Kulę Ziemską otaczają uśmiechnięci reprezentanci różnych kultur.  Znak "Stop rasizmowi" chroni nas przed krzywdzącymi i podejrzliwymi spojrzeniami. Liczysz się tylko ty, to, jakim jesteś człowiekiem. Barwa skóry nie ma nic wspólnego z wielkim, czerwonym, kochającym sercem, które sprawia, że jesteśmy wspaniałymi ludźmi. "Dbać o zdrowie- ważna sprawa, więc korzystaj z tego prawa!"- ma rację autorka tego wierszyka, Amelia Sałaga, zachęcająca do spaceru i oderwania się od telewizora. Mądra dziewczyna używa ważnego argumentu- koloru! Czarny telewizor przegrywa z kolorową naturą. Tak trzymać! Wydaje mi się, że Amelia może spotkać podczas spaceru "bratnią duszę’’, która umieściła na swoim projekcie chwytliwe hasło:"Zamiast grać na komputerze, lepiej jeździć na rowerze". Agnieszka Derda, kolejna utalentowana projektantka, postawiła na kolor i  blask. Jej optymistyczna koszulka stanie się przebojem boisk i podwórek! Wiadomo, że nastolatka nie ma co na siebie włożyć. A tu trzeba iść do kina ze znajomymi, na zakupy, a może jakaś randka… Dlaczego masz ubrać to samo, co tysiące innych nastolatek? Zwróć uwagę na projekt Izy Pagacz, dzięki któremu wyróżnisz się. To jedyna taka koszulka na świecie. Może dzięki niej ty również usłyszysz, że jesteś jedyna na świecie? Kto oprze się urokowi dziewczyny zachęcającej do dbania o środowisko, okazywania empatii czy szanowania innych? Brawo, Iza. Projekt mądrego ekologa, Pawła Glombika, który marzy o czystej wodzie dla świata- nieważne, jak brzmi wyraz "woda’" w różnych językach- bez wody nie ma życia. Doceń czystą wodę, szanuj ją! Czyste środowisko ceni również Amelka Fus, autorka kolorowej propozycji zachęcającej do segregowania odpadów. Amelka dba o przyrodę i wie, że będziemy się nią cieszyć tylko wtedy, gdy o nią zadbamy. Spójrzmy na tył koszulki. Piękne słońce, rośliny, zwierzęta. Uśmiechnijmy się ze słońcem, cieszmy się naszym życiem.

2017 12 13 13.13.16Edukacja globalna2

Niedługo Boże Narodzenie - choinka, kolędy, opłatek. Zanim jednak nadejdzie ten magiczny czas, w naszej szkole, od Barbórki przez cały tydzień obchodziliśmy Tydzień Kultury Śląskiej. Były konkursy i ciekawe zajęcia. Malowaliśmy górników przy pracy, ozdabialiśmy zopaski od starki, opowiadaliśmy legendy i podania śląskie oraz "braliśmy się za bary" z gwarą w testach i wierszach. W kuchni panie kucharki przez cały tydzień warzyły nam śląskie obiady: kluski śląskie i modro kapusta, karminadle, krupnioki i panschkraut. Na warsztatach tanecznych szkolorze uczyli się tańców śląskich. Było ciekawie i zabawnie.

IMG 0053tydzień kultury

We wtorek, 12 grudnia, w ramach trzeciego spotkania z cyklu "Z pasją o pasji", o swoich zainteresowaniach, jakimi są biegi przeszkodowe opowiadał pan Jacek Kozicki. Najpierw opowiedział o samych biegach, o zasadach jakie nimi rządzą, oraz o tym jak wygląda i z czego się składa strój zawodnika.

zpasjaopasji2017rtykozicki2

Następnie obejrzeliśmy kilkanaście zdjęć oraz krótkie filmiki przybliżające ten sport.

Na koniec, na który chyba wszyscy najbardziej czekali, wszyscy mogli spróbować swoich sił na prawdziwej trasie przeszkodowej, którą pan Jacek  oraz Extreme Construction sp. z o.o.(pana Jakuba Rainczaka) specjalnie dla nas przygotowali. Było super:) Po takim pokazie, chyba wszyscy uczestnicy spotkania będą chcieli wziąć udział w najbliższych zawodach, które odbędą się 24 marca w Bytomiu - "Bytom Spartan". Bardzo dziękujemy!!!

zpasjaopasji2017rtykozicki

29 listopada odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Jak zawsze była bardzo miła atmosfera. DJ byli nasi koledzy z klasy szóstej i siódmej. Nie zawiedli nas, ponieważ puszczali hity tego roku. Równolegle z dyskoteką, która odbywała się na dużej sali gimnastycznej, odbywały się wróżby andrzejkowe, prowadzone przez Samorząd Szkolny. Dziewczyny losowały imiona swoich przyszłych mężów. Chłopcy natomiast swoich przyszłych żon. Ponadto, każdy z uczestników mógł wylosować, kim będzie w przyszłości. Wszyscy uczestnicy zabawy andrzejkowej bawili się wyśmienicie. Zapraszamy za rok!

IMG 0584Andrzejki SU

W ramach Dni Kultury Śląskiej, jak co roku, odbyły się w naszej szkole warsztaty taneczne. Pierwszoklasiści pod opieką pani Ewy uczyli się takich tańców jak " Owczreczek", " Rektor", "Nie chcę cię znać" czy "Grozik". Na szkolnym parkiecie zrobiło się fest ludowo. Podziwiajcie sami!

IMG 0715Warsztaty taneczne

Uczniowie naszej szkoły zostali mile zaskoczeni - urodziwe elfki z orszaku św. Mikołaja częstowały cukierkami. To przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego postanowiły obdarować swoich kolegów. Dziękujemy i czekamy na więcej…

2017 12 06 10.42.03 Wysłanniczki Mikołaja

Nadszedł czas na podsumowanie ,,Grywalizacji’’ oraz konkursu na koszulkę reklamową ,,Cele Zrównoważonego Rozwoju’’. Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na całogodzinny apel, podczas którego obejrzeli film ,,TV News. Bądź fair z Fair Trade’’ zrealizowany w ramach programu ,,Edukacja Globalna’’. Nasze dzieło zostało zgłoszone do ogólnopolskiego konkursu. Film spotkał się z przychylną reakcją nastoletniej publiczności, więc może jury również go doceni…W naszej szkole nie brakuje pełnych gracji modelek, które zaprezentowały koszulki nagrodzone w konkursie ,, Cele Zrównoważonego Rozwoju’’. Laureatami zostali: Zuzanna Lorek i Jakub Hanusiak. Drugie miejsce zdobyły: Julia Siwicka i Amelia Fus. Trzecim miejscem podzieliły się: Agnieszka Derda i Izabela Pagacz.Gratulujemy!
I wreszcie wyczekiwane wyniki ,,Grywalizacji’’.
Najlepiej z zadaniami przygotowanymi przez nauczycieli w zgrupowanych w projekcie ,,Edukacja Globalna’’ poradziła sobie reprezentacja klasy 5d. Na drugim miejscu uplasowały się: 5a i 5c. Trzecie miejsce przypadło klasie 4b. Wszyscy uczestnicy wykazali się różnorakimi talentami i umiejętnościami przyprawionymi dobrym humorem i zdrową rywalizacją.

2017 12 07 11.51.50grywalizacja

Bytomskie szkoły, realizujące program ,,Edukacja Globalna. Cele Zrównoważonego Rozwoju’’, zaprezentowały swoje programy artystyczne oraz pomoce naukowe podczas" I Bytomskiej Gali Edukacji Globalnej’’ w Szkole Podstawowej nr 37 w Bytomiu. Uczniowie " Czwórki" przygotowali na tę okazję projekt "TV News. Bądź fair z Fair Trade". Dzięki telewizyjnemu programowi informacyjnemu młodzi redaktorzy uświadamiają rówieśnikom, że za dobrą pracę należy się dobra płaca. Nasz projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem i aplauzem, posłużył jako materiał szkoleniowy dla innych szkół "Edukacji Globalnej".

2017 11 22 11.37.21EG

Podczas zajęć Edukacji Globalnej uczniowie naszej szkoły wykazali się kreatywnością i przygotowali HAPPENING ANTYSMOGOWY. Rozpędzali szkodliwą mgłę, chronili swoje drogi oddechowe maskami, ratowali kolegów przyduszonych smogiem, likwidowali szkodliwe dymy. A jak to wyglądało- zobaczcie…

2017 11 28 10.05.15smog

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. 29 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia, który w tym roku przypadał w sobotę. Tym razem uczniów klas 1-3 odwiedzili Goście z Gimnazjum nr 2 (SP 3). Uczniowie pod opieka pań z biblioteki p. Ani i p. Felicji przygotowali dla naszych uczniów informacje o Święcie Misia oraz poprowadzili zabawy. Nie obyło się również bez „małego co nieco”. Dziękujemy za przednia zabawę i do zobaczenia za rok.

IMG 5601 Pluszak

Nauczycielki działające w "dziesiątce" projektu " Edukacja Globalna" zorganizowały dla uczniów klas 4-5 zabawę, podczas której poruszono bardzo poważne i ważne tematy, np. wartość zdrowia i wspólnego działania, konieczność dbania o środowisko wodne i lądowe, równość płci. Reprezentanci klas udowodnili, że potrafią wykorzystać wiedzę w praktyce, przy okazji dobrze się bawiąc. Zadania nie należały do najłatwiejszych- trzeba było, m.in. rozwiązać krzyżówkę, ułożyć układankę, budować, wybrać właściwe produkty spożywcze, a przede wszystkim umieć działać w zespole. Nasi uczniowie świetnie sobie poradzili!!! Planeta Ziemia może czuć się bezpieczna- rozsądni młodzi ludzie zadbają o nią. A kto wygrał? Dowiecie się podczas apelu…

IMG 0558grywalizacja

Uczniowie klas młodszych podczas zajęć dowiedzieli się co i  dlaczego szkodzi zdrowiu. Starsi  mieli za zadanie nauczyć się sposobów radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia. W środę uczniowie klas VII brali udział w warsztatach „ Twoje życie, Twoje decyzje”. Spotkanie prowadziła pani psycholog – trener. Podczas zajęć inspirowała młodzież do własnych przemyśleń, weryfikowała posiadane przekonania na temat działania alkoholu, papierosów i narkotyków. Uczniowie zastanawiali się jak samemu chronić się przez uzależnieniem?

IMG 0427warsztaty
Aktorzy teatru Edukacji i Profilaktyki „ Maska” z Krakowa przedstawili spektakl „ Każda mądra głowa zna magiczne słowa”. Karolek główny bohater miał problemy z dobrym wychowywaniem i szacunkiem wobec rodziców. Jednakże Tygrysek i Pani Żaba przypomnieli mu o „magicznych słowach”, dobrych manierach przy stole, oraz o szacunku względem  innych.

IMG 0437Przedstawienie kl. młodsze

„Jeszcze jeden dzień, jeszcze jedna noc…”  Filip- nastolatek uzależniony od narkotyków podczas przedstawienia profilaktycznego uświadamiał uczniom, jakie konsekwencje może przynieść podjęcie błędnych decyzji życiowych. Przekonywał, że każda osoba może osiągnąć w życiu sukces, wystarczy jedynie wyznaczyć sobie cele i do nich dążyć.

IMG 0459spektakl klasy starsze

Dzisiaj, 25 listopada - nasza Planszopernikowa reprezentacja udała się, w bardzo silnym 8 osobowym składzie, do Zabrza - na jesienną edycję Konwentu "Pionek". Było super!!!! Udało nam się poznać mnóstwo nowych, świetnych gier.

istambul2017ty654t2

Zagraliśmy między innymi w: kosmiczną karciankę "Star Realms", logiczną "Jedzie pociąg z daleka", dla młodszych graczy "Rekin", handlowa "Istambuł", mocno interakcyjna "Szkoła Magów", klasyka "Ubongo", na podstawie gry komputerowej "Bloodhorne", gry imprezowe: "Inspektor Tusz", "Motylki", "Gorący ziemniak", "Cortex", "Fluxx", "Luxtorpeda" i kilka gier prototypów: "Dungeon Forge", "Majestat", oraz "Minerały". Uff.. sami przyznacie, że było tego sporo:) I trzeba Wam wiedzieć, że wszystkie gry w które zagraliśmy, bardzo nam się spodobały. Kilka nawet zabraliśmy ze sobą na kółko:) Bedzie się grało:)

istambul2017ty654t

Na kolejnym spotkaniu Akademii Odkrywców im. Tony Halika, które odbyło się 21 listopada 2017r. rozmawialiśmy z panią Beatą o sztuce przedstawianej na ścianach budynków (graffiti), murach (murale) i tradycyjnej prezentowanej na kartkach papieru. Nasz gość zaprezentował nam zdjęcia pokazujące sztukę malowania na ścianach budynków w Polsce i w innych krajach. Jedno z nich przedstawiało wspaniały pomysł autora, który wymyślił, aby na rogu ściany namalować nos kota, a na reszcie muru pozostałe części ciała. Inne przedstawiało dinozaura, który urywa ścianę budynku. Wszystkie prace przedstawiające zarówno graffiti, jak i murale były wyjątkowe, pomysłowe, kolorowe i bardzo ciekawe. Następnie pani Beata pokazała nam sposób przeniesienia małego obrazu na ścianę budynku. Pod koniec wszyscy robiliśmy wyjątkowe prace. Niektórzy z nas wykonali płaskie rysunki, a inni prace wypukłe, a jeszcze inni przestrzenne. Na sam koniec dostaliśmy teczki, do których mogliśmy schować nasze arcydzieła.

Anna Tokarz klasa 4b

tonyhalikgrafitti2017

W drugim tygodniu listopada wychowawcy klas przeprowadzili na godzinach wychowawczych zajęcia zgodnie ze scenariuszem konkursu „Wzorowa Łazienka”. Uczniowie  klas młodszych przygotowali kolorowe kafelki, którymi ozdobili łazienkę  w wersji 3D, a uczniowie klas starszych ułożyli rymowanki dotyczące wzorowego zachowania się w łazience i higieny ogólnej. Lustro i rymowanki ozdobią łazienki naszej szkoły. 16 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Toalet i mogliśmy podziwiać prace konkursowe zaprezentowane na wystawie szkolnej.

DSC09982łazienka

Nasi pierwszoklasiści są już pełnoprawnymi uczniami. W dniu 21 listopada odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. To był niezapomniany dzień w którym uczestniczyli rodzice, dziadkowie... i sam Mikołaj Kopernik. W tym wyjątkowym dniu nasze maluchy w strojach galowych i nowych mundurkach szkolnych wyglądały szczególnie odświętnie. Wychowawczynie przygotowały z uczniami program artystyczny, w którym brali udział wszyscy pierwszoklasiści oraz grupa starszych kolegów i koleżanek. Dzieci zaprezentowały swoje talenty, zdolności i tym samym wykazały, że są gotowe stać się stuprocentowymi uczniami. Ślubowanie odbyło w obecności Sztandaru Szkoły i było to duże przeżycie dla wszystkich obecnych. Na zakończenie każda klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z panem dyrektorem, panią dyrektor oraz swoją panią wychowawczynią i w radosnym nastroju udała się do swojej sal na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

IMG 0222Pasowanie

Dzisiaj, 21 listopada odbyło się drugie spotkanie z serii "Z pasją o pasji". Tym razem nasze zaproszenie przyjęła, bytomianka, pani Karolina Grychnik, uczestniczka programu "Wyspa Przetrwania".

bobr2017klasy562asd

Podczas prawie półtoragodzinnego spotkania, pani Karolina opowiadała o swoim udziale w programie, pobycie na wsypie, a także odpowiadała na bardzo szczegółowe pytania uczniów. Takim mocnym przesłaniem spotkania była myśl, że zawsze warto w siebie wierzyć i że trzeba niezależnie od tego co i gdzie robimy - być sobą. Bardzo dziękujemy pani Karolinie, która obiecała, że pojawi się u nas w szkole jeszcze raz tym razem w zupełnie innym charakterze:) Super!!!

bobr2017klasy56jjj

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki. Lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. 8 listopada to Dzień, który obchodzony jest w Europie jako dzień zdrowego jedzenia i gotowania. W naszej szkole w tym dniu klasy młodsze zorganizowały sobie niecodzienne śniadania. Wszyscy pamiętali o doborze odpowiednich produktów, higienie i estetyce podczas przygotowywania posiłków. Było smacznie, zdrowo i miło.Uczniowie klas IV- VII na godzinach wychowawczych mieli możliwość degustacji zdrowych przekąsek. Było wesoło, kolorowo i przede wszystkim zdrowo. I o to chodziło!

20171108 081634 Śniadanie daje moc


Zdrowe odżywianie to nie wszytko. U nas w szkole kładziemy nacisk na aktywny tryb życia. Jak wiadomo aktywność fizyczna i prawidłowe odżywianie pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka w każdym wieku. Mówi się, że w „zdrowym ciele zdrowy duch”, niech uzupełnieniem tego przysłowia będzie z kolei hasło „ruch to zdrowie!”. Nie rezygnujcie z lekcji wychowania fizycznego, uprawiajcie sporty, tańczcie, bądźcie aktywni fizycznie, a na pewno wasze ciało i umysł pozytywnie to odczują! Pani Magdalena Futrzyk przeprowadziła na dużej sali gimnastycznej zajęcia taneczne dla klas I-III, następnie klas IV- V oraz VI- VII naszej szkoły. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w rozgrzewce, porozciągać mięśnie ciała, następnie nauczyć się nowych, krótkich choreografii tanecznych, a także poćwiczyć popularne ostatnio kroki shuffle dance.

IMG 9950 Taniec

Uczniowie klas I- VII z wielkim zainteresowaniem wysłuchali prelekcji pani Joanny Tabor pracującej w hospicjum w Chorzowie na temat wolontariatu. Teraz decyzja należy do każdego z nas, czy chcemy włączyć się w wolontariat akcyjny. Myślę,że warto. Pierwsze działania mamy za sobą. Posadziliśmy żonkile czyli " Pola nadziei".

DSC09994Żonkile

Dzisiaj, 17 listopada, odbył się VII Festiwal Gier Planszowych, zorganizowany przez SP nr 4 w Bytomiu i Klub Gier Planszowych "Planszopernik". Tegoroczny Festiwal składał się z czterech części. Podczas pierwszej, absolwenci "Planszopernikowi", oraz aktualni członkowie -  przez ponad trzy godziny, przeprowadzili zajęcia z grami planszowymi, prawie we wszystkich oddziałach klas 1-3.

festiwalklasy132017ty

 Podczas drugiej części, od 12.00 do 15.00 ponad 100 uczniów z różnych szkół Bytomia, grała, planszowała oraz uczestniczyła w aż 6 konkursach:)  Każdy konkurs wzbudzał wiele emocji, każdy był bardzo mocno obsadzony:) Starowało od 20 do 30 uczestników. Dzieciaki rozegrały konkursy w: Kingdomino, Cukierki, Brain Box - Świat, Hex, Mistakos, BrainBox - Bajki. Za każdym razem na zwycięską trójkę czekały nagrody:)

hexkonkurs2017tyu7u

W trzeciej części uczniowie SP nr 4 wraz ze swoimi rodzicami zapoznawali się z różnorodnymi grami planszowymi oraz wzięli udział w kolejnych czterech konkursach: Cardline - Zwierzęta, Mrówki, Fun Farm, oraz Słowny Ninja.

 hexkonkurs2017tyu7u2

Od godziny 17 do 19.00 trwało wspólne granie w gry planszowe, ale także w ramach "Sąsiedzkich spotkań z przy grach planszowych", realizowanych przy wsparciu Urzędu Miasta Bytom, odbyły się dla starszych uczestników Festwialu, oraz gości, dwa turnieje: Hex, oraz TimeLine Polska.

hexkonkurs2017tyu7u23 

W sumie w Festiwalu wzięło udział około 400 osób. Nasza wypożyczalnia, która nie rejestrowała egzemplarzy turniejowych i części gier wypożyczanych przez opiekunów - zanotowało ponad 450 wypożyczeń:) Przeprowadziliśmy 12 konkursów:) To rekord:)

 hexkonkurs2017tyu7u25

Bardzo dziękujemy wszystkim wydawnictwom, które nasz Festiwal wsparły - oraz wszystkim nauczycielom, naszym przyjaciołom oraz byłym i aktualnym członkom Planszopernika za olbrzymią pomoc:) Dziękujemy!!! i zapraszamy za rok:)

Dnia 10 listopada  odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości przygotowana przez uczniów klas 4 oraz chór szkolny. W przystępny i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów aż do roku 1918. Uczniowie z zainteresowaniem i  skupieniem wysłuchali szczególnej lekcji historii.

IMG 0078 11 Listopada

W 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkańcy Bytomia zgromadzili się przed Pomnikiem Wolności, by złożyć wiązanki kwiatów. Uczniowie naszej szkoły, członkowie pocztu sztandarowego, jak co roku, oddali hołd tym, którzy polegli, walcząc o naszą wolność. Tegoroczne obchody uświetniło przemówienie Prezydenta Miasta Bytomia, salwy honorowe oraz wystrzały armatnie.

2017 11 11 10.14

W niedzielę, 12 listopada, dziesięcioro uczniów "czwórki" wraz z panem Bartkiem, wybrało się na 5-godzinne spotkanie z grami planszowymi do Miejskiego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu - czyli na "Beboka". Jak zwykle, na naszym ulubionym konwencie zostaliśmy mile powitani:) Wzięliśmy udział w prezentacji gier z wydawnictw: Egmont, Nasza księgarnia, Granna oraz Games Factory. Mieliśmy także wielką przyjemność (według dzieciaków - najlepsza gra na Beboku:)) przetestować grę "Minerały" pani Magdaleny Śliwińskiej.

mineraly2017rty

Nie zabrakło także turniejów:) W Turnieju "Molkky" - zajęliśmy wszystkie stopnie podium,

mineraly2017rty2

zaś na turnieju "NMBR9" - Zuzia wywalczyła miejsce III.

mineraly2017rty23

Było super. Z niecierpliwością czekamy na kolejny. Dziękujemy Mateuszowi za zaproszenie:)

W środę (8 listopada), a następnie w piątek(10 listopada) ponownie odwiedziliśmy Wojkowice:) Tym razem poza prezentacją gier zorganizowaliśmy (Klub Gier Planszowych "Planszopernik") dla dzieciaków - dwa turnieje z nagrodami: w "Hexa" oraz z "Cardline Zwierzaki".

hextruniej2017tyu

Wszyscy bawili się wspaniale. Świetnie w roli prowadzących zajęcia sprawdziły się: Zuzia, Asia i Julka, które z olbrzymim sercem podeszły do swojego zadania i w bardzo profesjonalny sposób tłumaczyły zasady oraz dopingowały uczniów z Wojkowic podczas turniejów:) Brawo dziewczyny!!!

hextruniej2017tyu2

W październiku pan Tomasz Ostapczyk opowiadał nam o swojej pasji jaka jest między innymi zwiedzanie bunkrów i schronów. Jak ciekawie musiał opowiadać i jak rozbudził zainteresowanie nauczycieli i uczniów, świadczy fakt, że dzisiaj - 7 listopada, 15 osobowa grupa, pod opieka pana Jacka Wadowskiego i Bartka Zbączyniaka, zwiedziła Bunkier Dowodzenia w Chorzowie (dwa tygodnie temu, penetrowaliśmy bunkier nr 5 w Chorzowie). Podobnie jak poprzednio po fortyfikacji oprowadzał nas pan Maciej Wszelaki ze Stowarzyszenia Pro Fortalicium. W bunkrze obejrzeliśmy ciekawe scenki - poruszające tematykę II wojny światowej.

schrondowodzeni2017chorz2

Bardzo nam się spodobały dioramy i modele czołgów (szczególnie wielbicieli World of Tanks). Dowiedzieliśmy się też sporo o tym, jak taki bunkier funkcjonował podczas wojny. Świetna lekcja historii, niesamowite miejsce. My tu jeszcze wrócimy i to z .... ale to na razie niespodzianka:)

schrondowodzeni2017chorz

Kącik Artystyczny „KreaTYwnia”, działający od 2012 roku w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w październiku rozpoczął nowy sezon. Oczywiście na pierwszych warsztatach nie mogło zabraknąć świetliczaków oraz zeszłorocznych sympatyków KreaTYwni. Prowadząca zajęcia Pani Ania, wprowadziła nas w świat origami modułowego. Niewiele osób wie co to jest „origami modułowe”, każdy z was pewnie słyszał coś na temat zwykłego origami i każdy z was pewnie coś mniej więcej kojarzy na ten temat. Jedną z odmian origami jest właśnie origami modułowe. Odmiana ta odbiega przede wszystkim od zasady tworzenia figur z jednej kartki. Figury powstają poprzez połączenie ze sobą wielu takich samych elementów tak zwanych „modułów”. Moduł składa się z prostokątnej karteczki. Wielkość karteczki jest dowolna, ale im mniejsza karteczka tym ładniejsze jest to co później z tego złożymy. Karteczki są wszystkie składane w ten sam sposób i jeśli są złożone dobrze to nie potrzebujemy już ani kleju ani żadnych innych produktów podtrzymujących naszą konstrukcję. Wszystko będzie nam się ładnie składać. I tak właśnie udało nam się w czasie dwugodzinnych zajęć poskładać przepięknego motyla, a każdy motyl był inny, wyjątkowy i kolorowy.

20171020 165621kreatywnie

Dzisiaj, 24 października, odbyła się druga część naszego "spotkania z bunkrami":) Tym razem, pod opieką pana dyrektora Jacka Wadowskiego i pana Bartka Zbączyniaka, grupa uczniów naszej szkoły wybrała się na granicę Bytomia i Chorzowa, by spenetrować schron bojowy nr 5.

 schron5bytom2017

Przez ponad godzinę, pod opieką pana Macieja Wszelakiego ze Stowarzyszenia Pro Fortalicium, zajrzeliśmy we wszystkie jego zakamarki. Zeszliśmy też do jego podziemnej części. Nasz przewodnik opowiedział, z detalami, o życiu żołnierzy w takim schronie, o jego funkcjonowaniu, a także przybliżył nam jego historię. Bardzo dziękujemy!!! W listopadzie kolejne spotkanie "Z pasją o pasji", a już za kilka dni napiszemy kto będzie naszym gościem:)

schron5bytom20172

W piątkowe popołudnie, trójka uczniów naszej szkoły - Julka, Zuzia i Asia, pod opieką pana Bartka Zbaczyniaka, pojechały do Wojkowic, by w tamtejszej Szkole Podstawowej spróbować zachęcić uczniów klas 6 i 7 do grania w gry planszowe. Godzinne "Spotkanie z Planszówkami" - udało się wyśmienicie. W listopadzie przyjedziemy jeszcze tu trzy razy:) Po takiej dawce - planszówek mamy nadzieję, że "bakcyl" grania zostanie "połknięty", a My wrócimy do Bytomia z poczuciem dobrze wykonanej roboty:)

wojkowice1raz2017

19 października 2017r. odbyło się drugie w tym roku spotkanie Games Roomu dla rodziców, nauczycieli i przyjaciół. Tym razem zagraliśmy aż w trzy gry - same nowości:) Najpierw poznaliśmy szybką i niesamowicie grywalną grę imprezową - "Diamenty". Następnie spróbowaliśmy sił w grze ekonomicznej z elementami licytacyjnymi w klimacie Wikinków - "Jorvik". Na koniec spróbowaliśmy swoich sił jako archeolodzy, starając się zebrać z zatapianej przez morze wyspy, starożytne artefakty w "Zakazanej Wyspie".

jorvikrodzice2017trygh

We wtorek, 17 października w sali nr 14, odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Z pasją o pasji". Pierwszym gościem był pan Tomasz Ostapczyk. Przez ponad godzinę mogliśmy się dowiedzieć od niego wielu ciekawych rzeczy. Pasją pana Tomasza są miejsca oraz budowle związane z II wojną światową. Nasz gość opowiadał o bunkrach i schronach. Nie wiedziałam nawet, że jest ich tak dużo w naszej okolicy. Mnie bardzo zainteresowała nazwa "smocze zęby". Jest ona bardzo myląca, bowiem nie ma nic wspólnego ze smokiem. Tą nazwą określano fortyfikacje (budowle wojenne), które służyły do zatrzymywania czołgów. Spotkanie było bardzo ciekawe, kto nie był nich żałuje:) Jeżeli tylko pozwoli na to czas postaram się uczestniczyć w tych spotkaniach regularnie. Słuchanie ludzi z pasją jest bardzo interesujące i można się wiele nauczyć.

Dominika Wolska IVb

zpasjaopasji2017ostap

W poniedziałek, 16 października, odbyło się pierwsze spotkanie z serii "Akademii Odkrywców im. Tony Halika". Głównym bohaterem poniedziałkowego spotkania był himalaista, który opowiedział o trudach i niebezpieczeństwach tego sportu, a także zaprezentował zdjęcia z ostatniej swojej wyprawy.

warsztaty magda2017tgrta

W sobotę, 14 października, obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej. Dzisiaj, w poniedziałek z tej okazji - rodzice klasy 3c, przygotowali przemiły prezent. Otóż przed wszystkimi pracownikami szkoły - odegrali bajkę "Królewna Śnieżka". Występ został przyjęty owacją na stojąco:) W imieniu wszystkich pracowników - bardzo dziękujemy za tak fantastyczny prezent.

bajkarodzicesniezka2017tr

W czwartek, 5 października, odbyła sięw Skansenie w Chorzowie, XII edycja Pikniku Malarskiego Sielskie Klimaty. Uczniowie naszej szkoły, pod opieką pani Dominiki Porwolik, także wzięli w nim udział. Mimo niesprzyjającej pogody, powstało wiele wspaniałych prac. Przy okazji organizatorzy zapewnili także ciepłą herbatą, grilla i chleb z "tustym".

piknikmalarski2017rty

Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, wzięli udział w wyborach nowego Samorządu Uczniowskiego. Oddali swoje głosy na 5 kandydatek, które przedstawiły swoje programy podczas kampanii wyborczej. Najwięcej głosów oddano na Joannę Tokarz z 6c (111 głosów), Annę Derdę z 7a (61 głosów) oraz Matyldę Zarychtę z 6c (45 głosów). Te pełne zapału i energii dziewczyny będą spełniały obietnice wyborcze i reprezentowały szkolną brać w roku szkolnym 2017/2018. Pozostałe  kandydatki: Małgorzata Rożek z 6c i Paulina Trzmielowska otrzymały po 43 głosy. Gratulujemy nowemu Samorządowi Uczniowskiemu i czekamy na efekty pracy!

Samorzad 2017

Code Week - Europejski Tydzień Kodowania w tym roku odbywa się od 7 do 22 października. W tym czasie w wielu miejscach w Polsce odbędą się różne wydarzenia z zakresu nauki programowania, które poprzez gry, zabawy i łatwe do zrozumienia narzędzia wprowadzą uczestników w podstawy programowania. Klasa Informatyczno Medialna (KiM) również włączyła się w tą inicjatywę:)

cewee2017pixl

W ramach dodatkowej godziny - uczniowie, uczyli się wykonywaania za pomocą "kodu" - różnnych, prostych grafik, by na koniec spróbować stworzyć własne:)

odowanie2017rysunk

PixelArt, stateczek, w dniu dzisiejszym wykonał Mateusz.

pixelartmateusz234

Od 22 do 24 września bytomianie przechodzący przez Rynek mieli okazję spojrzeć oczami dziecka na tematykę pokoju na świecie. Zainstalowana przestrzeń nazwana „mikro-pokojem” wypełniona była pracami plastycznymi dzieci i młodzieży, którzy przedstawili czym dla nich jest równość, tolerancja, bezpieczeństwo czy komunikacja. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. M. Kopernika w Bytomiu i  gimnazjaliści ze Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu, pod opieką Pani Magdaleny Futrzyk, pracowali przez dwa tygodnie tworząc obrazy, przestrzenne dzieła plastyczne, nagrania audio, etc., które w finale złożyły się na multidyscyplinarną wystawę w formie pokoju mieszkalnego. W sobotę i w niedzielę w „Mikro-pokoju” odbyły się warsztaty dramatopisarskie prowadzone przez Darię Sobik i Magdalenę Futrzyk. Co sprowokowało organizatorki projektu do podjęcia się takiego tematu? Magdalena Futrzyk pełniąc rolę nauczyciela wielokrotnie spotykała się z różnymi obawami i lękami wyrażanymi przez swoich małych wychowanków. „Pani Magdo, a czy będzie wojna?” - takie pytanie padło pewnego dnia z ust kilkuletniej dziewczynki. Zasłyszane strzępki komunikatów w telewizji są zwykle dla młodego człowieka niezrozumiałe, albo czasem wprowadzają w błędne lub uproszczone myślenie o przedstawianych faktach. Stąd pojawił się pomysł, by porozmawiać z dziećmi i młodzieżą na temat pokoju na świecie i pokoju w nas samych. Mikro-Pokoje to cykl twórczych warsztatów, w którym poprzez działania artystyczne uczestnicy dowiadywali się jakie znaczenie ma np. dobra komunikacja, równość, tolerancja, troska i empatia w relacjach codziennych. Podwójna konotacja słowa 'pokój' – pokój mieszkalny i pokój na świecie – pozwoliły na znalezienie pewnych podobieństw. Projekt miał na celu wykształcenie pozytywnych postaw obywatelskich, rozwinięcie wartości kulturotwórczych i stworzenie przestrzeni do dialogu między mieszkańcami. Bytomianie chętnie przychodzili na Rynek wspólnie z dziećmi, by dołożyć swoją „cegiełkę” do wystawy, wspólnie coś stworzyć, czy po prostu porozmawiać.  Mieszkańcy miasta odwiedzając pokój na Rynku mieli szansę stworzyć własne prace plastyczne lub dokleić indywidualne skojarzenia związane z pokojem na świecie - tym samym stali się nie tylko odbiorcami, ale i współautorami projektu. Więcej informacji oraz fotorelacja: https://www.facebook.com/Mikro-Pokoje-900060473481106/

mikropoke2017a

W minioną środę Szkolny Klub Europejski z naszej szkoły wziął udział w dyskusji i warsztatach na temat demokracji i pokoju. Organizatorem było Biuro Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Bytomiu, a wszystko odbywało się w Szkole Podstawowej nr 3. Była to kolejna odsłona Bytomskich Spotkań Europejskich pod patronatem przedstawiciela Komisji Europejskiej w Polsce. Uczniowie dowiedzieli się co to jest demokracja, jakie były jej początki i jak się rozwijała na przestrzeni wieków. Wspólnie też rozstrzygali jakie są jej dobre i złe strony bo jak wiadomo "demokracja nie jest najdoskonalszym ustrojem, ale jeszcze nic lepszego nie wymyślono". Efektem ich rozważań były ciekawe plakaty, na których graficznie przedstawili pozytywne i negatywna strony demokracji. Było ciekawie i pouczająco!

20170927 124539 demokracja

Najlepszą receptą na deszczową pogodę - jest zabawa z grami planszowymi. Przynajmniej takim mottem kieruje się "Planszopernik". Dlatego w sobotę, 23 września: Julka, Zuzia, Asia, Ania, Zuzia, Kuba, Janek, Bartek, Paweł i Bartek, pod opieką pana Bartka Zbączyniaka udali się do Siemoni, na mini konwent "Bebokowy".

beboksiemonia2017rftg

Udało nam się poznać kilka fajnych nowych gier, jak np.: "Kraina Zamków", "Owocowe opowieści", "Kontrast" czy "Cytadela", a sporo sobie przypomnieliśmy:) - "7 cudów świata", "Wsiąść do pociągu", "Kingdomino" czy ogrywana przez nas ostatnio "NMBR9". Dziękujemy organizatorom za super zabawę:)

krainazamkow2017rtyh

W piątek, 22 września, odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym, zajęcia Klubu Planszopernik - w szkole. Bardzo się cieszymy, ze po wakacjach o Nas nie zapomnieli uczniowie "Czwórki", pobijając przy okazji rekord rozpoczęcia:) - który od piątku wynosi - 80 uczniów.

nmb92017rtg24

Podczas dwóch godzin spędzonych z planszówkami - od 12.30 do 13.30 dla klas młodszych i od 13.30 do 14.30 dla klas starszych, kółko poprowadziło 7 nauczycieli: pan Bartek Zbaczyniak, panie Iwona Zwadło, Ewa Błasiak, Sylwia Wójcik, Agnieszka Szota, Jadwiga Gilner oraz pan Jacek Wadowski.

nmb92017rtg24h

Zarówno klasy młodsze jak i starsze, podczas dzisiejszego spotkania z grami planszowymi, miały okazję poznać - gorącą, bo dopiero co wydaną grę logiczną "NMBR 9", która szczególnie młodszym uczniom bardzo przypadła do gustu.

nmb92017rtg

Wśród nowych tytułów pojawiła się także gra decyzyjna "Kostaryka" oraz gra licytacyjna z elementem blefu "Magazyn 51". Atrakcją spotkania była możliwość zagrania w autorskie gry - pani Katarzyny Cieślak. Mamy nadzieję, że gry spodobają się także wydawnictwu Granna i zostaną wydane:)

nmb92017rtg2

Zapraszamy na kolejne spotkanie już za tydzień.

W tym roku szkolnym, planszówki w szkole, zainaugurowało spotkanie Games Room'u dla rodziców, nauczycieli, absolwentów i przyjaciół. Mocna, 10 osobowa ekipa - miała szansę zapoznać się z najnowszą grą logiczną - wydawnictwa G3 "NMBR9". Możemy nadmienić, że gra się bardzo spodobała:)

nr92017games

Poza nowością z G3, uczestnicy spotkania zagrali w znany już sobie, również logiczny - "Set", a także nie mniej poruszającą szare komórki "Wyspę Kwitnącej Wiśni".

nr92017games2

Kolejnymi tytułami, które pojawiły się tego wieczoru na naszych stołach była - gra decyzyjna "Kostaryka", gra kooperacyjne "Fuse", oraz na koniec kolejna gra w "mużdżenie" - "Festiwal Lampionów". Uff... Ależ było grania. Mamy nadzieję, że w takim tempie, nie zwalniając zakończymy zabawę w czerwcu:). Kolejne spotkanie już w październiku. Już dzisiaj - zapraszamy!!!

nr92017games23

We wtorek, 19 września, uczniowie Klasy Informatyczno-Medialnej, wraz ze swoją wychowawczynią panią Dominiką Porwolik i panem Bartkiem Zbaczyniakiem, wzięli udział w zajęciach, które odbyły się w Miasteczku Uniwersyteckim Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

uniwesytetsl2018ty

Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jak pracuje robot chirurgiczny, poznali - także za pomocą zmysłu jakim jest dotyk:) - materiały inteligentne, a także dowiedzieli się jak działa drukarka 3D i do czego można ją wykorzystać.

uniwesytetsl2018ty2

"Nie ma śmieci - są surowce" - to hasło towarzyszy akcji Sprzątania Świata, mającej na celu uświadomienie ludziom konieczności dbania o naszą planetę. Uczniowie naszej szkoły - jak co roku- z zaangażowaniem sprzątali teren przy ul.Staffa. Wyniki? Kilka worków zebranych przez naszą młodzież odpadów. I znów zdziwienie, że dorośli chętniej śmiecą niż sprzątają… Nie zapominajmy, że to, co dla jednego jest śmieciem, dla drugiego jest surowcem, który można powtórnie wykorzystać. Zbierajmy makulaturę i plastik, metal i szkło. A na co dzień pamiętajmy - kartka ma dwie strony, na których można pisać…

IMG 20170915 091848sprzatanie świata

W sobotę, 16 września odbył w się Radzionkowie, VIII Piknik Służb Mundurowych w Radzionkowie. Jak co roku, także i w tym pojawiliśmy się na nim i my:) czyli Planszopernikowa ekipa do zadań specjalnych w składzie: Julka, Julia, Asia, Bartek, Paweł, Bartek, Kuba i Janek, pod opieką pana Bartka Zbączyniaka.

pkinikmilitarnyradzi2017rt

Tym razem nie tylko korzystaliśmy z atrakcji, które przygotowali organizatorzy, ale także pomagaliśmy w prowadzeniu Games Roomu.

pkinikmilitarnyradzi2017rt2

Udało nam się też wziąć udział w Turnieju "Kingdomino" i zajęć - drugą i trzecią lokatę:) Brawa dla Bartka i Asi:) Dziękujemy organizatorom za świetną zabawę i obiecujemy być za rok:)

pkinikmilitarnyradzi2017rt23

W piątek, pod opieką pana Bartka Zbaczyniaka, czwórka członków Klubu Planszopernika: Asia, Gosia, Zuzia i Julka, pojechała do Zabrza, do Kopalni Guido, gdzie zjechała 320 metrów pod ziemię, gdyż właśnie tam odbywało się VII Nocne Granie w Gry Planszowe organizowane przez Silesie on Board.

planszowkiwkopalni2017ty

Ależ to były emocje, gdy winda z szybkością rollercoastera spadała w kopalnianym szybie w zupełnych ciemnościach:) Potem emocje już nie opadały:) W sumie udało nam się zagrać w 6 gier, z których 4 to gorące premiery. Dzięki wydawnictwu Lucrum Games: mogliśmy poznać jeszcze nie wydaną na polskim rynku - genialną grę Clank!, a pan z wydawnictwa Portal zaprezentował nam "Diamenty", grę towarzyską jak najbardziej na miejscu. Poznaliśmy także gorącą premierę z wydawnictwa G3 - NMBR9!, którą będziemy prezentować na Beboku za tydzień. Po czterech godzinach zabawy z grami w Kopalni przed północą wyjechaliśmy na powierzchnię. Było super!!! 

planszowkiwkopalni2017ty2

W piątek - 15 września, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki - święto kreatywności, odwagi i zabawy. Dlatego też uczniowie Klasy Informatyczno Medialnej, pod opieką pana Bartka Zbączyniaka - nie mogli obok tego dnia przejść obojętnie:)

dotday2017

Na środowych zajęciach komputerowych - dowiedzieli się jak powstało Święto Kropki, nauczyli się pracy w świetnym programie graficznym - ArtRage i stworzyli przesympatyczne kropkowe prace za jego pomocą:)

Kliknij poniżej by zobaczyć prace klasy 4b

Dzień Kropkikolaz2017rty

Otrzymali też:) za udział - specjalny Certyfikat!!!

dzienkropkicertyfikat2017a

Wszystko co dobre szybko się kończy. Zgodnie z tym porzekadłem skończył się czas letniej beztroski i rozpoczął kolejny rok szkolny. W naszej szkole jak zwykle powitaliśmy go w czasie uroczystej akademii. Tym razem program artystyczny przygotowali uczniowie klas 3a, 3b, 3c, 3d. Powitaliśmy serdecznie naszych kolegów i wszystkich nauczycieli, ale najserdeczniej oczywiście tych, którzy do naszej szkoły przyszli pierwszy raz - pierwszaków.

IMG 0053rozpoczęcie

1% dla mojej szkoły

Akademia Kompetencji

Zapisy do I klasy 2019-2020

Copyright © 2025 SP nr 4 Bytom. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.