Szkoła Podstawowa nr 4

im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

Ostatnia sobota w naszej szkole przebiegała pod znakiem Biesiady Rodzinnej. Ta wieloletnia tradycja pozostaje dalej ciekawą dla uczniów, rodziców i nauczycieli formułą wspólnego spędzania czasu i wzajemnej integracji. Jak zawsze mogliśmy liczyć tak na wspaniałą słoneczną pogodę jak i na naszych rodziców, którzy tłumnie zjawili się w szkole. Dla wielu z nich był to czas spotkań, rozmów czy wreszcie zabawy. Dla dużej jednak części Biesiada była wyzwaniem artystycznym, plastycznym, kulinarnym i organizacyjnym. Dzięki klasowym stoiskom uczniowie wraz z rodzicami sprzedawali swoje produkty i umiejętności. Można było pomalować buzię, zjeść banana w czekoladzie, napić się świeżego soku czy sprawdzić swoją celność w zawodach sportowo- zręcznościowych. Również i szkoła przygotowała niespodzianki. Były występy uczniów, dynamiczna licytacja jak również tradycyjna bajka przygotowana przez nauczycieli. Tym razem był to „Tadek niejadek”. Pieniądze zebrane w trakcie Biesiady szkoła przeznaczy na zakup dodatkowych pomocy naukowych.

DSC08703.jpg Biesiada

6 czerwca nasz Szkolny Teatr Małego Aktora prowadzony przez panią Magdę Futrzyk miał okazję wystąpić dla wychowanków Środowiskowej Świetlicy Integracyjnej im. Janusza Korczaka, działającej w ramach bytomskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Nasi aktorzy koła teatralnego przedstawili spektakl pt. „Dzieci”. W przedstawieniu mogliśmy spotkać takie osoby jak: Grzesia, który próbuje okłamać ciocię, Samochwałę, która uważa, że jest najlepsza, Skarżypytę skarżącą na wszystkich poza sobą, Lenia nieschodzącego z tapczanu, Pytalskiego, co wszystkich dręczy pytaniami, dwie Gaduły, które językami, tak jak w młynku mielą wciąż bez odpoczynku, Kłamczuchę, która opowiada niestworzone rzeczy, Brudaska, któremu woda zbrzydła i wstręt ma do mydła, Marudę, który tylko na wszystko potrafi narzekać oraz narratorów dających im dobre rady. Na koniec artyści zaśpiewali piosenkę Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są”. Bez wątpienia wychowankowie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci to wymarzona publiczność, która w skupieniu oglądała całe przedstawienie, a na koniec nagrodziła naszych aktorów gromkimi brawami. Dziękujemy za odwiedziny i wspaniałą zabawę!

IMG 3644 Spektakl Dzieci

Już po raz drugi udało nam się zorganizować Rodzinne Planszogranie. Imprezę, której ideą jest wspólna zabawa przy planszówkach dzieciaków ze swoimi rodzicami, babciami, dziadkami czy rodzeństwem:) Mimo wspaniałej pogody, sezonu na wycieczki szkolne i zabiegania przedwakacyjnego prawie 40 osób przez ponad 3 godziny wspólnie "plaszówkowało":) Dzięki wydawnictwu "Nasza Księgarnia", mogliśmy zagrać w ich najnowsze gry "Mrówki" czy "Piranie!". Nie brakło także na stołach innych popularnych planszówkowych tytułów. Zabawa była przednia i mamy nadzieję, że za rok będzie nas jeszcze więcej (postaramy się zmienić termin by nie konkurować z pogodą:)).

planszowkirodzinne2017rty

Zapraszamy rodziców i uczniów na wystawę klas IV -VI pod tytułem "Ja i robot". Najlepsze prace semestralne z zajęć plastycznych i technicznych można oglądać w Miejskiej Bibliotece w Bytomiu na pierwszym piętrze (przy wypożyczalni beletrystycznej) jeszcze przez dwa tygodnie! Zachęcamy też do głosowania na najlepszą pracę, która zostanie nagrodzona.

DSC00511robot

 

W piątek, 2 czerwca odbył się Międzynarodowy Festiwal Rysunku w Zabrzu. Wzięli w nim udział także uczniowie naszej szkoły. Mieli możliwość rywalizowania z uczniami szkół plastycznych, jak również korzystali z wszelkich atrakcji zapewnionych przez organizatorów.

WP 20170602 015festiwal

Dzisiaj, 4 czerwca, członkowie Klubu Gier Planszowych "Planszopernik": Joanna Tokarz, Janek Czopek, Julia Imańska, oraz Paweł Szczepański, pod opieką pana Bartłomieja Zbączyniaka, uczestniczyli w "Pionku", największym w Polsce południowej Konwencie Gier Planszowych. Przez prawie 5 godzin uczniowie poznawali najnowsze gry przeróżnych wydawnictw planszowych. Zagrali między innymi w: "Kanagawę" - grę o malowaniu obrazów w klimatach Japonii, "Munchkin Panic" - kooperacyjną grę w stylu tower defence, "Pora na kameleona" szybką grę na spostrzegawczość czy "Lecą wióry" grę zręcznościową w której gracze wcielają się w drwali i ... rąbią aż wióry lecą:) Było super!!! Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję:)

pionek2017rtgyh

31 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji przyrody prowadzonej przez panią Sylwię Macharek, która jest myśliwym, członkiem Okręgowej Izby Łowieckiej i rzecznikiem prasowym. Pani ciekawie opowiadała o zwierzętach. Uczniowie mogli usłyszeć nagrane głosy zwierząt oraz sygnały myśliwskie.

IMG 1275lekcja przyrody

17 maja uczniowie klas czwartych oraz dwóch drugich zostali przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty szkoleniowe prowadził pan Marcin- pielęgniarz oraz pracownik oddziału rejonowego PCK w Bytomiu. Uczniowie zapoznali się z procedurą udzielania pomocy, uczyli się wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową, układać poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Mamy nadzieję, że nikt nie będzie musiał wykorzystywać zdobytej wiedzy, niemniej  warto takową posiadać i nie bać się jej zastosować.

20170517 111838PCK

W czwartek, 18 maja, odbył się ostatni w tym roku Games Room dla rodziców, przyjaciół, nauczycieli i absolwentów. Podczas tego spotkania była możliwość spróbowania aż trzech gier:) Najpierw zagraliśmy w prostą, ale i wciągającą grę w klimatach pirackich "Wielka Ucieczka". Extra.

wielkaucieczka2017wwq

Następnie staraliśmy się wspólnie rozbroić bombę w grze "Fuse". Sztuka ta się nie udała, gdyż jak zwykle pan Bartek nie doczytał instrukcji i poziom na którym to robiliśmy był nawet nie mistrzowski, ale - absurdalnie ekspercki:) Gra super!!!

fuse2017tgyh78

Na koniec można było poczuć się jak w latach 80, gdy rządziły komiksy papcia Chmiela, bowiem zagraliśmy w grę "Tytus, Romek i Atomek", polegającą na budowaniu na drodze licytacji - komiksów. Genialna zabawa.

wielkaucieczka2017wwqas

Wszystko zaczęło się od tego, że w ostatnim tygodniu naszą szkołę odwiedziła grupa, szacownych, zagranicznych gości! Kilkunastu uczniów ze szkoły w Vsetinie, wraz z opiekunami, przybyło do nas we wtorek około godziny 11:00. Już w dniu przyjazdu na naszych czeskich przyjaciół czekało sporo przygotowanych przez nas atrakcji i niespodzianek (między innymi basen oraz zawody w grze w Molkky), jednak w rzeczywistości wszyscy czekali na zaplanowany na środę wielki Turniej gier i zabaw. 

 spartakiadaserdeczn2017

Prócz chłopców i dziewcząt ze Szkoły Podstawowej Vsetina Ohrada, w turnieju udział wzięli także uczniowie naszej „czwóreczki”, wychowankowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 – Innowacyjnego Zespołu Edukacyjno – Terapeutycznego Edterek, a także Zespołu Szkół  nr 6 i Szkoły Podstawowej nr 51 z oddziałami integracyjnymi. W trakcie zawodów, uczestnicy, po odbyciu stosownej rozgrzewki, najpierw wzięli udział kilku integracyjnych zabawach, a następnie mogli sprawdzić swoje umiejętności, rywalizując na dziesięciu przygotowanych wcześniej stacjach, za które odpowiadali nasi szkolni wolontariusze. Zawodnicy między innymi rzucali do celu, skakali na skakance, wędkowali, strzelali do bramki i grali w piłkarzyki.

 spartakiadaserdeczn2017yh

Cały turniej nosił nazwę „Serdecznej Spartakiady” i był finansowany, a także wspierany organizacyjnie przez Fundację ING Dzieciom. Kręcąca się w tym dniu po szkole maskotka wielkiego Lwa, dostarczała uczestnikom sporo uciechy i nie mogła wprost odpędzić się od blasków fleszy. Na ostatnim etapie imprezy, Dyrekcja szkoły wręczyła wszystkim startującym pamiątkowe dyplomy; wyróżniono także zwycięski zespół, na który – co nie może dziwić – spadła lawina oklasków!

Zapraszamy do galerii zdjęć!

spartakiadaserdeczn2017a

Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, dlatego uczniowie klas: 4a i 4b przygotowali akademię, podczas której przypomnieli kolegom, jak przechodzić przez jezdnię, by nie ulec wypadkowi. Przenieśliśmy się z bohaterem ,,Gwiezdnych wojen’’ w świat polskich bajek, których bohaterowie uczą się zasad ruchu drogowego. ,,Odblaskowy’’ zespół taneczny umilił czas swoim występem, a twórcy krótkich filmów dydaktycznych pokazali, jak bezpiecznie dojść do szkoły oraz jak postąpić w przypadku złamania lub omdlenia.

IMG 1033 Dzień Ruchu Drogowego

Tradycyjnie już w okolicy 9 maja czyli Dnia Europy klubowicze z naszej szkoły wybrali się do Warszawy by uczestniczyć w Paradzie Schumana. Wraz z kolegami z innych bytomskich klubów bawili się radośnie w czasie przemarszu u w miasteczku europejskim. Nie zabrakło również corocznej wizyty u naszego patrona Mikołaja Kopernika i wspólnej z nim fotografii. Było super! Za rok znów jedziemy!

WP 20170506 005Parada Schumana

Kolejny już raz Szkoła Podstawowa nr 4 w Bytomiu gości uczniów i nauczycieli z partnerskiego miasta Vsetin w Republice Czeskiej. Od wielu lat szkoły obok przyjaźni łączy sportowa rywalizacja. Uczniowie Bytomskiej 4 walczą w zawodach lekkoatletycznych Mały Atleta, a Vsetińczycy bawią się na Turnieju Gier i Zabaw, którego centralną imprezą  w tym roku były zawody w Mollky.  W turnieju wzięły udział drużyny zaprzyjaźnionych szkół z centrum miasta, drużyna rodziców i nauczycieli. W tym roku Turniej organizowany przez Stowarzyszenie Copernicus, został dofinansowany przez Fundację ING Dzieciom, dzięki czemu każde dziecko może cieszyć się słodką nagrodą. Obok emocji sportowych nasi goście znaleźli również czas na zwiedzenie Bytomia i wizytę w Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie.

4

24 kwietnia uczniowie klas 5 przygotowali bajkę „Królewna Śmieszka i Ekoludki” z okazji Dnia Ziemi. Królewna Śmieszka i Ekoludki przepędzili złą królową, która zaśmiecała świat i wspólnie zadbali o naszą planetę Ziemię. Ekoludki posprzątały, a królewna i król obiecali dbać o świat, aby pozostał piękny i czysty. Mamy nadzieję, że Wy także będziecie dbać o Ziemię – naszą ukochaną Planetę.

IMG 0901 dzień ziemi

9 maja w naszej szkolnej bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas I na czytelnika. Korzystając z okazji przypadającego w dniach 8- 15 maja Tygodnia Bibliotek zorganizowano w szkole tę uroczystość. Dzieci klasy 1a i 1b wraz ze swoimi Paniami miały okazję zobaczyć teatrzyk kukiełkowy: "W świecie baśni- w bibliotece", który przygotowały uczennice aktywu bibliotecznego z klasy 5c: Małgosia Rożek, Marysia Słyk oraz Matylda Zarychta. Następnie uczniowie złożyli ślubowanie i wypożyczyli swoje pierwsze książki z naszej  biblioteki.

20170509 080914 resized pasowanie

Jak co roku 8 maja obchodzony jest Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek. Hasłem tegorocznego dnia jest:„Biblioteka. Oczywiście!" Jest to dzień szczególnej promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką. W tym dniu do naszej szkolnej biblioteki zawitali goście z życzeniami. Dzieci z Edterka wraz z Nauczycielami przynieśli laurki i życzenia dla pani Ewy a dla biblioteki w prezencie przynieśli książki, które zostaną włączone do księgozbioru. O święcie pamiętali również uczniowie 3a i wraz z panią Beatą Szulc odwiedzili bibliotekę, odśpiewali "Sto lat" oraz wręczyli własnoręcznie wykonane kwiatki. Nie obyło się bez słodkiego poczęstunku dla gości.

timthumb.php plakat

5 maja uczniowie klasy 4 c oraz 4d przygotowali akademię, która miała przypomnieć uczniom okoliczności uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. Uczniowie, biorący udział w akademii, przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dla Polski dzień. Nie zabrakło akcentów symbolicznych: biało- czerwonej flagi, godła, hymnu. Uczniowie mieli również przyczepione tradycyjne kokardy narodowe z polskimi barwami. Występ uczniów uświetnił zatańczony przez nich polonez, który rozpoczął całą uroczystość.

DSC00163 Konstytucja

25 kwietnia 2017 r. dzieci wzięły udział w spotkaniu z pisarzem, Waldemarem Cichoniem - autorem cyklu książek dla dzieci. Pan Waldemar najpierw wtajemniczył naszych milusińskich skąd wziął się Jego główny bohater. Dzieci zobaczyły prezentacje o skrzatach i skrzatach w literaturze. Przeczytał jedno z opowiadań, po czym uczestnicy spotkania mieli okazję zadać autorowi, nurtujące je pytania na temat bohatera opowieści. Na koniec chętne dzieci miały możliwość zdobycia autografu wraz z dedykacją autora. Dziękujemy serdecznie Panu Waldemarowi Cichoniowi za poświęcony czas.

IMG 0976autor

Grupa dziewczyn i chłopaków z klasy Va postanowiła wesprzeć charytatywną akcję pomocy na rzecz zebrania pieniążków na rehabilitację Kasi z Edterka) Zuzia, Brygida, Karina, Magda, Dawid i Szymon wspólnie zabrali się do pracy i dzięki pomocy mam: p. Izabelli, p. Marcie i p. Agacie stworzyli przepiękne wielkanocne ozdoby. Wszystkie swoje prace przeznaczyli na charytatywny kiermasz świąteczny, który odbył się przy parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Bytomiu-Szombierkach. Wszystkim dzieciakom i ich rodzicom, w imieniu Kasi i jej rodziców - pięknie dziękujemy!!! Brawo!!!

kasiakiermasz2017rtgyhu
kiermaszkasia2

W czwartek, 30 marca, odbyło się kolejne spotkanie w ramach Games Roomu dla rodziców, nauczycieli, przyjaciół i absolwentów. Podczas spotkania miała miejsce prezentacja gry "Celestia", w której staramy się uwieżyć kapitanowi, że zechce nas zawieść w nieznane światy. Wiara ta niestety często wystawiana jest na próbę:)

celestia2017rftgy678ui

Drugą grę, w którą zagraliśmy podczas spotkania był hit naszych spotkań:)  - "Byle do pierwszego". Widać, że dorosłych, zresztą podobnie jak i dzieci fascynuje płacenie rachunków:)

byledopierwszego2017tgyhuas

Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się - 27 kwietnia.

W niedzielę, 2 kwietnia, obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Uczniowie "czwórki" aktywnie włączyli się w obchody tego dnia, które zorganizował Edterek. Najpierw w poniedziałek, 3 kwietnia, uczestniczyli, happeningu plastycznym. Każdy chętny, podczas EPI (Edterkowej Przerwy Integracyjnej) mógł na ścianie - namalować coś - oczywiście na niebiesko, lub wyciąć z niebieskiego papieru - dowolną rzecz, a następnie przykleić:) Teraz ściana wygląda pięknie:) Dziękujemy za udział:)

hapenongplastyczny2017dWe wtorek, 4 kwietnia,włączyliśmy się w akcję "Zapal się na niebiesko dla autyzmu". Prawie cała szkoła tego dnia była niebieska:) 

naniebieskoklasy2017rtgy

Ostatnim elementem obchodów tego dnia - były wspólne zajęcia uczniów Edterka z klasą IId i panią Sylwią Wójcik. Wspólnie sypaliśmy "niebieskie obrazy" - za pomocą ryżu, kaszy, maku i innym materiałów sypkich:)

sypankinaniebiesko20176rtgZabawa tak się spodobała, że podczas EPI - też sypaliśmy:)

sypankinaniebiesko20176rtg2

Trwający w Kościele katolickim Wielki Post jest dla nas czasem pracy nad sobą, okazją do zmiany na lepsze, do NAWRÓCENIA. Ostatnio przeżywaliśmy rekolekcje szkolne. W tym roku przyglądaliśmy się misyjności Kościoła i zastanawialiśmy się, co  my możemy zrobić dla innych. Spotykaliśmy się na zajęciach tematycznych w szkole, związanych z dziełem misyjnym. Braliśmy udział w Misyjnej Drodze Krzyżowej. Wysłuchaliśmy nauk rekolekcyjnych ks. Łukasza Kwiecińskiego, który ukazał nam nasz duchowy GPS, przypomniał o wartości przyjaźni z Bogiem, wartości chrześcijańskiego życia.

IMG 0881rekolekcje

22 marca odbyła się w naszej szkole impreza finałowa VIII edycji szkolnego konkursu " Mam Talent". Na scenie mogliśmy podziwiać śpiew Antosi, Leny, Elwirki, taniec Tymka, "Czadowych Natalek", Nadii i Basi, duetu A&M(Ali i Marysi) oraz grupy CiD(Natalii, Julii, Wiktorii, Pauliny, Agaty), a także żonglerkę na diabolo Leosia. Ostatecznie publiczność wyłoniła tych najlepszych, ich zdaniem wykonawców. Internauci głosowali na Elwirkę Cieślak. Statuetkę Talencik otrzymał Tymek Mrówka za taniec do piosenki Bruno Marsa. Natomiast statuetkę Talent VIII Edycji Mam Talent zdobyła grupa taneczna CiD, która zachwyciła wszystkich swoim perfekcyjnym układem. Imprezę uświetnił również występ grupy teatralnej p.Magdy oraz popisy młodych gitarzystów ze szkółki gitarowej p.Romana. Na tę wyjątkowa uroczystość, jak co roku, zostały zaproszone do naszej szkoły przedszkolaki. Mamy nadzieję, że szkoła, w której rodzą się takie talenty bardzo im się spodobała. Wszystkim uczniom bardzo dziękujemy za wysiłek i zaangażowanie, a  zainteresowanych tym konkursem zapraszamy do udziału za rok.

IMG 0722 Talent

Pod koniec lutego jak co roku uczniowie tworzący Szkolny Klub Europejski wzięli udział w balu organizowanym w SP 51 w Bytomiu. W tym roku tematem przewodnim była Malta i joannici stąd piękny strój rycerski u Piotrka i pokazy walk rycerskich w czasie balu. Dobrze bawiliśmy się przy muzyce i licznych konkursach, łącznie z konkursem wiedzy o UE. Choć w tym roku nie udało nam się wygrać to przecież zabawa jest najważniejsza.

WP 20170222 022 kółko euro

Dzisiaj, 21 marca, wraz z Elą i Emilą, cały Edterek a i można powiedzieć, że większa część SP nr 4 obchodziła Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Na gest solidarności z nami - mnóstwo dzieciaków przyszło w dwóch różnych kolorowych skarpetach:) Dziękujemy im za to:) Czuliśmy dzisiaj to wasze wsparcie:)

skarpety2017rftgyhu

Odwiedziła nas dzisiaj także klasa 6b wraz z panią Ewą Błasiak. Wspólnie zagraliśmy na Bum Bum Rurkach, powspominaliśmy wspaniały występ Eli podczas Konkursu Mam Talent (jutro Finał kolejnej edycji). Emila nauczyła wszystkich świetnego tańca "Chocolade", a Ela zagrała dla przybyłych gości na keyboardzie:) Było miło i sympatycznie. Klasa 6c podarowała Eli i Emilii skarpety pełne cukierków:) Dziękujemy za pamięć i odwiedziny:)

skarpety2017rftgyhu2

Po dwóch latach, w piątek 10 marca, odbył się w naszej szkole kolejny, IV Maraton Gier Planszowych. Tym razem było trochę nietypowo, bowiem Maraton, odbył się podczas imprezy, którą współorganizowaliśmy w Bytomiu - Silesia by Night. Od godziny 17.00 do 2 w nocy - czyli przez 9 godzin - 14 uczniów, członków Klubu Planszopernik, zagrywało się, że aż miło:)To była niepowtarzalna okazja by nauczyć się grać w trochę cięższe i dłuższe tytuły, niż te, które co tydzień na spotkaniach Planszopernika, można rozgrywać:).

maraton2016rtyg

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Portal i Sharp Games, mogliśmy poznać najnowsze gry tych wydawnictw. Dziękujemy!!!

maraton2016rtyg2

Oczywiście nie mogło zabraknąć tradycyjnej pizzy:) No i po wielu latach (po 4), znowu uczestnicy Maratonu - mieli możliwość zakosztowania fantastycznej możliwości przenocowania w klasie szkolnej. Było super!!!

maraton2016rtyg66

Niestety to już wspomnienia. Dzisiejszy poniedziałek był pierwszym dniem w szkole po naszym narciarskim wyjeździe do Poronina. Przez cały poprzedni tydzień szczęśliwa siedemnastka naszych uczniów całe dopołudnia spędzała zamiast w szkolnej ławce, to na ośnieżonym stoku Grapy. Obok codziennej jazdy na nartach byliśmy w Zakopanym. Podczas zwiedzania skoczni narciarskiej byliśmy świadkami treningu polskich skoczków drużyny B. Zazdrościmy im odwagi, a nawet pewnej dozy szaleństwa. Z naszego wyjazdu zapamiętamy również wieczorne jazdy na stacji narciarskiej Suche. Stok miał 900 metrów i nie był najłatwiejszy, szczególnie dla tych, którzy narty założyli po raz pierwszy kilka dni wcześniej. Dodajmy jeszcze wieczorne wizyty na basenie, partyjki bilardu i ping ponga. Aż dziw, że znaleźliśmy czas na lekcje j. polskiego, matematyki i przyrody.

bialaszkola2017tyhu

W piątek, 11 marca, dzięki "Fundacji ING Dzieciom", odbył się zorganizowany przez Innowacyjny Zespół Edukacyjno-Terapeutyczny ZSS nr 3 w Bytomiu - Edterek, Integracyjny Festiwal Gier Planszowych "grajMY". W Festiwalu wzięły udział dzieciaki z: Edterka, ZSS Nr 3 w Bytomiu, Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu, Zespołu Szkół nr 1 w Bytomiu, Zespołu Szkół nr 6 w Bytomiu, Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi, Szkolnego Klubu "Planszopernik".

grajmy2017a

Na początku imprezy zostały zaprezentowane grafiki - karty do gry Speed Cups, które zostały wykonane przez uczniów z placówek biorących udział w Festiwalu. Zostały one także przetestowane i jak się okazało - świetnie się sprawdzały w grze:)

grajmy2017a1

Następnie uczestnicy imprezy zasiedli do stołów, by wspólnie zapoznać się z przygotowanymi dla nich grami planszowymi.

grajmy2017a12

Prócz gier "stolikowych", można była zagrać w cztery gry wielkoformatowe, czyli takie na który stolik przeważnie nie wystarcza:) Były to "Speed Cupsy", Spaghetti", Antywirus" oraz przygotowana specjalnie na tą okazję przez firmę "Granna" - gra "Grzybobranie".

grajmy2017a13

Po półtoragodzinnych rozgrywkach, można było zjeść co nieco:) A także odbył się wybór gry - która uczestnikom Festiwalu najbardziej się spodobała. Specjalną "Złotą Kostkę", po zaciekłym boju:) zdobyła gra "Smok Diego".

grajmy2017a13a

Na koniec wszyscy otrzymali od lwa Lucjana i przedstawiciela "Fundacji ING Dzieciom" specjalne kostki - pamiątki Festiwalu, grę dla szkoły oraz zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia:)

grajmy2017a13aa

Przyglądając się uśmiechniętym buziom, podczas zabawy z grami - możemy mniemać, że impreza się wszystkim spodobała. I mamy nadzieję, że za rok odbędzie się kolejna jej edycja:)

grajmy2017a13aaa

unicef2017
unicef20172

unicef201723

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W związku z tym 3 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akademii, która miała na celu zaznajomienie ich z tematyką tego narodowego święta. Podczas akademii uczniowie poznali bliżej postać Danuty Siedzikówny ps.„Inka”, która była główną bohaterką szkolnej uroczystości. Przygotowany przez uczniów klasy 5c program artystyczny zrobił na uczniach wielkie wrażenie. Każdy z uczestników uroczystości otrzymał też ulotkę, która zawierała najważniejsze informacje na temat „Żołnierzy Wyklętych”. Dodatkowo przez cały tydzień każdy mógł obejrzeć wystawę poświęconą Niezłomnym, która miała wprowadzić uczniów w problematykę podejmowaną podczas akademii.

IMG 0170 żołnierze

W dniach  20- 24 lutego 2017r. w naszej szkole odbył się TYDZIEŃ PROFILAKTYKI, pod hasłem „ŻYJEMY ZDROWO I BEZPIECZNIE”

Poniedziałek- wszyscy uczniowie ubrani na szaro uczestniczyli w zajęciach profilaktyczno– wychowawczych” MAM WYBÓR”. Poruszane były tematy asertywności oraz umiejętności radzenia sobie z własnymi uczuciami. Zostały ogłoszone konkursy: plastyczny„ Zdrowy styl życia”, literacki „ Recepta na zdrowie” oraz języka angielskiego na  hasło promujące zdrowie. Na długiej przerwie uczniowie rozegrali mecz  koszykówki.                                  
Wtorek był dniem„zielonym” ZDROWE ODŻYWIANIE – WIEM JAK ZDROWO ŻYĆ”. Przeprowadzone przez nauczycieli  zajęcia profilaktyczno – wychowawcze dotyczyły zdrowego stylu życia oraz  prawidłowych zasad odżywiania. Uczniowie klas I-III uczestniczyli w konkursie  plastycznym „ Zdrowe odżywianie”. Na sali gimnastycznej przedstawiciele klas utworzyli piramidę żywieniową. Wszyscy już wiedzą, że aktywność fizyczna, warzywa i owoce oraz woda są ważne. Kto miał ochotę i siłę mógł uczestniczyć w zajęciach aerobiku.
Środa – „DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI”-  obowiązywał kolor czerwony. W czasie zajęć rozmawialiśmy o cechach prawdziwego kolegi i przyjaciela. Został rozstrzygnięty plebiscyt na najbardziej życzliwą osobę w klasie. Już mamy„ 19 wspaniałych”.
Czwartek– RUCH TO ZDROWIE, ZASADY FAIR PLAY W SPORCIE I ŻYCIU w tym dniu obowiązywał kolor żółty. Niech żyje sport! Klasy I-III brały udział w lekcji tańca. Świetnie bawiły się również panie nauczycielki. Wytypowani uczniowie zmagali się z torem przeszkód. Trzeba było wykazać się szybkością i zwinnością.
W piątek przyszedł czas na podsumowanie. „Niebiescy” uczniowie z dużym zainteresowaniem oglądnęli przedstawienie pt.„ Planety Nadziei”. Wraz z Małym Księciem odkryli co w życiu jest ważne- miłość, przyjaźń i nadzieja. Na zakończenie wszyscy zwycięzcy i laureaci konkursów zostali nagrodzeni dyplomami i drobnymi nagrodami. 

IMG 9655 profilaktyka

1 marca uczniowie wchodzący w skład pocztu sztandarowego reprezentowali naszą szkołę podczas miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po uroczystej Mszy Św.  w kościele pw. Świętego Krzyża w Bytomiu – Miechowicach przedstawiciele władz miasta oraz mieszkańcy Bytomia wzięli udział w oficjalnej ceremonii przed pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej. Prezydent Damian Bartyla złożył kwiaty pod pomnikiem, a także przypomniał zebranym mieszkańcom miasta o bohaterstwie Żołnierzy Wyklętych, w tym Piotra Woźniaka – „Wira”, naszego lokalnego bohatera. Salwy honorowe zwieńczyły uroczystość.

2017 03 01 10.50.14wyklęci

W piątek, 17 lutego 2017r. obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły. W tym dniu wybrani uczniowie wraz z nauczycielami poprowadzili lekcje o patronie naszej szkoły, odbyły się quizy wiedzy o Mikołaju Koperniku oraz konkursy plastyczne. Podsumowaniem całej imprezy był uroczysty apel, podczas którego za sprawą inscenizacji przygotowanej przez uczniów klas VI oraz przemówienia pana Dyrektora, na chwilę przenieśliśmy się w czasy Kopernika. Przypomnieliśmy sobie najważniejsze daty i wydarzenia z życia Kopernika oraz podstawy teorii heliocentrycznej. Obejrzeliśmy zmagania uczniów podczas corocznej akcji nazywanej „Kodem Kopernika”. Uczniowie otrzymali także mnóstwo nagród za udział w konkursach oraz słodki poczęstunek. Podczas uroczystości uczniowie osiągający bardzo dobre wyniki z przedmiotów ścisłych otrzymali odznaki:
Rachmistrz
Dominika Kosowska IVa
Julia Kwiecień IVa
Anna Świątek IVa
Leopold Cieślak IVb
Zuzanna Kozicka IVb

Żaczek Kopernika
Joanna Tokarz Vc

Żak Kopernika

Hanna Kowalczyk VIa
Julia Imańska VIa
Izabela Pagacz VIc
GRATULUJEMY!

IMG 9539 Kopernikiada

Wspaniała zabawa, śmiech i chętka na więcej – tak można posumować walentynkową dyskotekę, zorganizowaną przez Samorząd Uczniowski dla uczniów klas 4-6. Dziękujemy wszystkim, którzy bawili się razem z nami, popisywali się na parkiecie, a nawet ukradkiem wręczali słodkie walentynki…

2017 02 14 18.11.56 dyskoteka

31 stycznia 2017 uczniowie młodszych klas bawili się na balu. Bal karnawałowy dla dzieci to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Tego dnia już od rana w pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, .. nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Bal jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas.

P1090239 bal

Ferie, ferie i… po feriach. Chętni uczniowie naszej szkoły w pierwszym tygodniu ferii mogli skorzystać z oferty półkolonii. Pięć dni różnych atrakcji dostarczyły naszym uczniom wielu niezapomnianych przeżyć. Kulig w Świerklańcu, warsztaty w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu, wyjazd do Palmiarni w Gliwicach, wyjście na lodowisko oraz pobyt w Laboratorium Bioróżnorodności w Chorzowie- pozostawiły wiele pozytywnych wspomnień uwiecznionych na zdjęciach. Każdy dzień zaczynał się od pożywnego śniadania a kończył pysznym obiadem.

20170120 113253 Ferie

plakatjaselkabet2017ty76

Nasi wolontariusze 13 stycznia, w piątek zebrali dla WOŚP 856 złotych. Zbiórka odbyła się w naszej szkole, Zespole Szkół Gastronomiczno- Hotearskich oraz w SP 46. Nasz najmłodszy wolontariusz zbierał również wspólnie z rodzicami w niedzielę. Wszystkim którzy przyłączyli się do akcji serdecznie dziękujemy.

Jacek Wadowski

wosp2017rgty

W dniach - 11 i 12 stycznia, w bibliotece szkolnej naszej szkoły, można było zobaczyć przygotowana przez nauczycieli Edterka oraz panią Ewę Rutkowską wystawę "Edterkowe Betlejem". Na wystawie można było zobaczyć 21 różnych stajenek, wśród których znalazły się betlejki z Peru, Ziemi Świętej czy Walii. Wystawę odwiedziły wszystkie klasy szkoły:) Poza szopkami, można było zobaczyć wystawę książek o tematyce bożonarodzeniowej oraz slajdy ze stajenkami z kościołów śląskich. Dziękujemy wszystkim za odwiedzenie wystawy i ... zapraszamy za rok, do udziału w konkursie na najpiękniejsza szkopkę bożonarodzeniową, który to konkurs zorganizuje nasza szkoła:)

7rtszopkabiblioteka2016

wystawszopek2017tgyh623

Dla wszystkich, którzy nie zdążyli obejrzeć wystawy przygotowaliśmy film:)

W środę, 11 stycznia, pani Ewa Mistalska wspólnie z uczennicami klasy 3a, Zuzią, Jessicą, Wiktorią, Weroniką i Kornelią, zawitała do Edterka, by jak co roku, wspólnie z dzieciakami zatańczyć kilka tańców śląskich. Dziewczynki z klasy 3, nauczyły uczniów Edterka - tańca "Owczareczek", który bardzo im się spodobał, zatańczyły  "Trojaka", a także zaśpiewały przepiękną piosenkę "Dzieweczki ze Śląska".

owvzareczek2017tyuj7

5 stycznia wszyscy finaliści szkolnego konkursu bożonarodzeniowego spotkali się na uroczystym rozdaniu nagród. Wręczenie zostało poprzedzone wspólnym kolędowaniem, które przygotowali uczniowie klasy 2d. Jeszcze raz wszystkim dziękujemy i gratulujemy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej uroczystości.

DSC09298 nagrody

Jak co roku wprowadziliśmy w naszej szkole aktywne przerwy. Jest to czas na ulubione gry i zabawy.  Sala gimnastyczna to  bezpieczne miejsce gdzie pod okiem nauczycieli wychowania fizycznego można przyjemnie spędzić  czas między kolejnymi lekcjami. Dzieci lubią ruch i zabawy ruchowe dlatego aktywne przerwy cieszą się sporym zainteresowaniem. Na korytarzu zostały udostępnione dzieciom stoły do tenisa stołowego co okazało się świetnym pomysłem.

20170102 104310Aktywne

Jak ten czas szybko mija. To jest nieprawdopodobne. W piątek, 16 grudnia, miało miejsce ostatnie w 2016 roku spotkanie Planszopernika i poza jednym spotkaniem w styczniu, kolejne wypadnie dopiero w lutym:( Taki mamy kalendarz:( Wracając do zajęć, udało nam się podczas tego spotkania zagrać w zupełną nowość - "Epoka Kamienia - junior", bardzo przyjemną, uproszczoną wersję gry - legendy "Stone Age". Grało się super:) To grupa młodsza.

epokakamieni2016rty

Grupa starsza również miała przyjemność poznać gorącą premierę - a mianowicie, "Tajniaków - obrazki". Genialną grę imprezową z serii "Tajniacy", w której zamiast słów, na kartonikach pojawiły się obrazki. Zabieg ten - nie zmienił grywalności tytułu - nadal gra się wyśmienicie.

tajniacypictu2016rty

Przypomnieliśmy sobie,  także dawno nie grany tytuł jakim jest "Qwirkle". Grę z pogranicza "Rummikuba", którą bardzo lubimy:) i z którą mamy nadzieję spotkamy się w marcu na mistrzostwach szkoły.

tajniacypictu2016rty4

W czwartek, 5 stycznia, odbył się pierwszy w 2017r. Games Room dla rodziców, nauczycieli i absolwentów. Podczas naszego dwugodzinnego spotkania, udało nam się poznać trzy ciekawe gry. "Ptaszaki ćwierkają" - to z pozoru prosta gra, w której rozbudowujemy drzewo, które obsiadły:) całe tabuny ptaszków. Jednak możliwości i wynikających z tego implikacji jest z rundy na rundę więcej. Od kombinowania może rozboleć głowa:)

ptaszki2017rt

Drugą grą, w którą zagraliśmy - był "Sherlock". Gra, w której na zasadzie dedukcji, tak bliskiej wielkiemu detektywowi - staramy się poznać tożsamość postaci, która w grze nie bierze udziału. Świetna, prosta imprezowa gra:)

sherlock2017rty

Najwięcej czasu poświęciliśmy grze "Byle do pierwszego". Grze która stara się symulować rzeczywistość większości rodaków, którzy w pogoni za pracą, starają się jakoś przeżyć miesiąc i opłacić wszystkie rachunki. Naszym graczom gra się tak spodobała - że zagramy w nią na kolejnym spotkaniu:) 

byledopierwszego2017

Już dzisiaj zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 16 lutego, o godzinie 17.00

 

A nadzieja znów wstąpi w nas. Nieobecnych pojawią się cienie. Uwierzymy kolejny raz w jeszcze jedno Boże Narodzenie”. Ten fragment "Kolędy dla nieobecnych" był mottem tegorocznych jasełek, które stały się już nieodłącznym elementem naszych "Spotkań przy choince". Tym razem to spotkanie miało charakter refleksyjny. Wspólnie bowiem uczestniczyliśmy w historii zbawienia. Wspólnie także zastanawialiśmy się nad prawdziwą istotą Świąt Bożego Narodzenia. A wszystko to w otoczeniu cienia i adwentowej ciemności. Po to, by na dźwięk słów "Bóg się rodzi" rozbłysnąć światłem Narodzenia Pańskiego. Światłem Bożej miłości, radości i pokoju, które jest przecież w każdym z nas.


stajenka maryja jozef jezus2

9 grudnia mieliśmy okazję poznać i nauczyć się wraz z panią Ewą kilku śląskich tańców. Zainteresowanie folklorem wykazały nie tylko dziewczynki. Chłopcy również spisali się wspaniale. A taniec to sama radość-zachęcamy do obejrzenia galerii!

Taniec

14 grudnia, odbył się coroczny - Edterkowy Kiermasz Bożonarodzeniowy. Już od 7.20, na parterze szkoły SP nr 4, można było obejrzeć i nabyć - edterkowe kartki świąteczne, gwiazdki, stroiki, bałwanki, bombki, pierniki, babeczki i wiele, wiele innych rzeczy. W pracy na stoisku uczniom Edterka, pomagali koledzy i koleżanki z klasy 5c. To co udało się zebrać zostanie przeznaczone na zakup nowych pomocy i materiałów plastycznych, które zostaną wykorzystane podczas EPI - czyli Edterkowych Przerw Integracyjnych, które Edterek organizuje codziennie na przerwie od 10.30 do 10.45:) 

W imieniu uczniów, rodziców i nauczycieli Edterka bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom "Czwórki" - za zainteresowanie:) naszym Kiermaszem Świątecznym.

kiermaszinegr2016rty22

Maraton Pisania Listów - zakończony. Otrzymaliśmy informację od organizatorów: "W tym roku udało nam się napisać rekordową liczbę listów! W tym momencie mamy już ponad 327 tysięcy podjętych podczas Maratonu akcji (łącznie listów i podpisów online). Teraz czekamy na dobre wiadomości. Bardzo dziękujemy za Twoje zaangażowanie!"

Nasi uczniowie włączyli się w pisanie listów. Napisaliśmy 62 listy, którychadresatem był Prezydent Republiki Malawi. Wsparliśmy prośbę 10-letniej Ani, która nie czuje się bezpiecznie w kraju gdzie giną ludzie. Dziękuję naszym klasom V i VI.
Jacek Wadowski
alfredamnesty

Od 5 do 11 grudnia odbywała się "Godzina kodowania" - największa inicjatywa edukacyjna w historii, adresowana do uczniów z całego świata. Nie mogliśmy się do niej nie przyłączyć:)

Uczniowie klas V pod opieką pana Bartłomieja Zbaczyniaka - podczas zajęć z informatyki, już nie tyle uczyli się kodować, bo podstawy programowania już opanowali:) ale ćwiczyli się w tej bardzo potrzebnej umiejętności - korzystając z pomocy: Steve i Alex, bohaterów popularnej gry Minecraft.

godzinakodowania2016tgy6

 

Ze względu na listopadowe "festiwalowe granie", kolejny Games Room dla rodziców, nauczycieli i absolwentów, odbył się w piatek 2 grudnia. Podczas spotkania udało nam się poznać dwie - bardzo różniące się od siebie gry:) Pierwszą, była polska wariacja na temat "Quadropolis" - wydana przez Grannę -"Capital". Gra w, której przez 5 wieków rozbudowujemy Warszawę.

gamesroomcapitol2016rt

Drugą grą, w którą udało nam się zagrać, chociaż nie wygrać, bowiem ostatni gracz został wyeliminowany przez zombie, w ostatniej turze gry:), były "Zombiaki Ameryki". Lekki i mimo tematyki, przyjemny tytuł, w którym wędrujemy przez USA, starając się przetrwać w świecie, w którym z każdej strony wyłaniają się zombie.

gamesroomcapitol2016rt2

Kolejne spotkanie, tym razem w czwartek - 5 stycznia 2017r. o godzinie 17.00. Już dzisiaj zapraszamy!!!

Jak co roku w listopadzie w szkolnej bibliotece obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Aktyw biblioteczny przygotował teatrzyk kukiełkowy "Historia Pluszowego Misia". Uczennice Małgosia Rożek, Marysia Słyk, Joasia Tokarz, Matylda Zarychta przybliżyły dzieciom z klas młodszych historię misia, opowiedziały im o misiach żyjących na wolności oraz w książkach i tych z telewizyjnego okienka. Następnie dzieci rozwiązywały zagadki oraz poznały książki, których bohaterami są misie. Na zakończenie zrobiono wspólne zdjęcie oraz poczęstowano małym, słodkim "co nie co".

Miś

Podczas VI Festiwalu Gier Planszowych, który odbył się w naszej szkole, prawie 100 uczestników wzięła udział w stworzeniu filmiku z ostatnio bardzo popularnej konwencji – Manekin Challenge.

W 2016 roku odbyła  się już 18 edycja Europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej. Wydarzenie obchodzone było w tym roku w dniach 14 – 20 listopada. Również i nasza szkoła ma swój mały udział w tegorocznej akcji TEG. W trakcie tego tygodnia na zajęciach plastycznych powstawały prace plastyczne pod hasłem „Razem dla pokoju”, uczniowie Szkolnego Kółka Filmowego przeprowadzali wywiady na temat naszych działań na rzecz edukacji globalnej, z których powstanie film  i wreszcie gościliśmy wolontariusza panią Katrzyną Michalską. Dzięki jej opowieści uczniowie klas VI poznali życie uczniów w odległej Armenii. Jakie było ich zdziwienie, gdy okazało się, że realia życia i nauki są tak inne od tych, które znamy. Ciekawe zdjęcia, doświadczenie, ciekawe zajęcia.

tyg2016rft67

W piątek, 18 listopada odbyła się - szósta już edycja Festiwalu Gier Planszowych w Szkole Podstawowej nr 4, zorganizowana przez Szkolny Klub Gier Planszowych Planszopernik. Impreza podobnie jak w ubiegłym roku składała się z dwóch części. Pierwsza odbyła się w klasach. Podczas trzech godzin, ponad 180 uczniów klas młodszych grało w gry planszowe, podczas zajęć zorganizowanych przez uczniów klas starszych i naszych absolwentów z gimnazjum i liceum.

klasymlodsze6festiwal2016rft 

Następnie już od godziny 12, aż do 17.30 odbyło się na sali gimnastycznej "wielkie granie" w którym wzięło udział ponad 200 osób. Poza uczniami "Czwórki" oraz ich rodzicami i nauczycielami grali z nami uczniowie: Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2, SP nr 2 z Katowic, SP 3 z Bytomia, SP 5 z Bytomia,  SP 46 z Bytomia oraz SP 51 z Bytomia. Przez ponad pięć godzin trwania Festiwalu wypożyczyliśmy różne gry ponad 500 razy:) Nie mogło zabraknąć turniejów, których odbyła się rekordowa liczba - 7, w następujących grach: "Alias", "Conetct4", "Cardline - Zwierzaki", "Mistakos", "Fun Farm" i "Kingdomino", w których w każdym brało udział ponad 20 osób:)  Dla chętnych znalazł się podobnie jak w ubiegłym roku kącik malowania figurek. Festiwal odwiedzili przedstawiciele wydawnictwa Lucrum Games, które zaprezentowało swoją nową grę - "Yeti" oraz wydawnictwo Granna z grą "Spagetii". 

Bardzo dziękujemy wszystkim naszym absolwentom, uczniom, nauczycielom i rodzicom za pomoc w organizacji imprezy. Bardzo dziękujemy wszystkim wydawnictwom, które nas wsparły!!! i zasponsorowały nagrody!!! Bardzo gorąco dziękuję także sklepowi Let's Play, Mateuszowi Bonkowi, Marcie Hoffmann  i Tomaszowi Stchlerowskiemu za pomoc w organizacji Festiwalu!!!  I widzimy się za rok!!!

gryplanszowefestiwal2016rft675

W dniu 10 listopada uczciliśmy uroczystą akademią Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę, po 123 latach zaborów. Uczniowie klasy 5b zaprezentowali teatrzyk lalkowy, w którym wystąpiły państwa zaborcze: Rosja, Prusy i Austria – zaborcy Polski, oraz Polska, Józef Piłsudski, Adam Mickiewicz, ułan, nauczycielka i polskie dzieci. Opowiedzieli oni historię tamtych czasów w nieco inny sposób. Mogliśmy również posłuchać patriotycznej pieśni w wykonaniu chóru szkolnego.

niepodleglosc2016tgy678

28 października w  naszej szkole miała miejsce uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości– pasowanie na ucznia. Najpierw jednak musieli zaprezentować program artystyczny i złożyć uroczystą przysięgę na Sztandar Szkoły. Obiecali być dobrymi uczniami i wspaniałymi kolegami, po czym zostali pasowani wielkimi ołówkami przez panią Dyrektor i pana Dyrektora na uczniów Szkoły Podstawowej nr 4. Po skończonej akademii nasi bohaterowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek, zorganizowany przez swoich rodziców. Witamy ich serdecznie w społeczności szkolnej i życzymy wielu sukcesów.

pasowanie

11 listopada uczniowie klas II i III wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Informatycznym "Bóbr". Pod okiem pani wicedyrektor Jadwigi Gilner, 21 uczniów starało się rozwiązywać różnorodne zadania i wykorzystać wiadomości  z informatyki, matematyki,  przyrody i języka polskiego.  Na wyniki musimy poczekać do lutego.

bobr2016rftgy

W jedynym niesplądrowanym grobowcu w Dolinie Królów 26.11.1922 r. Anglik Howard Carter odkrył grób z pełnym wyposażeniem. Wśród licznych skarbów była także pośmiertna maska okrywająca głowę mumii faraona. Maska wykonana jest ze złota, masy szklanej, masy perłowej, turkusów, lazurytów i karneoli i datuje się ją na około XIV wiek przed naszą erą. Jej kształt wiernie oddaje kształt twarzy Tutenchamona. Znajduje się obecnie w Muzeum Egipskim w Kairze. W roku 2014 została uszkodzona w czasie pośpiesznej konserwacji z powodu nie zachowania odpowiednich procedur.

Na lekcjach historii przy okazji rozmów o wierzeniach i ceremoniale pogrzebowym w starożytnym Egipcie pojawiła się również informacja o masce Tutenchamona. Przedstawiamy wam nasze plastyczne wariacje na ten temat.

Karol Ziętek

faraon2016tg6y

Dzisiaj, 9 listopada, z okazji przypadającego za kilka dni Święta Odzyskania Niepodległości w naszej szkole odbył się I Szkolny Turniej Gier Historycznych.

gryhistorczneturniej2016rt6

Pod okiem pana dyrektora Jacka Wadowskiego i opiekuna Planszopernika, pana Bartłomieja Zbaczyniaka - prawie 30 uczniów ze wszystkich klas (reprezentacje klas IV-VI) starali się wykazać jak najlepszą znajomością historii Polski w grze "Timeline-Polska" oraz bronić Warszawy przed groźną niemiecka Luftwaffe we wrześniu 1939r. w grze "111 Alarm dla Warszawy". Szczególną atrakcją była możliwość rozgrywania pojedynków w tej grze, na planszy wielkoformatowej!!! Rozgrywki były emocjonujące i trwały ponad 2 godziny, po których pierwsze cztery miejsca zajęli:


"Timeline - Polska"

I miejsce - Jakub Markusik (VIb)
II miejsce - Paweł Szczepański (Va)
III miejsce - Bartosz Żychowski (VIa)
IV miejsce - Izabela Pagacz (VIc)

nagrodyip2016

"111 Alarm dla Warszawy"
I miejsce -
Jakub Markusik (VIb)
II miejsce - Konrad Samulski (VIb)
III miejsce - Joanna Tokarz (Vc)
IV miejsce - Julia Imańska (VIb)

ipnnagro4056

Gratulujemy wszystkim uczestnikom Turnieju!!! Bardzo dziękujemy wydawnictwu Rebel, Trefl, Portal oraz IPN za wsparcie naszej imprezy i zasponsorowanie nagród!!!

Nasza szkolna biblioteka włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Organizacją bajkowego święta zajęły się uczennice klasy 5c Małgosia Rożek, Marysia Słyk, Joasia Tokarz oraz Matylda Zarychta. Dnia 7 listopada nasza biblioteka zamieniła się w bajkową krainę. Na szkolnych korytarzach i klasach można było spotkać Kopciuszka, Krasnoludka, Pirata. Nad nimi czuwała "zaczytana książka". Spotkanie z czytelnikami poszczególnych klas rozpoczynaliśmy czytaniem fragmentów książek. Później były zagadki wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami. Dzień ten był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Warto też czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania. "Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!” Dziękujemy nauczycielom i dzieciom za udział w naszym bajkowym spotkaniu.

Więcej zdjęć, kliknij poniżej

postacie z bajek

17 października odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. W tym szczególnym dniu podziękowaliśmy naszym pedagogom oraz wszystkim pracownikom szkoły za ich trud włożony w nasze wychowanie i nauczanie. Podczas apelu, który został przygotowany przez klasy VI wraz z wychowawcami, obejrzeliśmy fantastyczny filmik prezentujący scenki z życia szkoły, wysłuchaliśmy piosenek (słowa jednej z nich zostały ułożone specjalnie na tę okazję), wręczono także Ordery Uśmiechu. Oto wyróżnione uczennice: Amelia Kwymińska i Zofia Kozicka (kl. I-III), Julia Kwiecień i Lena Dzieciaszek (kl. IV-VI) oraz pani Sylwia Wójcik i pani Justyna Bałaga.

Więcej zdjęć, kliknij poniżej

dzień edukacji

4 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt, który rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt. Z tego powodu miesiąc październik był w naszej szkole poświęcony tematyce zwierzęcej.
Także z tej okazji dnia 26 października 2016r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Międzyświetlicowym Konkursie Plastycznym „Wszystkie Zwierzęta Małe i Duże” organizowanym przez naszą świetlicę szkolną. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała pani Magdalena Jankiewicz i pani Magdalena Futrzyk. Do dnia 12 października napłynęło do nas wiele pięknych prac, z których powstała kolorowa galeria. Uczniowie wszystkich klas pierwszych, drugich i trzecich naszej szkoły zamienili się w jury i oddawali swoje głosy na najlepsze- ich zdaniem- prace plastyczne. Po podliczeniu głosów wyłonieni zostali zwycięzcy w dwóch kategoriach wiekowych:

Z klas 1-3 szkół podstawowych
I miejsce zajął: Igor Greczyło z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7
II miejsce: Aleksandra Bąkowska ze Szkoły Podstawowej Nr 28
III miejsce: Bartłomiej Forysiak ze Szkoły Podstawowej Nr 16
Z klas 4-6 szkół podstawowych
I miejsce zajęła: Oliwia Greczyło z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7
II miejsce: Natalia Wójcik ze Szkoły Podstawowej Nr 28
III miejsce: Zuzanna Bazylkiewicz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7
W obu kategoriach  zostały przyznane  wyróżnienia:

Angelice Michalskiej (SP 42), Dominice Gajdzie (SP 46), Emilii Niewińskiej (SP 46), Magdalenie Wojtasik ( SP 43), Mai Pietrzyk ( SP 42), Martynie Subczyńskiej ( SP 42), Nicoli Kowalczyk ( SP 16), Paulinie Karczewskiej ( SP 3) oraz Sylwii Teduła ( SP 28).

Na zaproszonych gości czekał pyszny poczęstunek, który przygotowały nasze uzdolnione Panie Kucharki. Wręczenie nagród uatrakcyjnił także występ sympatycznego pieska o imieniu Pablo, którego opiekunką jest pani Bożena. Piesek niedawno zdał egzamin na Psa Terapeutycznego PTK o specjalności Edukacja z Psem. Pablo zaprezentował nam swoje umiejętności i zaprosił do wspólnej współpracy także naszych gości. Wspólnie spędzony czas umilił również ekologiczny spektakl pt. „W harmonii z przyrodą” przygotowany przez Szkolne Kółko Teatralne Małego Aktora, nad którym opiekę sprawuje pani Magdalena Futrzyk. W przedstawieniu można było spotkać leśne zwierzęta, które zwracają się do ludzi z prośbą o szacunek dla przyrody. Ze wskazówek i pouczeń zwierząt można było dowiedzieć się, że każdy człowiek w miarę swoich możliwości może dbać o najbliższe środowisko: śmieci wrzucać do kosza, segregować odpady, nie zanieczyszczać rzek, nie niszczyć zieleni oraz pomagać zwierzętom w przetrwaniu zimy. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i pomoc w jego realizacji.

Więcej zdjęć, kliknij poniżej

prace zwierzęta

22 października grupa uczniów Szkolnego Kółka Gier Planszowych "Planszopernik", pod opieką pana Bartłomieja Zbączyniaka, przez ponad 5 godzin świetnie się bawiła na VII edycji konwentu gier planszowych "Bebok" w Bytomiu. Podczas konwentu, uczniowie "czwórki" mieli możliwość zapoznania się z kilkoma zupełnie nowymi grami - jeszcze w wersji prototypowej, oraz wzięli udział w trzech konkursach i to z powodzeniem - Zuzia Kozicka, zajeła II miejsce w turnieju "Dr Eureka" i zwyciężyła w turnieju "Bongo". Gratulujemy!!!. Warto jeszcze dodać, że szkolny klub od lat wspiera Beboka, użyczając do games roomu konwentowego - swoich gier. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i świetną zabawę. Na kolejnym "Beboku" też się zjawimy:)

Boebok2016tgyh75

W piątek, 21 października, w Szkole Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika, odbyło się pierwsze spotkanie Games Room'u dla nauczycieli, rodziców, przyjaciół i absolwentów. Cieszymy się, że po raz pierwszy w historii Games Roomów Planszopernikowych, było nas tak dużo, bo 12:), a mamy nadzieję, że na kolejnym pojawią się jeszcze nowe osoby. Podczas spotkania, pan Bartłomiej Zbączyniak, który szefuje całemu przedsięwzięciu zaprezentował dwie ciekawe gry:)
"Santiago", gra w której gracze wcielają się w plantatorów: arbuzów, kokosów, winogron czy bananów i starają się uzyskać ze swoich upraw jak najwięcej plonów.

santiago2016rftg67uji

""H.I.D.E", gdzie gracze, zwani w grze:) tajnymi agentami, starają się uzyskać, przed przeciwnikami tajne informacje i na drodze dedukcji pozbawić ich szans na zwycięstwo.

hide2016rftgy67

„Jak myśl sprzed lat, jak wspomnień ślad,
wraca dziś pamięć o tych,
których nie ma...”

29 września w naszej szkole odbyła się lekcja historii  poświęcona 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Spotkanie upamiętniające rocznicę tragicznego września przygotowała klasa 5a.

Więcej zdjęć, kliknij poniżej

wrzesień

Code Week Polska jest częścią Europejskiego Tygodnia Kodowania, który odbywa się w tym roku już po raz trzeci. Jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Tydzień Kodowania trwać będzie od od 15 do 23 października. Także uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tej akcji. Pod kierunkiem pana Bartłomieja Zbączyniaka, klasy 5, programowały za pomocą Marco i Sophi, pokonując drogę do Azteckiej Świątyni. 

kodowanieeuropejki2016rt

Jeżeli też chcecie spróbować swoich sił, zapraszamy na stronę - "All Can Code". Kodowanie nie jest trudne:)

marco156t6y7u

Na początku  września 2016r.
ruszyła w naszej szkole kampania wyborcza:
"Wybieramy przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego".

Zakończyła się  ona wyborami, w których udział wzięli uczniowie klas 2-6. Przyszli działacze zdiagnozowali  potrzeby uczniów i przygotowali kampanię wyborczą. Najwięcej emocji wzbudziło  tworzenie plakatówi przekonywanie wyborców do słuszności prezentowanych haseł. Przed wyborami została powołana komisja wyborcza, która czuwała nad prawidłowością głosowania.


Po przeliczeniu głosów uzyskano następujące wyniki:

Przewodnicząca : Anna Derda
Zastępca: Wiktoria Lempart
Skarbnik: Hanna Kowalczyk

Życzymy naszym samorządowcom energii i konsekwencji
w spełnianiu obietnic wyborczych!


samorzad2016rft6yh

23. edycja akcji Sprzątanie świata - Polska przebiega pod hasłem „Podaj dalej... drugie życie odpadów" Na uczniów bytomskiej ,,Czwórki’’ zawsze można liczyć. I tym razem nie zawiedli - pięknie wysprzątali tereny znajdujące się przy ul. Staffa. Wspaniały poeta, piewca piękna przyrody, byłby wzruszony, widząc czwarto-, piąto- i szóstoklasistów raźno zbierających butelki, worki, puszki… Możemy być spokojni, że uczniowie świetnie zastosowali wiedzę w praktyce i zrozumieli, że trawa jest miejscem dla życia , a nie dla śmieci.

sprzątanie świata 2016

Wakacje, wakacje...i po wakacjach. Wszystko co dobre szybko się kończy. Zgodnie z tym porzekadłem skończył się czas letniej laby i rozpoczął kolejny rok szkolny. W naszej szkole jak zwykle powitaliśmy go w rytm wesołych piosenek i wierszyków, które wybrzmiały w czasie uroczystej akademii. Tym razem program artystyczny przygotowali uczniowie klas 3. Powitaliśmy serdecznie naszych kolegów i wszystkich nauczycieli ale najserdeczniej oczywiście tych, którzy do naszej szkoły przyszli pierwszy raz - pierwszaków.
Witaj szkoło, witaj nasza dobra szkoło! Przyjmij nas radośnie, miło i wesoło, bo wracamy wypoczęci i szczęśliwi, mamy mnóstwo dobrych chęci, wiele siły!

Więcej zdjęć, kliknij poniżej

ROZPOCZĘCIE ROKU

To hasło przyświeca kampanii społecznej, która ruszyła w Bytomiu. Nasza szkoła również się do niej przyłączyła. Jest ona poświęcona problemowi uzależnienia od Internetu, telefonu komórkowego i gier komputerowych. We wtorek 13 września gościliśmy u nas pana Karola Walasa – specjalistę od terapii uzależnień, który spotkał się z rodzicami. Tłumaczył co fascynuje dzieci w wirtualnym świecie, jak nie dać się wciągnąć w gąszcz aplikacji i wirtualnych znajomości.

wylogujsieirob2016

10 września, udaliśmy się (Zuzia, Julia, Joasia, Kuba, Paweł i Grzegorz) z naszymi planszówkami do Radzionkowa, gdzie odbył się VII Piknik Służb Mundurowych. Podczas imprezy współorganizowaliśmy kącik z planszówkami. Razem z nami można było zagrać w grę "7 dni Westerpaltte", "Memoir 44" czy w "07 zgłoś się", zaś dla młodych przygotowaliśmy "Kota Stefana" i "Kto pozmywa". My sami nauczyliśmy się grać w grę "111 - Alarm dla Warszawy" opowiadającą o walce 111 eskadry myśliwskiej z niemiecką Luftwaffe. Wzięliśmy z powodzeniem udział w turnieju zorganizowanym w tej grze. Grzegorz zajął I miejsce, a Jasia IV miejsce. Nie mogliśmy się też nie skusić do skorzystania z wielu atrakcji, które przygotowali organizatorzy:) Największą popularnością cieszyła się strzelnica:) Obiecujemy, że za rok przyjedziemy ty znowu:)

piknikmundirowy2016rftg

Już jutro pierwszy dzień nowego roku szkolnego. Tymczasem w naszej szkole w ostatnim tygodniu wakacji odbywały się półkolonie.

polkolonie2016rft

1% dla mojej szkoły

Akademia Kompetencji

Zapisy do I klasy 2019-2020

Copyright © 2024 SP nr 4 Bytom. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.