21 czerwca (niedziela) wzięliśmy udział w największym na Śląsku spotkaniu z grami planszowymi - gliwickim "Pionku". Jak podają organizatorzy, w ciągu dwóch dni, "Pionek" odwiedziło ponad tysiąc osób:) Jesteśmy szczęśliwi, że przez prawie 6 godzin udało nam się przetestować 8 gier, z czego 6 to zupełne nowości:) I tak zagraliśmy w bardzo ciekawą odmianę szachów:) - "Ortus", w mega miodnych "Herosów", superową grę handlową "Cargotrain", bardzo gorącą grę w tworzenie własnego układu planetranego (dzisiaj zakończył się jej udany start na kikstarterze) - "Exoplanets", kolekcjonerską grę karcianą w klimatach szlacheckich - "Veto", portalową wersję "7 cudów świata" - kosmiczną "Pośród Gwiazd" (dużo łatwiejsza, szybsza i bardzo miodna). Na koniec zagraliśmy w prostą, ale wymagającą ruszenia szarymi komórkami nowość wydawnictwa "Portal" - "Pojedynek Ninja", i w szaloną grę kościaną - w klimatach feudalnej Japonii - "Age of War". Uff... było tego sporo, ale wszystkie tytuły, w które zagraliśmy warte są poświęcenia im większej ilości czasu, są na prawdę godne polecenia:) Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję:) Gratulacje dla organizatorów!!!
18 czerwca, w czwartek, odbyło się ostatnie spotkanie w ramach Games Roomu, dla rodziców, nauczycieli, absolwentów i przyjaciół. Na ostatnim w tym roku szkolnym spotkaniu zapoznaliśmy się z grą wydawnictwa Asmodee - "Evo" (twórcy "Small Worda") oraz z bardzo ciekawą propozycję wydawnictwa Granna - "Mr House" (Adama Kałuży, twórcy tak lubianej przez nas "Jaskini"). Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom, nauczycielom i przyjaciołom, z którymi spotykaliśmy się przez cały rok (szkolny). W tym czasie udało nam się pograć podczas 13 Games Roomów, przyjrzeliśmy się prawie 30 świetnym i bardzo różnorodnym grom, spędziliśmy ze sobą ponad 30 godzin:) To sporo. Za świetną zabawę, poczucie humoru i cierpliwość:) (szczególnie podczas tłumaczenie instrukcji:)). BARDZO DZIĘKUJEMY!!!!
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
We wtorek i czwartek, członkowie Szkolnego Klubu Gier Planszowych Planszopernik: Zuzia, Justyna, Szymon, Kuba, Kamil i Maks - zorganizowali dla uczniów klas młodszych "Spotkania z Planszówkami". Spotkania odbyły się w trzech klasach - 1a, 2b i 2c. Na wszystkich spotkaniach zaproponowaliśmy podobny zestaw składający się z następujących gier : "Speed Cups" (G3), "Halli Galli" (G3), "Smoczy Skarb" (G3), "Duuuszki" (Egmont), "Curling"(Egmont), "Mistakos" (Trefl). Wszystkie gry bardzo się spodobały, emocje były duże, a uśmiechy dzieciaków - wystarczającą nagrodą za naszą pracę:) Mamy nadzieję, że od września takie "Spotkania z planszówkami" dla klas naszej szkoły będą częstsze:)
Zajęcia z klasą 1a
>
>>>>>
2 czerwca uczniowie klas IV, V i VI wraz z p. E. Dobrzycką i p. B. Findysz wybrali się na warsztaty z j.angielskiego, prowadzone przez Richiego, native speakera pochodzącego z Irlandii. Podczas pierwszych warsztatów graliśmy w różne gry takie jak: „Pussy cat”, „Fruit salad”, „Chairs”, „Spoons”, tańczyliśmy oraz śpiewaliśmy piosenki. Po tej dawce zabawy nastąpiła przerwa, a po niej kolejne zajęcia, w których udział wzięły też gimnazja. Dotyczyły one słów potocznie używanych przez nastolatków. Pod koniec odgrywaliśmy scenkę - oczywiście po angielsku. Moim zdaniem zajęcia były bardzo zabawne i cieszę się, że wzięłam w nich udział.
>
>>
W maju do naszej szkoły zawitały studentki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, aby przybliżyć dzieciom zasady zdrowego, dietetycznego żywienia. W ciekawy sposób studentki przedstawiły piramidę żywienia oraz zainicjowały wiele ciekawych zabaw o tematyce zdrowotnej. Uczniom podobały się zajęcia, które były miłym urozmaiceniem szkolnej codzienności.
>
>>
6 czerwca 2015r. - już po raz trzynasty Rodzice, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły spotykali się na Biesiadzie Rodzinnej. Jak zawsze można było dobrze się zabawić i dobrze zjeść. Przygotowano występy artystyczne uczniów, przedstawienie w wykonaniu nauczycieli "Kopciuszek", licytacje oraz przebogate stoiska klasowe. Wspólnie zebraliśmy w trakcie imprezy kwotę 7.961,00 zł z której 2.360,00 zł przekazano do dyspozycji klas. Pozostała suma zostanie przekazana na modernizację naszego boiska szkolnego.
>
>>>
22 maja obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień Europy”. Z tej okazji uczniowie wzięli udział w warsztatach języka niemieckiego oraz apelu, na którym zaprezentowano Robin Hooda w wersji anglojęzycznej oraz inscenizację przygotowaną przez uczniów należących do Kółka Europejskiego. Wręczono także nagrody za konkursy językowe: „English poems” i „English Dictation Contest”.
>
>>>
W ramach Dnia Europy, 22 maja do naszej szkoły zawitał Deutsch–Wagen. Jest to ogólnopolski program promujący naukę języka niemieckiego. 24 kwietnia 2009 r. po raz pierwszy wyruszyło w Polskę pięć samochodów oznakowanych logo "Deutsch Wagen Tour". I nam udało się zaprosić jeden z nich razem z panią lektor Beatą Hadasz, która poprowadziła zajęcia z języka niemieckiego. Niektórzy z nas pierwszy raz zetknęli się z tym językiem, inni wykorzystali umiejętności z zajęć kółka niemieckiego. Już dzisiaj zapraszamy na kółko języka niemieckiego, które rozpoczniemy od września. Jeszcze raz bardzo dziękujemy Pani Beacie za poprowadzenie warsztatów.
A jeśli ktoś chciałby zobaczyć opis na stronie projektu
to odsyłamy do linku poniżej:
W poniedziałek - 1 czerwca, na Stadionie Narodowym w Warszawie, odbyło się zakończenie II Edycji Mistrzów Kodowania. W imprezie tej - oczywiście - wzięliśmy udział. Na "Narodowym" naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Mamot, Adam Patschek, Maksymilian Pakos, Michał Muzyka i Stanisław Witkowski. Było kolorowo, zabawnie i ciekawie. Wzięliśmy udział w zajęciach z programowania w App Inventorze, przyjrzeliśmy się z bliska możliwościom najnowszych tabletów Samsunga, przedstawiliśmy nasze programy i gry - podczas "Prezentacji", zwiedziliśmy multimedialną wystawę "Pompeje. Życie w cieniu wulkanu", a niektórzy z Nas przejechali się na.. byku:) Słowem było super!!! Czekamy na kolejną edycję:)
21 maja, odbyła się w naszej szkole ostatnia w tym roku szkolnym dyskoteka. Zabawę poprowadził niezawodny jak zawsze DJ Dawidos z pomocą DJ Jarzynosa. Zabawa była przednia, a nogi skakały jeszcze długo po jej zakończeniu:) W wywijaniu kończynami w rytm muzyki towarzyszyły nam nasze kochane panie: Ania i Ela:) Fajnie mieć takie roztańczone grono pedagogiczne przy sobie:)
W maju wszystkie grupy świetlicowe miały okazję brać udział w zajęciach edukacyjnych organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Bytomiu. Grupa 1. pracowała nad wierszem Juliana Tuwima "Stoi na stacji lokomotywa", grupy 2. i 4. poznawały legendy miast ościennych (tarnowskich Gór, Piekar Śląskich i Radzionkowa), grupa 3. ćwiczyła wyobraźnię na zajęciach "Tajemnica tajemniczego gościa", natomiast grupa 5. została oprowadzona po gmachu biblioteki i zapoznana z zasadami korzystania z jej zasobów.
To już niestety ostatnie "KreTywne" warsztaty artystyczne w tym roku szkolnym, w których brały udział świetliczaki. Jak maj to i święti NASZYCH KOCHANYCH MAM, a jak święto to muszą być kwiaty. Każdy z uczestników zajęć bardzo starał się, żeby jego bibułkowy różano-goździkowy bukiecik był najpiękniejszy i najbardziej kolorowy. Efekty oceńcie sami...
Dnia 27.05.2015 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu o godzinie 10:00 rozpoczął się apel pt. "Bezpieczni na drodze". Odpowiedzialnymi za ten apel były klasy 2a, 3a i 5b.
Uczniowie klasy 2a zaprezentowali wiersze: "To znaki drogowe", "Za miastem", a także przypomnieli zasady bezpieczeństwa drogowego oraz zaśpiewali piosenkę "Jadą rowery". Klasa 3a wystąpiła w scence "Na jezdni" oraz zaśpiewała piosenkę "Rowerowa piosenka". Klasa 5b przedstawiły trzy scenki komunikacyjne: "Zasady zachowania pasażeró, czyli podróż miejskim autobusem", "Zasady zachowania pieszych, czyli jak poruszcać się w terenie niezabudowanym", "Zachowanie pieszych podczas przechodzenia przez zebrę".
Celem apelu było uświadomienie uczniom zachowań na drodze, Chodzi o nasze bezpieczeństwo, zakładanie odblasków w terenie niezabudowanym. Bardzo ważną rzeczą w edukacji dzieci jest uświadomienie znaczenia naszych zachowań na drodze, abyśmy byli bezpieczni i widoczni.
Jakub Leśniewski 5b
>
>>
20 maja 2015 roku w bibliotece szkolnej uczniowie klasy 2a wraz z wychowawcą panią Jolantą Binkofską uczestniczyli w zajęciach czytelniczych: ”W krainie książek”. Rodzice jednej z uczennic z klasy 2a, państwo Szargot, zapoznali uczniów z „Legendą o Utopcu”, którą pięknie, w ciekawy dla dzieci sposób zaprezentowali czytając z podziałem na role. Następnie w ciekawy i interesujący sposób omówili czytany tekst wywołując wśród dzieci żywą dyskusję. Zachęcili tym samym do przeczytania innych legend, podań i baśni. Za co DZIĘKUJEMY IM BARDZO!!!
>
>>>
Dnia 11 maja 2015 roku uczestnicy kółka bibliotecznego z klasy VI a i VI c wybrali się na wycieczkę do stacji telewizyjnej TVN w Krakowie. Uczestnicy wycieczki zostali przywitani w studiu gdzie nagrywana są” Rozmowy w toku” przez pana Jerzego, który jest bardzo znanym artystą. Podkładał on głos w wielu serialach dla dzieci, np. Smerfa Marudę, małpę w Tytusie, Romku i Atomku. Następnie poszliśmy do studia, gdzie nagrywaliśmy nasz film pamiątkowy, w którym pozdrawialiśmy naszych bliskich. W trakcie poznawania telewizji "od kuchni", mogliśmy także bliżej przyjrzeć się planom programów takich, jak "Szkoła" - zwiedziliśmy bibliotekę, salę gimnastyczną, pracownię biologiczną, salę języka polskiego, szatnię, sekretariat, salę historyczną, salę komputerową, radiowęzeł, pokój nauczycielski, szkolny sklepik, łazienki oraz "Szpital" - tu z kolei mogliśmy przyjrzeć się bliżej recepcji, sali segregacji, sali chorych, gabinetowi lekarskiemu, sali operacyjnej czy gabinetowi pielęgniarki. Po upływie półtorej godziny, pożegnaliśmy się z ekipą telewizyjną i udaliśmy się do pobliskiej pizzerii.To był bardzo udany i pełen emocjonujących wydarzeń dzień. Nikt z nas nawet nie przypuszczał, że będziemy mogli zobaczyć tak wiele i osobiście poznać postacie, które zwykle oglądamy tylko za pośrednictwem telewizji. Zresztą, sami zobaczcie, jak niezwykły jest świat mediów.
>
>>
Dnia 19 maja 2015 r. w naszej szkolnej bibliotece odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas I. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. W tym dniu do biblioteki zakradły się „ mole książkowe” w tych rolach wystąpiły uczennice klasy VIc: Martyna Dakowska, Kamila Jochlik, Justyna Mularczyk, Agnieszka Hobzda, Natalia Michalik, Ola Rzycka. W roli „krasnali” zobaczyliśmy: Nicolę Górniak i Julię Pacześna, a Martyna Charłampowicz wcieliła się w rolę „wróżki”. Uczniowie klas I dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę.
Po zobaczeniu programu artystycznego dzieci nauczyły się wiersza o tym jak należy dbać o książki i jak je wypożyczać. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej otrzymali pamiątkowy dyplom, który będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu. I wreszcie przyszedł moment wypożyczenia pierwszej książki z naszej szkolnej biblioteki. Mamy nadzieję, że PIERWSZAKI będą częstymi gośćmi w naszych bibliotecznych progach. ZAPRASZAMY
W sobotę, 16 maja, odbyła się w MDK nr 1 w Bytomiu, wiosnna edycja Beboka. Na Beboku nie mogło nas zabraknąć. Co prawda nasza ekipa została pomniejszona przez brać harcerską (która leniuchowała na biwaku) - ale za to dzielna i zwarta:)!!! Atmosfera konwentu zawsze jest świetna, dlatego czas na nim bardzo szybko płynie i zanim się zorientowaliśmy już wybiła 16.00 - o której to godzinie, Beboka opuściliśmy z żalem i smutkiem, ale zadowoleni z zabawy. Udało nam się zagrać w "Colt Express" - niesamowitą grę imprezową w klimacie Dziekiego Zachodu, "Szaloną Misję" - grę komputerową przeniesioną na planszę, "Splendor" - grę wydawnictwa Rebel, w którą w październiku rozegramy Eliminacje do Mistrzostw Polski i wreszcie - "Wiedźmina" - grę inspirowana prozą samego Sapkowskiego.
Scratch Day - to święto osób programujących za pomocą Scratcha. Odbywa się ono na całym świecie - przeważnie w maju. W naszej szkole, już po raz drugi obchodziliśmy ten dzień, tym razem w środę 13 maja. Z tej okazji, na trzech dużych przerwach: od 10.30 do 10.45, od 11.30 do 11.40, oraz od 12.25 do 12.40. można było w pracowni zagrać w gry stworzone przez uczniów naszej szkoły w ramach projektu "Mistrzowie Kodowania". Mimo - pięknej pogody:) zainteresowanie było spore:) Zresztą słusznie, gdyż programy stworzone przez uczniów "czwórki" są świetne!!!:)
Jak co roku, Szkolny Klub Europejski wybrał się 2 maja 2015 roku na Paradę Schumana do Warszawy. Wyjechaliśmy wczesnym rankiem, aby już o 12:00 zameldować się pod Zamkiem Królewskim w pobliżu Kolumny Zygmunta. Spod Kościoła św. Anny w samo południe wyruszyliśmy w barwnym pochodzie ulicami stolicy. Potem w Miasteczku Europejskim mogliśmy oddać się zabawom i konkursom, a wszystko to odbywało się w europejskim klimacie. Niemałą radość wywołało pojawienie się Syriusza - maskotki Unii Europejskiej. Następnie przyszedł czas na zwiedzanie - Plac Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Kościół św. Krzyża z sercem Chopina, Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, Rynek i Syrenka. Wszystkie te zdjęcia nie są już dla nas tylko obiektami z widokówek. Oczywiście nie moglibyśmy wyjechać z Warszawy, bez porzdrowienia patrona naszej szkoły - Mikołaja Kopernika, dumnie zasiadającego na pomnicu przy Krakowskim Przedmieściu. Wrócimy za rok i uzupełnimy wrażenia.
12 maja 2015r. Tajemnica Srebrnego Miasta zawitała do ZSS Nr 3 w Bytomiu. Tam, już od ponad roku trwa Partnerski Projekt Szkół Comenius pt. "Trzy razy "s" dla XXI wieku - sukces, satysfakcja, samorealizacja", w którym uczestniczą szkoły z: Irlandii, Finlandii, Niemiec, Portugalii i Słowenii oraz Polski. I właśnie dla nauczycieli z tych szkół, Planszopernik (w osobach pana Bartka, Grzesia i Maksa) zorganizował pokaz naszej bytomskiej gry. Gra została bardzo ciepło przyjęta przez graczy:) Barierą okazał się jednak brak instrukcji w języku angielskim:( Na szczęście pani Sabina Ostrycharczyk podjęła się jej przetłumaczenia:) Za co jej bardzo serdecznie dziękujemy. Teraz będziemy mogli ruszać z "Tajemnicami" na podbój świata:)
Dnia 22 kwietnia klasa Ia zaprosiła na zajęcia starszaków z Przedszkola nr 12. Dzień jak zwykle w naszej szkole był był pełen atrakcji. Przywitaliśmy przedszkolaków w naszej klasie, która byli zachwyceni. sami byli zaskoczeni tym, że nie tylko uczymy się ale mamy tyle fajnych miejsc do zabawy. Zaprosiliśmy naszych młodszych kolegów na zajęcia do naszego ulubionego Edterka. Zabawa z bum bum rurkami dała wiele radości i pozwoliła zapomnieć o strachu przed nowa szkołą. Przedszkolaki odwiedziły również inne klasy, które przywitały ich bardzo serdecznie. Nie zapomnieliśmy o pokazaniu Bawilandii, z którą ciężko było się rozstać. Oczywiście zajrzeliśmy do biblioteki, w której pani Ewa zapoznała nas z pluszowym misiem - maskotką biblioteki. Po powrocie do klasy nasi młodsi koledzy zasiedli w naszych ławkach i wspólnie z nami uczestniczyli w zajęciach. Świetnie udały nam się składanki misie. W związku z tym, że akurat w tym dniu obchodziliśmy święto Matki Ziemi zaprosiliśmy przedszkolaki na akademię, która bardzo wszystkim się podobała. dzień był pełen wrażeń. Niestety przyszedł czas na pożegnanie się. Na przedszkolaków czekał obiad, a na nas dalsze zajęcia. Na pamiątkę wszyscy przyszli uczniowie otrzymali od nas własnoręcznie wykonane kukiełki. To był udany dzień.
3 maja w naszym mieście uroczyście obchodzone było święto Uchwalenia Konstytucji. Z tej okazji reprezentanci naszej szkoły, pod opieką pani Anny Kołek, stawili się przy Pomniku Wolności, aby uczcić ten wyjątkowy dzień. Poczet naszej szkoły, wraz z przedstawicielami innych szkół, uświetnił uroczystość. Całość zakończyła się przemarszem do kościoła Św. Trójcy, gdzie odbyła się Msza Święta upamiętniająca wydarzenia 3 Maja 1791r.
>
>>
14 kwietnia 2015 roku uczniowie klas IV-VI wybrali się na interaktywne przedstawienie „A ticket to Brighton” do teatru Korez w Katowicach. Nie tylko oglądaliśmy zabawne scenki, ale byliśmy także zaangażowani w ich zaprezentowanie. Mateusz i Natalia z kl. VI chętnie zaproponowali swój udział w skeczu „Na poczcie” i trzeba przyznać, że rewelacyjnie sobie poradzili. Cała widownia została podzielona, by odegrać inny, równie śmieszny dialog. Już nie możemy doczekać się następnego takiego wyjścia.
22 kwietnia w naszej szkole na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie klas 1-6 z okazji Światowego Dnia Ziemi. Swoje umiejętności artystyczne prezentowały klasy 1c, 4c oraz 6c. Przed tym spotkaniem w szkole odbywały się konkursy związane z obchodami Dnia ziemi. Wszystkie prace konkursowe prezentowały bardzo wysokie umiejętności naszych uczniów. Komisje miały sporo pracy, aby wyłonić zwycięzców poszczególnych kategorii. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za zaangażowanie i udział w konkursach. Dużą atrakcją było spotkanie dzieci z gadami. Zainteresowanych zachęcam do obejrzenia zdjęć z tej imprezy.
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
W sobotę - 25 kwietnia pojechaliśmy (Klub "Planszopernik" w osobach Maksymiliana Pakosa i pana Bartka Zbączyniaka) na Festiwal Fantastyki "Pyrkon" do Poznania. Pojechaliśmy po raz drugi... na pewno nie ostatni. Ta impreza to coś niesamowitego. Tego nie da się opisać!!! Festiwal w tym roku odwiedziło ponad 30 tysięcy osób (dość dodać, że jeszcze kilka lat temu na imprezie gościło ich około 5 tyś). Z powodu olbrzymiego zainteresowania impreza odbywa się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w kilkunastu pawilonach. Podczas Festiwalu odbyło się mnóstwo: wykładów, konkursów, warsztatów, koncertów. Olbrzymi Games Room. Strefa gier komputerowych. Bloki: Erpegi, Larpy, Manga, Komiksy, Planszówki, Literatura, Nauka, Seriale, Gry Komputerowe... a przede wszystkim wspaniali ludzie.... To oni tworzą niepowtarzalny klimat tej imprezy!!!
Podczas trwania Fetsiwalu udało nam się spotkać wielu naszych Planszopernikowych przyjaciół, którym jesteśmy wdzięczni za pomoc jaką nam okazują:): Kubę Manna z Barda, Tomasza Międzika z Lucrum Games, Sławka Wiechowskiego z zaprzyjaźnionej "Pionkolandii" i mistrza Yodę:)
W sobotę - 18 kwietnia, odbył się w naszej szkole (SP nr 4), już po raz trzeci - Maraton Planszówkowy. W zabawie z grami planszowymi, w sumie, wzięło udział ponad 40 osób: uczniów, nauczycieli, rodziców i przyjaciół naszego Klubu Planszopernik. Impreza rozpoczęła się o 9 rano, a skończyła kilka minut po 21.00. Graliśmy ponad 12 - godzin:))) Udało nam się poznać kilka całkiem nowych gier, takich jak "Mundialito" - wydawnictwa Bakumi, "Strife" - wydanej przez CUBE, "Sztukę Wojny" - wydane przez FoxGames, "Przygody wojów" - firmy Egmont, i zupełne nowości z wydawnictwa Rebel - "Colt Express" oraz "Megawojownicy" (numer jeden maratonu). Zagraliśmy także w nowość firmy Piatnik - "Golden Horn", oraz w ciekawą grę Granny - "MR House". Oprócz tego w dziesiątki innych tytułów!!! Nasza biblioteka liczyła sporo, bo ponad - 100 gier. Nie udało nam się zagrać we wszystkie - jednak pojawią się one już na kolejnych spotkaniach Klubu i w Games Roomie dla rodziców.
Podczas Maratonu - przeprowadziliśmy konkurs - w grę wydawnictwa Rebel - "Cardline: Zwierzęta". Emocje były olbrzymie, jednak zwycięzca mógł być tylko jeden:) Nagrodziliśmy jednak grami planszowymi całą finałową czwórkę:)
Bardzo, dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas w tej akcji, wydawnictwom: Bard, Rebel, Piatnik, Egmont, FoxGames, Granna, Trefl, Cube, Bakumi. Dziękujemy za pomoc rodzicom, nauczycielom i naszym przyjaciołom na których możemy zawsze liczyć. W czerwcu planujemy już kolejną imprezę. Tym razem nieco krótszą:) i przeznaczoną dla młodszych graczy - "Zagraj z mamą i tatą":) Już dzisiaj zapraszamy!!!!
W piątek - 10 kwietnia, odbyła się w naszej szkole V (jubieluszowa) edcja Turnieju Siatkarskiego. Z roku na rok turniej ten cieszy się coraz większą popularnością. W tej edycji wzięło udział aż 6 zespołów. Do zawodów zgłosili się: rodzcie, nauczyciele, uczniowie "czwórki" oraz absolwenci - gimnazjum(dwa zespoły) oraz liceum. Dzięki dobrej pogodzie - mecze odbywały się zarówno w sali gimnastycznej jak i na naszym nowym szkolnym boisku. Po trzech godzinach wielkich sportowych emocji, Turniej zakończył się zwycięstwem II zespołu gimnazjalistów, drugie miejsce zajęli - rodzice, na trzecim uplasowali się "studenci", czwarte przypadło nauczycielom, piąte I drużynie gimnazjalistów, zaś szóste uczniom "czwórki". Dziękujemy wszystkim za udział i świetną atmosferę. Zapraszamy za rok:)
"Piotruś Pan i piraci" to przedstawienie w wykonaniu aktorów z Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa, które oglądaliśmy 16.04.2015. w BCK. "Piotruś Pan" to kolorowy spektakl przeznaczony dla najmłodszych widzów. Kolorowa scenografia pobudziła dzieci do uruchomienia wyobraźni, a przepełniona humorem akcja wywołała u dzieci uśmiech. Nawet niektórzy uczniowie mogli wcielić się w aktorów. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało.
9 kwietnia odbyło kolejne spotkanie w ramach Games Roomu dla rodziców, nauczycieli, absolwentów i naszych przyjaciół:) Tym razem przyjrzeliśmy się z bliska dwom najnowszym grom wydawnictwa Rebel. Pierwszym nowym tytułem była gra "Szalona Misja", niesamowicie grywalna, imprezowa gra z nowatorską mechaniką- gorąco polecamy!!! Drugą grą była uznana już na całym świecie gra autorstwa Vlaada Chvatila "Ciężarówką przez Galaktykę" - gra II turowa, w klimacie space opery - jednak bardzo nierówna (tura pierwsza z budowaniem statku w czasie rzeczywistym - super, druga tura to podróż przez kosmos - zdecydowanie mniej klimatyczna i nieco nudnawa:)). Udało nam się także zagrać w genialną grę dwuosobową "Sztuka wojny" - wydawnictwa FoxGames. Tą grę polecamy wszystkim startegom - zasady proste, a kombinowania i blefu sporo!!! Kolejne spotkanie 7 maja, na które już dzisiaj zapraszamy!!!
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest na całym świecie - 2 kwietnia już od 7 lat. Obchody tego dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu. Kolor niebieski - to kolor który symbolizuje autyzm - dlatego oprócz - uświadamiania i poszerzania informacji na temat autyzmu, tego dnia - przeprowadzana jest akcja "Zapal się na niebiesko". I nasza szkoła włączyła się w tą akcję - od 2-9 kwietnia, internetowa strona szkolna - zmieniła swój kolor - na niebieski:). Ponadto w czwartek, 9 kwietnia, klasa 2a wraz z wychowawczynią panią Jolantą Binkofską zorganizowała dla uczniów Edterka, specjalne zajęcia z tej okazji:)
Prawie wszyscy uczniowie naszej szkoły na znak solidarności z dzieciakami z Edterka (Dagną, Dominiką i Filipem) ubrały tego dnia "coś niebieskiego". Brawo!!!
A na koniec, na dużej sali gimnastycznej odśpiewaliśmy gorące i głośne "Sto Lat" i mieliśmy możliwość zabawy z ponad 200 niebieskimi balonami:) Było świetnie:)
W dniu 17.03.2015 roku po raz czwarty w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych "Świetlik". Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy z nich był etapem przygotowawczym, który polegał na przeprowadzeniu zestawu doświadczeń konkursowych przez uczestników. Drugim etapem był test finałowy. W konkursie uczestniczyli uczniowie klas 2, 3, 4, 5 i 6. W sumie w konkursie brali udział 42 osoby.
>
>W dniach od 18.03 do 20.03.2015 w naszej szkole przeżywaliśmy doroczne rekolekcje wielkopostne. Codziennie gromadziliśmy się na naukach rekolekcyjnych w kościele Świętej Trójcy w Bytomiu. Tematem przewodnim tych rekolekcji była świętość, a szczególnie świętość księdza Jana Bosko. Nauki rekolekcyjne głosili księża Tomasz Rak oraz Leszek Lepiorz.>
W środę rozważaliśmy wspólnie stacje Drogi Krzyżowej, które pomogły nam stanąć w prawdzie i zobaczyć siebie w świetle Bożej miłości. Dowiedzieliśmy się wiele o księdzu Bosko oraz o jego dziełach. Gościliśmy uczennicę Publicznego Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi w Tarnowskich Górach, która ukazała nam duchowość salezjańską.
W czwartek przed nauką rekolekcyjną oglądaliśmy przedstawienie, które przygotowali uczniowie klasy 6b pod kierunkiem pani Michaliny Kazior. Dzięki naszym koleżankom i kolegom mogliśmy poznać historię życia kilku świętych, którzy w bardzo młodym wieku stali się świadkami Chrystusa. Czwartek był również dniem sakramentu pokuty, dla starszych uczniów naszej szkoły.
W piątek rano młodsi oglądali program „Ziarno” poświęcony postaci Świętego Jana Bosko, a potem kolorowali obrazek przedstawiający tego przyjaciela dzieci i młodzieży. Uczniowie klas starszych mieli okazję sprawdzić w quizie swoją wiedzę o życiu i dziełach księdza Bosko. Rekolekcje zakończyła wspólna Eucharystia, w czasie której bardzo wielu z nas przystąpiło do Komunii świętej. Rekolekcje były okazją do trwania przy Chrystusie i czasem duchowego przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
>
>>
Jak corocznie w naszej szkole zorganizowany został Dzień Przedszkolaka. 12 marca 2015 r. naszą szkołę odwiedzili goście - dzieci z pobliskich przedszkoli. Wraz z uczniami klas młodszych obejrzeli występy finalistów konkursu "MAM TALENT". Po zakończonej uroczystości na sali gimnastycznej dzieci pod opieką pań udały się na zajęcia prowadzone przez: panią Gabrielę Kulmaczewską, panią Mariolę Kulczycką i panią Małgorzatę Krawczak.
Poniżej możemy zobaczyć jak wszystkie dzieci pracowały podczas zajęć
W poniedziałek, 23 marca, obchodziliśmy w szkole - Dzień Kolorowej Skarpety (Lots of Socks). Uroczystość ta związana była z Światowym Dniem Zespołu Downa (który miał miejsce w sobotę 21 marca). Swoje święto obchodziły tego dnia Emilka i Ela z klasy "Edterek".
Uczniowie czwórki, na znak solidarności dzieciakami z Edterka - ubrali kolorowe skarpety(symbol dodatkowego chromosomu, który wyróżnia osoby z Zespołem Downa)!!!, a klasa 2a wraz ze swoją wychowawczynią, panią Ewą, zorganizowała dla "edterkowców" specjalne zajęcia:)
W tym roku w naszej szkole Walenty był szczególnie zapracowany. Już przed feriami na naszym szkolnym korytarzu pojawiła się tajemnicza Skrzynka Walentego. Stopniowo napełniała się nowymi kartkami i serduszkami, które nasi uczniowie przygotowali dla swoich sympatii. W kilka dni po feriach, wysłannicy naszego patrona Zakochanych, mieli ręce pełne roboty. Kto by pomyślał, że w naszym Koperniku jest tylu zakochanych, a jednak... sami zobaczcie, jak wiele czułych słówek sobie przesłaliście ;)
Uroczysta akademia została poświęcona kosmosowi. Wielu wybitnych ludzi próbowało ustalić, na jakich poziomach znajdują się planety, jak blisko siebie. Byli wśród nich także absolwenci szkół astronomicznych z Krakowa i nie tylko. Tym, któremu się to udało - był właśnie patron naszej szkoły - Mikołaj Kopernik. Jego hipotezy były najbardziej prawdopodobne. Na szkolnym apelu, który odbył się w piątek (20 lutego), uczniowie klasy 4c byli przebrani za planety. Pokazywali, w jakim czasie planety okrążają Słońce. Uczniowie naszej szkoły mogli również zobaczyć prezentację multimedialną o kosmosie. Oczywiście pojawiły się też nagrody za najlepsze prace i wyniki w organizowanych na ta okazję konkursach. Najcenniejszymi nagrodami były wręczone przez dyrekcję szkoły odznaki: Rachmistrza, Żaczka Kopernika i Żaka Kopernika.
Gabrysia Przekaza
Ferie zimowe to wymarzony czas dla dzieci. Ważne, by ta oczekiwana chwila odpoczynku od nauki nie zamieniła się w nudę i bezczynność. O tym właśnie pomyśleli organizatorzy półkolonii zimowych, które miały miejsce w naszej szkole. Zajęcia zostały tak zaplanowane, aby bez względu na wiek i płeć. każde dziecko mogło znaleźć coś dla sienie i w miły oraz atrakcyjny sposób spędzić czas.
Program tegorocznych półkolonii zimowych był bardzo urozmaicony. Dzieci brały udział w warsztatach prowadzonych przez pracownika KZK GOP, próbowały swoich sił na ściance wspinaczkowej (Hala Skarpa), były na lodowisku, miały okazję zobaczyć w kinie BCK filmy: "Kacper i Emma - zimowe wakacje" i "Królowa Śniegu 2". Rozwijały swoje zdolności plastyczne podczas warsztatów artystycznych w Muzeum Górnośląskim, świetnie bawiły się w Laserhouse w Agorze, a w ostatnim dniu wzięły udział w imprezie kończącej ferie w mieście, zorganizowanej przez Urząd Miejski.
>
>W piątek, 6 marca odbył się apel poświęcony Światowemu Dniu Pomocy Humanitarnej. Za pośrednictwem naszej szkolnej stacji telewizyjnej TV NEWS, uczniowie naszej szkoły przypomnieli jak trudne zadanie pełnią organizacje humanitarne. Apel ten był również okazją, aby wyrazić szacunek w stosunku do wszystkich pracowników humanitarnych, jak również skierować uwagę na problem głodu, braku dostępu do leków i czystej wody w krajach Rogu Afryki.>
Uroczystość szkolna podsumowała także ogólnopolską akcję UNICEF-u „Wszystkie Kolory świata”. W ramach projektu każda klasa otrzymała skarbonkę. Dzięki hojności naszych uczniów zebraliśmy 600zł, które przeznaczono na zakup szczepionek dla dzieci w Sudanie Południowym. Słodki poczęstunek w formie batoników otrzymała klasa 2b, która zebrała największą sumę pieniędzy (154zł).
Dziękujemy za każdy grosik wrzucony do skarbonki!
>
>>
2 marca odbył się trzeci, ostatni sprawdzian próbny klas VI. Uczniowie zmierzyli się zadaniami przygotowanym przez wydawnictwo Operon. Wyniki poznamy w przyszłym tygodniu na zebraniach z rodzicami. Po raz pierwszy z sprawdzianem spotkali się uczniowie klas V.
W sobotę - mocny zespół naszego Planszopernika - wyruszył do Miejskiego Domu Kultury w Siemoni - na Specjalną Edycję "Beboka". Było super. Świetne miejsce, super atmosfera, a do tego zagraliśmy w extra gry: "Orc, Orc, Orc" (zasady opanowane), "Tobago", "Sztukę wojny" (niesamowicie grywalna dwu-osobówka), "King of Tokio" (nowa wersja "Potworów w Tokio"), Neuroshimę i ... testowaliśmy nowe zasady i ulepszenia naszej "Tajemnicy...". Mamy nadzieję, że za rok zawitamy tu znowu:)
Kliknij by zobaczyć więcej zdjęć
W poniedziałek - 23 lutego, odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Chcieć to móc" (spotkania odbywać się będą raz w miesiącu). Pierwszym gościem, był absolwent naszej szkoły - Adrian Pietraga (aktualnie uczeń Gimnazjum nr 1), którego pasją jest układanie kostki Rubika. Podczas spotkania opowiedział nam: na czym polega układanie Kostki Rubika, czym kostki się od siebie różnią i co zrobić by stać się mistrzem Rubika:) Bardzo dziękujemy Adrianowi i zapraszamy na kolejne spotkanie już w marcu:)
Pierwsze po feriach spotkanie - Games Roomu - dla rodziców, absolwentów i przyjaciół - odbyło się 19 lutego (czwartek). Dopisała frekwencja - graliśmy na dwóch stołach:) A graliśmy w nowość od wydawnictwa Rebel "Pokój 25", gra wzorowana na słynnym thrillerze "Cube". Następnie - jak było w planach:) poznaliśmy niesamowity świat "Głębi" (kolejna nowość wydawnictwa Rebel) oraz bardzo sympatyczną grę w klimatach pirackich - "Black Fleet". Na stole nie mogło zabraknąć "Splendora" - ćwiczymy do mistrzostw:)
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
12 marca 2015r. odbył się finał konkursu "Mam Talent". Konkurs przebiegał w dwóch etapach - dla klas I-III o godzinie 9.00 i dla klas IV-VI o godzinie 10.45, razem z nami, występom artystów, przyglądali się goście specjalni - przedszkolaki. Nasza wspaniała "10", wyłoniona w eliminacjach i półfinałach walczyła o 3 statuetki. Oczywiście, tak jak w poprzednich edycjach, zwycięzców wybrali uczniowie "czwórki". I tak:
Statuetkę "Mam Talent"
- w głosowaniu Internautów -otrzymał Michał Pawlik (4c)
Statuetkę "Mam Talent"
- klasy starsze - otrzymał Paweł Dziasek (4b)
Statuetkę "Mam Talencik"
- klasy młodsze - otrzymała Antosia Kowalczyk (1b)
Podczas tej edycji nie zabrakło także gości specjalnych - a byli nimi: piłkarze - Karol Jagoda (nasz absolwent) i Wojtek Wyrwa z Ruchu Radzionków, judocy: Patryk Łoziak (nasz absolwent) i Michał Czekała z GKS czarni Bytom oraz karateka Jakub Fus (nasz uczeń) reprezentujący Klub Karate Tradycyjnego z Bytomia.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!! Mimo, iż wybraliśmy 3 osoby - wygrani są wszyscy Finaliści. Dziękujemy także zaproszonym gościom oraz wspaniałej "czwórkowej" publiczności. Do zobaczenia za rok:)
Część I Finału - kliknij
>
>>
W dniu 19.12.2014 odbyło się w naszej szkole kolejne, dwunaste już - "Spotkanie przy choince". Nasi rodzice jak zwykle nie zawiedli; szkolna sala gimnastyczna, chociaż sporych rozmiarów, miała problem aby pomieścić wszystkich gości. Na początku przybyłych gości przywitał Pan Dyrektor, a potem zaczęły się występy naszych uczniów. Jako pierwsi wystąpili uczniowie ze świetlicy środowiskowej wprowadzając wszystkich w adwentowy nastrój. Praktycznie przedstawiciele wszystkich klas zaprezentowali zebranym kolędy, pastorałki i świąteczne piosenki w wykonaniu zarówno instrumentalnym jak i wokalnym. Piękne Jasełka Bożonarodzeniowe przedstawili uczniowie klasy IIb, ochoczo wspierani przez swoich rodziców i wychowawcę. W tym roku swoje wykonanie kolęd zaprezentowały również nauczycielki naszej szkoły.
Tradycyjnie nie zabrakło wspólnego kolędowania, które wprawiło wszystkich w ciepły, świąteczny nastrój, wsparty dodatkowo ładną dekoracją sali oraz wspaniałym żłóbkiem, którego projekt oraz wykonanie był autorstwa rodziców uczniów klasy IIb.
Dnia 13.01.2015 r. w naszej szkole z inicjatywy samorządu uczniwskiego odbyła się dyskoteka karnawałowa. Dodatkową atrakcją tamtego wieczoru był zorganizowany konkurs na przebranie karnawałowe. Uczniowie wykazali się kratywnością, a za ich trud zostali nagrodzeni słodkimi upominkami. Sami zobaczcie, jak tanecznym krokiem weszliśmy w ten Nowy Rok!
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
Dnia 19.12.2014 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademii z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W jej trakcie na sali gimnastycznej mieliśmy okazję oglądać występ uczniów naszej szkoły, wcielających się w biblijne postaci. Kto by pomyślał, że dzieciaki w tak wspaniały sposób będą potrafiły wcielić się w role świętych. Całość zwieńczył występ szkolnego chóru. W tej świątecznej atmosferze wróciliśmy do swoich klas i radowaliśmy się składając sobie życzenia podczas klasowych wigilii.
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
Pierwsze w Nowym Roku 2015:) spotkanie w Games Roomie dla rodziców, absolwentów i naszych przyjaciół, odbyło się - 14 stycznia. Udało nam się zagrać aż w pięć tytułów:) To rekord!!!:) Poznaliśmy ciekawą grę strategiczną "Origin", szybką grę zręcznościową "Tenzi", logiczną grę karcianą "Kameleon", imprezową grę kalaburopodobną - "Koncept", oraz całkiem przyjemną eurogrę "SteamPark". Kolejne spotkanie dopiero w lutym i tym razem nie w środę, tylko w czwartek - 19 lutego. Serdecznie zapraszamy!!!
Dzisiaj - 26 stycznia odbyły się półfinały do Szkolnego Konkursu "Mam Talent". Półfinały trwały prawie 3 godziny. Poziom był niezwykle wyrównany i przez prawie godzinę jury - ustalało skład finałowej 10. Listę osób zakwalifikowanych znajdziecie na stronie konkursu:)
17 grudnia - zorganizowaliśmy, po raz drugi, spotkanie z grami planszowymi w herbaciarni "Herbata". Tym razem, dzięki wielkiej pomocy Adama - zaprezentowaliśmy wyprawę do "Tajemniczego Domostwa" (bardzo udanego połączenia - popularnych gier "Cluedo" i "Dixita") oraz gry logiczne, takie jak: "FITS", "Pentago" czy "El Garde" - które zaprezentowali: Stasiu, Grześ i Max:). Już teraz gorąco zapraszamy na kolejne spotkanie - które odbędzie się 21 stycznia:)
Już po raz drugi w tym roku odwiedziliśmy uczniów klas 1-3 w Szkole Podstawowej Nr 1 w Wojkowicach. Tym razem popularne gry planszowe prezentowali Jakub i Max. Dzieciaki z SP nr 1 z dużym zaangażowanie i wielkimi emocjami grali w znane i lubiane gry: "Halii Galii", "Duszki", "Faunę Junior" czy "Speed Cupsy". Spotkania tak się spodobały, że zostaliśmy zaproszeni na kolejne:) Przyjedziemy!!!
Eliminacje do VI edycji Szkolnego Konkursu "Mam Talent", po raz pierwszy trwały aż 2 dni:) Stało się tak, gdyż do udziału w konkursie zapisało się 77 uczestników. Nie wszyscy stawili się na eliminacjach - jednak i tak były one rekordowe:) W przesłuchaniach wzięło udział - 47 uczestników z klas 1-6. Poziom uczestników był bardzo wysoki i jury stanęło przed bardzo trudną decyzją. Wyniki eliminacji - znajdziecie na stronce konkursu:)
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
Kliknij poniżej- by przejść na stronkę
Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki.
Do naszej szkolnej biblioteki jak co roku z tej okazji zawitały "pierwszaki". Wysłuchały historii powstania święta, rozwiazały misiowe zagadki, wysłuchały wierszy o tych przytulankach w wykonaniu uczennic z klasy VIa: Martyny Charłampowicz, Martyny Dakowskiej, Nicole Górniak, Agnieszki Hobzdy Kamili Jochlik, Natalii Michalik, Justyny Mularczyk, Julii Pacześnej, Oli Rzyckiej. Nauczyły się piosenki o misiu, wykonały swojego misia.Na pamiątę otrzymały okolicznościowe dyplomy. Spotkamy się znowu za rok.
19 listopada bieżącego roku w naszej szkole odbył się coroczny turniej sportowy, zorganizowany pod nazwą "Gry i zabawy ruchowe". Oprócz przedstawicieli naszej placówki, między sobą rywalizowały dzieci z trzech innych szkół: Szkoły Podstawowej nr 6 w Bytomiu, Szkoły Podstawowej nr 38 w Bytomiu, oraz specjalnie zaproszonej Czeskiej Szkoły - ZS Vsetin Ohrada. Nad włąsciwym przygotowaniem, przebiegiem oraz podsumowaniem zawodów czuwała, jak zwykle dwójka naszych nauczycieli wychowania fizycznego. Choć z roli gospodarza wywiązaliśmy się bardzo dobrze, to jednak samych zawodów nie udało nam się tym razem wygrać. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej zajęliśmy trzecie miejsce, zaś zwycięską okazała się Szkoła Podstawowa nr 6. Drugie miejsce wywalczyli tego dnia goście z Czech, zaś na lokacie czwartej uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 38. Niezależnie jednak od osiągniętych pozycji, grzechem byłoby nie wspomnieć o naprawdę bardzo wysokim poziomie tak zaangażowania dzieci, jak i jakości wykonywanych przez nie ćwiczeń i konkurencji. Turniej został zorganizowany w ramach projektu "Gry i zabawy ruchowe dla wszystkich". Bardzo dziękujemy gminie Bytom za powierzenie nam realizacji tego zadania publicznego, a szczególnie za wsparcie finansowe, dzięki któremu mogliśmy zadbać o atrakcyjne nagrody, oraz zakup sprzętu potrzebnego do przeprowadzenia turnieju.
11 listopada obchodzimy co roku święto państwowe dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę, po 123 latach zaborów, niepodległości w 1918 roku,. W tym uroczystym dniu przedstawiciele naszej szkoły: poczet sztandarowy, pan dyrektor Jacek Wadoski, opiekun samorządu - pani Anna Kołek, nauczyciele, rodzice oraz delegacja uczniów, udali się pod pomnik Wolności przy ulicy Piłsudskiego, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów Święta Niepodległości. W imieniu naszej szkoły zostały złożone kwiaty pod pomnikiem dla upamiętnienia wszystkich zasłużonych odzyskaniu suwerenności naszego kraju.
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
17 października w naszej szkole miały miejsce warsztaty na temat cukrzycy. Ekspertami w tej dziedzinie były: Marysia Słyk z klasy 3c i jej mama - pani Agnieszka. Klasy młodsze - bo to do nich były skierowane warsztaty, doświedziały się, co to jest cukrzyca, poznały działanie trzustki oraz hormonu insuliny, obejrzały ciekawą projekcję filmu. Było wiele pytań, na które nasza najmłodsza ekspertka musiała odpowiedzieć, zaspakajając ciekawość rówieśników. Dzieci były naprawdę zainteresowane. Na pewno będą bardziej świadomie podchodzić do problemu cukrzycy, ale jednocześnie zrozumieją, że tak naprawdę choroba wcale nas ludzi nie różni. Wszyscy pragniemy być szczęsliwi, uprawiać sporty, zawierać przyjaźnie, być kochanymi. Piękno tego świata zależy od nas samych.
Tradycją naszej szkoły stały się wyjścia uczniów klas starszych do Opery Śląskiej. Tym razem obejrzeliśmy "Tego Obcego" Ireny Jurgielewiczowej w wersji spektaklu teatralnego. Uczniowie zobaczyli na scenie Ulę, Pestkę, Julka, Mariana i Zenka, a następnie porównali ich z bohaterami literackimi. Po przedstawieniu odbyły się krótkie warsztaty związane z teatrem. Następne wyjście do Opery już niebawem :)
Dnia 15.10.2014 w szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy 3b oraz 2b pod opieką pani Marioli Kulczyckiej i pani Ewy Mistalskiej przygotowali humorystyczne przedstawienie oraz wiele ciekawych wierszy i piosenek obrazujących cięzką pracę nauczycieli.
Tego dnia także samorząd uczniowski w nowym składzie - Mateusz Mamot, Dawid Gilner, Oliwia Trela, Jagoda Sznajder oraz Justyna Krawiec, w imieniu wszystkich uczniów przekazał nauczycielom oraz pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta.
W środę - 19 listopada - w herbaciarni "Herbata" - po raz pierwszy (wraz z Teosem i Adamem) - zorganizowaliśmy "Spotkanie z Planszówkami", czyli cykliczne spotkania z grami planszowymi przy ciepłej i pysznej herbacie:). Nasz klub gier planszowych "Planszopernik" - reprezentowali Max i Kamil. Atmosfera była świetna. Udało nam się zagrać w: "Blokus'a", "Quoridor", "Dobble" i "Dixita" oraz "Shoguna". Dziękujemy wszystkim za zabawę i zapraszamy na kolejne spotkanie - w Herbaciarni spotykamy się w każdą 3 środę miesiąca - czyli kolejne spotkanie już 17 grudnia.
Impreza świetlicowa była okazją do wspólnych zabaw sportowych i spotkania w gronie klas pierwszych. Dzieci samodzielnie przygotowały okolicznościowy plakat w czasie wielkiego rysowania. Świetliczaki otrzymały pamiątkowe zakładki do książek. Opiekę nad całością sprawowała Anna Kużdżał - wychowawczyni grupy pierwszej.
Dzisiaj - 6 listopada - w spotkaniach MiniPlanszopernika i Planszopernika wzięli udział panowie redaktorzy czasopisma - "Mały Gość Niedzielny": Piotr Sacha i Roman Koszowski. Opowiadaliśmy im o naszej pasji - czyli grach planszowych, pochwaliliśmy się naszą grą - "Tajemnicą Srebrnego Miasta" i oczywiście - graliśmy!!! Do kilku gier udało nam się przekonać panów redaktorów:) Dowiedzieliśmy się też, że artykuł o naszym Klubie pojawi się w grudniowym wydaniu "Małego Gościa Niedzielnego" -to już za dwa tygodnie:) Polecamy tą lekturę:)
We środę - 5 listopada, po raz drugi odwiedziliśmy Szkołę Podstawową Nr 1 w Wojkowicach (poprzednio byliśmy tutaj - w czerwcu). Tym razem prezentowaliśmy gry planszowe - młodszym uczniom z klas 1-3. Max, Mateusz oraz Kuba - wspaniale tłumaczyli i wprowadzali swoich młodszych kolegów w fascynujący świat planszówek. Wszystkim uczestnikom - spotkanie bardzo się spodobało i zostaliśmy zaproszeni na kolejne:) Jeżeli czas pozwoli - przyjedziemy:)
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
>
>>
W dniu 3.11.2014r. byliśmy świadkami uroczystości otwarcia nowego wielofunkcyjnego boiska w naszej szkole, składającego się z: boiska do piłki nożnej, ręcznej siatkówki oraz dwóch mini boisk do piłki koszykowej. Dzięki zaangażowaniu rodziców i nauczycieli, boisko zostało sfinansowane z Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego, który pokrył lwią część kosztów. Całkowity koszt budowy boiska wyniósł 230 tysięcy zł. Uroczystość otwarcia zaszczycili zaproszeni goście, a wstęgę przeciął osobiście prezydent Bytomia - pan Damian Bartyla. Pomimo listopadowego chłodu uczniowie już wypróbowali nową nawierzchnię rozgrywając pierwszy mecz. Podczas otwarcia wystąpiły również szkolne cheerleaderki, chór Nutki Kopernika, wysłuchaliśmy popisu solowego gry na gitarze w wykonaniu Agnieszki Hobzdy, a swą sprawność fizyczną pokazali uczniowie klasy IId i klasy VIc.
W połowie października uczniowie klasy 3c byli na spotkaniu z jesienią w Ogrodzie Botanicznym przy ulicy Witczaka. Spotkali tam (oprócz jesieni) bardzo miłą panią, która pokazała im wszystkie kwiaty oraz krzewy owocowe rosnące w ogrodzie. Miło, że je pokazała. Opowiedziała wiele ciekawostek na temat tych roślin. Mało tego, że opowiedziała, to jeszcze każdego obdarowała kwiatami, gałązkami krzewów, drzew, warzywami. Dzięki temu dzieciaki przyniosły fragment ogrodu do swojej klasy.
Dnia 17 października 2014 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość "Pasowania na ucznia" dzieci z klas pierwszych. Uczniowie, elegancko ubrani, prezentowali się bardzo wytwornie, zwłaszcza, że po raz pierwszy włożyli na siebie mundurki naszej szkoły. Wiedzieli, że to bardzo ważna chwila w ich życiu. Nie codziennie zostaje się przecież uczniem!
Pan dyrektor Jacek Wadowski i pani dyrektor Jadwiga Gilner, pasowali dzieci na uczniów w obecności znamienitych gości: zaproszonych rodziców i bohaterów uroczystości. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i taneczne. Pięknie śpiewały, a Emilka z klasy 1c recytowała po śląsku wiersz Juliana Tuwima pt. "Okulary". Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie. Po odczytaniu jego treści, uczniowie i ich rodzice złożyli przysięgę na sztandar szkoły. Uczniowie obiecali uczyć się pilnie, być grzecznymi, szanować dobre imię szkoły, być dobrymi Polakami. Po uroczystości uczniowie udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. A oto kilka zdjęć z tej uroczystości.
22 października odbyło się otwarte spotkanie z naszą grą "Tajemnica Srebrnego Miasta" dla wszystkich chętnych - mieszkańców Bytomia. Planszówkowanie miało miejsce w jednym z bardziej kultowych miejsc w Bytomiu - herbaciarni "Herbata". Było super. Mnóstwo pozytywnej energii. Wszystkim nasza gra się podobała:), a nam tak bardzo spodobała się atmosfera tego miejsca, że zamierzamy tu cyklicznie wpadać z grami planszowymi w każdą trzecią środę miesiąca. Zapraszamy!!!
Ostatnim akcentem naszego IV Festiwalu Gier Planszowych były - sobotnie (18.10.2014) eliminacje do Mistrzostw Polskich w grze "7 cudów świata". Na starcie staneło 15 zaprawionych w bojach zawodników:) W tym 8 członków naszego klubu "Planszopernik". Rozgrywki były bardzo emocjonujące i trzymały w napięciu - zarówno grających jak i obserwujących. W finale znagrało 7 najlepszych "budowniczych imperiów", z których - najmocniejszym być okazał się Jakub Widera, drugie miejsce zajął Grzegorz Janysek, a trzecie Radosław Olko. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy "Grakom" za zorganizowanie eliminacji w naszej szkole:)!!!
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
Dzisiaj odbył się także - IV Szkolny Festiwal Gier Planszowych - odwiedziło nas od godziny 12-18 około 200 osób:) Był totalny odjazd - poza salą gimnastyczną - musieliśmy uruchomić jeszcze dwie sale lekcyjne:) Odbyło się 5 turniejów:) Były emocje, radość, a nawet łzy (gry planszowe uczą także przegrywać:) Dziękujemy wszystkim, którzy nam pomogli: wydawnictwom, wolontariuszom, nauczycielom, dzieciakom z Planszopernika, Grakom i Wydawnictwu Alter - które prezentowało swoje gry na naszej imprezie:) Dziękujemy również wszystkim, którzy tak licznie przybyli na nasz Festiwal. Mamy nadzieję, ze za rok spotkamy się równie licznie:)
Dzisiaj - 15 października - zajęcia kółka robotyczno-komputerowego odbyły się w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, na niesamowitej wystawie - "Świat zmysłów". Tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć:) Jak działa ucho? Co widzi oko? Jak pachnie - spalenizna? Na te i wiele innych pytań nasi "czwórkowi" ucznowie mogli się dowiedzieć od pani Ani Rak, która po wystawie ich oprowadzała i wprowadzała w fantastyczny świat nauki:) Polecamy, wystawa czynna tylko do 16 listopada!!!
W dniu 8 października klasy szóste pojechały na wycieczkę do katowickiego teatru "Korez". Najstarsi uczniowie naszej szkoły byli na warsztatach języka irlandzkiego. Na wykładach słuchaliśmy, jakie są zwyczaje Irlandczyków, oraz jakie potrawy jedzą. Po wykładach rozpoczęła się 15-mitunowa przerwa, a po niej zaczęły się następne warsztaty z przepięknych irlandzkich tańców. Gdy warsztaty się skończyły, poszliśmy na dworzec do McDonalda. Taka forma nauki bardzo przypadła nam do gustu, już czekamy na powtórkę! Poniżej kilka zdjęć z warsztatów.
10 września w naszej szkole odbył się pokaz judo. Pokaz zaprezentowali zawodnicy klubu GKS ,,Czarni? Bytom. Jednym z nich był uczeń naszej szkoły Patryk Łoziak. Zawodnicy pokazywali swoje umiejętności, a ich trener opowiadał jakie ćwiczenia wykonują. Na koniec właściciel klubu zadawał pytania na temat znanych sportowców z Bytomia.
W następnym dniu odwiedzili nas sportowcy klubu karate ,,Ippon? zademonstrowali sztukę samoobrony. Pan Janusz Sowa wraz synem Michałem i córką Marysią zaprezentowali karate, które znane jest już ponad 400 lat.
Pokazy były bardzo ciekawe, zarówno Judo jak i Karate.
Dawid Gilner
>
>>
W dniu 13 września w Parku Miejskim im. F. Kachla odbył się I Bytomski Jarmark Średniowieczny, zorganizowany przez Bractwo Rycerskie Zamku Będzin i Bytomski Oddział Zbrojny. W przemarszu orszaku książęcego, rycerstwa i mieszczan do obozu średniowiecznego, naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie klas 5B i 6C oraz pani Justyna Bałaga. Następnie uczniowie wszystkich bytomskich szkół uczestniczyli w historycznej inscenizacji nadania praw miejskich. Po części oficjalnej mogliśmy m.in. obejrzeć średniowiecznych rzemieślników przy pracy, nabyć historyczne ozdoby czy uzbrojenie. Nie zabrakło walk rycerskich, strzelania z łuku, inscenizacji bitwy, pokazów sokolniczych oraz tańców z okresu XII-XV wieku. Jarmark trwał w naszym mieście 2 dni i oprócz ciekawej zabawy dostarczył każdemu z nas wiedzy o minionych dziejach Bytomia.
Borys Bakoniak kl. 5B
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
12 września spektaklem "Krawiec Niteczka" Kornela Makuszyńskiego - rozpoczął się V sezon Internetowego Teatru TVP dla Szkół. Od roku w programie tym uczestniczy także nasza szkoła. Przedstawienie transmitowane ze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach obejrzało ponad 70 uczniów z klas: 1b (z panią Weroniką Niemiec), 3b (z panią Mariolą Kulczycką) oraz 3c (z panią Iwoną Zwadło). Koordynatorem programu w naszej szkole jest pan Bartłomiej Zbączyniak do którego mogą zgłaszać się zainteresowane klasy udziałem w tym niezwykłym projekcie.
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
Dobry początek Roku Szkolnego to podstawa ;) Prezentacja strojów szkolnych na przełomie dziejów. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu :)
1 września w naszej szkole:) (w innych również) rozpoczął się nowy rok szkolny 2014/2015. Podczas akademii powitali nas uczniowie klas 6 (a i b), którzy specjalnie na tą okazję - przygotowali niecodzienną galę strojów szkolnych od czasów zamierzchłych, aż do dzisiaj:) Pierwszy dzwonek zabrzmiał tuż po godzinie 11, witając w progach naszej "4" pierwszoklasistów.
W dniach od 25-29 sierpnia w naszej szkole odbywały się półkolonie letnie. W zajęciach uczestniczyło prawie 50 uczniów, którzy zwiedzili zamek w Będzinie i jego podziemia, bawili się w Fantasy Parku oraz w Parku Miejskim, a także ćwiczyli swoją tężyznę fizyczną - na naszej sali gimnastycznej.