W piątek, 27 kwietnia, odbył się finał edterkowego projektu "Fast food, czy slow food". Gwiazdą finału - był pan Grzegorz Bień, uczestnik programu "MasterChef" oraz zwycięzca programu telewizyjny pt.: "8 smaków Europy". W warsztatach kulinarnych przeprowadzonych przez pana Grzegorza wzięło udział prawie 90 uczniów, z trzech szkół bytomskich: Zespołu Szkół Specjalnych Nr 3, Szkoły Podstawowej Nr 4, oraz Zespołu Szkół Gastronomiczno Hotelarskich.
Podczas pierwszego warsztatu uczniowie klasy 3b, wraz z panią Mariolą, uczniowie Edterka oraz uczennice ZSGH: Weronika i Kasia - dowiedzieli się jak zrobić buraka marynowanego w balsamico, ziołach i miodzie z kozim serem. Mniam, mniam... Oczywiście mistrzowi pomagali mali kucharze i lew Lucjan.
Kolejną propozycją kulinarną, którą zaprezentował nam pan Grzegorz był - kurczak tikka masala z ryżem parabolicznym. W tym warsztacie wzięła udział głównie klasa 3c wraz z panią Iwonką. Pan Grzegorz, którego dzieciaki pilnie obserwujące program "MasterChef" świetnie znały - nie nadążał odpowiadać na setki ciekawych pytań związanych z udziałem w programie:) Oczywiście na koniec zajęć można było skosztować kurczaka:) Palce lizać:)
W trzecim warsztacie - kończącym pokaz wziął udział ponownie Edterek oraz uczniowie z ZSS nr 3 w Bytomiu. Tym razem pan Grzegorz zrobił, przy pomocy uczniów - sorbet malinowy z pianką czekoladową. Pychota:)
Wtorkowe zajęcia, które odbyły się w ramach projektu "Fast food, czy slow food", w całości poświęcone były jabłkom, które są chyba najbardziej popularnymi rodzimymi owocami:)
O tym, że warto jabłka jeść, pod różnymi postaciami przekonywała - uczniów Edterka, oraz uczniów klasy 3c - pani Ilonka.
Uczestnicy warsztatów poznali różne gatunki jabłek - dowiedzieli się nie tylko jakie mają nazwy, ale także czy są soczyste, twarde i jak smakują (słodkie, kwaśne itd:).
Ta forma nauki bardzo nam przypadła do gustu - nie dość, że ciekawie to jeszcze smacznie:)
Druga część warsztatów odbyła się w Muzeum Górnośląskim. Tym razem o jabłkach w sztuce i nie tylko:) opowiadała pani Ania oraz pan Marek.
Uwrażliwiła nas na postrzeganie kolorów jakimi mienią się te pyszne owoce. Zachęceni do obserwacji martwej natury i pod czujnym okiem fachowca powstały przekolorowe papierowe odzwierciedlenia jabłuszek.
Na koniec odwiedziliśmy dział etnograficzny, gdzie dowiedzieliśmy się jak to nasze "starki" dbały o to, by ich dzieci - jadły dobrze i zdrowo:)
Dzisiaj, 19 kwietnia, Edterek rozpoczął projekt "Fast food czy slow food", który odbywać się będzie przez najbliższy tydzień. Projekt powstaje przy wsparciu Fundacji ING Dzieciom.
W dzisiejszych, zajęciach wziął udział pan - Szymon Niedziela, mistrz:) carvingu, czyli sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach.
Następnie, uczniowie Edterka wraz z uczniami klasy 3b i jej wychowawcą panią Mariolą- starali się dorównać mistrzowi. Przypatrywał się tym próbom nieodłączny w takich sytuacjach, Lew Lucjan.
Udało nam się z owoców i warzyw stworzyć: pawia, jeża, palmę, kwiatuszki czy gąsienicę:) Ależ przy tym było zabawy:) Fantastyczna sprawa - cudownie wyglądały te nasze owocowo-warzywne kompozycje.
Po przyjrzeniu się wszystkim wykonanym pracom - odbyła się kolejna część spotkania - czyli degustacja. Niby tak samo smakowało - a jednak chyba trochę inaczej. Nie wierzycie - spróbujcie:)
Dzisiaj - 5 kwietnia, obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (który przypada 2 kwietnia). Swoje święto - mieli uczniowie Edterka: Dominika, Dagna i Filip.
Tego dnia odbyła się IX w szkolna edycja Konkursu "Mam Talent". Prawie wszyscy uczniowie, nauczyciele, oraz goście, którymi były przedszkolaki - ubrali się na niebiesko:) by solidaryzować się ze wszystkimi osobami z autyzmem. Na samym początku konkursu - cała szkoła zaśpiewała "Sto lat" - dla Dagny Dominiki i Filipa.
Następnie z dużym zainteresowaniem wszyscy oglądali popisy finalistów Konkursu.
Po zakończeniu konkursu odbyły się zajęcia integracyjne z udziałem uczniów Edterka, klasy 3c i przedszkolaków.
Było troszkę pląsów, troszkę zabaw - ale przede wszystkim uczestnicy zabawy wykonali - tor ze stóp: ) (odrysowanych ma się rozumieć), który następnie pokonywali w rytm muzyki. Zabawa była taka fajna, że nie chciało się jej kończyć:)
Podczas dzisiejszych zajęć EPI (Edterkowej Przerwy Integracyjnej) uczniowie Edterka oraz "czwórki"- starali się stworzyć wiosenno-pisankowe rączki:) Jak to się robi? zapytacie:) Odrysowujecie własną dłoń i uruchamiacie wyobraźnię. I już:) Proste prawda:) Zapraszamy na wspólne przerwy codziennnie od 10.30 do 10.45
Głównym patronem Festiwalu było wydawnictwo Granna (sponsor gier dla szkół biorących udział w imprezie). W Festiwalu wzięło udział 5 bytomskich szkół: Szkoła Podstawowa nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi, Zespół Szkół Specjalnych nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4, Zespół Szkół nr 1 oraz Szkoła Podstawowa nr 40. Gościem specjalnym imprezy byli: wiceprezydent miasta Bytomia - pani Bożena Mientus. Swoją obecnością zaszczycili nas także: dyrektor ZSS nr 3 - pan Mirosław Wall, wicedyrektor SP nr 4 - pani Jadwiga Gilner oraz reprezentujące ING Bank odział Piekary - pani dyrektor Katarzyna Nowak oraz pani Katarzyna Urbańczyk.
Przez prawie dwie godziny uczestnicy Festiwalu poznawali przeróżne gry planszowe, także te wielkoformatowe jak: "Speed Cupsy", czy Grzybobranie". Dużym powodzeniem cieszyła się gra plenerowa "Molkky". Graczom, podczas zabawy towarzyszyła maskotka - lew Lucjan.
Nie zabrakło konkursu na najpopularniejszą grę Festiwalu, w którym o tytuł "Złotej Kostki" walczyło 5 tytułów. Po zaciętej walce - "Złotą Kostkę" otrzymała gra "Rekin" wydawnictwa Granna.
Na koniec imprezy każdy uczestnik otrzymał słodki poczęstunek, który zasponsorował odział piekarski ING Banku, oraz małą pamiątkę, o którą postarała się firma Globtrans Katowice. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę i zapraszamy za rok:)
W czwartek, uczniowie klasy IIb, wraz ze swoją wychowawczynią, panią Jolantą Binkofską, zaprosili uczniów Edterka oraz klasu Ib na "Jasełka klasowe". Było super. Piękne stroje, kolędy, mały Jezusek w żłóbku i wielkie zaangażowanie małych artystów. Dziękujemy za mile spędzony czas:) I gratulujemy występu!!!
Po zakończonym przedstawieniu jasełkowym,
wspólnie jeszcze wszyscy kolędowali - zapraszamy na film:)
Rozpoczął się Nowy Rok. Podobnie jak w ubiegłym:) zapraszamy wszystkich naszych przyjaciół na Edterkowe Przerwy Integracyjne (EPI), które odbywają się na każdej długiej przerwie od 10.30 do 10.45. Tak jak w ubiegłym roku, będziemy układać klocki, grać w planszówki, śpiewać, pląsać, grać na Bum Bum Rurkach i wspólnie tworzyć piękne, małe działa sztuki:) Zapraszamy:)
W ostatnim tygodniu, podczas naszych Edterkowych Przerw Integracyjnych sporo się działo:) Układaliśmy klocki - powstała też mega duża wieża, która przerosła i to o sporo swoich twórców:)
Zagraliśmy też na Bum Bum Rurkach. Oczywiście w klimatach świątecznych - w rytm melodii do bajki "Rudolf Czerwononosy".
Ale chyba największą frajdę sprawiła nam produkcja - łańcucha na choinkę:)
Taka jest już tradycja, że kiedy zbliża się grudzień, w Edterku pojawia się pani Ewa:) Nie inaczej było w tym roku. Pani Ewa oraz "Ślązaczki" z klasy 1a, odwiedziły uczniów Edterka w piątek, by przypomnieć im tańce śląskie i nauczyć nowych:) Zatańczyli wspólnie: "Owczareczka", "Grozika" i taniec "Nie chcę Cię znać". Obejrzeli popis uczennic z klasy Ia oraz wspólnie zaśpiewaliśmy kilka śląskich piosenek.
Podczas czwartkowych Edterkowych Spotkań Integracyjnych, uczniowie Edterka wraz z uczniami "czwórki", postanowiliśmy zrobić "emotki". Każdy dostał kartkę i papier kolorowy. Używając rąk i kleju - miał za zadanie stworzyć własną "emotkę". Udało się świetnie. Kilkadziesiąt, wesołych, smutnych, rozpłakanych i groźnych "buziek" zawisło na tablicy. Brawo za kreatywność.
We wtorek, 24 października, uczniowie klasy 3c oraz Edterka mieli niesamowitą przyjemność wysłuchać opowieści pana Czesława Tyrola (leśnika z Koszęcina). Dzięki magicznym opowieściom pana Czesława, klasa zamieniła się w las, który mogliśmy zobaczyć, powąchać, poczuć:) W lesie tym zamieszkały zwierzęta. Każde z nich chciało opowiedzieć dzieciakom swoją historię. Każda z nich była niesamowicie ciekawa. Od borsuka dowiedzieli się, że jest strasznym czyścioszkiem, od tchórza, że nie porywa się kur ze swojego kurnika, a od grubodzioba, że nie ma takiego nasionka, którego by nie rozłupał swym potężnym dziobem.
Usłyszeli odgłosy sowy, czy kaczki. Na koniec dowiedzieli się też, jak to dawniej, za pomocą sygnałówki porozumiewali się leśnicy. Bardzo dziękujemy panu Czesławowi oraz jego pomocnikowi, za wspaniałe spotkanie. Może uda się pojechać kiedyś do Koszęcina i tam w lesie, razem z panem leśnikiem, podziwiać piękno tamtejszej ziemi:)
Magia - to umiejętność połączenia ludzkiej wyobraźni z tym co człowieka otacza. W naszej klasie, podczas Edterkowej Przerwy Integracyjnej - było ją czuć:) Dzieciaki poruszyły swoje wspaniałe i kreatywne główki, wzięły do ręki dary jesieni i wyczarowały przepiękne przedmioty, postacie, zwierzęta.
Przypomniały sobie, że kasztany i żołędzie zbieramy nie tylko po to, by dziki miały co jeść zimą:) ale, także po to by za ich pomocą rozwijać swoją wyobraźnie, by zapełniać świat dookoła nas pięknymi rzeczami.
Międzynarodowy Dzień Kropki (DotDay)od kilku lat obchodzony jest 15 września. Ta inicjatywa ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość, zachęcać do tworzenia. Sposobów świętowania jest nieskończona ilość, wszystko zależy od pomysłowości. Nasza klasa, najpierw, podczas EPI (edterkowej przerwy) zaprosiła uczniów "czwórki" do stworzenia kropkowego kolażu,
a następnie do wspólnej zabawy wciągnęła klasę 1b i panią Beatę Szulc. Wszyscy w skupieniu, za pomocą farby i szpatułek wykropkowywali wg. własnego pomysłu, różnej wielkości figury z których powstać ma... Co powstanie przekonacie się o tym jutro:) A tymczasem dziękujemy wszystkim za włączenie się do zabawy:)
W każdy wtorek na przerwach integracyjnych w Edterku (EPI) uczniowie Edterka zapraszają na wspólne granie w gry planszowe. Dzisiaj, 12 września, na dużej przerwie, od 10.30 do 10.45 wraz Edterkiem grało prawie 30 osób:) Ależ fajna była zabawa:) Zapraszamy na kolejne w czwartek - kiedy będziemy obchodzić - Międzynarodowy Dzień Kropki.
Podobnie jak w ubiegłym roku, na każdej dużej przerwie, od 10.30 do 10.45 zapraszamy na Edterkowe Przerwy Integracyjne (EPI), podczas których wspólnie z uczniami Edterka, będzie można zagrać w gry planszowe, układać klocki, śpiewać piosenki czy wybijać rytmy na Bum Bum Rurkach.
Dzisiaj, 5 września, uczniów Edterka odwiedziły pierwszaki ze swoją wychowawczynią panią Ewą:) Uczniowie klasy pierwszej dowiedzieli się co nie co o Edterku, a następnie wszyscy wspólnie popląsali:)