W piątek, 24 czerwca, odbyły się uroczyste akademie, kończące mijający rok szkolny 2015-2106. Zostały wręczone odznaki - "Wzorowy Uczeń", świadectwa z wyróżnieniem, uczniowie mieli też przyjemność obejrzeć program artystyczny w wykonaniu klas - 4. Do zobaczenia 1 września:)
21 czerwca uczniowie klasy 1 c wraz z wychowawcą zaprosili kochanych rodziców na spotkanie przygotowane dla nich. Spotkanie odbyło się pod hasłem "Wierszolandia dla rodziców". Dzieci bowiem chwaliły się swoimi talentami recytatorsko-aktorskimi, inscenizując wiersze i piosenki Jana Brzechwy. Dzieciaki miały piękne stroje, wspaniale "grały" swoje role, były bardzo przejęte. Rodzice byli wzruszeni, szczęśliwi i dumni ze swoich małych aktorów. Całość zakończyła się życzeniami i wiernie wykonanymi portretami swoich rodziców.
Więcej zdjęć,kliknij poniżej:
W czwartek, odbyło się pierwsze spotkanie zespołu, który zamierza swoją "maszynę" wysłać na konkurs "Eksperyment Łańcuchowy" do Krakowa. Swój patronat nad ekipą objął sam nasz pan dyrektor:) W środę otrzymaliśmy z Uniwersytetu Jagiellońskiego - kulki, dla których śnieżki mamy zbudować:) Na spotkaniu odbyła się wielka burza mózgów, wsparta - ikoną majsterkowicza - "Pomysłowym Dobromirem", kolejne spotkanie już po feriach we wtorek. Trzymamy kciuki!!!
W czwartek, 22 października, odbyło się kolejne spotkanie naszego Planszopernikowego Games Room'u dla rodziców, nauczycieli i absolwentów. Na początek zaznajomiliśmy się z essenową nowością - Siggil, takim utrzymanym w nordyckiej konwencji - pasjansem:) Następnie "mistrz" Teos - zaprezentował mega grywalną grę towarzyską - "Wojowników podziemi" wydanych przez Lucrum Games. Gra opowiada historię śmiałków, którzy wędrują po mrocznych lochach, pokonując przy okazji straszliwe stwory - kostkami rzucanymi z: nosa, brody, ucha i czoła, przez: ścianę, obręcz, kolano, z jednym, dwoma i nawet trzema odbiciami, z nad stołu, pod stołu i od stołu:) Zabawy co niemiara, śmiechu jeszcze więcej. Super gra - lekka i przyjemna:) Na koniec przypomnieliśmy sobie tuza planszowego jakim jest "Rummikub". Kolejne spotkanie już za dwa tygodnie - 5 listopada - zapraszamy!!!
>
>>
29 października miała miejsce jedna z piękniejszych uroczystości wpisanych w tradycje naszej szkoły- „Pasowanie na Ucznia”. W obecności pana dyrektora Jacka Wadowskiego oraz pani dyrektor Jadwigi Gilner, a także rodziców i innych członków rodziny nasze pierwszaki udowodniły, iż są gotowe stać się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu.
Pierwszaki pięknie zatańczyły, zaśpiewały, odpowiedziały na każde podchwytliwe pytanie czarownicy i krasnoludków pokazując, iż nie brakuje im oliwy w głowie i nie dadzą się tak łatwo wystrychnąć na dudka małym leśnym stworkom. Na koniec krasnoludki wyczesały pierwszakom ostatnie figle z głowy, uznając je za gotowe do złożenia uroczystej przysięgi.
Po uroczystości uczniowie wraz z wychowawczyniami i rodzicami udali się do swoich sal, gdzie otrzymali drobne prezenty i z apetytem zjedli słodki poczęstunek.
Ten wyjątkowy dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci pierwszaków, którym życzymy wiele radości, wspaniałych kolegów i koleżanek oraz wielu szkolnych sukcesów.
11 listopada to dla nas Polaków jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. To właśnie 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. W ubiegłym tygodniu w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Montaż słowno-muzyczny został przygotowany przez uczniów klasy Vb oraz chór szkolny. Uczniowie w ciekawy sposób opowiedzieli historię Polski, recytowali piękne wiersze, mieliśmy okazję posłuchać różnych pieśni. Obejrzeliśmy także prezentację przybliżającą nam tamte czasy.
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
>
>>
W środę 11 listopada obchodziliśmy jedno z najważniejszych świąt dla każdego Polaka - Święto Niepodległości. Po 123 latach niewoli nasz kraj stał się wolny. Przez ponad wiek byliśmy pod zaborami Rosji, Austrii i Prus, które stopniowo dokonywały rozbiorów naszego państwa. Próbowaliśmy odzyskać niepodległość w powstaniu listopadowym i styczniowym, jednak kończyły się one niepowodzeniem. W roku 1914 wraz z I wojną światową w sercach Polaków pojawiła się nowa nadzieja. Wielka Wojna przyniosła szansę na wolność. Walczyły w niej Rosja, Francja i Wielka Brytania spierające sięz Niemcami i Austro-Węgrami. Na początku był to konflikt europejski jednakże przyłączyły się Stany Zjednoczone i spór nabrał charakteru wojny światowej. Walczący w szeregach armii austro-węgierskiej Józef Piłsudski z czasem zaczął działać na własną rękę, za co został aresztowany i umieszczony w niemieckim więzieniu. W 1918 roku Niemcy podpisały rozejm, a wojna zakończyła się. Na nowo staliśmy się niepodległym państwem, jednak już nie tak potężnymi silnym jak dawniej. Dzień Niepodległości jako święto wolne od pracy został ustanowiony w 1989 roku, do dziś obchodzonym w całej Polsce. W Bytomiu uroczyste obchody odbyły się pod Pomnikiem Wolności. Uroczystość rozpoczęła się wciągnięciem flagi państwowej na maszt i odegraniem Mazurka Dąbrowskiego przez orkiestrę wojskową. Prezydent Bytomia Damian Bartyla wygłosił przemówienie okolicznościowe. Kompania Honorowa Wojska Polskiego uświetniła uroczystość salwą honorową. Pod pomnikiem zostały złożone kwiaty m.in. przez delegacje Urzędu Miasta Bytomia na czelez prezydentem, delegacje zakładów pracy oraz szkół. Każdy Polak powinien pamiętać o tym ważnym święcie, gdyż od nas zależy czy trudy naszych przodków nie pójdą na marne, to od nas zależy czy Polska będzie dalej wolna i niepodległa.
Amelia Czarnecka
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
>
>>
W sobotę w godzinach popołudniowych odbyła się w naszej szkole kolejna edycja Turnieju siatkówki. Uczestniczyły w nim trzy drużyny: rodziców, absolwentów oraz uczniów. Turniej rozpoczęła pani dyrektor, która powitała uczestników. Mecze rozgrywano systemem „każdy z każdym”.Pierwszy mecz rozegrali między sobą rodzice i absolwenci. Mecz zakończył się zwycięstwem drużyny absolwentów. Kolejne mecze rozegrali absolwenci z uczniami oraz rodzice z drużyną uczniów. Po zaciętej walce ostatecznie zwyciężyła drużyna absolwentów. Gratulujemy! Na koniec każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal.
30 listopada 2015r. odbyły się eliminacje do VII edycji Szkolnego Konkursu "Mam Talent". Od 15.00 do 19.00 trójka jurorów w składzie: pani Iwona Zwadło, pani Ewa Wróblewska oraz pan Bartek Zbączyniak - przesłuchało prawie 50 uczestników. Wyniki eliminacji znajdziecie na stronie konkursu - kliknij na baner poniżej
Właśnie wróciliśmy z XXV Konwentu Gier Planszowych "Pionek", który odbył się po raz pierwszy w Zabrzu. Sala MOSiR - świetnie się sprawdziła. Niesamowity klimat, super atmosfera, świetni ludzie i fantastyczne gry. Nasz Klub Planszopernik - reprezentowali tym razem: Julka, Adrian i Bartek. Udało nam się poznać w ciągu 5 godzin - 6 świetnych gier.Już z niecierpliwością czekamy na wiosnenną edycję:)
Dnia 21 grudnia spotkaliśmy się razem z rodzicami, dziadkami, zaproszonymi gośćmi i nauczycielami na spotkaniu przy choince. Przepiękny program artystyczny wprowadził nas w magiczny nastrój świąt. Wspólne kolędowanie pozwoliło nam poczuć, że jesteśmy jedną wielka rodziną. Wszystkim życzymy Wesołych Świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku.
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
17 grudnia w Hali na Skarpie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Przez kilka godzin 150 uczniów i nauczycieli z 30 szkół (z województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i łódzkiego) wzięło udział w I Zimowej Olimpiadzie Pomysłów z Klasą. Zamiast opowiadać o tym, co robią na lekcjach, włożyli sportowe stroje i zaczęli ćwiczyć. Pokazywali sobie nawzajem ulubione dyscypliny i zapraszali do wspólnych treningów. Spore zainteresowanie wzbudziły przyniesione przez uczniów naszej szkoły mölkky, czyli fińskie kręgle, w których zamiast kuli używa się podłużnego zbijaka. Mamy nadzieję, że lutowe Mistrzostwa Szkoły w Mollky - wzbudzą podobne emocje:) A potem może przyjdzie pora na Mistrzostwa Bytomia?:)
W piątek, 15 stycznia, miało miejsce rozdanie nagród i wyróżnień w trzech konkursach świątecznych: Grafiki Komputerowej na "Najładniejszą Kartkę Świąteczną", "Ciekawą Ozdobę Świąteczną"oraz "Święta z SKO". Uroczystość uświetnił występ jasełkowy - klasy 3d, który przygotowała pani Sylwia Wójcik. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym jeszcze gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach:)
W poniedziałek, 4 kwietnia, wraz z zespołem Edterek - obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (z 2 kwietnia). Tego dnia przyszliśmy do szkoły w kolorze niebieskim. Kolorze, który ma symbolizować nadzieję, że świadomość społeczna w kwestii autyzmu będzie rosnąć:) Uczniowie Edterka odwiedzili klasy 1-3, by zrobić wszystkim ubranym w tym dniu uczniom zdjęcie oraz zatańczyć (oczywiście wspólnie) do piosenki Pharella Wiliamsa - Happy.
O 10.30, podczas przerwy integracyjnej - specjalnie z okazji dzisiejszego święta zagrała - Niebieska Orkiestra Bum Bum Rurkowa:)
W imieniu uczniów, rodziców i nauczycieli Edterka - bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w obchody dzisiejszego święta!!!
W sobotę 23 stycznia w Szkole Podstawowej nr 3 w Lublińcu, odbył się I Harcerski Festiwal Gier Planszowych "Harcplansza", którego Szkolny Klub Gier Planszowych Planszopernik był organizatorem. Przez cztery godziny, ponad 80 harcerzy i zuchów Hufca Lubliniec, oraz uczniów szkół lublinieckich miało możliwość zagrania w najróżniejsze gry planszowe. Jedną z atrakcji imprezy był pokaz "Storm Sticka" który przeprowadzili uczniowie naszej szkoły: Adrian Czarkowski i Julka Imańska.
21 marca, na całym świecie obchodzony był - Światowy Dzień Zespołu Downa oraz przeprowadzana była akcja - Dzień Kolorowej Skarpety:) Ich celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi. W naszej szkole, na znak solidarności z osobami z zespołem downa - uczniowie ubrali do szkoły - kolorowe skarpety:) Nie udało nam się co prawda zrobić zdjęcia wszystkim:) Jednak proszę wierzyć - kolorowych skarpet - dzisiaj w szkole było mnóstwo:) Bardzo się cieszymy z tego faktu:)
Następnie uczniowie Edterka zaprosili wszystkich chętnych na wspólne zabawy z ... kolorowymi klockami:) Wszyscy starali się, chociaż nie zawsze im to wychodziło, zbudować kolorowe chromosomy:) Na przerwie integracyjnej pojawiły się tłumy:) Cieszymy się bardzo i w imieniu uczniów i nauczycieli Edterka - dziękujemy, że tylu uczniów wzięło udział w dzisiejszej akcji!!!
We wtorek, 2 lutego grupa starsza Planszopernika, doskonaliła swoje umiejętności w grze Rummikub. Jak się okazuje mimo prostych zasad kombinowania w grze jest sporo. Tym razem wraz poza panem Bartkiem w zajęciach brały udział panie uczące nas matematyki:) pani Ela Szatan i pani Barbara Rajfur. Mamy nadzieję, że będziemy mogli na naszych lekcjach matematyki od czasu do czasu też zagrać w Rummikuba:) A tymczasem przygotowujemy się do Mistrzostw Szkoły w tej grze, które odbędą się na początku marca. W tym turnieju zostanie wyłoniona dwójka uczniów, którzy będą naszą szkołę reprezentować w Konkursie Międzyszkolnym, który odbędzie się 15 marca.
W środę, 16 marca, odbyły się w naszej szkole (SP nr 4) zorganizowane przez Planszopernik, panią Barbarę Rajfur i panią metodyk matematyki - Katarzynę Żak - warsztaty dla nauczycieli zatytułowane "Wykorzystanie gier planszowych na zajęciach matematycznych i przyrodniczych". Warsztaty trwały 2 godziny i w ramach tego, krótkiego (jak na nasze możliwości) czasu udało nam się zaprezentować w formie warsztatowej, kilka gier, które z powodzeniem można wykorzystać na lekcjach czy zajęciach dodatkowych z matematyki lub przyrody. Były to: Qwirkle, Kod Faraona, Cardline "Zwierzęta", Terra, Ubongo, Fauna Junior, Quoridor i Winomino. Mamy nadzieję, że zajęcia się spodobały i spotkamy się jeszcze nie raz:)
Po czterech latach nieobecności, powrócił Kod Kopernika!!! Gra fabularna rozgrywana w szkole. Drużyny złożone z przedstawicieli pionów: A, B, C i D za pomocą latarek, sprytu i siły mięśni - szczególnie nóg:) starały się odnaleźć skradziony portret Mikołaja Kopernika. Nie wszystkim się to udało - bo czasu było niewiele, a korytarze patrolowane były przez tajemniczych strażników:) Najważniejsza była jednak zabawa, a tej nie zabrakło:) Dodatkową atrakcją była możliwość podglądania drużyn podczas gry przez monitoring szkolny:) W kategorii klas młodszych najszybciej udało się znaleźć portret reprezentacji pionu D, zaś w przypadku klas starszych najszybsi okazali się uczniowie z klas B. Gratulujemy wszystkim graczom i zapraszamy za rok:)
Po raz pierwszy w historii naszej szkoły wzięliśmy udział w Europejskim Tygodniu Kodowania, który odbywał się od 10 do 18 października. W ramach akcji nasi najmłodsi programiści:) uczyli się podstaw sterowania - miłego i spokojnego żółwia. Tym razem pomagali mu w zbieraniu diamentów. Zadanie to, okazało się nie być trudnym. Wszystkim udało się ukończyć pierwszy poziom - niektórzy, Ci troszkę szybsi, osiągnęli nawet poziom 5. Już za tydzień nauczymy się te piękne diamenty odnosić na swoje miejsce:)
Także klasy starsze, wzięły udział w Europejskim Tygodniu Kodowania. Podczas zajęć - uczyli się, z pomocą żółwia, a jakże, rysować. Trzeba przyznać, że literki powstawały w błyskawicznym tempie. Uczestnikom zajęć, szło tak dobrze, że wzięli udział w mini turnieju - na najszybszego "żółwia - kodera":) Pierwsza szóstka, była tak wyrównana, że nie sposób było wyłonić zwycięzcę:) Za tydzień już ostatnie spotkanie z sympatycznym żółwiem. Tym razem figury, które trzeba będzie stworzyć - będą bardziej złożone:)
>
>>
Wszyscy uczniowie czekali z wielkim zniecierpliwieniem na pierwszą w tym roku dyskotekę. Inicjatorem zabawy był Samorząd Uczniowski. W imprezie uczestniczyły klasy IV- VI, które świętowały Dzień Chłopca na szkolnym parkiecie. Nie zabrakło dobrej muzyki i oryginalnych popisów tanecznych. Dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego wykazały się kreatywnością i zadbały o poczęstunek oraz konkursy dla naszych chłopców.
Dziękujemy za świetną zabawę, nie możemy doczekać się kolejnej!
W czwartek, 17 września, odbyły się zajęcia kółka robotyczno-konstrukcyjnego dla klas 4-6. Na zajęciach uczniowie będą uczyć się programować za pomocą takich programów jak: Baltie i Scratch oraz tworzyć konstrukcje z użyciem klocków K'nex, Lego Mindstrom, Stick Storm, Maple, Lego, Domino Express czy Trick Logic. Zajęcia odbywać się będą w każdy czwartek na 8 lekcji - od 14.30 do 15.30. Zapraszamy!!!
W naszej szkole od września, w każdy czwartek na 9 lekcji:) od 15.30 do 16.30 odbywają się zajęcia Międzyszkolnego Klubu Gier Planszowych "Planszopernik" dla uczniów gimnazjum. Na razie w zajęciach uczestniczą nasi absolwenci - uczniowie Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 w Bytomiu. Mamy nadzieję, że z biegiem czasu dołączą także inne szkoły:) Zapraszamy!!!
W czwartek, 17 września, odbyło się pierwsze spotkanie, w w tym roku szkolnym, Games Room'u dla rodziców, nauczycieli i naszych przyjaciół. Podczas spotkania mieliśmy możliwość poznania dwóch z trzech części trylogii Michaela Kieslinga i Wolfganga Kramera: "Tikala", opowiadającego historię archeologów badających dżunglę gwatemalską i poszukujących świątyń Majów oraz grę "Mexica" - gdzie gracze eksplorują wyspę położoną na jeziorze Texcoc. Dwa świetne tytuły. Dwie różne, chociaż podobne gry:) Warto zagrać. A my zapraszamy już na kolejne spotkanie - 8 października na godzinę 17.00 do SP nr 4. Więcej informacji już wkrótce.
10 czerwca 2016 r. uczniowie klas I-III oraz Edterek włączyli się do Akcji Masowego Czytania, która przebiegała pod hasłem – „Jak nie czytam, jak czytam”. W tym dniu uczniowie z całej Polski zbierali się by wspólnie czytać - każdy to, na co miał ochotę. Uczestnicy ustanawiali rekord czytania w jednym momencie. W naszej szkole połączono go z podsumowaniem całorocznych konkursów na najlepiej czytającą klasę oraz najlepiej czytającego ucznia klasy I, II, III. Uczniowie wraz z wychowawcami zebrali się na sali gimnastycznej i wspólnie, głośno czytali wiersze J.Brzechwy oraz J.Tuwima za co zbierali brawa od rówieśników i wychowawców. Każda z czytających klas została nagrodzona dyplomem i piłką.
Niecodziennie spotkanie zakończyło się jednoczesnym czytaniem... w ciszy - Każdy uczeń otrzymał zadanie: przeczytać po cichu jedną stronę przyniesionej przez siebie książki. Następnie Pan Dyrektor wręczył nagrody książkowe najlepiej czytającym uczniom oraz najlepiej czytającej klasie.
Wszystkim gratulujemy
We wtorek, 13 czerwca, odbyło sie ostatnie spotkanie Klubu Gier Planszowych "Planszopernik" w tym roku. Jak zwykle nie zabrakło na nim nowości planszówkowych. Zagraliśmy więc w dwie szybkie i emocjonujące gry "Torcik" oraz "Zgadnij co jest inaczej". Logiczno-strategiczną grę "Misja: Kolonizacja", w której staraliśmy się zgromadzić jak najwięcej terenów pod przyszłą kolonizację planety. Bardzo spodobała nam się - bardzo szybka i eneretyczna gra "Hex" oraz mieliśmy przyjemność poznać grę z elementami blefu z serii pędzące - tym razem pędziły ślimaki:)
Grupa starsza także poznała nowe gry. Na pierwszy ogień poszła - "Mieszanka Wybuchowa", gra łączącą elementy strategiczno-logiczno -zręcznościowe i polegającą, w dużym uproszczeniu na umiejętnym ważeniu mikstur:) Zagraliśmy też w niesamowicie grywalną, szybką i pełną blefu grę "Zapraszamy do Podziemii" oraz w sportową grę osadzoną w klimatach fantasy - "Wyścig smoków".
W środę, 15 czerwca, odbył się w naszej szkole ostatni w tym roku szkolnym Games Room dla rodziców, nauczycieli i absolwentów. Podczas tego spotkania mogliśmy poznać dwie nowe, familijne gry. "Domek" - to gra w której zamieniamy się architekta i staramy się w jak najlepszy sposób zaprojektować swój wymarzony dom. Gra urzeka prostotą zasad, dużą re-grywalnością i fantastyczną grafiką.
Drugą grą poznaną tego popołudnia była "Mieszanka wybuchowa". Gra o tworzeniu magicznych mikstur. Zawiera ona elementy logiczne, zręcznościowe, strategiczne, a przede wszystkim świetnie się przy niej bawi.
>
>>23 września 2015r. uczniowie klasy 1b oglądali pierwszą w tym roku szkolnym internetową transmisję spektaklu „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Gorzowski Teatr przedstawił jedną z najpiękniejszych polskich baśni o Marysi i krasnoludkach, które każdego roku wychodzą spod ziemi, by pomagać ludziom. Przedstawienie było bardzo barwne i interesujące:) Z niecierpliwością czekamy na kolejne:)
>
>
W poniedziałek 28 września 2015r. uczniowie naszej szkoły wybrali nowy samorząd. Spośród 9 godnych kandydatów, którzy zapoznali wyborców ze swoim programem, wybrano troje energicznych młodych ludzi, gotowych do walki o to, by uczniowskie życie naszej szkoły było barwne i ciekawe.
Komu zaufaliście? Oto oni:
Przewodniczącą samorządu szkolnego została uczennica klasy czwartej - Matylda Zarychta (82 głosy). W razie potrzeby godnie zastąpi ją szóstoklasista Kamil Michalski (68 głosów), pełniący obowiązki zastępcy samorządu szkolnego. Godność sekretarza piastuje piątoklasistka Hanna Kowalczyk (60 głosów). Gratulujemy i czekamy na spełnienie wyborczych obietnic!
W piątek (2 października) odbył się w naszej szkole V Festiwal Gier Planszowych. Impreza składała się z dwóch części. Od rana, aż do 11.30 uczniowie gimnazjum (nasi wolontariusze) przeprowadzili "zajęcia z planszówkami" dla 7 klas młodszych. Ponad 140 uczniów (klas 1-3) grało w takie tytuły jak "La Cucaracha", "Dobble", "Kot Stefan", Speed Cups", czy "Fun Farm".
Od godziny 12 aż do 18.00 na sali gimnastycznej odbyło się wielkie granie:) Wraz z uczniami z naszej szkoły grali także uczniowie: Gimnazjum nr 2, SP nr 3, SP nr 51, SP nr 46 oraz SP nr 2 z Katowic. Nie zabrakło rodziców oraz naszych absolwentów. Przez 6 godzin wypożyczyliśmy różne tytuły ponad 300 razy. Festiwal odwiedziło ponad 150 osób. Odbyły się też 4 konkursy w następujące gry: "Speed Cups", "Fun Farm", "CardLine - Zwierzaki", "Connect 4" oraz loteria, gdzie nagrodą była gra "Kto drugi ten lepszy". Dzięki uprzejmości pani Marcie i panu Michałowi, każdy kto chciał mógł spróbować swoich sił w malowaniu figurek. Bardzo dziękujemy wszystkim wydawcom, którzy wsparli nasz Festiwal, a także naszym absolwentom którzy jako wolontariusze pracowali przy organizacji imprezy, nauczycielom, pani Marcie i panu Michałowi, a także panu Tomaszowi Stchlerowskiemu, który wspierał nas w tłumaczeniu zasad gier. DZIĘKUJEMY!!!! i zapraszamy za rok!!!
Drugiego dnia V Festiwalu Gier Planszowych w Bytomiu, odbyły się eliminacje do Mistrzostw Polski w grze "Splendor". W sobotę, 3 października - w szranki stanęło 20 zawodników. Boje trwały aż 3 godziny. Około 15.00 znaliśmy już wyniki Turnieju:) Na finały do Gdańska pojedzie (gdyż zajęła I miejsce) - nasza absolwentka Alicja Szemalikowska, miejsce drugie zajął Mateusz Bonk, na III miejscu uplasował się Szymon Stepień, a na miejsce IV wywalczył Grzegorz Zorychta. Gratulujemy!!! i dziękujemy za świetną zabawę:)
Jak zawsze na początku roku uczniowie naszej szkoły uczestniczą w lekcji historii przypominającej wydarzenia z września 1939. Akademia zorganizowana dla klas IV-VI oparta była o archiwalne zdjęcia i filmy z tamtego okresu. Oczywiście część muzyczną naszego spotkania oprawił nasz szkolny chór -Nutki Kopernika.
W dniu 18 września 2015r. uczniowie klas piątych i szóstych uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji "Sprzątanie Świata", w tym roku akcja ta przebiega pod hasłem "Wyprawa-poprawa". Nasi uczniowie powędrowali tym razem aż pod cmentarz, by tam wzdłuż nasypu kolejowego i ogródków działkowych - rozprawić się ze śmieciami. Okazało się, że jest ich tam bardzo wiele:) Skąd się one biorą? Pytali sami siebie - "czwórkowi" strażnicy czystości:) Nikt nie odpowiedział... Co oczywiście nie zniechęciło młodych ludzi do wysprzątania terenu - zrobili to z wielką energią:)
W sobotę - 11 czerwca, po raz pierwszy w naszej szkole zorganizowaliśmy - Rodzinne Planszogranie. Impreza przeznaczona była wyłącznie dla rodzin, które lubią grać w gry planszowe, lub chciały spróbować wspólnie spędzić czas przy planszówkach. Przez 3 godziny, 60 uczestników świetnie się bawiło!!! Za co im bardzo dziękujemy. Fantastyczna atmosfera, świetne gry i mnóstwo pozytywnej energii:) Mamy nadzieję, ze impreza ta zagości już na stałe w naszym planszowym kalendarzu:)
Bardzo serdecznie dziękujemy wydawnictwom, które wsparły naszą "Rodzinne Planszogranie", dzięki czemu rodzice mogli zapoznać się z najnowszymi grami,a były to: Rebel, Granna, Trefl, FoxGames, Ogry, Egmont, Bard i G3. Bardzo im dziękujemy!!!
Dzisiaj - 22 września, odbyły się pierwsze zajęcia Mini Planszopernika. Szczególnie cieszymy się z obecności pierwszaków na naszych zajęciach - było ich dzisiaj ponad 15:) Razem z panem Bartkiem, zajęcia prowadzili: pani Iwona Zwadło, pani Ewa Błasiak, pani Sylwia Wójcik, pani Marta Słanina oraz mama Zuzi - pani Agata Herman-Kozicka:) Podczas dzisiejszych zajęć - mogliśmy zagrać w nasze ulubione i znane gry, takie jak "Dobble", Speed Cups" czy "Magiczny Labirynt". Spróbowaliśmy także nowości - bardzo podobała nam się "La Cucaracha" (o tym jak bardzo ta gra się podoba - świadczy fakt - że padły już w niej baterie:)), "Kot Stefan", "Plusk" czy "FunFarm".
Dzisiaj miały miejsce także zajęcia Planszopernika dla klas starszych. Tutaj na razie frekwencja nie była za wysoka:) Mamy nadzieję, że po Festiwalu to się zmieni:) Za to zagraliśmy w nowość od Egmonta - "Tytusa, Romka i Atomka" (estra gra) oraz w zręcznościową grę - "Plusk" i logiczną "Qwirkle". Tym razem w zajęciach wzięli udział - także pan Bartek, pani Iwona Zwadło oraz mama Marysi - pani Agnieszka Słyk. Wszystkim nauczycielom i rodzicom - bardzo dziękujemy za pomoc!!!
W piątek - 18 września, odbyły się pierwsze zajęcia w ramach kółka robotyczno-konstrukcyjnego dla klas 1-3. Na zajęciach uczniowie będą uczyć się programować i tworzyć własne programy za pomocą programów: Ti99, Scratch, czy Baltie, a także tworzyć konstrukcje z użyciem klocków - Lego, Maple, Domino Expres czy Trick Logic. Zajęcia odbywać się będą w każdy piątek na 6 lekcji - od 12.30 do 13.30. Zapraszamy!!!
Dnia 9 lutego klasy I-III wspaniale bawiły się na zabawie karnawałowej. Było wesoło, kolorowo i zabawnie, bo nie mogliśmy się rozpoznać w naszych przebraniach. Klasy trzecie swój bal rozpoczęły polonezem poprowadzonym przez panią Dyrektor. Czekamy już na następny karnawał.
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
W piątek, 18 marca, odbył się Finał VII edycji szkolnego konkursu "Mam Talent". W dwóch jego odsłonach o godzinie 9.00 i 10.45 zaprezentowało się 11 finalistów. Poziom uczestników był bardzo wysoki i wyrównany, a prezentowane talenty bardzo różnorodne: piłka nożna, śpiew, kabaret, taniec z szarfą, judo czy taniec. Nagrody - czyli statuetki, przyznali uczniowie SP nr 4 i Internauci i tak:
"Mam Talent Internautów" - powędrował do Elżbiety Sieber z Edterka
"Mam Talencik" - otrzymał Paweł Wójcik
"Mam Talent" - wytańczyła Marysia Słyk
Tym razem w roli gości zaproszonych, którzy uświetnili nasz konkurs wystąpiły muzykujące rodziny (państwo Kowalczyk, pan Marek Motyka z synem Tymkiem, oraz Kamil Michalski ze swoim nauczycielem, w zastępstwie taty). Mogliśmy także usłyszeć uczniów Szkoły Nauki na Gitarze - "Smik Audio".
Podobnie jak w ubiegłym roku poza uczniami naszej szkoły rywalizacji konkursowej przypatrywali się goście specjalni - przedszkolaki z 5 przedszkoli bytomskich:)
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, a finalistom gratulujemy wspaniałych występów!!! Niezależnie od wyniku, daliście z siebie wszystko i byliście - WSPANIALI!!!! BRAWOOOOOOOOOOOOOO!!!
15 marca 2016r. w naszej szkole w ramach Tygodnia Matematyki, odbędzie się Międzyszkolny Turniej "Rummikuba". Naszą szkołę będzie reprezentować dwóch uczniów wyłonionych w szkolnych eliminacjach, które odbędą się w lutym. We wtorek, 26 stycznia, ponad 30 uczniów uczyło się zasad tej bardzo ciekawej, logicznej gry:) Kolejne spotkanie na którym będzie można podszkolić swoje umiejętności odbędzie się za tydzień - 2 lutego w sali nr 19. Zapraszamy!!!!
W czwartek, 28 kwietnia, na małej sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu, odbył się czwarty, a zarazem ostatni, warsztat z serii "Razem znaczy Lepiej". Warsztaty te, odbyły dzięki Fundacji ING Dzieciom. W warsztatach wzięli udział uczniowie Edterka oraz pierwszaki, z klasy 1b wraz ze swoją panią, Mariolą Kulczycką.
Ostatni warsztat miał charakter plastyczny i sensoryczny. W zajęciach do stworzenia przepięknych prac, dzieciaki używały różnorakich materiałów sypkich takie jak: piasek, ryż, kasza czy mak. Ale zanim to nastąpiło, musiały się bliżej zaznajomić z materiałem:) z jakim mieli pracować. To było bardzo przyjemne doznanie, z którym związane było dosyć trudne zadanie (tak się przynajmniej wydawało organizatorom). Uczniowie musieli bowiem, po dotyku odgadnąć z jakim sypkim produktem mają do czynienia(oczywiście nie patrząc na niego:) Nawet najstarsi górale mieli by problemy - ale dla naszych warsztatowych plastyków zadanie to okazało się być tylko przyjemne - trudne raczej nie:) Następnie nastąpiła krótka prezentacja "sztuki" tworzenia obrazów z sypanek, zaprezentowana przez panią Ilonę i można było przejść do samodzielnego kreowania przepięknych sypanych obrazów. Przez prawie godzinę, na małej sali gimnastycznej, powstawały dziesiątki niesamowitych dzieł wykonanych z maku, kaszy czy piasku.
Dodatkową atrakcją była możliwość stworzenia sypanego obrazka na specjalnym podświetlanym stoliku. To Ci była frajda:)
W październikowy czwartek i piątek wolontariusze Fundacji Pomocy Zwierzętom "Chatul" odwiedzili naszych świetliczaków. Uczniowie wszystkich grup mieli możliwość usłyszenia czym zajmuje się fundacja, zadania wielu pytań na temat pomocy bezdomnym i porzuconym zwierzętom, a także bliższego zapoznania się z pięknym wilczurem Cywilem. Dodatkową atrakcją było narysowanie dla fundacji swojego ulubionego zwierzątka. Dla fundacji, bo prace naszych dzieci mają być licytowane, a pieniążki przekazane na rzecz fundacji. Świetliczaki dziękują wolontariuszom za wspaniałe spotkanie i obiecują, że z wielkim zaangażowaniem włączą się do akcji zbierania karmy dla kotów.
Dzisiaj, 7 maja, odbyła się kolejna edycja Koloriady, imprezy którą zespół Edterek, zorganizował już po raz piąty!!! Tym razem nasze zaproszenie przyjęli uczniowie: Szkoły Podstawowej nr 2 w Bytomiu, ZSS nr 3 w Bytomiu oraz uczniowie klasy 3b Szkoły Podstawowej nr 4 również z Bytomia. Na prawie 70 uczestników zabawy czekały cztery (tak mamy w zwyczaju) świetne i atrakcyjne zajęcia: muzyczno-rytmiczne, z wykorzystaniem Bum Bum Rurek (prowadząca pani Bożena),
plastyczne, gdzie każdy uczestnik mógł się zrealizować tworząc sypane obrazy (prowadząca pani Ilona),
sportowe, podczas których można było się zapoznać i oczywiście zagrać w popularną w Finlandii grę plenerową - "Molky" (prowadzący pan Jacek Wadowski i pan Adam Jabłoński),
oraz konstrukcyjne, polegające na budowaniu "tego co tylko przyszło do głowy" za pomocą najróżniejszych klocków (zajęcia prowadziła pani Magda Jankiewicz).
Przez prawie dwie godziny bawiliśmy się wspaniale. Mamy nadzieję, że podobało się także naszym gościom:) Za rok - szósta edycja - już dzisiaj zapraszamy!!! Bardzo dziękujemy za pomoc, klasie 4c (SP nr 4), która pomogła nam zorganizować dzisiejszą imprezę!!!
5 maja 2016 roku w naszej szkolnej bibliotece odbyło się uroczyste przyjęcie uczniów klas pierwszych w poczet czytelników. Uroczystość uświetniły wiersze Juliana Tuwima w wykonaniu uczennicy klasy 6c Pauliny Tury. Natomiast aktyw biblioteczny: Ania Derda i Hania Kowalczyk przekazały dzieciom prośby książki oraz zasady obowiązujące, jak również nauczyły dzieci wierszyka o poszanowaniu książek. Po wypożyczeniu swoich pierwszych lektur pierwszaki otrzymały na pamiątkę dyplomy. Zadowolone dzieci z zapałem zabrały się do czytania książek.
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
>
>>
W ramach promowania czytelnictwa dnia 17 marca 2016 roku zostało zorganizowane przez nasza bibliotekę spotkanie autorskie z pisarzem Waldemarem Cichoniem. Zaproszony gość jest autorem pięciu cyklów przezabawnych opowieści o niesfornym kocie Cukierku. Dla uczniów osobisty kontakt z pisarzem bez wątpienia był nowym doświadczeniem. W trakcie spotkania można było porozmawiać z gościem, zakupić jego książki i otrzymać autograf. Uczniowie z zapartym tchem chłonęli każde słowo autora książek – jego opowieści o tym skąd wziął się Cukierek, a także fragmenty literackiej twórczości, które pisarz osobiście czytał dzieciom. To wydarzenie było dla dzieci niezapomnianym przeżyciem.
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
W piątek 22 stycznia mieliśmy okazję do odwiedzenia Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Program wyjątkowy. Koncert orkiestry symfonicznej pod tytułem „Superbohaterowie”. Słuchaliśmy muzyki z naszych ulubionych filmów i gier komputerowych. A zaczęło się od Mario Bros. Program: Muzyka z filmów i gier, m.in.: Super Mario Bros, Sims, Minecraft, Angry Birds- Seasons, Hulk, Transformers, Avengers, Superman, Ironman 2, Batman begins, Thor, X-Men, Spiderman, Mortal Kombat, The Simpsons.
W ubiegłą sobotę członkowie naszego Klubu Europejskiego zaprezentowali się w CH Agora. Wystąpili z przedstawieniem pod tytułem "Zwiedzamy Europę autostopem, czyli europejskie degustacje" z okazji Bytomskich Spotkań Europejskich obchodzonych w tym roku w ramach święta organizacji pozarządowych. Nasz występ wszystkim bardzo się spodobał o czym świadczyły gromkie brawa. Świetnie się bawiliśmy doznając radości i zadowolenia.
Właśnie wróciliśmy z narciarskiego wypadu do Poronina, który uczniowie szumnie nazwali Białą Szkołą. Wyjazd niestety tylko trzydniowy ale wrażeń cała moc. Nauka jazdy na nartach, doskonalenie techniki zjazdu, widowiskowe wywrotki i zabawne pierwsze wyjazdy wyciągiem, to wszystko co zaprezentowaliśmy na stoku. Zapierające widoki z Wielkiej Krokwi, adrenalina podczas zjazdów kolorowymi rurami w Aqua -Parku Zakopane uzupełniają nasze wspomnienia. A na dodatek jeszcze świetna kuchnia naszej gospodyni Pani Jędol. Wracamy za rok. Mamy nadzieję że na dłużej.
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
Trzeciomajowe święto zostało przywitane przez naszych kolegów Mszą Świętą w intencji Ojczyzny. Uroczystą oprawę uroczystości zapewniła asysta wojskowa, orkiestra oraz poczet sztandarowy, do którego przyłączyli się reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 4 im. M. Kopernika
w Bytomiu. Delegacja uczniów naszej szkoły udała się w uroczystym pochodzie na plac Wolności, by złożyć wiązankę kwiatów w imieniu uczniów podstawowych szkół bytomskich. Zgromadzeni mogli podziwiać m.in. koncert w wykonaniu orkiestry wojskowej.
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
Z okazji 70 lecia utworzenia bytomskiej SZKOŁY MUZYCZNEJ IM. F. CHOPINA świetliczaki z kl.I, II i III miały okazję uczestniczyć w obchodach jubileuszu. Z zaciekawieniem słuchały muzyki znanej z bajek dla dzieci i oglądały przepiękne układy choreograficzne w wykonaniu uczniów bytomskiej szkoły baletowej. To była prawdziwa uczta dla oka i ucha.
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
W piątek, 15 kwietnia, w szkole odbył się drugi z serii warsztatów zatytułowanych "Razem znaczy Lepiej". Warsztaty te, odbywają się dzięki Fundacja ING Dzieciom - za co Fundacji Bardzo Dziękujemy!!!! Tym razem wspólnie bawili się uczniowie Edterka się z klasą 2b i jej wychowawczynią - Weroniką Niemiec, a głównym tematem warsztatów było konstruowanie za pomocą różnorakich klocków. Dzięki niesamowitej wyobraźni i fantastycznym klockom:) powstawały niezwykłe budowle, maszyny i wiele abstrakcyjnych tworów.
Na naszym spotkaniu nie mogło zabraknąć lwa Lucjana, który cieszył się ogromną popularnością i pomagał dzieciom w zabawie:) Wspólna zabawa i praca, potwierdza, że hasło naszych spotkań "Razem znaczy lepiej" jest jak najbardziej słuszne:) Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy wspólnie się bawić za pomocą klocków, choćby podczas przerw integracyjnych, które odbywają się w środy w Edterku:) Zapraszamy!!!! Na koniec warsztatów wszyscy ich uczestnicy otrzymali pomarańczowe balony:) by jeszcze przez chwilę, przypominały tak przyjemnie spędzony wspólnie czas:)
Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do światowych obchodów Dnia Ziemi, wykonując piękne, pomysłowe plakaty, uświadamiające szkodliwość tak zwanej "niskiej emisji’’ oraz przygotowując humorystyczne scenki skłaniające do segregowania odpadów. Piątoklasiści nie tylko odegrali swoje role (z wielkim zaangażowaniem), ale także śpiewali, przygotowali sondę uliczną. Montaż wywarł na widzach duże wrażenie, uczniowie w ciszy podziwiali występy kolegów. Młodzi plastycy zostali nagrodzeni za wykonanie plakatów ekologicznych dyplomami i upominkami.
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
Kolejne spotkanie Games Roomu dla rodziców, absolwentów i przyjaciół odbyło się w czwartek - 8 października. Tym razem przenieślimy się w lata 80 minionego wieku (jak to brzmi), gdzie na sklepowych półkach królowała "Pani Pustka" i gdzie w każdym kiosku można było dostać "Świat Młodych" a w nim stworzony przez Pacia Chmiela - komis "Tytus, Romek i Atomek". Obie gry, które wylądowały na naszym stole są mega grywalne i bardzo sympatyczne. "Reglamentacja" (IPN) - może stać w jednym rzędzie i wydaną kilka lat temu "Kolejką" - zabawa w kilka osób gwarantowana. "Tytus, Romek i Atomek" - to jedna z najlepszych gier ostatnich miesiący w naszym Klubie w ocenie zarówno młodszych jak i starszych. Obie gorąco polecamy!!! Następne spotkanie - już za dwa tygodnie - 22 października o 17.00. Zapraszamy!!!
Dnia 25 listopada obchodziliśmy w naszej szkolnej bibliotece Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Z dużym, pluszowym misiem, książeczkami o Kubusiu Puchatku oraz kolorowankami uczennice klasy 2a wraz z panią Bibliotekarką odwiedziły klasy pierwsze. Pani Ewa opowiedziała dzieciom o tym święcie. Pierwszaki nauczyły się piosenki pt.: Jedna łapka. Na pamiątkę tego dnia dzieci dostały kolorowanki, a w klasach pozostały książeczki do głośnego czytania opowiadające historie o Kubusiu Puchatku. Mamy nadzieję, że dzieci wraz ze swoimi Paniami chętnie będą je czytać i opowiadać.
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
Rewitalizacja to inaczej ożywienie, dodanie energii i wizji do rozwoju. Zawitała już do wielu europejskich miast, w tym Amsterdamu, Lizbony czy Berlina. W jej toku także bytomskie zabytki, budynki i skwery przejdą gruntowną renowację, czyli odnowę. Także i nasi uczniowie mają wpływ na przyszły wygląd naszego miasta. W dniu 2 czerwca w szkole, uczniowie klas IV-VI wzięli udział w wielogodzinnych warsztatach plastyczno- architektonicznych, których celem była budowa makiety odnowionego Bytomia.
>
>>
Już po raz 14 spotkaliśmy się na Biesiadzie Szkolnej. Jak zawsze podczas naszych majowych spotkań towarzyszyło nam wspaniałe słońce i uśmiech na twarzach naszych dzieci. Jak zawsze poszczególne klasy prześcigały się w pomysłowości podczas organizacji swoich stoisk. Były dmuchańce, słodkie ciasta, kanapki i wiele słodyczy. Najciekawsze propozycje przyniosły całkiem niezłe dochody, które teraz przeznaczamy na wspólne wyjścia do lodziarni. Serdecznie dziękujemy rodzicom za olbrzymi wkład i pracę. Mamy nadzieję, że wszyscy bawili się tak jak i my, czyli wspaniale. Oczywiście, jak zawsze, nie zawiedli nasi nauczyciele, którzy przygotowali niespodziankę- przedstawienie „Alibaba i 40 rozbójników”. Do zobaczenia za rok.
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
W czwartek, podczas zajęć kółka rozpoczęliśmy naukę programowania. Co prawda część z nas już programowała, jedna sporo osób pojawiło się na zajęciach po raz pierwszy. Dlatego postanowiliśmy rozpocząć naukę od samego początku. A najlepszy na start jest program TI99, a w szczególności moduł nauki programowania z sympatycznym żółwiem w roli głównej. W zajęciach pomagał nam także nasz absolwent - Jakub Kamiński, za co mu bardzo dziękujemy!!!
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
Żółw to bardzo powolne i spokojne stworzenie. On był głównym bohaterem zajęć kółka robotyczno-konstrukcyjnego dla klas 1-3. Prawie 30 młodych programistów rozpoczęło swoją naukę, właśnie z pomocą sympatycznego żółwia. Zadanie przed jakim stanęli młodzi koderzy nie było łatwe, musieli żółwia wyprowadzić z labiryntu. Udało się chyba wszystkim:) Znaleźli się i tacy, którzy osiągnęli poziom 5:) Brawo!! Dziękuje także trzem moim pomocnikom bez których zajęcia nie mogłyby się odbyć: Zuzi Kozickiej (szefowej), Frankowi Krysiowi i Antosiowi Patchkowi. Spisali się na medal!!! Już za tydzień kolejne wyzwanie - żółw będzie musiał zbierać klejnoty:)
"Będziemy grali, śpiewali, tańczyli i znowu przywitamy się...." - tak witali szkołę uczniowie klas 3c i 3d, którzy wraz z wychowawcami przygotowali uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016. 1 września dzieciaki żegnały się z wakacyjnymi krajobrazami, wsiadając do pociągu, który przywiózł je do szkoły. Mali artyści starali się pokazać, że w szkole można bardzo ciekawie spędzić czas. Zaprezentowali swoje talenty w tańcu, śpiewie oraz grze na instrumentach perkusyjnych. Tradycyjnie oficjalny początek roku szkolnego obwieścił dzwonkiem pan Dyrektor, życząc wszystkim uczniom samych sukcesów oraz mile spędzonych w szkole chwil.
W czwartek, 31 marca, w Edterku odbył się pierwszy z 4 warsztatów zatytułowanych "Razem znaczy Lepiej". Warsztaty te, będą mogły się odbyć dzięki Fundacji ING Dzieciom. W pierwszych warsztatach wzięły udział: klasa Edterka i klasą Va, której wychowawczynią jest pani Justyna Bałaga, a ich tematem głównym była muzyka:) Dzięki zajęciom, które poprowadziła pani Bożena:) uczniowie mieli możliwość stworzenia wspólnej - orkiestry z prawdziwego zdarzenia. I to orkiestry Bum Bum Rurkowej!!! Tym razem nie tylko grali na Bum Bum Rurkach, ale i komponowali muzykę. Na koniec, wspólnie, a jakże, w myśl hasła warsztatów - Razem znaczy lepiej, wszyscy zagrali, przy pomocy programu "Przybij rurkę" piosenkę, która wpisywała się w klimat spotkania - I Fell Good - czyli Czuję się świetnie... w domyśle, gdy tak razem muzykujemy:)
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
Zapraszamy do obejrzenia filmiku z warsztatów
>
>>
W ostatnim tygodniu sierpnia w naszej szkole, odbyły się półkolonie. Na każdy dzień były zaplanowane ciekawe atrakcje, dzięki czemu mogliśmy się dobrze bawić i czegoś nauczyć. Zwiedziliśmy Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, w którym odbywała się impreza wakacyjna dla dzieci o tematyce „Strachy Śląskie”. Podczas imprezy wykonywaliśmy strachy ze skarpetek, braliśmy udział w konkursach i zabawach śląskich, a niektórym szczęśliwcom nawet udało się odbyć przejażdżkę konną. We wtorek odwiedziliśmy, Ogród Botaniczny na Księżej Górze, po którym oprowadzała nas pani Julia, rozmawialiśmy również z panem pszczelarzem, który przybliżył nam tajniki życia pszczół, a na zakończenie nauczyliśmy się obsługiwać mikroskopy, pod którymi obserwowaliśmy kwiaty i owady. W kolejnych dniach doskonaliliśmy nasz styl pływacki na basenie krytym, mogliśmy obserwować ciekawe doświadczenia w trakcie warsztatów „Chemia, matematyka, fizyka” w Szkole Helen Doron, braliśmy udział w warsztatach profilaktycznych zorganizowanych przez SANEPID dotyczących środków psychoaktywnych. Oprócz tego korzystając z przepięknej letniej pogody bawiliśmy się na placach zabaw, a dla ochłody wybraliśmy się na przepyszne lody. Jak sami widzicie spędziliśmy intensywny tydzień w czasie, którego nie sposób było się nudzić.
19 maja, po trzymiesięcznej przerwie, odbyło się majowe spotkanie Games Room'u dla rodziców, nauczycieli i absolwentów. Na pierwszy ogień poszła szybka i sympatyczna gra "Zapraszamy do podziemi", w której gracze starają się (jak w pokerze) przechytrzyć pozostałych i wydrzeć Podziemiom ich skarby:) Gra jest prosta, szybka i przede wszystkim spodoba się chłopakom:) Głównym daniem popołudnia była gra "Quadropolis", w której gracze wcielają się w budowniczych Metropolii. Każdy stara się by jego miasto było piękniejsze, sympatyczniejsze, lepiej zaprojektowane - a przede wszystkim by zapewniło mu zwycięstwo w grze:) Bardzo, ale to bardzo sympatyczna gra dla każdej grupy wiekowej - przy czym uwaga:) "wymaga myślenia":).
>
>>
W kwietniu oraz czerwcu świetliczaki, wzięły udział w projekcie ANIMATOREK, zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Bytomiu. Zajęcia odbywały się w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży. Na pierwszym spotkaniu uczniowie zapoznali się z rodzajami animacji, oraz procesem powstawania filmów animowanych. Prowadząca Pani Ania Misiak, przeczytała nam „Legendę o złotej kaczce”, do której następnie wykonywaliśmy ilustracje. Drugie warsztaty poświęcone były rysowaniu postaci, mających wziąć w animacji, oraz tworzeniu tła. Na ostatnim spotkaniu, które odbyło się 10 czerwca, były wykonywane zdjęcia ułożonych przez nas poszczególnych scen. W ten oto właśnie sposób zostaliśmy twórcami „Legendy o złotej kaczce” wykonanej w animacji wycinkowej. Będziemy musieli troszkę poczekać na efekt końcowy, ale jak tylko bajka będzie gotowa na pewno pochwalimy się naszym dziełem. Póki co możecie pooglądać zdjęcia dokumentujące naszą twórczą pracę.
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
16 maja 2016 w Bibliotece Miejskiej wzięliśmy udział w bardzo interesującym spotkaniu z autorką literatury dziecięcej panią Agnieszką Frączek. Będąc jednocześnie poważnym wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim, doskonale rozumie świat małego dziecka. Bardzo dziękujemy Pani Profesor Agnieszce Frączek za cudowne opowieści o życiu i języku polskim.
Po raz kolejny , jak co roku w okolicach 9 maja świętowaliśmy nasze członkostwo w Unii Europejskiej uczestnicząc w Paradzie Schumana w Warszawie. Tym razem było to 7 maja. Wraz z innymi członkami klubów europejskich z polskich szkół ( i nie tylko) , barwnym korowodem w stolicy daliśmy wyraz naszemu zadowoleniu z tego że jesteśmy członkami Unii i pełnoprawnymi Europejczykami. Było pięknie, głośno, kolorowo i multikulturowo. Hasło Unii "zjednoczeni w różnorodności" pozostaje aktualne!
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
9 maja w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Europy. W tym roku był to radosny dzień zabaw, zagadek i innych atrakcji związanych z Unią Europejską. Młodsi i starsi mogli dać popis swoich zdolności plastycznych kolorując flagę Unii, maskotkę Syriusza i flagi państw członkowskich. Zagadki dla wszystkich były jak "bułka z masłem" więc cukierki znikały w zawrotnym tempie. Z minuty na minutę przybywało kolorowych buziek i rączek oraz uśmiechów. Wszyscy dobrze się bawili przy "Kręglach wikingów" i szwedzkiej grze zręcznościowej. Było super więc powtórzymy to za rok!
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
Jak co roku w Wielkim Poście, przeżywaliśmy rekolekcje dla uczniów naszej szkoły. Trzy dni ćwiczeń duchowych związane były z trwającym Rokiem Miłosierdzia oraz 1050 rocznicą chrztu Polski. Uczniowie w tych dniach obejrzeli przygotowane przez kolegów i koleżanki z klasy IVc, pod kierunkiem nauczyciela religii pani Michaliny Kazior, przedstawienie: "Domek miłości miłosiernej". W tej inscenizacji mogli poznać postać świętej siostry Faustyny, a także historię powstania obrazu Jezusa Miłosiernego. Tematykę nauk rekolekcyjnych stanowiły sakramenty. Dziękujemy pani Annie Czyż z parafii Świętej Trójcy w Bytomiu za poprowadzenie rozważań ewangelizacyjnych oraz wspólne śpiewanie pieśni religijnych, w trakcie spotkań w kaplicy Dzieciątka Jezus. W czasie tych dni była również okazja do skorzystania z sakramentu pokuty, wspólnej drogi krzyżowej oraz wspólnotowej Eucharystii.Rekolekcje szkolne przypomniały o tym, kto jest w naszym życiu najważniejszy i pomogły lepiej przygotować się do zbliżających się świąt, szczególnie przez spowiedź wielkanocną.
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
W kwietniu 6 osób z naszej klasy (Vb), które w określonym czasie zdobyły pewną liczbę punktów dodatnich, czyli Pola Olek, Oliwia Grych, Julia Imańska, Kuba Markusik, Konrad Samulski i ja- Maja Orłowska wraz z naszą wychowawczynią p. Elą Dobrzycka poszliśmy do kina na film pt. „Królowa lodu i łowca”. Było świetnie! Po skończonym seansie pani zrobiła nam niespodziankę i zabrała nas na pyszne lody. Ten wspólny wypad uważam za bardzo udany, w imieniu wszystkich bardzo dziękuję.
Maja Orłowska
W tym roku, po raz pierwszy nasza szkoła przystąpiła do konkursu "Eksperyment Łańcuchowy". Zadaniem 5 osobowej grupy, będzie stworzenie urządzenie o wymiarach nie przekraczających ławki szkolnej, którego działanie rozpoczyna się z chwilą otrzymania kulki od urządzenia poprzedzającego, kończy zaś przekazaniem jej urządzeniu następnemu. Brzmi dziwnie - zobaczcie jak to wyglądało w ubiegłym roku:)
By przygotować się do zbudowania urządzenia w ramach konkursu "Reakcja Łańcuchowa" - najpierw staraliśmy się stworzyć podobne urządzenie w programie Algodoo. Aplikacja pozwala na tworzenie przy użyciu grafiki 2D różnorakich obiektów, obserwowanie ich zachowań, a także zmianę ich podstawowych właściwości - ciężaru i sprężystości. Algodoo doskonale nadaje się do ilustrowania prostych zjawisk fizycznych, ale również bardziej złożonych mechanizmów wykorzystywanych. Polecamy!!!
Podczas zajęć grupy młodszej - kółka robotyczno konstrukcyjnego, uczniowie starali się pomóc "szalonemu profesorowi", gra "Crazy Machines", w rozwiązaniu najdziwniejszych zagadek, w których wykazać się musieli pomysłowością, umiejętnością przewidywania oraz znajomość podstaw fizyki:) Brawo!!!
Nie ma już Beboka:( Jednak świat nie znosi próżni. Jego miejsce zajął - BasCon, konwent gier planszowych, organizowany w MDK nr 1 W Bytomiu przez członków Bastylionu. Konwent odbył się w sobotę - 28 listopada 2015r. i oczywiście nie mogło zabraknąć na nim Planszopernika. Nasza 10 osobowa ekipa przez 4 godziny wspaniale się na BasConie bawiła. Zagraliśmy w znanego już sobie Banga (w wersji kościanej) i ... pozostałe gry były dla nas nowościami:) Nauczyliśmy się grać w świetną imprezówkę - Colt Express (Rebela), "popstrykaliśmy" kapsle w kultowym "PitchCarze", rozegraliśmy partyjkę "Splendora" - gry w którą w tym roku organizowane były Mistrzostwa Polski oraz wzięliśmy udział w konkursie "Boosta" - szybkiej grze przypominającej "Dobble". W turnieju tym zajęliśmy - II miejsce, w osobie Julki, oraz III wywalczone przez - Dawida. Drugim konkursem, gdzie udało nam się stanąć na podium - był turniej lubianej przez nas gry "Speed Cups". Tutaj ponownie II miejsce zajęła - Julka, a III zdobył Bartek. Bardzo dziękujemy organizatorom za możliwość spędzenia czasu w tak świetnej atmosferze!!! I już czekamy na kolejną edycję:)
4 grudnia odbyły się warsztaty taneczne, które dla świetliczków poprowadziła pani Ewa Mistalska. Nauczyliśmy się tradycyjnego "Trojaka", skocznego "Grozika". Był też "Rektor"- czyli coś o naszych belfrach. A "Nie chcę cię znać" to całkiem optymistyczny pląs. W ten sposób - tanecznym krokiem - uczciliśmy święto górników.
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
- Wiktorię Pyrk, Paulinę Halko i Agatę Gosk - klasa IIIc - taniec
- Zuzię Gałęziowską i Sonię Gizę - klasa IIa - judo
- Martę Mamot i Zosię Kozicką - klasa Ib - śpiew
- Pawła Wójcika - klasa Ic - piłka nożna
- Alicję Sagan i Nadię Łuszczki - klasa 3b - taniec
- Julię Siwicką i Natalię Nabiałkowską - klasa IIId - taniec
- Karolinę Cempulik - klasa 6a - taniec z szarfą
- Kabaret "Bożena i spółka" z klasy 5b