W piątek 28 lutego dzieciaki z 2 b gościły kolejnego gościa, który swoją pracę wykonuje z niezwykłą pasją. Tym gościem był tata Antka - pan Adam. Pan Adam pracuje w firmie Eurosnack S.A i produkuje...chrupki. I to jakie dobre! W trakcie tego spotkania dzieci dowiedziały się i zobaczyły cały proces powstawania chrupek. Mało tego! Wypowiedziały się na temat kształtów i smaków chrupek, które chętnie widziałyby w sklepach. Potem tworzyły różne pomysłowe kształty z pałeczek kukurydzianych. A na koniec palaszowały chrupki z wielkim apetytem. Panie Adamie! To była bardzo ciekawa i smaczna lekcja. Dziękujemy!!!
20 lutego nasza klasa (5b) przespacerowała się po Bytomiu „śladami Wojciecha Korfantego”. Ta wycieczka odbyła się z okazji setnej rocznicy powołania Wojciecha Korfantego na Polskiego Komisarza Plebiscytowego. Bardzo nam się ten spacer podobał, dzięki niemu - dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji o Bytomiu, po którym oprowadzała nas mapka, jaką otrzymaliśmy przed wyjściem ze szkoły oraz pani Małgorzata Krawczak Czas upłynął wszystkim bardzo przyjemnie i szybko i chyba odnaleźliśmy w sobie „zapalonych historyków”. :D
Tekst: Lena Bernatowicz
19 lutego, prawie całą klasą (5b) wybraliśmy się do studia "Relax" w Bytomiu, by po raz kolejny wziąć udział w muzycznych warsztatach - "Akademia Jazzu". Tematem spotkania była muzyka i instrumenty pochodzące z terenów Karaibów i Tybetu. Mogliśmy posłuchać muzyki z tamtych regionów, oraz przyjrzeć się z bliska egzotycznym instrumentom. Mieliśmy także możliwość samemu poczuć te "dziwne" dźwięki - próbując zagrać te nietypowe melodie. Bardzo nam się to podobało - szkoda, że trwało to tak krótko. Spotkanie z muzyką uważam za udane i z chęcią wezmę udział w kolejnym.
autorka tekstu: Zuzia Zych
20 lutego nasza klasa (6b) wybrała się na "Spacer z Korfantym", czyli spacer po mieście wraz ze zwiedzaniem miejsc związanych z Wojciechem Korfantym. Gdy wychodziliśmy ze szkoły dostaliśmy dwie mapki jedną z planem Bytomia sprzed stu lat po niemiecku, a drugą z planem dzisiejszego miasta po polsku. Chodziliśmy od miejsca do miejsca, a przy tym Pan Dyrektor opowiadał nam o nich ciekawe historie. Gdy wróciliśmy do szkoły poszliśmy do sali i oglądaliśmy film "Franek", a potem pan opowiadał nam jak to było podczas plebiscytu na Śląsku. Wszystkim bardzo się spodobała historia o Wojciechu Korfantym.:)
Tekst i zdjęcia: Zuzia Gałęziowska
31 stycznia klasy 1a,b,c zwiedziły Bazylikę p.w. Św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Panewnikach oraz szopki bożonarodzeniowe. Pani Małgorzata Krawczak oprowadzała nas po Bazylice pokazując piękne szopki. Najbardziej podobały się nam szopki: ruchoma oraz żywa. Podziwialiśmy zwierzęta oraz postacie wokół szopek. Odwiedziliśmy też Dom Prowincjalny Sióstr Służebniczek . W kaplicy u Sióstr podziwialiśmy wyjątkową szopkę, było tam dużo aniołków. Śpiewaliśmy kolędy, a na koniec siostry poczęstowały nas herbatą .Można pooglądać zdjęcia z wycieczki, bo szopki zostaną już rozebrane. Podziwiać będzie je można znowu w grudniu.
W ramach poznawania ludzi z pasją klasa 2b została zaproszona do dziadka Zosi Buczek - pana Wiesława. Byliśmy więc w Miechowicach, w mieszkaniu pana Wiesława, gdzie w jego pokoju mogliśmy, niczym w muzeum, oglądać modele wykonane właśnie przez dziadka Zosi. Były to modele okrętów wojennych z II wojny światowej. Ale nie tylko oglądaliśmy, przede wszystkim słuchaliśmy i uczyliśmy się o czasach II wojny. A dziadek Zosi, w tej kwestii, może się pochwalić ogromną wiedzą. Ale także umiejętnością przekazywania tej wiedzy. Zresztą podczas spotkania okazało się, że jeszcze wiele pasji ma pan Wiesław. Zosiu! Fajnie mieć takiego dziadka. Dziękujemy także żonie pana Wiesława, która z ogromnym sercem i niezwykłą cierpliwością przyjęła nas wszystkich pod swój dach. Dziękujemy państwu!!!
W dniu wczorajszym - klasa 6b wzięła udział w warsztacie medialnym "Historia mediów" w ramach "KinoSzkoła". Warsztaty przeprowadził pan dr. Adam Andrysek. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jak rozwijały się media na przestrzeni wieków. Udało im się także przedstawić w atrakcyjny sposób, począwszy od rapu a na rysunkach kończąc przeróżne wynalazki, które wpłynęły na historię mediów. Poradzili sobie świetnie także reklamując najbardziej znane media - takie jak: radio, telewizja czy prasa.
5 grudnia wszystkie pierwszaki z klas wyjechały do Toszka, by na zamku spotkać się ze Świętym Mikołajem. Zaraz po przyjeździe dzieci zostały zaproszone do pięknej sali zamkowej na słodki poczęstunek i gorącą herbatę . Później była zabawa przy muzyce z paniami animatorkami , by wreszcie zawitał do nas niecierpliwie oczekiwany gość - Święty Mikołaj. Tradycyjnie nie przyszedł z pustymi rękami. Radość była wielka. Potem czekała na pierwszaków jeszcze jedna niespodzianka - legendy o zamku toszeckim. W czasie jednej z nich pojawił się nagle "duch Białej Damy", który nieźle przestraszył nawet największych zuchów. Wszyscy świetnie się bawili i w doskonałych humorach wrócili do Bytomia.
13 grudnia całą klasą (6b) wybraliśmy się do "Bajki Pana Kleksa" w Fabryce Porcelany w Katowicach. Na początku pojechaliśmy autobusem do Katowic, lecz okazało się że przez przypadek podczas przesiadki wsiedliśmy do złego autobusu i przyjechaliśmy nie dokładnie tam, gdzie chcieliśmy . Czasem tak bywa:) Jednak - zawsze tak zaczynają się świetne przygody. Tak było i tym razem. Bo potem wszystko poszło dobrze, i szczęśliwie dojechaliśmy do celu. W Krainie Bajek było super.
Najpierw dostaliśmy naklejki z napisem z jakiej grupy jesteśmy. Potem weszliśmy na górę i wysłuchaliśmy opowieści Pana Kleksa, jak to psotniczy Bebok wykradł i ukrył gdzieś trzy przedmioty Pana Profesora. Były to: guzik z czapki szpaka Mateusza, magiczny kałamarz na atrament, który nigdy się nie kończy, oraz szmaragdowa szkatułka. Pan Kleks poprosił nas byśmy odnaleźli te przedmioty. No to ruszamy! Najpierw udało się nam odnaleźć guzik szpaka Mateusza, który był ukryty w innym guziku na ścianie. Jako drugą rzecz znaleźliśmy magiczny kałamarz który był w koszu marynarskim na statku. Następnie odnaleźliśmy szmaragdową szkatułkę, która była ukryta w kosmosie. Po odnalezieniu przedmiotów mieliśmy pół godziny dla siebie, podczas której bawiliśmy się, graliśmy i korzystaliśmy z kawiarenki. Po upływie trzydziestu minut zebraliśmy się na warsztatach plastycznych, na których robiliśmy kartki świąteczne. Następnie po zbiórce opuściliśmy to piękne miejsce. Na koniec każdy dostał naklejki z piegami do przyklejenia . Ja też:) Było fajnie, zabawnie i przepięknie.
Autor tekstu:
Bartosz Hok
Z okazji Mikołajek klasy 5c i 7b pojechały do chorzowskiego parku trampolin. Tam uczniowie oddali się harcom i szaleństwom pod czujnym okiem instruktora. W parku można nie tylko poskakać na trampolinach, ale również skorzystać z różnego rodzaju ramp, umożliwiających skoki na wszelakim sprzęcie do basenu z gąbek. Miłośnicy wspinaczki, akrobacji i jazdy na hulajnogach czują się tu jak w raju. Wystarczy przełamać tylko pierwsze lody i świetnie spędzony dzień gotowy!
W czwartek 5 grudnia do klasy 2 b przyszła pani zoopsycholog Viktoria. Viktoria była uczennicą naszej szkoły. Obecnie jej pasją są zwierzęta. Pomaga im, chroni je i stara się je zrozumieć. Podczas wizyty w naszej klasie Viktoria uczyła nas rozpoznawać emocje psów. Pokazała nam, jak opiekować się psami, jak bawić się z nimi, jak podchodzić do każdego psa. Pani zoopsycholog mówiła nam także o odpowiedzialności za każde żywe stworzenie. Dziękujemy. To była bardzo pouczająca lekcja.
W dniu 5 grudnia uczniowie klasy 7c wzięli udział w warsztatach projektowych „Mały architekt” z wykorzystaniem drewnianych klocków ekologicznych „Linden”. Pierwszym zadaniem projektowym było zbudowanie w grupach. jak najwyższego komina. Druga praca polegała na wykonaniu budowli według własnego pomysłu. Dzięki bardzo dużej ilości identycznych drewnianych deseczek powstały ciekawe konstrukcje, połączone ze sobą poprzez sieć dróg, chodników i mostów. W trakcie warsztatów uczniowie rozwijali swoją wyobraźnię, doskonalili zdolności manualne, ćwiczyli koncentrację oraz skupienie.
Dzisiaj (3 grudnia), uczniowie klasy 5b (KiM) udali się do Katowic, gdzie spotkali się w redakcji Radia eM z panem redaktorem Łukaszem Turą. Dowiedzieli się co to jest radio i jak działa mikrofon.
Zapoznali się z pracą rozgłośni radiowej, a w końcu nagrali także swoją pierwszą radiową audycję:) Bardzo dziękujemy, zarówno panu redaktorowi, jak i całej redakcji, że mogliśmy przyjrzeć się z bliska pracy radiowca.
Dzięki uprzejmości Muzeum Historii Katowic uczniowie zwiedzili także - niewielką część (z braku czasu) - niesamowitą multimedialną wystawę opowiadającą o historii miasta Katowic. Specjalne podziękowania dla Mariusz Maciów:)
Dzisiaj 28 listopada mieliśmy w naszej klasie 2b kolejnego, wspaniałego rodzica, który chciał się z nami podzielić informacjami o swojej pracy, która jest również jego pasją. Tym gościem był pan Marek - tata Mikołaja Kawy. Było to niesamowite spotkanie, bo pan Marek w swojej firmie pełni funkcję QA ENGINEERA, czyli inaczej mówiąc, testuje gry komputerowe. Po prezentacji pana Marka uzmysłowiliśmy sobie, ile osób jest zaangażowanych w wyprodukowanie gry. Nie przypuszczaliśmy także, że czasami wykluczenie wszystkich błędów w grze zajmuje ponad miesiąc. Na koniec zajęć mogliśmy sami zabawić się w testerów i samodzielnie poszukać pewnych ukrytych "błędów". Za wykonanie zadania wszyscy otrzymaliśmy ciekawe przypinki. Dziękujemy panie Marku!!! To było pouczające spotkanie!
Dnia 21 listopada klasę 3b odwiedziła pani pracująca w bibliotece pedagogicznej. Przeczytała specjalnie dla nas wspaniałą bajkę o Pingwinku. Bardzo nas ta bajka zaciekawiła i już szukamy dalszych przygód tego uroczego bohatera. Zobaczcie jak słuchaliśmy i jak rozwiązywaliśmy rebusy i zagadki. Poszło nam świetnie!!!
Uczniowie klasy 2b omawiali lekturę pt."Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek". Wszystkim bardzo się ta lektura podobała, więc na podsumowanie urządziliśmy konkurs na najśmieszniejszą skarpetkę. Skarpety ładnie się zaprezentowały, a my oddaliśmy swoje głosy. Wygrała skarpetka Mikołaja. A w nagrodę zwycięzca otrzymał... skarpetki!!!
20 listopada klasa 2 b wzięła udział w mozaikowych warsztatach. Zajęcia prowadziły pani Magda i pani Hania - artystki z pracowni Stalowe Anioły. Warsztaty odbyły się w BECEKU. Choć układanie mozaiki nie było takie proste, dzieciaki poradziły sobie wspaniałe z tym zadaniem. Było to niezwykłe doświadczenie dla wszystkich uczniów. I ogromną radość, że będą mogły zobaczyć swoje mozaikowe kwiaty na donicach znajdujących się wokół BECEKU. Dziękujemy za warsztaty i obiecujemy, że przyjdziemy znów!!!
We wtorek 12 listopada, część klasy 6b udała się na warsztaty do klasy e-sportowej, która funkcjonuje w Zespole Szkół w Bytomiu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach. Tam przesympatyczny pan Rafał Razowski wraz z dwoma swoimi uczniami (a naszymi absolwentami: Józefem i Adrianem) opowiadali o e-sporcie.
Dowiedzieliśmy się czym jest e-sport, jak się rozwija, ile różnych osób zatrudnionych jest w nim. Pan Rafał opowiedział nam też o wolontariacie - czyli pierwszym kroku w e-sporcie. A nasi starsi koledzy pochwalili się organizacją mistrzostwach e-sportowych, które odbywają się w ich szkole, a które sami przygotowywali. Pod koniec warsztatów mogliśmy wypróbować swoich sił w grach e-sportowych i zagrać w "League of Legends" oraz "Fortnite". Dobrze się wszyscy bawiliśmy, dużo się dowiedzieliśmy i przyjemnie spędziliśmy czas. Warsztaty uważam za bardzo udane.
Tekst: Kinga Nagel
W ramach TYGODNIA PROFILAKTYKI klasa 1c bardzo się napracowała i stworzyła plakat promujący cytrynę. Dzieciaki przygotowały ciekawostki o tym kwaśnym, ale jakże zdrowym cytrusie i same mogły przekonać się o jego walorach smakowych. W konkursie na zjedzenie cytryny i nieskrzywienie się ani na chwilę wygrała prawie cała klasa. Okazało się, że 1c to nie mięczaki, a prawdziwi twardziele! A cytrynę warto jeść na zdrowie!
W poniedziałek 4 listopada klasy 1a,b,c były na przedstawieniu pt. " Znakopolis "w Bytomskim Centrum Kulturalnym. Starsi koledzy i policyjny Sznupek zaprezentowali przedstawienie o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Klasy pierwsze były zachwycone grą aktorską starszych kolegów. Dziękujemy za zaproszenie. Jeśli nie wierzycie. Zerknijcie na zdjęcia.
W poniedziałek klasa 1b wykonała plakat o sławnych i pysznych jabłkach. Zobaczcie jakie piękne jabłka i jakie zdrowe.
31 października w naszej szkole odbyło się "Pasowanie na Ucznia". Wszyscy uczniowie z klas 1 a,b i c dołączyli do grona braci uczniowskiej naszej szkoły. Klasy 1 zdawały test pierwszoklasisty, który oceniała starsza koleżanka Dominika. Według jej oceny klasy pierwsze doskonale przygotowały się do roli ucznia w naszej szkole. Sprawdźcie sami oglądając zdjęcia.
Ostatni dzień października uczniowie klasy 2a z p. Mariolą Kulczycką spędzili w wyjątkowym miejscu - Centrum Sztuki Współczesnej Kronika. Podczas pobytu mieli okazję oglądać interaktywną wystawę "Pępek świata" oraz uczestniczyć w niezwykłych warsztatach plastycznych. Na pożegnanie wszyscy otrzymali ciekawą książeczkę, którą mogą współtworzyć własnoręcznie. Bardzo dziękujemy za ciekawe przeżycia.
24.10 uczniowie klasy 2b zostali zaproszeni przez tatę Amelki Cempulik do Muzeum Górnośląskiego. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu spotkań z rodzicami i ich pasjami. Pasją pana Piotra jest zoologia. Tata Amelki, z wykształcenia biolog, pasjonuje się ptakami. Podczas wizyty w muzeum bardzo dogłębnie poznaliśmy życie sów. Tata Amelki ma ogromną wiedzę w tym temacie, a my swoimi pytaniami, daliśmy mu możliwość podzielenia się tymi wiadomościami. To było wspaniałe spotkanie. Dziękujemy panie Piotrze.
W poniedziałek klasa 5b - po raz pierwszy (czekają ją jeszcze dwie wizyty) odwiedziła naszą partnerską szkołę - Zespół Szkół Technicznych w Bytomiu.
Pod czujnym okiem nauczycieli szkoły - uczniowie KIM, dowiedzieli się jak działa tachimetr, obejrzeli pracownię związaną z odnawialnymi źródłami energii. Odwiedzili także pracownię mechatroniczną oraz przyjrzeli się serwerowni. Bardzo dziękujemy dyrekcji i panu Witoldowi Krieser - za tak miłe przyjęcie i z niecierpliwością czekamy do marca - wtedy pojawimy się znowu i tym razem mamy nadzieję, że uda nam się zbudować roboty do walki "sumo":)
W dniu 25 października klasy 1a i 1b wybrały się na wycieczkę do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie. Pani Jesień pokazała pierwszakom wszystkie swoje barwy. Mali odkrywcy z przejęciem obserwowali jesień w lesie i w ogrodzie. Przyjemnie było zobaczyć "atramentowe" grzyby czy kropelki rosy na listkach. W laboratorium zaś można było pod mikroskopem popatrzeć na pająka, osę, zobaczyć nasiona tymianku, kolendry, spojrzeć na listki mięty i kwiaty nasturcji. Takie przyrodnicze ciekawostki dostarczyły dzieciom wielu wrażeń i emocji.
Wspólnie z klasą 2B, 12 października wybraliśmy się na piknik rodzinny do parku w Chorzowie. Pogoda nam dopisała, słoneczko pięknie świeciło. Graliśmy w zbijaka z Panią Iwonką i rodzicami, bawiliśmy się chustą animacyjną. Nasi kochani rodzice przygotowali mnóstwo pyszności do jedzenia. Zabawa była fantastyczna. Czekam na kolejne takie spotkanie.
autor tekstu: Zosia Buczek
W klasie 5b z okazji Dnia Chłopaka dziewczyny przygotowały dla chłopców niespodziankę.
Zorganizowały 8 stanowisk z zadaniami: „Malowanie twarzy”, „Fotobudka”, „Jaka to melodia?”, „Ozdabianie słodkości”, „Co jest w pudełku?”, „Twister”, „Klasy”, „Przebijanie balona”. Każdy z chłopaków otrzymał mały upominek. Wszyscy miło spędzili czas. Mamy nadzieję, że chłopcy będą dobrze wspominać ten dzień.
W piątek 11 października w klasie 6b obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Zorganizowałyśmy dla naszych kolegów podchody. Powstały dwie grupy, a ich zadaniem było znalezienie na terenie szkoły ukrytych wiadomości. Poszło szybko i sprawnie :-)
Każdy z naszych chłopaków został pasowany na "Mężczyznę" i otrzymał drobny upominek. Czas szybko nam upłynął, a panowie z uśmiechami na buziach zakończyli lekcje. Mam nadzieję, że będą miło wspominać ten dzień.
W czwartek, 3 października, wyróżnieni w konkursie Sketchup 3D w nagrodę poszliśmy do studia architektonicznego Elemental Studio, gdzie pan Dawid Sagan opowiedział jak wygląda praca architekta. Dowiedzieliśmy się co trzeba zrobić, żeby być dobrym i znanym architektem. Na przykładzie stworzonych już projektów, pokazał nam, że ta praca jest fajna, ale czasami trudna.
Następnie zobaczyliśmy na komputerze jak mniej więcej się takie projekty tworzy. Na koniec oglądaliśmy katalogi gdzie również mogliśmy zobaczyć czym architekt się jeszcze zajmuje. Czas zleciał bardzo szybko i musieliśmy pożegnać pana Dawida. Wyszliśmy uśmiechnięci, już z nowymi doświadczeniami.
autor tekstu:
Emila Czendlik
Dzień chłopaka w klasie 1b był bardzo udany. Chłopcy w przesympatycznych krawatach paradowali po szkole ciesząc się z niezwykłych upominków, które otrzymali od koleżanek. Jojo i labirynt zabrał chłopców w nowy świat gier zręcznościowych. Życzymy wszystkim chłopcom, aby Dzień Chłopaka trwał przez cały rok.
W każdy wtorek na szóstej lekcji klasy 1 przychodzą na zajęcia kółka konstrukcyjnego. Dziewczynki i chłopcy budują wieże z klocków, z domina układają drogę i czekają aż się wywróci, a z klocków Lego konstruują samoloty i zamki. Uwielbiają też klocki Maple. Dziś hitem były klocki magnetyczne GeoMag. Zobaczcie na zdjęciach, jak dobrze się bawią.
18 września klasy Kimowe (5b i 6b), po raz trzeci, odwiedziły Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe w Katowicach.
Spotkania z naukowcami odbywają się rokrocznie dzięki firmie "Unibot", której dziękujemy za zaproszenie. Uczniowie podczas zajęć wysłuchali trzech wykładów z dziedziny biorobotyki: fizjologia mózgu, jako inspiracja do stworzenia robota IURO;
budowa, transport międzykomórkowy jako sposób przemieszczania nanorobotów; oraz budowa DNA i możliwości wykorzystania tej wiedzy w medycynie. Spora dawka wiedzy:) Teraz czas na wykorzystanie tej wiedzy w praktyce podczas programowania:)
W poniedziałek, 9 września wraz z klasą 5b pojechaliśmy na wycieczkę do Warszawy. Gdy dojechaliśmy do stolicy - najpierw zwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik. W tym niecodziennym muzeum było dużo eksponatów i urządzeń na różne tematy. Był też kącik "majsterkowanie", gdzie można było zbudować np. tor dla kulki, latający pojazd czy most. Było superowo.
Gdy z żalem opuściliśmy Centrum poszliśmy razem z panią przewodnik zwiedzać Stare Miasto. Zobaczyliśmy: Barbakan, Zamek Królewski, Rynek oraz Pomnik Małego Powstańca. Po drodze widzieliśmy piękną panoramę Warszawy i najbardziej charakterystyczne dla niej miejsca.
Z wycieczki wszyscy wrócili zadowoleni i z uśmiechem :)
Autor tekstu: Zuzanna Gałęziowska