Klasy Informatyczno - Medialne

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

Uczniowie klasy 8b wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Artystyczno Językowym - SpielFabrik zorganizowanym przez Zespół Szkół "Omega" im. Górnośląskich Noblistów. Miło nam poinformować, że zespół - złożony z Mateusza Krawca i Pawła Glombika - otrzymał tytuł finalisty i wyróżnienie za najlepsze opracowanie językowe. W konkursie wzięło udział 35 szkół i 101 uczniów. 

nagrodaobraz20222sedr

W poniedziałek, 30 maja, klasy 8 pojechały na trzy dniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Po długiej drodze dotarliśmy do Kopalni Złota w mieście Złotym Stoku. Zwiedziliśmy dwie kopalnie, w których mogliśmy np. zobaczyć na własnych siłach ile waży złoto. Pod koniec zwiedzania kopalni wyjechaliśmy kolejką. Następnie pojechaliśmy fortalicje w Kłodzku, w którym dowiedzieliśmy się różnych ciekawych rzeczy. Widzieliśmy panoramę miasta i różne kostiumy z tamtych czasów. Szliśmy też tunelami umieszczonymi od zamkiem. Nie było łatwo, ale każdy dał radę! Na koniec tego dnia pojechaliśmy do hotelu. Było super i myślę, że każdy zapamięta ten dzień!

wycieczka2022sderfa978

Wycieczka w Góry Stołowe była warta wstania wcześnie rano. Gdy zajechaliśmy na miejsce czekały już nas piękne widoki z podnóża góry. Przywitaliśmy się z naszym przewodnikiem – Panem Tadeuszem (Nie, nie Soplicą) i ruszyliśmy w podróż. Podczas wędrówki poznaliśmy historię nieszczęśliwej księżniczki Emilki zamkniętej w tych górach i armii Afroamerykanów, którzy na słoniach i wielbłądach przybyli by ją odbić. Duch lasu jak głosi legenda zamienił ich wszystkich w kamień. Przechodziliśmy przez tarasy widokowe: „Piekielną Kuchnię”, „Niebo”, i inne piękne miejsca. Później pojechaliśmy do Błędnych Skał gdzie dużo trzeba było się przeciskać, ale daliśmy radę. Widzieliśmy słynną „Kurzą Stopkę”! To był fantastyczny dzień.

wycieczka2022sderf

Trzeciego dnia wycieczki, po śniadaniu pojechaliśmy do Jaskini Niedźwiedziej, najdłuższej jaskini w Sudetach. Po krótkim spacerze weszliśmy do głównego budynku, w którym znajdowały się różne wystawy i pokazy, na przykład szkielet niedźwiedzia jaskiniowego albo makieta pobliskich gór z wyznaczoną trasą turystyczną jaskini. Potem przeszliśmy do wejścia do jaskini, gdzie poznaliśmy przewodnika i otrzymaliśmy instrukcje dotyczące naszego bezpieczeństwa. Cała trasa zajęła około 40 minut, a w trakcie mogliśmy zobaczyć wiele niesamowitych formacji skalnych i naciekowych oraz śpiące nietoperze. Następnym punktem programu było zwiedzanie Pałacu Marianny Orańskiej. Po zapoznaniu się z przewodnikiem ruszyliśmy w drogę po ceglanych pokojach i korytarzach, w których poznaliśmy historię Marianny oraz Pałacu. Budynek został 3 razy podpalony przez Armię Czerwoną, więc pałac nadal jest w trakcie odrestaurowania. Pomimo tego mogliśmy zachwycać się zjawiskową fontanną na dziedzińcu, jedną z 27 postawionych oryginalnie oraz widokiem na góry otaczające tamte tereny. To niestety było ostatnie miejsce, które poznaliśmy w trakcie naszej wycieczki, ale zdecydowanie warte poświęconego czasu.

wycieczka2022sderfa

Tekst: Dominika Kuś, Bartek Erkier i Antek Patschek

23 maja cała klasa 7B i część klasy 6A wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Pierwszą część wycieczki poświęciliśmy na zwiedzanie Krakowa gdzie oglądaliśmy: Zamek na Wawelu, znanego wszystkim Smoka, kościoły i różne inne ciekawe miejsca w Krakowie. Następnie mieliśmy przerwę na zakup: pamiątek lub czegoś do zjedzenia. Lecz chyba najlepszą rzeczą było zrobienie własnej czekolady i dowiedzenie się bardzo ciekawych rzeczy na jej temat np. gdzie rośnie, skąd się bierze itp. Na koniec wycieczki Wychowawczyni wzięła nas na lody. I w ten sposób zmęczeni lecz szczęśliwi wróciliśmy do Bytomia.
Opr. Filip Skop
krakow7b2022sedrft

Zajęcia z robotami photonami w klasie 7b to świetna forma nauki programowania w scratchu. To czego nauczymy się na lekcjach - próbujemy potem wykorzystać w praktyce - np. ucząc robota rysowania odpowiednich figur czy liter, lub programując go tak by omijaj przeszkody na swojej drodze:)

photon203456f44

photon203456f44a

W środę po raz ostatni w tym roku, odbyły się zajęcia klasy 5b z robotami Lofi. Udało się część złożyć, część poczeka na wrzesień:)

kimzajeciaostatnie2021234

Kolejne spotkanie z Lofi Robotem, miała ostatnia grupa klasy 5b. Ze względu na to, że świetnie im szło programowanie czujników - otrzymali specjalne zadanie zaprogramowania alarmu przeciwwłamianiowego. Z zadania wywiązali się świetnie. Za tydzień zaczynamy skręcać roboty:)

robotylofikoniec2022maj

W piątek wreszcie udało się złożyć roboty - skriboty od Skriware i można było się oddać zabawie:) Czyli pierwszemu szkolnemu turniejowi w piłkę nożną skribotów:) Emocje - jak widać na zdjęciach były olbrzymie. Pełne ręce roboty miał też warsztat - bowiem, co chwilę dzielnym zawodnikom spadały gąsienice, poluzowywały się łączenia - czy prosiły o chwilę odpoczynku:)

skroboty8b2022see

Drugie spotkanie z photonem i tym razem już konkretne wyzwanie. Brawo dla Agaty, której chciało się C - zaokrąglić (od razu lepiej się owe C poczuło). Zaś zespół Gabrysia i Michalina poradziły sobie z przeszkodami i nauczyły robota je pokonywać. Brawo!!!

photonyspotkanie22022

W poniedziałek - nasze photonki znów mogły się spotkać z uczniami klasy 7b. Tym razem zajęcia rozpoczęła ostatnia grupa - Gabrysia, Natalia, Michalina i Agata. Sympatyczne robociki bardzo się dziewczynom spodobały:) Za tydzień spróbują je okiełznać:) Zobaczymy czy dadzą radę:)

photonyostatnie202234r5

Podczas ostatnich lekcji - klasa 7b zapoznawała się z infografikami, które coraz częściej goszczą w podręcznikach, gazetach, przekazach medialnych. Uczniowie najpierw sami zbudowali ankiety - dotyczące swoich zainteresowań, odpowiedzieli na nie i na koniec - na ich podstawie stworzyli tablice z infografikami.

infografika2022ased456g

W piątek uczniowie klasy 8b wzięli się za składanie robotów Skribotów. Okazało się, że złożenie takiego robota - do najłatwiejszych nie należy (mimo wcześniejszej wprawki z klockami konstrukcyjnymi). Kilku zespołom udało się złożyć robota w ciągu lekcji, część robotów została nieukończona - poczekają za tydzień na półce.

robotskribot29022

Wczoraj po raz drugi: Karolina, Julka, Basia i Amadeusz pogramowali robota Lofi używając do tego czujnika odległości czy światła. Za tydzień - jeszcze jedno spotkanie z czujnikami.

pixchalange2022der45aaa

Wczoraj klasa 5b poznała klocki konstrukcyjne Skriware. Powstały konstrukcje w oparciu o instrukcję, ale także wykonane wg. własnego pomysłu. Brawo!!!

klocki5bskrivare20234

We wtorek, 26 kwietnia, wszystkie trzy obecne klasy ósme, odbyły całodniową wycieczkę do Oświęcimia. Na miejscu nasi uczniowie w pierwszej kolejności zwiedzili Muzeum – Zamek w Oświęcimiu, a także położony na rynku Ratusz. Głównym punktem wyjazdu była jednak wizyta w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz. Trwająca niemal 4 godziny, niezwykle poruszająca podróż po zespole obozów pracy i zagłady, w których w czasie II Wojny Światowej zamordowano przynajmniej milion osób, na pewno trwale zapisze się w pamięci naszych uczniów. Zwiedzaliśmy tam takie punkty jak: Blok 5, Blok 11, Blok 6, Blok 10, ścianę straceń czy komorę gazową. W drugiej części Auschwitz mogliśmy zobaczyć takie budynki jak: pozostałosci komór gazowych, czy pokoje mieszkalne więźniów.

oswiecim2022asedr

W ubiegłym tygodniu z klockami konstrukcyjnymi pracowali uczniowie klasy 8b. Tworzyli z gotowych instrukcji, ale starczyło także czasu na zaprojektowanie własnych. Poniżej galeria prac:)

klocki8bbudow203456

Rozpoczęliśmy zajęcia z LOFI Robot w ostatniej grupie klasy 5b. Na zajęciach poznawaliśmy części robota, jego czujniki i możliwości. Na koniec zaprogramowaliśmy zielone światło - jako wstęp do następnych zajęć. W lekcji robotyki uczestniczyli: Karolina, Basia, Julka i Adam.

lofiroboostatniaklasa2022

Dzisiaj (25 kwietnia) w klasie 7b - pojawiły się klocki konstrukcyjne Skriware, z których uczniowie starali się zbudować przeróżne konstrukcje. Okazało się, że całkiem dobrze im poszło - gdyż większość dwuosobowych zespołów zmieściła się z budową i rozbiórką projektu w ciągu 45 minut:) Nie jest to ostatnie spotkanie z tymi klockami. Będą się pojawiać także na zajęciach innych klas.

klckiskriware2022aseed
klckiskriware2022aseeda

Klasa 5b rozpoczyna naukę tworzenia prezentacji w programie Genially - podczas ostatniej lekcji wszyscy uczniowie starali się zaprezentować swoje ulubione książki.

bibliotyeczka5a2022as

 

Uczniowie klasy 5b poznają Canvę. W ramach ćwiczeń wykonali kilka prac, oto one:

Plakat "Przerwy Taneczne"

przerwataneczna2022

Widokówki - Bytom
kartkabytom2022

Kartki Wielkanocne
kartkiwielkanocne2022

Jak co roku, hucznie obchodziliśmy Dzień Kobiet w naszej klasie. Były drobne upominki, słodkości i tradycyjna pizza. Chłopcy wspólnie zaprezentowali wierszyk w j. angielskim, przygotowali niespodziankę opartą na grze „5 sekund”, dziewczynki odpowiadały na pytania lub wykonywały zadania. Było sporo śmiechu i radości. Świetnie się bawiliśmy!

klasa5bdzienkobiet20221

Po trzech spotkaniach na których poznawaliśmy możliwości robota Lofi, jego czujników i po tym jak  świetnie udało się roboty poskładać - pora na zabawę - czyli naukę sterowania, pokonywania przeszkód, robocich zapasów - czy nauki tańca:)

lofirobotczujniki202234r4

Wczoraj po raz ostatni z photonami pracowali - a właściwie się bawili tym razem: Hania, Martyna, Zuzia i Tymek. Były wyścigi, slalom i był mecz piłki nożnej. Tym razem na korytarzu szkolnym:)

ohotonowazabawa202213

24 marca 2022r. wyjechaliśmy wspólnie z klasą 8b oraz 8c na jednodniową wyprawę na narty do Szczyrku. Mimo, że mamy połowę marca to śnieg na stoku był, a pogoda nam dopisała. Trasy nie były najprostsze, jednak poradziliśmy sobie świetnie z nimi. Jeździliśmy aż do godziny 15. W drodze powrotnej zajechaliśmy do Mcdonalda. Wszyscy wrócili do Bytomia z uśmiechem na twarzach i każdy napewno chciałby to powtórzyć. To był bardzo udany wyjazd:) 

Mela i Zuzia

nartyklasa8n456g6

Trzy roboty LOFI  - zbudowane!!! Świetnie sobie z tym poradzili: Antek, Marta i Julka. Robota paliła im się w rękach - aż miło było patrzeć. za tydzień jazda próbna:)

lofitorbogrupa20234r55

W środę: Marta i Antek rozpoczęli składanie swoich robotów Lofi Miło było patrzeć - jak robota pali im się w rękach:) Za tydzień tzw. prace wykańczające - i pomoc koleżankom i kolegom, którzy byli nieobecni na zajęciach.

antekimarta2022a2

Poniedziałek - 14 marca, stał pod znakiem odmowy współpracy - najpierw komputerów, potem robotów. Jednak mimo wszystko udało nam się zrealizować plan minimum:) Czasem są i takie dni:) Za tydzień pora na mecz piłkarski.

photonowewyzwnia20234

Bardzo dziękuję - klasie 8b za wspaniałe prace i włączenie się w ten sposób w pomoc i wsparcie walczącej Ukrainie.

Kliknij poniżej by zobaczyć prace

solidarnizukranina202344

Uczniowie klasy 5b tym razem programowali czujnik odległości robota Lofi - tworząc alarm antywłamaniowy. Bawili się także syntezatorem mowy, oraz wykorzystywali w swoich pracach potencjometry i czujniki światła:)

lofirobot202343ase

Klasa 8b chcą się lepiej poznać stworzyła kilkanaście ankiet na przeróżne tematy za pomocą narzędzia ankiety - google, a następnie te wyniki opracowała graficznie za pomocą infografiki.

Wyniki Ankiety
ankietakim2022klasa8bn

Kolejnym pomysłem na infografikę była próba zobrazowania w ten sposób wybranego materiału z przerabianego materiału szkolnego. I tak powstały infografiki przedmiotowe:) Zapraszamy

Przedmioty
Przedmiotykim1info1

W ramach obchodów Dnia Patrona Szkoły - Mikołaja Kopernika - uczniowie klasy 8b wykonali Infografiki o sławnym astronomie. Poniżej ich prace.

Mikołaj Kopernik
Kopernik 8binfogra

Zaczęliśmy kolejny tydzień z zajęciami robotycznymi. Tym razem: Hania, Zuzia, Martyna i Tymek programowali photony w scratchu. Okazało się, że photony też potrafią pokazać rogi i nie za każdym razem miały ochotę wykonywać polecenia młodych programistów:))

photonwyzwania2022
photonwyzwania2022a

W poniedziałek photony, a w środę - czas na LOFI Robot. Tym razem: Julka, Marta, Antek i Amadeusz - oprogramowywali czujniki robota. I trzeba przyznać, że świetnie sobie radzili. Dlatego za tydzień - będą mogli jeszcze raz spróbować napisać inne programy dla nich.

lofiklasa5boprrob2

Wczoraj kolejna grupa uczniów z klasy 7b rozpoczęła zajęcia z robotami photonami. Jak widać na zdjęciach - obcowanie z photonem zagrożone jest sporą dawką śmiechu i relaksu:) Na razie: Hania, Zuzia, Martyna i Tymek poznawali możliwości robota. Za tydzień przyjdzie pora na programowanie ich.

tymekhania2022a
tymekhania2022a2

Dzisiaj uczniowie klasy 7b, aktywnie włączyli się w pomoc dla Ukrainy, przygotowując fantastyczne plakaty. Brawo!!!

solidarnizukraina2022

Dzisiejsze zajęcia z robotyki w klasie 5b. Na razie: Julka, Marta, Amadeusz i Antek rozkręcali wykonane przez poprzednia grupę Lofi robotów. Jednak nawet ta czynność to bardzo przyjemna praca i zabawa. Za tydzień pora na programowanie czujników.

lofrobotgrupa45b

Wreszcie udało się zagrać photonowy mecz piłkarski wraz z: Natalią, Mateuszem i Natalią. Od następnego tygodnia zajęcia z robotami photonami rozpoczyna kolejna grupa.

ostatnimeczyk2022aws

Wracamy po przerwie świątecznej do zajęć robotycznych. W środę swoje zajęcia z LOFI Robot zakończyła trzecia grupa klasy 5b. Helena, Zuzia, Bartek i Wojtek uczyli się sterować robotami. Napisali krótkie programy sterujące. Wzięli udział w wyścigach, a także w zawodach sumo:)) Na koniec - dzięki LOFI Robot - otrzymali po zestawie starszych Lofich do domu na miesiąc by wolnej chwili doskonalić swoje umiejętności programowania tego robota:)

lofizakoncvzeniegrupa3

Kilka dni temu, konkretnie w czwartek 16 grudnia, nasza klasa zorganizowała swoją wigilię. Gdy uczniowie weszli do sali i zajęli miejsca, rozpoczęliśmy krótkie śpiewanie piosenek świątecznych. Po piosenkach nadszedł czas na to, na co wszyscy czekali, rozdanie prezentów. Do tego był oczywiście potrzebny Mikołaj i dwie śnieżynki. Na role Mikołaja zostałem wybrany ja:), a na śnieżynki - Dominika i Antosia. Po rozdaniu prezentów (wszyscy otrzymali dużo fajnych rzeczy) znowu nadszedł czas na śpiewanie. Na początku pojawiały się piosenki czysto świąteczne, potem zaś, robiło się coraz ciekawiej, zaczęliśmy od „Mam tę moc”, na „Hakuna matata” kończąc. Bawiliśmy się naprawdę dobrze, a cała wigilia przeszła w dość miłej atmosferze :).

Opracował:
Bartosz Hok

wigili2021aws
wigili2021aws2

W poniedziałek photony, a dzisiaj roboty Lofi. Uczniowie klasy 5b - z zacięciem i zaangażowaniem złożyli cztery roboty, czerpiąc z tego mega satysfakcje i zabawę. Udało się też roboty sparować, za tydzień - spróbują nimi pokierować. Przy okazji dziewczyny wymieniły uszkodzony napęd DVD - Brawo!!!

lofirobot20213
lofirobot20213se

Mikołajowe spotkanie z photonem. Obie grupy - Bartek z Mateuszem i Natalia z Natalią:) sukcesem zakończyły ten etap zajęć. Brawo!!! Za tydzień - mecz piłkarski.

mikolajowephotony2021
mikolajowephotony2021a

Grupa III klasy 7b w składzie: Natalia, Bartek, Natalia i Mateusz oprogramowywała photona. Przed nimi stanęły nie najłatwiejsze za zadania narysowania wraz z robotem napisu KIM i nauczenie go -  by potrafił omijać przeszkody:)

photonyzajeciagr32021

III grupa - klasy 5b rozpoczęła składanie robotów Lofi. Helenie, Bartkowi i Wojtkowi robota paliła się w rękach:) Do ostatecznego sukcesu zabrakło z 10 minut - na kolejnej lekcji roboty zapewne będą już gotowe, sparowane z tabletami i gotowe do walki i wyścigów. Brawo!!!

lofirobotygrupa3asx

Dzisiaj, kolejna grupa (już III) z klasy 7b rozpoczęła zajęcia z photonem. Z możliwościami tego sympatycznego robota zapoznawali się: Natalia, Bartek, Natalia i Mateusz.

photongrupa3w2032

Uczniowie klas 8b i 8c - przygotowali z okazji Święta Niepodległości  - 11 listopada,  "filmową" akademię. Zapraszamy do jej obejrzenia.

Bouldering, wspinaczka na czas i magnezja to pojęcia od dziś nieobce klasie 8b i 4 osobom z klasy 7b. 18 listopada uczniowie tych klas KiM pojechali na wycieczkę do Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom-Rozbark. Niedawno otwarto to  miejsce, więc był to idealny moment na taką wycieczkę. W czasie zajęć wspinaliśmy się z asekuracją, braliśmy udział w konkursach (gratulacje dla wygranych) i podpatrzyliśmy, jak robią to profesjonaliści. Mogliśmy próbować wszystkiego! Przetestowaliśmy kilka tras łatwiejszych i trudniejszych, jednak chyba najtrudniejszym zadaniem była próba wspinania się na skosie. Po wyjściu ręce były czerwone i obdarte, ale było warto. Na zakończenie zmęczeni, ale zadowoleni, poszliśmy wspólnie na pizzę. To doświadczenie na pewno każdemu się podobało i każdy je zapamięta.

Opracowała: Marta Mamot

sciankawspinaczkowa202345r

Wczoraj grupa III z klasy 5b: Helena, Zuzia, Wojtek, Bartek świetnie się bawiła podczas testowania czujników LOFI Robot. Światełka to świeciły, to mrugały - w zależności od podłączonych do robota potencjometrów i czujników. Silniki się obracały raz w tę raz w drugą stronę, zaś buzery - buczały miarowo.

loficzujniki2021grupa3

W poniedziałek grali nasi piłkarze, jak się mecz zakończył wszyscy wiemy. Mało jednak kto wie, że tego samego dnia w "Czwórce" rozegrany został mecz pomiędzy "Michałami" a "Filipem":) Jako, że uczniowie klasy 7b, nie byli tego dnia dysponowani - do boju asygnowali zastępców - dwa roboty Photony. Mecz był bardzo zacięty i stał na wysokim poziomie. Zakończył się... bo kiedyś zakończyć się musiał:) Ważne, że obie drużyny były z wyniku zadowolone, co zresztą widać na zdjęciach:) Piłeczka, którą rozegrany był mecz chwilę wcześniej wydrukowaliśmy na drukarce 3D:)

meczfilipmichal2021

Kilka dni temu klasa 7b i 7a pojechały na wycieczkę do Krakowa. Po wyjściu z autokaru poszliśmy pod wzgórze wawelskie, by przywitać się ze smokiem i zrobić sobie z nim zdjęcie.
wycieczkakrakow20217b
Następnie udaliśmy się na warsztaty do piekarni obwarzanków, gdzie wyrabialiśmy obwarzanki oraz dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o nich. W czasie wolnym samodzielnie zwiedzaliśmy rynek i klimatyczne uliczki Krakowa. Ostatnim punktem naszego wyjazdu było zwiedzanie krakowskiego lotniska. Dowiedzieliśmy się ze szczegółami jak ono funkcjonuje i mieliśmy możliwość obejrzenia jak samoloty startują i lądują na tarasie widokowym. Po tych wszystkich atrakcjach wróciliśmy zadowoleni, chociaż trochę zmęczeni do Bytomia.
Tymek Mrówka
wycieczkakrakow20217ba
 
W środę grupa II uczniów klasy 5b w składzie: Julka, Laura, Wiktoria, Zosia oraz Sonia - poskramiała LOFI Roboty ucząc je jeździć slalomem, walczyć na tatami czy tańczyć w rytm muzyki disco:) To niestety ostatnie spotkanie tej grupy - więc na koniec zajęć z pewnym smutkiem musieli rozkręcić tak pieczołowicie składane roboty. Dzięki temu za tydzień kolejna grupa rozpocznie przygodę z Lofimi:)
lofiroboty20234grupa2

W środę klasa 5b nauczyła się tworzyć quizy w Kahoocie. Oczywiście trzeba było od razu je przetestować. Jak to przy kahoocie - zabawy było mnóstwo, a przy okazji dowiedzieliśmy się kto czym się interesuje:) Za tydzień quizów ciąg dalszy:)

kahootowezajeci5b2021

Po przerwie - photony wyjechały na matę:) Filip, Paweł, Michał, Paweł i Michał starali się okiezłać niesforne roboty. Trochę im to zajęło, ale zadania udało im się zrealizować:) Za tydzień mecz piłkarski:)

pawelfilip2023ss3
pawelfilip2023ss3a

Kolejne spotkanie z obotami LOFI. Dzisiaj udało się wszystkie roboty poskładać (dzięki Soni - nawet o jeden więcej) i okazało się, że prawidłowo:) Brawo dla: Julki, Wiktorii, Laury, Adama i Zosi. Do tego sparowaliśmy je z tabletami i szybko przetestowaliśmy jak się nimi steruje. Za tydzień - zawody:)) I może jeszcze jeden robot (dzięki Soni:)).

robotylofi2021grupaii234

We wtorek o 7:20 nasza cała klasa miała spotkać się na parterze w szkole, żeby pojechać na wycieczkę do ZOO we Wrocławiu. Kiedy wyszliśmy ze szkoły autokar już na nas czekał a jechaliśmy około 3 godziny. Jak dotarliśmy do Wrocławia poszliśmy najpierw na rynek, szukaliśmy tam krasnali i mogliśmy coś zjeść.
zooklasa5b203455
Nagle zaczęło padać, wtedy z resztą już się zbieraliśmy do ZOO. Musieliśmy jednak jeszcze trochę podjechać. Wreszcie dotarliśmy do ZOO. Na początku czekaliśmy na bilety, a podczas czekania już bardzo padało. W końcu weszliśmy do ZOO, zwiedzanie rozpoczęliśmy od Afrykarium. Były tam myszojelenie, nie zabrakło również hipopotamów i przeróżnych ptaków. Nazwa AFRYKARIUM, powstała z połączenia słów Afryka i Akwarium. Widzieliśmy znajdują się tam dwa akwaria z endemicznymi rybami z jezior Wielkich Rowów Afrykańskich - Tanganiki i Malawi. Największą atrakcją Afrykarium jest osiemnasto metrowy przeźroczysty tunel z akrylu, który umożliwia podziwianie żółwia zielonego, rekinów, płaszczek, a także innych gatunków ryb. Obok mieszkają mrówniki często mylone z południowoamerykańskimi mrówkojadami oraz wzbudzająca duże zainteresowanie kolonia golców - niezwykłych gryzoni, a także jedne z najmniejszych antylop świata, czyli Dik dik. Pomimo złej pogody wszyscy chętnie zwiedzaliśmy i z zainteresowaniem obserwowaliśmy zwyczaje i zachowanie zwierząt. Najbardziej podobały nam się foki, które popisywały się goniąc się i robiąc salta w wodzie. Deszcz w ogóle im w tym nie przeszkadzał. Z zainteresowaniem obserwowaliśmy aligatora polującego na rybę. Ale chyba najwięcej frajdy sprawiły nam małpy, które rozśmieszały nas robiąc miny goniąc się po klatce. Szkoda tylko że nie udało nam się być w porze karmienia zwierząt, byłoby to na pewno fajne przeżycie. Moglibyśmy zobaczyć jak i czym są karmione egzotyczne zwierzęta. Z dużym zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści o zwierzętach zamieszkujących ZOO. Jest to najładniejsze ZOO w Polsce. W pięknych, zielonych pomieszczeniach przypominających dżunglę założono motylarnię. Egzotyczna roślinność i kolorowe piękne motyle sprawiają wrażenie afrykańskiej dżungli. Było dużo wrażeń. Około godz. 16.30 wyszliśmy z ZOO. Trochę zmęczeni i przemoczeni z deszczu, ale w dobrych humorach wsiedliśmy do autokaru. Ze względu na korki na drogach nasza podróż przedłużyła się. Ok. 20.00 dotarliśmy na miejsce, gdzie pod szkołą czekali na nas rodzice. To nasza pierwsza klasowa wycieczka od czasów pandemii, wyjazd do Zoo był świetnym pomysłem na wspólne spędzenie czasu w wyjątkowym miejscu.
Bartek Styrna
zooklasa5b203455a

28 października -  grupa II uczniów z klasy 5b, w składzie: Julia, Wiktoria, Julia, Laura i  Adam - zabrała się za składanie robota Lofi. Trzeba przyznać, że robota "paliła im się w rekach". Niewiele brakowało a roboty byłyby gotowe. Brawo dla młodych majsterkowiczów.

grupa2julia20213

Kolejna grupa z klasy 5b, w składzie: Wiktoria, Laura, Julka i Adam zapoznawali się z czujnikami robota Lofi i je oprogramowywali. Świetnie sobie z tym poradzili i już za tydzień przystąpią do składania robota.

grupa2kim5blofi

A dzisiaj kolejna grupa z klasy 7b: Michał, Paweł, Michał, Paweł i Filip poznawała robota - Photona. Wprawnym okiem zapoznali się z jego konstrukcją, wyszperali czujniki, sprawdzili gdzie najlepiej przymocować magnesy i zabrali się za poznawanie ich możliwości. Za dwa tygodnie już staną przed nimi już zadania programistyczne:)

phptpngrupa220121

To jeden z dni, na który wszyscy czekamy z utęsknieniem. Również w tym roku nie obyło się bez atrakcji. Dziewczyny przygotowały przeróżne zadania dla chłopców, którzy ochoczo mierzyli się z wyzwaniami. Podziwialiśmy umiejętności chłopców i zajadaliśmy się pyszną pizzą. Były także drobne niespodzianki, w prezencie chłopcy dostali piękne medale, krawaty, podkładki pod myszkę i słodkości.
Basia Hok
klasa5bdziench2021

Wczoraj swoje zajęcia robotyczne z robotami Lofi - zakończyła pierwsza grupa z klasy 5b. Była nauka sterowania, wyścigi, bitwa robotów, a na koniec trzeba było robota ładnie rozmontować. Dziękuję Soni, Kamilowi, Bartkowi i Arturowi za wspólne zajęcia. Teraz pora na kolejnych uczniów.

lofirobot2021derf

Dzisiaj na zajęciach robotycznych w klasie 7b - odbył się mecz robopiłkarski pomiędzy drużyną czerwoną: Lena i Kasia, a drużyną żółtą: Zosia i Marta.

robotycznymecz20345

Na boisku zaś dwa photony starały się wbić - wydrukowaną wcześniej na naszej drukarce 3D - piłeczkę, do bramki:)Zabawy było sporo. Okazało się, że sterowanie photonami do najłatwiejszych nie należy, ale bramek padło sporo:) Dziękujemy panu Sebastian Pontus za wydrukowanie nam spychaczy:))

robotycznymecz20345a

W dniu 28 września 2021 roku uczestnicy starszej grupy wiekowej Kółka Wiedzy Pożarniczej i Kółka Wiedzy o Ruchu Drogowym udali się pod opieką pana Stanisława Kulmaczewskiego na wycieczkę do nowej strażnicy w Bytomiu przy ul. Łużyckiej 21. Wycieczka możliwa była dzięki długoletniej współpracy, z zachowaniem obostrzeń sanitarnych. Najpierw zobaczyliśmy pokój dyspozytora, pokój podoficera dyżurnego i salę konferencyjną. W holu stała figura św. Floriana wyrzeźbiona z węgla. Dowiedzieliśmy się, że jest on patronem nie tylko strażaków, ale też hutników, kominiarzy i piekarzy. Następnie weszliśmy do garażu, w którym stało 10 pojazdów strażackich. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat wozów strażackich, ich wyposażenia i użytkowania. Okazało się, że jeden z nich, który posiada 37 metrową drabinę kosztuje prawie 3 mln złotych. Gdy strażak chciał nam zaprezentować, jak wygląda próbny alarm i przygotowanie do wyjazdu 18 strażaków na służbie 24-godzinnej, akurat otrzymali oni wezwanie do wyjazdu do mieszkania, w którym uruchomił się czujnik gazu. Strażacy uwinęli się w niecałe 2 minuty. Nieco później otrzymali kolejne wezwanie do palącego się poddasza. Pod koniec zadawaliśmy pytania, wypytując o wszystkie dręczące nas zagadnienia i dziękując za oprowadzenie, opuściliśmy strażnicę. To była świetna wycieczka. Dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy.

wycieczkapozarnicze

7 października odbył się piknik malarski "Sielskie klimaty". Podczas pikniku malowaliśmy obrazy przedstawiające widoki z naszego Chorzowskiego skansenu. Ta impreza, która odbywa się regularnie co roku, ma na celu zachęcenie dzieci, młodzieży i dorosłych do sztuki, architektury, poszukiwań inspiracji oraz innego spojrzenia na etniczne zabytki. W pikniku wzięli udział uczniowie z przeróżnych szkół ze Śląska plastycznych, jak i zwykłych. Bardzo nam się podobało i mamy nadzieję, że jeszcze nam się uda wrócić za rok.

 Zuzia Gałęziowska
zuzia2023455

Mimo, że Bytom nie ma dostępu do morza czy nawet jeziora możemy zobaczyć dużo związków żeglarstwa z naszym miastem jak np. zdobienia na domach czy statki nazwane na cześć Bytomia. W poprzednim roku nauczyciele bytomskich szkół wzięli udział w rejsie po Bałtyku na żaglowcu "Generał Zaruski", a uczniowie z ich placówek kilka dni temu - wzięli udział w biegu pod tytułem "Żądamy dostępu do morza!". Bieg polegał na przebiegnięciu w grupach trasy od Bytomia do Gdańska (w parku były porozwieszane tabliczki z nazwami miejscowości znajdujących się na trasie) pokazując, że pomimo braku dostępu do morza i tak będziemy żeglować. Łącznie, wszyscy przebiegliśmy odległość dzielącą nas od Gdańska. 

Zuzia Gałęziowska

morzedominika234

Roboty LOFI  - zbudowane. Brawo za wytrwałość: Kamil, Sonia, Artur i Bartek. Udało się roboty poskładać i nawet zostały wzbogacone o światełka. Część techniczna za nami - za tydzień, mamy nadzieję, będziemy nasze roboty programować i się nimi ścigać:)

lofiposkładane202345r

lofiposkładane202345r2

Podczas wczorajszych zajęć robotycznych: Zosia, Marta, Lena i Kasia oprogramowywały roboty Photony. Zespoły miały różne zadania - jeden starał się za pomocą Photona coś napisać, drugi uczył robota omijania przeszkód:)

kimphoton202345

Teatrzyk „Dzieci sieci – Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów” opowiadał o dwójce rodzeństwa – Filipie z szóstej klasy i Oli z pierwszej. Filip bardzo dużo czasu spędzał przed komputerem w czasie e-lekcji, a potem grając w Minecrafta. W pewnym momencie doszło do tego, że zaczął rozmawiać ze swoim telefonem i tabletem, a one nakłaniały go do płatania głupich żartów. Raz, chcąc zemścić się na koledze, nagrał filmik, jak potyka się on o  podłożoną torbę i wpada głową do śmietnika. Po czym wrzucił filmik do internetu. Za to mama zabrała mu wszystkie urządzenia elektroniczne i zamknęła je  na klucz. Aby móc  znowu zagrać urządzenia podpowiedziały mu, żeby zabrał komputer siostrze. Kiedy Ola zorientowała się co zrobił brat, poskarżyła się mamie.  Filip oddał jej komputer, jednak okazało się, że gra była zablokowana. Ola zaczęła klikać losowe klawisze, ale to nic nie dało. W nocy w ich domu pojawili się Plik i Folder, którzy spotkali się z Olą i omówili jej sposób na wyleczenie Filipa z sieciowciągu. Następnego dnia Filip zabrał mamie klucze, żeby otworzyć skrzynię z telefonem, konsolą i tabletem. Ponieważ mu się nie udało, to z wściekłości podarł  kartki leżące na stole. Kiedy wróciła Ola zaproponowała mu zabawę w wojnę na śnieżki z papieru. Filip się zgodził i zaczęła się fajna zabawa. W nocy Ola spotkała się ponownie z Plikiem i Folderem i przedstawiła im Filipa. Wkrótce rodzina wyjechała nad morze, a Filip uznał, że nie potrzebuje już telefonu.

Spektakl  poruszał ważny problem spędzania przez dzieci za dużo czasu w internecie, grając w różne gry lub oglądając filmiki na YouTubie lub TikToku. Doprowadza to często do kłótni z rodzeństwem, przyjaciółmi oraz z rodzicami. Fajną rzeczą na zakończenie było  spotkanie on-line z aktorami.

Wojtek Szczepaniak

spektakl20345r566

29 września, uczniowie klasy 5b - wzięli w rękę śrubokręt, kawałek sklejki i śrubki z nakrętkami i... prawie udało im się złożyć LOFI Robot. Prawie - bo zabrakło czasu, ale szło im świetnie. Kamil, Artur, Bartek i Sonia - Brawo!!!

lofirobotyklasa5b4564

Dzisiaj w klasie 7b rozpoczęliśmy także zajęcia w robotami Photonami. Na razie zdążyliśmy się przywitać z nimi:) Za tydzień kolejne spotkanie i kolejne wyzwania.

photony20213ddezacz

22 września- klasa 5b - zapoznawała się z budową jednostki centralnej,

5bkomputerypoczatek

a po południu w ramach warsztatów robotycznych: Sonia, Artur i Kamil - zapoznawali się z czujnikami LOFI Robot i je oprogramowywali.

5bkomputerypoczatek2

W związku z udziałem naszej szkoły w projekcie Superkoderzy, uczniowie klasy 8b, próbowali swoich sił w tworzeniu własnych projektów 3D w programie Tinkercad. Podczas zajęć powstały całkiem ciekawe prace - na razie być może jeszcze niedostosowane do druku 3D, ale z dużym potencjałem. Za tydzień mamy nadzieję powstają kolejne:)

Projekty klasy 8b
projekt5drdukarka20345

Podczas ostatnich zajęć - klasa 7b, przygotowała na nadchodzącą Akcję "Sprzątania Świata" - plakaty promujące tą akcję.

Kliknij by zobaczyć więcej prac
lenacanva203454

Kółko robotyczne