im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4

  W czerwcu kończącego się roku szkolnego wychowawca grupy III świetlicy szkolnej, Wojciech Błach zorganizował dla dzieci klas I - III zawody w poszukiwaniu skarbów. Odbyły się one dwukrotnie: szóstego i trzynastego dnia miesiąca, ze względu na spore zainteresowanie małych poszukiwaczy. Uczestnicy zabawy poszukiwali ukrytych przez organizatora skarbów - każda drużyna swego. Były to: "klucz do cudownego świata", "pierścień oczyszczenia", "haczyk na złotą rybkę" i "serca dwa, serduszka małe dwa". Przedmioty te udostępnił nasz szkolny konserwator, p. Piotr Tomaszewski, natomiast p. Wojciech Błach opracował i przygotował trasę poszukiwawczą, osobną dla każdej z drużyn i bazujące na skojarzeniach wskazówki - napisane w rymowanej formie zagadki potrzebne do znajdowania kolejnych miejsc ukrycia następnych podpowiedzi a przez to przejścia wszystkich czterech etapów trasy przez każdą z drużyn i odnalezienia schowanego skarbu. W sumie w zabawie wzięło udział trzydzieścioro czworo dzieci młodszych i siedmioro opiekunów drużyn - wolontariuszy z klasy 8b, dzięki pomocy których zabawa mogła się odbyć sprawnie i bezpiecznie. 
DZIECI
 

Grzeczny, miły, koleżeński, uczynny, uprzejmy, pomocny, zaangażowany w zajęcia świetlicowe, szanujący wyposażenie świetlicy – takie powinny być cechy ŚWIETLICZAKA ROKU. W tym roku szkolnym ten zaszczytny tytuł, dyplom pamiątkowy oraz nagrody rzeczowe otrzymali:

Olga Abramowicz z grupy 1

Hieronim Marek z grupy 2

Julia Stachulec z grupy 3

Marietta Michałowska z grupy 4.

Serdecznie gratulujemy!!!

20220622 090621

W tym roku szkolnym 1 GRUPA ŚWIETLICOWA realizowała program edukacyjny Polskiej Akcji Humanitarnej GODZINY WYCHOWAWCZE ZE ŚWIATEM. Był to cykl zajęć, będących pretekstem do dyskusji o bieżących wydarzeniach na świecie oraz wartościach takich jak solidarność, godność ludzka czy sprawiedliwość. Dzięki nim świetliczaki kształtowały postawy otwartość i odpowiedzialności. Do przykładowych tematów poruszanych w programie należały: odpowiedzialna konsumpcja, kryzys klimatyczny, reagowanie na kryzysy humanitarne, przykłady globalnych powiązań, różne perspektywy patrzenia na świat. Realizacja programu dała możliwość naszym najmłodszym nieco innego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość oraz poszerzenia wiedzy o świecie.

IMG 20220613 WA0001

Praca Szymona Gazdy, ucznia klasy III a i III grupy naszej Świetlicy szkolnej, z którą to grupą zajęcia prowadzi p. Wojciech Błach, została wyróżniona w Międzyświetlicowym Konkursie Plastycznym na najlepszą pisankę i palmę świąteczną, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 21 w Bytomiu.

IMG 20220506 124547

Święta Wielkanocne zbliżają się do nas dużymi krokami, choć za oknami nadal zimowo-jesienny krajobraz. Aby poczuć atmosferę nadchodzących świąt w piątek 1 kwietnia nasze świetliczaki wzięły udział w warsztatach plastycznych zorganizowanych przez kącik artystyczny KreaTYwnia działający w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży MBP w Bytomiu .Jaki jest przepis na piękną kartkę świąteczną? Podstawa to ciekawa, niebanalna, trójwymiarowa, przestrzenna makieta, którą można dowolnie ozdobić. Następnie należy ozdobić kartkę kolorowymi obrazkami wielkanocnych zajączków,baranków, kurczątek i pisanek.

20220401 153901

Uczeń klasy III a i również III grupy naszej Świetlicy szkolnej, Szymon Gazda zajął II miejsce w Międzyświetlicowym Konkursie Plastycznym na najlepszą maskę karnawałową. Wykonał on techniką kombinowaną sklejania na gorąco arkuszy papieru wspaniałą maskę chińskiego smoka. Tomasz Zych, należący do tej samej grupy świetlicowej i jednocześnie tej samej klasy, otrzymał w tym konkursie wyróżnienie za pięknie wykonaną maskę dinozaura - triceratopsa. III grupą  Świetlicy opiekuje się mgr Wojciech Błach. Konkurs zorganizowała Świetlica Szkoły Podstawowej nr 26 w Bytomiu.
20220318 094620
 

W piątek 17 grudnia świetliczaki udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na warsztaty plastyczne zorganizowane w ramach Kącika artystycznego KreaTYwnia. Mali artyści przez półtorej godziny przy dźwiękach polskich kolęd wycinali, kolorowali i kleili tworząc przepiękne kartki świąteczne 3D. Po takim spotkaniu każdy z nas na pewno poczuł, że święta tuż, tuż…                                                                                  WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

IMG 20211220 111541

6 grudnia został rozstrzygnięty Międzyświetlicowy Konkurs Plastyczny "Najciekawszy Mikołaj" zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 28 w Bytomiu. Mamy ogromną radość poinformować, że Julia Pocha z klasy 1a zajęła II miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
IMG 20211215 130514

Dnia 8 listopada w naszej świetlicy szkolnej odbyło się Uroczyste Pasowanie na Świetliczaka. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas pierwszych uczęszczający do świetlicy szkolnej. Aby dostać się do grona Świetliczaków, uczniowie zostali poddani sprawdzianowi gotowości świetlicowej. Trzeba przyznać, że wszystkie dzieci zdały testy znakomicie, dlatego po ich zakończeniu zostały uroczyście pasowane na ŚWIETLICZAKA. Na pamiątkę otrzymały piękne dyplomy i drobne słodkości. 

1636533544781 1

W październiku nasza świetlica była organizatorem konkursu skierowanego do świetliczaków z zaprzyjaźnionych świetlic. Tematem przewodnim był EKO-ZWIERZAK czyli coś z niczego, a zadaniem uczniów było wykonanie przestrzennej pracy z materiałów pochodzących z recyklingu Ideą konkursu było rozpowszechnianie wiedzy, dotyczącej możliwości powtórnego wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu oraz zachęcenie do kreatywnego podejścia do gospodarki odpadami. Do 29.10. spłynęło do nas 20 pomysłowych i przepięknych prac. Ponieważ poziom prac konkursowych był bardzo wyrównany oprócz czterech nagród głównych postanowiono przyznać także wyróżnienia. Dziękujemy wszystkim zdolnym świetliczakom za udział w naszym konkursie, a zwycięzcom gratulujemy !!!

1 miejsce ex aequo – ANTONINA JURCZYGA, DAWID SOBCZUK, Świetlica przy Szkole Podstawowej nr 33

2 miejsce – JAKUB ŁANIEWSKI, Świetlica przy Szkole Podstawowej nr 21

3 miejsce – JULIA SKIBIŃSKA, Świetlica przy Szkole Podstawowej nr 46

 Wyróżnienie – ALEKSANDRA PIĄTEK, Świetlica przy Szkole Podstawowej nr 54

 Wyróżnienie – JULIA GOJKE, Świetlica przy Szkole Podstawowej nr 28

IMG 20211103 WA0001

W październiku dwóch reprezentantów naszej szkoły wzięło udział w X Międzyświetlicowym Turnieju Gry w Warcaby zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 16. Tym razem uplasowaliśmy się prawie na podium. Kacper Górniak zajął 2 miejsce, a Kazimierz Bryła 3 miejsce. Serdecznie gratulujemy!
1635864761021

28.X.21r. w SP nr 21 w Bytomiu odbyła się Olimpiada Świetlicowa. Zawodnicy z naszej szkoły zgłosili się ochoczo do sportowej rywalizacji. Zgodnie z życzeniem organizatora musieliśmy ograniczyć liczbę zawodników do sześciorga, co spowodowało konieczność przeprowadzenia eliminacji. Wygrali je: Filip Żurek, Maciej Piasecki, Wojciech Rusek, Tomasz Zych, Julia Stachulec i Maria Suchy. Oni to właśnie przyjechali w czwartek rano do szkoły przy ulicy Worpie (Bytom - Karb). Podzieleni na dwuosobowe drużyny podjęli jako pierwsi sportową rywalizację w konkurencjach zwinnościowych, skocznościowych, bieżnych i rzutnych. Dali z siebie wszystko! Drużyny z naszej szkoły zdobyły dwa wyróżnienia (dziewczynki) a wszyscy wymienieni we wstępie zawodnicy (wraz z wychowawcą, który nad nimi na tej olimpiadzie trzymał pieczę) bardzo cenne doświadczenia nie tylko sportowe...

IMG 20211029 WA0011

Kącik Artystyczny „KreaTYwnia” działa od stycznia 2012 roku przy Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu. Warsztaty adresowane są do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Nasze świetliczaki już od kilku lat biorą aktywny udział w zajęciach. Po baaardzo dłuuugiej przerwie spowodowanej pandemią świetliczaki zawitały do KreaTYwni w piątek 22 października. Prowadząca zajęcia Pani Ania zaproponowała bardzo ciekawe warsztaty, na których uczniowie, zapoznali się z techniką iris folding jest to sztuka wykonywania wzorów z kolorowych, nachodzących na siebie pasków papieru w taki sposób, aby środek wzoru tworzył irys - kształt przypominający przysłonę fotograficzna. Możliwość kreatywnego spędzenia czasu wolnego, a także szeroka paleta technik plastycznych, z którą dzieci mogą zapoznać się na zajęciach powodują ,że świetliczaki z niecierpliwością oczekują na kolejne spotkania.

IMG 20211022 1620171

W piątek 08.10.2021. w ramach obchodów ŚWIATOWEGO DNIA ZWIERZĄT gościliśmy w świetlicy wolontariuszy z Fundacji CHATUL z 11-letnim pieskiem Wiktorem. W tracie spotkania mieliśmy okazję: zobaczyć prezentację multimedialną dotyczącą prawidłowej opieki nad zwierzętami, podyskutować na temat odpowiedzialnego i mądrego podejścia do zwierząt, poopowiadać o swoich zwierzętach domowych, poznać smutną lecz zakończoną happy endem historię kundelka Wiktora oraz pochwalić się plakatami wykonanymi na zajęciach świetlicowych. Dla wielu z nas spotkanie na pewno było owocne i niezapomniane.

IMG 20211011 WA0008

 


Copyright © 2019. All Rights Reserved.