Szkoła Podstawowa nr 4

im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

W piątek 15 grudnia odbyły się kolejne zajęcia w ramach warsztatów artystycznych KreaTYwnia. Spotkanie tradycyjnie miało miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu. Ponieważ Święta za pasem pani Ania zaproponowała nam wykonanie kartek bożonarodzeniowych w technice iris folding. Technika ta pochodzi z Holandii i polega na naklejaniu pasków papieru według spiralnego wzoru. W centrum wzoru jest oczko tzw. „iris”. My w trakcie zajęć wykonywaliśmy dwa rodzaj kartek, z choinką i wesołym bałwankiem. Kartki zamierzamy podarować naszym najbliższym w wieczór wigilijny.

100 5755 kreaTywnia świątecznie

W czwartek, 30 listopada, z okazji odbywających się tego dnia Andrzejek, sala 14 w naszej szkole, zamieniła się w tajemniczy pokój pełen czarów i magii. Piąta grupa świetlicowa, pod okiem Pani Magdy, przygotowała dla wychowanków pozostałych grup świetlicowych, całą gamę wróżb i zabaw. Dzieci mogły między innymi poznać imię swojej największej przyszłej miłości, dowiedzieć się nieco o swoich wadach, zaletach i talentach, usłyszeć radę na najbliższe dni, a także spróbować zinterpretować zagadkowe kształty obrazków, które powstawały w trakcie zabawy z udziałem samych uczestników. Największe emocje - jak co roku - wzbudzała oczywiście wróżba z butami, która odpowiadała na pytanie, kto pierwszy z danej grupy świetlicowej weźmie ślub. Co ciekawe, wielu chłopców wydawało się być tak spragnionych ożenku, iż próbowali różnych, niekoniecznie uczciwych sztuczek, by tylko to ich but dotknął upragnionych drzwi przed pozostałymi. Nad czystością rywalizacji czuwał na szczęście dziewczyński zespół sędziowski, który błyskawicznie wyłapywał wszelkie uchybienia. Na koniec warto dodać, iż chłopcy z piłkarskiej grupy świetlicowej, już zapowiedzieli, iż w przyszłym roku to oni przygotują własne wróżby dla dziewczyn. Nie wiadomo, czy traktować te przechwałki poważnie, ale jedno jest pewne: znowu będzie się działo!

IMG 5204Andrzejki

W ostatnią środę, 22 listopada, dwójka naszych świetliczaków wybrała się na Międzyświetlicowy Turniej Gry w Warcaby, rozgrywany w Szkole Podstawowej nr 16 w Bytomiu. Wszystkie przybyłe na zawody szkoły, zostały przyjęte w niezwykle ciepły sposób i mogły podziwiać naprawdę pięknie urządzoną świetlicę gospodarza spotkania. Konkurencja była naprawdę zaciekła – nasi uczniowie rywalizowali z najlepszymi zawodnikami z pięciu innych bytomskich placówek. „Czwóreczkę” reprezentowała tym razem dwójka trzecioklasistów: Tymek Mrówka oraz Bartek Dębicki. Choć nie udało nam się zdobyć pierwszego miejsca, chłopcy świetnie się bawili i już zapowiedzieli chęć uczestnictwa w kolejnej edycji turnieju.

IMG 3105szachy

Serdecznie dziękujemy uczniom i organizatorom zbiórki w Szkole Podstawowej nr 4 w Bytomiu za przekazanie karmy dla kotów.  Karma trafiła do naszych podopiecznych czekających na adopcję w domach tymczasowych i dla kotów wolno żyjących, dla których jesienne i zimowe dni są trudne do przetrwania. Ogromnie dziękujemy!!!

karmahatul2017er

23 października uczennica klasy 4a Kinga Nagel otrzymała nagrodę oraz dyplom za zajęcie 3 miejsca w Międzyświetlicowym Konkursie "Latawiec" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 w Bytomiu. Kinga, z drobną pomocą swojej wychowawczyni świetlicy pani Magdaleny Futrzyk, wykonała piękny, jesienny latawiec ozdobiony listkami, wycinankami z papieru kolorowego i brokatem. Cieszymy się, że jej praca została dostrzeżona i nagrodzona. Gratulujemy!

IMG 5085 Kinga

Kącik Artystyczny „KreaTYwnia”, działający od 2012 roku w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w październiku rozpoczął nowy sezon. Oczywiście na pierwszych warsztatach nie mogło zabraknąć świetliczaków oraz zeszłorocznych sympatyków KreaTYwni. Prowadząca zajęcia Pani Ania, wprowadziła nas w świat origami modułowego. Niewiele osób wie co to jest „origami modułowe”, każdy z was pewnie słyszał coś na temat zwykłego origami i każdy z was pewnie coś mniej więcej kojarzy na ten temat. Jedną z odmian origami jest właśnie origami modułowe. Odmiana ta odbiega przede wszystkim od zasady tworzenia figur z jednej kartki. Figury powstają poprzez połączenie ze sobą wielu takich samych elementów tak zwanych „modułów”. Moduł składa się z prostokątnej karteczki. Wielkość karteczki jest dowolna, ale im mniejsza karteczka tym ładniejsze jest to co później z tego złożymy. Karteczki są wszystkie składane w ten sam sposób i jeśli są złożone dobrze to nie potrzebujemy już ani kleju ani żadnych innych produktów podtrzymujących naszą konstrukcję. Wszystko będzie nam się ładnie składać. I tak właśnie udało nam się w czasie dwugodzinnych zajęć poskładać przepięknego motyla, a każdy motyl był inny, wyjątkowy i kolorowy.

20171020 165621kreatywnie

Światowy Dzień Zwierząt przypada na dzień 4 października. W naszej szkolnej świetlicy cały październik poświęcony był tematyce zwierzęcej i przez ten czas napływały do nas prace plastyczno-przestrzenne, wykonane przez uczniów bytomskich świetlic szkolnych, w ramach organizowanego Międzyświetlicowego Konkursu Plastycznego "Wszystkie zwierzęta małe i duże".

wystawazwierzakiduzeimale2017

Napłynęło do nas wiele pięknych prac, z których powstała kolorowa galeria. Uczniowie naszych klas 1-3 zamienili się w jury i oddawali swoje głosy na prace, które ich zdaniem powinny wygrać.

Po podliczeniu głosów wyłonieni zostali następujący zwycięzcy:
I miejsce - Bartłomiej Chwałek ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Bytomiu
II miejsce - Maja Węgrzyn ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Bytomiu.
III miejsce - Weronika Markusik ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu.

Wyróżnione zostały prace Karoliny Czech ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Bytomiu oraz Kamili Kempy ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Bytomiu. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała pani Magdalena Jankiewicz i pani Magdalena Futrzyk. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy!

20171026 115723 zwierzęta

Od 22 do 24 września bytomianie przechodzący przez Rynek mieli okazję spojrzeć oczami dziecka na tematykę pokoju na świecie. Zainstalowana przestrzeń nazwana „mikro-pokojem” wypełniona była pracami plastycznymi dzieci i młodzieży, którzy przedstawili czym dla nich jest równość, tolerancja, bezpieczeństwo czy komunikacja. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. M. Kopernika w Bytomiu i  gimnazjaliści ze Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu, pod opieką Pani Magdaleny Futrzyk, pracowali przez dwa tygodnie tworząc obrazy, przestrzenne dzieła plastyczne, nagrania audio, etc., które w finale złożyły się na multidyscyplinarną wystawę w formie pokoju mieszkalnego. W sobotę i w niedzielę w „Mikro-pokoju” odbyły się warsztaty dramatopisarskie prowadzone przez Darię Sobik i Magdalenę Futrzyk. Co sprowokowało organizatorki projektu do podjęcia się takiego tematu? Magdalena Futrzyk pełniąc rolę nauczyciela wielokrotnie spotykała się z różnymi obawami i lękami wyrażanymi przez swoich małych wychowanków. „Pani Magdo, a czy będzie wojna?” - takie pytanie padło pewnego dnia z ust kilkuletniej dziewczynki. Zasłyszane strzępki komunikatów w telewizji są zwykle dla młodego człowieka niezrozumiałe, albo czasem wprowadzają w błędne lub uproszczone myślenie o przedstawianych faktach. Stąd pojawił się pomysł, by porozmawiać z dziećmi i młodzieżą na temat pokoju na świecie i pokoju w nas samych. Mikro-Pokoje to cykl twórczych warsztatów, w którym poprzez działania artystyczne uczestnicy dowiadywali się jakie znaczenie ma np. dobra komunikacja, równość, tolerancja, troska i empatia w relacjach codziennych. Podwójna konotacja słowa 'pokój' – pokój mieszkalny i pokój na świecie – pozwoliły na znalezienie pewnych podobieństw. Projekt miał na celu wykształcenie pozytywnych postaw obywatelskich, rozwinięcie wartości kulturotwórczych i stworzenie przestrzeni do dialogu między mieszkańcami. Bytomianie chętnie przychodzili na Rynek wspólnie z dziećmi, by dołożyć swoją „cegiełkę” do wystawy, wspólnie coś stworzyć, czy po prostu porozmawiać.  Mieszkańcy miasta odwiedzając pokój na Rynku mieli szansę stworzyć własne prace plastyczne lub dokleić indywidualne skojarzenia związane z pokojem na świecie - tym samym stali się nie tylko odbiorcami, ale i współautorami projektu. Więcej informacji oraz fotorelacja: https://www.facebook.com/Mikro-Pokoje-900060473481106/

22135306 911256342361519 610761653839032488 o Mikro pokoje

Jak co roku świetlica szkolna organizuje zbiórkę karmy dla wolno żyjących kotów. Chcemy w ten sposób wspomóc działającą na terenie bytomia fundację pomocy zwierzętom „Chatul”. Akcja będzie trwała od 02.10.2017. do 31.10.2017. Karmę suchą i mokrą podpisaną imieniem nazwiskiem i klasą  prosimy przynosić do sali numer 7. Mamy nadzieję, że i tym razem udowodnicie, że macie wielkie serca !!!!!

images kot

Zapisy do I klasy 2018-2019

1% dla mojej szkoły

Copyright © 2018 SP nr 4 Bytom. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.