Szkoła Podstawowa nr 4

im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

Szkoła Podstawowa nr 5 w Bytomiu zorganizowała międzyświetlicowy konkurs plastyczno- techniczny pt. „Ptaki – nasi skrzydlaci przyjaciele”. Aż cztery uczennice z naszej szkoły pracowały w świetlicy nad najpiękniejszym ptakiem. Dziewczynki z wielkim zaangażowaniem i starannością wykonywały prace konkursowe. Każdy „skrzydlaty przyjaciel” był wyjątkowy. Jednak organizatorzy konkursu  z wielu nadesłanych prac zdecydowali, iż II miejsce zajęła Sonia, uczennica klasy 1a. Serdecznie gratulujemy!!!

Sonia konkurs

Uczennice klasy czwartej- Kinga Nagel i Karolina Dusza wzięły udział w międzyświetlicowym konkursie dotyczącym Polski. Całość składała się z dwóch części- pracy plastycznej oraz recytacji wiersza. Karolina Dusza zajęła III miejsce za wykonanie pracy plastycznej, z kolei Kinga Nagel otrzymała wyróżnienie za recytację wiersza. Obie dziewczynki dostały wspaniałe nagrody. Dodatkowo też organizatorzy konkursu, czyli SP nr 36 wręczyli dla każdej świetlicy zestaw do gry w tenisa stołowego. Gratulujemy!!!

IMG 20180525 084454konkurs npoetycki

Odbyła się VII edycja Wojewódzkiego Konkursu Teatralnego "TEATROMANIA DLA NAJMŁODSZYCH 2018" organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 45 w Bytomiu. Konkurs Honorowym Patronatem objął Marszałek Województwa śląskiego Wojciech Saługa, a także Teatr Moich Marzeń z Chorzowa oraz Opera śląska. Grupy teatralne w składzie aktorów z klas I-III szkół podstawowych woj. śląskiego przedstawiły swoje mini spektakle na scenie Teatru Ruchu i Tańca Rozbark. Występy uczestników oceniało profesjonalne Jury. Z naszej świetlicy szkolnej zostało wybranych siedem osób: Zuzanna Stanko, Natalia Błachowiak, Natalia Makolondra, Patrycja Frącek, Tymoteusz Mrówka, Mateusz Muszyński oraz Ksawery Kowalski, które zaprezentowały się w przedstawieniu teatralnym pt. „Krótki spektakl o zabijaniu”. Koncepcje przedstawienia obmyślił pan Leszek Legut, a realizacją artystyczną zajęła się pani Magdalena Futrzyk. Spektakl poruszał wiele niełatwych kwestii i problemów współczesnego świata i w praktyce można w nim doszukiwać się różnorakich treści. Pierwszymi widzami, którzy mieli okazję zobaczyć go na żywo, byli nasi świetlicowi trzecio- i czwartoklasiści. Kiedy już po wszystkim zapytaliśmy ich, o czym ich zdaniem, było przedstawienie, odpowiadali niezwykle dojrzale i sensownie, mianowicie, że o tęsknocie, wspomnieniach, o dorosłości i o dzieciństwie, o tym, że praca to nie wszystko, o zmęczeniu, o braku czasu i uzależnieniu. Uznaliśmy, że te tak różne, a jednak w jakimś sensie bliskie sobie odpowiedzi, są najlepszym podsumowaniem tego, o czym staraliśmy się wraz z naszymi aktorami opowiedzieć".

IMG 6064teatromania

14 maja trzy przedstawicielki naszej świetlicy Natalia Błachowiak (3c), Kasia Błasiak (3a) i Natalia Jasińska (3a) wyruszyły do Szkoły Podstawowej nr 6 na Międzyświetlicowy Konkurs Z ORTOGRAFIĄ NA TY. Na miejscu czekał na dziewczyny test zawierający dyktando z lukami do uzupełnienia, krzyżówkę, wykreślankę wyrazową oraz ćwiczenia sprawdzające znajomość alfabetu. Nasze uczennice spisały się na medal, Natalka Błachowiak zajęła I miejsce a Kasia Błasiak III miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

IMG 20180522 111011ortografia

W piątek, tj. 18 maja odbył się w naszej szkole tradycyjny już, Międzyświetlicowy Turniej Sportowy. Tym razem w zmaganiach uczestniczyli chłopcy i dziewczynki ze Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 6, oraz naszej – Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu. Młodzi zawodnicy i zawodniczki, jak co roku, dzielnie walczyli o zdobycie niemałych rozmiarów pucharu. Publiczność mogła podziwiać zarówno konkurencje drużynowe jak i indywidualne, a także dwa występy artystyczne dziewczyn z naszej tanecznej grupy świetlicowej. Atmosfera od samego początku była niezwykle gorąca, wychowawcy wspierali swoich podopiecznych dopingiem i konstruktywnymi podpowiedziami, a same dzieci dawały z siebie absolutnie wszystko. Ostatecznie naszej szkole udało się obronić tytuł i trzeci raz z rzędu zwyciężyć w zawodach. Na koniec, każdy z uczestników otrzymał owację na stojąco, kilka upominków oraz mógł liczyć na drobny poczęstunek ze strony organizatorów. Nie pozostaje nam nic innego jak liczyć na równie udany występ w przyszłym roku szkolnym.

IMG 3487 Turniej Świetlicowy

Świetlica przy Szkole Podstawowej nr 33 zorganizowała Międzyświetlicowy Konkurs Plastyczny dla świetliczaków z klasy I-III. Wymogiem udziału w  konkursie było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej warzywo lub owoc w formie super bohatera posiadającego szczególne moce. Naszą świetlicę reprezentował uczeń klasy 2a Matt Ciszewski, który ze swoim Panem Marchewką przebranym w strój Batmana zdobył 2 miejsce. Gratulacje!!!

IMG 20180518 120213 Warzywa

16 maja uczennice naszej szkoły Amelia Krzymińska z klasy 2b i Martyna Choromańska z klasy 3b zostały zaproszone do świetlicy „Leśny zakątek" na rozstrzygnięcie Międzyświetlicowego Konkursu Plastyczno – Technicznego „ A ja kocham moją mamę". Aby wziąć udział w konkursie dziewczynki musiały wykonać naszyjniki dla mam z elementów własnej twórczości. Przed ogłoszeniem wyników uczestnicy konkursu zostali ugoszczeni słodkim poczęstunkiem, brali udział w zabawach ruchowych oraz zwiedzali Szkołę Podstawową nr 54. W końcu nadszedł długo oczekiwany moment czyli ogłoszenie wyników konkursu i okazało się, że obie przepiękne i kolorowe prace naszych świetliczanek zdobyły wyróżnienia. Gratulujemy.

IMG 20180516 092348 A ja kocham

Mówi się, że najcenniejszym skarbem jest ZDROWIE. W myśl tej zasady Świetlica przy Szkole Podstawowej nr 45 zorganizowała Międzyświetlicowy Konkurs Plastyczny. Celem konkursu było propagowanie postaw prozdrowotnych i zdrowego stylu życia wśród dzieci. Naszą świetlicę reprezentowała uczennica klasy 3b Maja Kamińska, która dzięki swojej pomysłowości i talentowi plastycznemu zdobyła wyróżnienie. GRATULUJEMY.

IMG 20180516 114533ZA PAN

Pewnego słonecznego dnia Elwirka Cieślak (3c) i Helenka Tura (1a) wzięły udział w międzyświetlicowym konkursie recytatorskim „Wiosno, wiosenko witamy cię wierszem”. Obie uczennice godnie reprezentowały świetlicę szkolną recytując wybrane przez siebie wiersze, wzbogacając o aktorską gestykulację oraz rewelacyjne stroje. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, wspaniałe nagrody i gromkie brawa. Występ dziewczynek godny był Oscara, a my ogromnie cieszymy się z II-go miejsca zajętego przez Helenkę Turę (1a)!!! Gratulacje dla naszych zdolnych uczennic!!!

IMG 20180419 105934 międzyświetlicowy

14 marca wzięliśmy udział w konkursie "Savoir vivre na co dzień" zorganizowanym przez  świetlicę  Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu. Dziękujemy Marcie Kłembek, Julii Laśkiewicz i Wiktorii Sewiło z I grupy naszej świetlicy, które dzielnie nas reprezentowały!!!

20180314 111744Savoir vivre na co dzień

26 marca odbyła  się III edycja Bytomskiego Turnieju Cheerleaderek pt. „Taniec to pasja”. Konkurs organizowany był przez Szkołę Podstawową nr 45 w Bytomiu. W zawodach uczestniczyło ponad 140 cheerleaderek z różnych szkół oraz w różnym przedziale wiekowym, a ich występy oceniało profesjonalne jury. W choreografiach pani Magdaleny Futrzyk pokazało się dwanaście utalentowanych uczennic. Sześć z nich zatańczyło w kategorii klas I-III, a kolejne sześć w kategorii klas IV- VI. Młodsze uczennice pod nazwą „Iskierki Cheerleaderki” ponownie stanęły na podium, tym razem wywalczając sobie I miejsce! Wielkie gratulacje dla nich! Na ogromne docenienie zasługują także nasze starsze wychowanki świetlicy z klas IV, które samodzielnie stworzyły sobie koszulki do występu i bezbłędnie zatańczyły swój taniec. Swoim zaangażowaniem i profesjonalizmem nasze szkolne tancerki pokazały, że faktycznie taniec to ich PASJA. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i czekamy na następną edycję konkursu.

30728773 2147142725301085 3221173700464214016 n Taniec

W połowie marca grupka uczniów nasze szkoły ponownie zawitała w Miejskiej Bibliotece Publicznej, aby wziąć udział w zajęciach plastycznych. Tym razem zostaliśmy zapoznani z techniką tea bags folding. Technika ta, to nic innego jak technika origami polegająca na składaniu małych kwadratów według wzoru. Jest popularna od kilkunastu lat w Holandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Najbardziej znaną osobą w tej dziedzinie jest holenderka Tina van der Plas. W zasadzie  kwadraty powinny być składane z papierowych torebek po herbatkach, natomiast my składaliśmy je z kolorowego papieru. Po połączeniu gotowych elementów powstawały przepiękne kolorowe kwiaty.

100 5832 krea

W piątek 15 grudnia odbyły się kolejne zajęcia w ramach warsztatów artystycznych KreaTYwnia. Spotkanie tradycyjnie miało miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu. Ponieważ Święta za pasem pani Ania zaproponowała nam wykonanie kartek bożonarodzeniowych w technice iris folding. Technika ta pochodzi z Holandii i polega na naklejaniu pasków papieru według spiralnego wzoru. W centrum wzoru jest oczko tzw. „iris”. My w trakcie zajęć wykonywaliśmy dwa rodzaj kartek, z choinką i wesołym bałwankiem. Kartki zamierzamy podarować naszym najbliższym w wieczór wigilijny.

100 5755 kreaTywnia świątecznie

W czwartek, 30 listopada, z okazji odbywających się tego dnia Andrzejek, sala 14 w naszej szkole, zamieniła się w tajemniczy pokój pełen czarów i magii. Piąta grupa świetlicowa, pod okiem Pani Magdy, przygotowała dla wychowanków pozostałych grup świetlicowych, całą gamę wróżb i zabaw. Dzieci mogły między innymi poznać imię swojej największej przyszłej miłości, dowiedzieć się nieco o swoich wadach, zaletach i talentach, usłyszeć radę na najbliższe dni, a także spróbować zinterpretować zagadkowe kształty obrazków, które powstawały w trakcie zabawy z udziałem samych uczestników. Największe emocje - jak co roku - wzbudzała oczywiście wróżba z butami, która odpowiadała na pytanie, kto pierwszy z danej grupy świetlicowej weźmie ślub. Co ciekawe, wielu chłopców wydawało się być tak spragnionych ożenku, iż próbowali różnych, niekoniecznie uczciwych sztuczek, by tylko to ich but dotknął upragnionych drzwi przed pozostałymi. Nad czystością rywalizacji czuwał na szczęście dziewczyński zespół sędziowski, który błyskawicznie wyłapywał wszelkie uchybienia. Na koniec warto dodać, iż chłopcy z piłkarskiej grupy świetlicowej, już zapowiedzieli, iż w przyszłym roku to oni przygotują własne wróżby dla dziewczyn. Nie wiadomo, czy traktować te przechwałki poważnie, ale jedno jest pewne: znowu będzie się działo!

IMG 5204Andrzejki

W ostatnią środę, 22 listopada, dwójka naszych świetliczaków wybrała się na Międzyświetlicowy Turniej Gry w Warcaby, rozgrywany w Szkole Podstawowej nr 16 w Bytomiu. Wszystkie przybyłe na zawody szkoły, zostały przyjęte w niezwykle ciepły sposób i mogły podziwiać naprawdę pięknie urządzoną świetlicę gospodarza spotkania. Konkurencja była naprawdę zaciekła – nasi uczniowie rywalizowali z najlepszymi zawodnikami z pięciu innych bytomskich placówek. „Czwóreczkę” reprezentowała tym razem dwójka trzecioklasistów: Tymek Mrówka oraz Bartek Dębicki. Choć nie udało nam się zdobyć pierwszego miejsca, chłopcy świetnie się bawili i już zapowiedzieli chęć uczestnictwa w kolejnej edycji turnieju.

IMG 3105szachy

Serdecznie dziękujemy uczniom i organizatorom zbiórki w Szkole Podstawowej nr 4 w Bytomiu za przekazanie karmy dla kotów.  Karma trafiła do naszych podopiecznych czekających na adopcję w domach tymczasowych i dla kotów wolno żyjących, dla których jesienne i zimowe dni są trudne do przetrwania. Ogromnie dziękujemy!!!

karmahatul2017er

23 października uczennica klasy 4a Kinga Nagel otrzymała nagrodę oraz dyplom za zajęcie 3 miejsca w Międzyświetlicowym Konkursie "Latawiec" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 w Bytomiu. Kinga, z drobną pomocą swojej wychowawczyni świetlicy pani Magdaleny Futrzyk, wykonała piękny, jesienny latawiec ozdobiony listkami, wycinankami z papieru kolorowego i brokatem. Cieszymy się, że jej praca została dostrzeżona i nagrodzona. Gratulujemy!

IMG 5085 Kinga

Kącik Artystyczny „KreaTYwnia”, działający od 2012 roku w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w październiku rozpoczął nowy sezon. Oczywiście na pierwszych warsztatach nie mogło zabraknąć świetliczaków oraz zeszłorocznych sympatyków KreaTYwni. Prowadząca zajęcia Pani Ania, wprowadziła nas w świat origami modułowego. Niewiele osób wie co to jest „origami modułowe”, każdy z was pewnie słyszał coś na temat zwykłego origami i każdy z was pewnie coś mniej więcej kojarzy na ten temat. Jedną z odmian origami jest właśnie origami modułowe. Odmiana ta odbiega przede wszystkim od zasady tworzenia figur z jednej kartki. Figury powstają poprzez połączenie ze sobą wielu takich samych elementów tak zwanych „modułów”. Moduł składa się z prostokątnej karteczki. Wielkość karteczki jest dowolna, ale im mniejsza karteczka tym ładniejsze jest to co później z tego złożymy. Karteczki są wszystkie składane w ten sam sposób i jeśli są złożone dobrze to nie potrzebujemy już ani kleju ani żadnych innych produktów podtrzymujących naszą konstrukcję. Wszystko będzie nam się ładnie składać. I tak właśnie udało nam się w czasie dwugodzinnych zajęć poskładać przepięknego motyla, a każdy motyl był inny, wyjątkowy i kolorowy.

20171020 165621kreatywnie

Światowy Dzień Zwierząt przypada na dzień 4 października. W naszej szkolnej świetlicy cały październik poświęcony był tematyce zwierzęcej i przez ten czas napływały do nas prace plastyczno-przestrzenne, wykonane przez uczniów bytomskich świetlic szkolnych, w ramach organizowanego Międzyświetlicowego Konkursu Plastycznego "Wszystkie zwierzęta małe i duże".

wystawazwierzakiduzeimale2017

Napłynęło do nas wiele pięknych prac, z których powstała kolorowa galeria. Uczniowie naszych klas 1-3 zamienili się w jury i oddawali swoje głosy na prace, które ich zdaniem powinny wygrać.

Po podliczeniu głosów wyłonieni zostali następujący zwycięzcy:
I miejsce - Bartłomiej Chwałek ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Bytomiu
II miejsce - Maja Węgrzyn ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Bytomiu.
III miejsce - Weronika Markusik ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu.

Wyróżnione zostały prace Karoliny Czech ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Bytomiu oraz Kamili Kempy ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Bytomiu. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała pani Magdalena Jankiewicz i pani Magdalena Futrzyk. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy!

20171026 115723 zwierzęta

Od 22 do 24 września bytomianie przechodzący przez Rynek mieli okazję spojrzeć oczami dziecka na tematykę pokoju na świecie. Zainstalowana przestrzeń nazwana „mikro-pokojem” wypełniona była pracami plastycznymi dzieci i młodzieży, którzy przedstawili czym dla nich jest równość, tolerancja, bezpieczeństwo czy komunikacja. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. M. Kopernika w Bytomiu i  gimnazjaliści ze Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu, pod opieką Pani Magdaleny Futrzyk, pracowali przez dwa tygodnie tworząc obrazy, przestrzenne dzieła plastyczne, nagrania audio, etc., które w finale złożyły się na multidyscyplinarną wystawę w formie pokoju mieszkalnego. W sobotę i w niedzielę w „Mikro-pokoju” odbyły się warsztaty dramatopisarskie prowadzone przez Darię Sobik i Magdalenę Futrzyk. Co sprowokowało organizatorki projektu do podjęcia się takiego tematu? Magdalena Futrzyk pełniąc rolę nauczyciela wielokrotnie spotykała się z różnymi obawami i lękami wyrażanymi przez swoich małych wychowanków. „Pani Magdo, a czy będzie wojna?” - takie pytanie padło pewnego dnia z ust kilkuletniej dziewczynki. Zasłyszane strzępki komunikatów w telewizji są zwykle dla młodego człowieka niezrozumiałe, albo czasem wprowadzają w błędne lub uproszczone myślenie o przedstawianych faktach. Stąd pojawił się pomysł, by porozmawiać z dziećmi i młodzieżą na temat pokoju na świecie i pokoju w nas samych. Mikro-Pokoje to cykl twórczych warsztatów, w którym poprzez działania artystyczne uczestnicy dowiadywali się jakie znaczenie ma np. dobra komunikacja, równość, tolerancja, troska i empatia w relacjach codziennych. Podwójna konotacja słowa 'pokój' – pokój mieszkalny i pokój na świecie – pozwoliły na znalezienie pewnych podobieństw. Projekt miał na celu wykształcenie pozytywnych postaw obywatelskich, rozwinięcie wartości kulturotwórczych i stworzenie przestrzeni do dialogu między mieszkańcami. Bytomianie chętnie przychodzili na Rynek wspólnie z dziećmi, by dołożyć swoją „cegiełkę” do wystawy, wspólnie coś stworzyć, czy po prostu porozmawiać.  Mieszkańcy miasta odwiedzając pokój na Rynku mieli szansę stworzyć własne prace plastyczne lub dokleić indywidualne skojarzenia związane z pokojem na świecie - tym samym stali się nie tylko odbiorcami, ale i współautorami projektu. Więcej informacji oraz fotorelacja: https://www.facebook.com/Mikro-Pokoje-900060473481106/

22135306 911256342361519 610761653839032488 o Mikro pokoje

Jak co roku świetlica szkolna organizuje zbiórkę karmy dla wolno żyjących kotów. Chcemy w ten sposób wspomóc działającą na terenie bytomia fundację pomocy zwierzętom „Chatul”. Akcja będzie trwała od 02.10.2017. do 31.10.2017. Karmę suchą i mokrą podpisaną imieniem nazwiskiem i klasą  prosimy przynosić do sali numer 7. Mamy nadzieję, że i tym razem udowodnicie, że macie wielkie serca !!!!!

images kot

Akademia Kompetencji

Zapisy do I klasy 2018-2019

Copyright © 2018 SP nr 4 Bytom. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.