Dzisiaj (3 grudnia), uczniowie klasy 5b (KiM) udali się do Katowic, gdzie spotkali się w redakcji Radia eM z panem redaktorem Łukaszem Turą. Dowiedzieli się co to jest radio i jak działa mikrofon.
Zapoznali się z pracą rozgłośni radiowej, a w końcu nagrali także swoją pierwszą radiową audycję:) Bardzo dziękujemy, zarówno panu redaktorowi, jak i całej redakcji, że mogliśmy przyjrzeć się z bliska pracy radiowca.
Dzięki uprzejmości Muzeum Historii Katowic uczniowie zwiedzili także - niewielką część (z braku czasu) - niesamowitą multimedialną wystawę opowiadającą o historii miasta Katowic. Specjalne podziękowania dla Mariusz Maciów:)
Dzisiaj 28 listopada mieliśmy w naszej klasie 2b kolejnego, wspaniałego rodzica, który chciał się z nami podzielić informacjami o swojej pracy, która jest również jego pasją. Tym gościem był pan Marek - tata Mikołaja Kawy. Było to niesamowite spotkanie, bo pan Marek w swojej firmie pełni funkcję QA ENGINEERA, czyli inaczej mówiąc, testuje gry komputerowe. Po prezentacji pana Marka uzmysłowiliśmy sobie, ile osób jest zaangażowanych w wyprodukowanie gry. Nie przypuszczaliśmy także, że czasami wykluczenie wszystkich błędów w grze zajmuje ponad miesiąc. Na koniec zajęć mogliśmy sami zabawić się w testerów i samodzielnie poszukać pewnych ukrytych "błędów". Za wykonanie zadania wszyscy otrzymaliśmy ciekawe przypinki. Dziękujemy panie Marku!!! To było pouczające spotkanie!
Dnia 21 listopada klasę 3b odwiedziła pani pracująca w bibliotece pedagogicznej. Przeczytała specjalnie dla nas wspaniałą bajkę o Pingwinku. Bardzo nas ta bajka zaciekawiła i już szukamy dalszych przygód tego uroczego bohatera. Zobaczcie jak słuchaliśmy i jak rozwiązywaliśmy rebusy i zagadki. Poszło nam świetnie!!!
Uczniowie klasy 2b omawiali lekturę pt."Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek". Wszystkim bardzo się ta lektura podobała, więc na podsumowanie urządziliśmy konkurs na najśmieszniejszą skarpetkę. Skarpety ładnie się zaprezentowały, a my oddaliśmy swoje głosy. Wygrała skarpetka Mikołaja. A w nagrodę zwycięzca otrzymał... skarpetki!!!
20 listopada klasa 2 b wzięła udział w mozaikowych warsztatach. Zajęcia prowadziły pani Magda i pani Hania - artystki z pracowni Stalowe Anioły. Warsztaty odbyły się w BECEKU. Choć układanie mozaiki nie było takie proste, dzieciaki poradziły sobie wspaniałe z tym zadaniem. Było to niezwykłe doświadczenie dla wszystkich uczniów. I ogromną radość, że będą mogły zobaczyć swoje mozaikowe kwiaty na donicach znajdujących się wokół BECEKU. Dziękujemy za warsztaty i obiecujemy, że przyjdziemy znów!!!
We wtorek 12 listopada, część klasy 6b udała się na warsztaty do klasy e-sportowej, która funkcjonuje w Zespole Szkół w Bytomiu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach. Tam przesympatyczny pan Rafał Razowski wraz z dwoma swoimi uczniami (a naszymi absolwentami: Józefem i Adrianem) opowiadali o e-sporcie.
Dowiedzieliśmy się czym jest e-sport, jak się rozwija, ile różnych osób zatrudnionych jest w nim. Pan Rafał opowiedział nam też o wolontariacie - czyli pierwszym kroku w e-sporcie. A nasi starsi koledzy pochwalili się organizacją mistrzostwach e-sportowych, które odbywają się w ich szkole, a które sami przygotowywali. Pod koniec warsztatów mogliśmy wypróbować swoich sił w grach e-sportowych i zagrać w "League of Legends" oraz "Fortnite". Dobrze się wszyscy bawiliśmy, dużo się dowiedzieliśmy i przyjemnie spędziliśmy czas. Warsztaty uważam za bardzo udane.
Tekst: Kinga Nagel
W poniedziałek 4 listopada klasy 1a,b,c były na przedstawieniu pt. " Znakopolis "w Bytomskim Centrum Kulturalnym. Starsi koledzy i policyjny Sznupek zaprezentowali przedstawienie o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Klasy pierwsze były zachwycone grą aktorską starszych kolegów. Dziękujemy za zaproszenie. Jeśli nie wierzycie. Zerknijcie na zdjęcia.
W poniedziałek klasa 1b wykonała plakat o sławnych i pysznych jabłkach. Zobaczcie jakie piękne jabłka i jakie zdrowe.
31 października w naszej szkole odbyło się "Pasowanie na Ucznia". Wszyscy uczniowie z klas 1 a,b i c dołączyli do grona braci uczniowskiej naszej szkoły. Klasy 1 zdawały test pierwszoklasisty, który oceniała starsza koleżanka Dominika. Według jej oceny klasy pierwsze doskonale przygotowały się do roli ucznia w naszej szkole. Sprawdźcie sami oglądając zdjęcia.
Ostatni dzień października uczniowie klasy 2a z p. Mariolą Kulczycką spędzili w wyjątkowym miejscu - Centrum Sztuki Współczesnej Kronika. Podczas pobytu mieli okazję oglądać interaktywną wystawę "Pępek świata" oraz uczestniczyć w niezwykłych warsztatach plastycznych. Na pożegnanie wszyscy otrzymali ciekawą książeczkę, którą mogą współtworzyć własnoręcznie. Bardzo dziękujemy za ciekawe przeżycia.
24.10 uczniowie klasy 2b zostali zaproszeni przez tatę Amelki Cempulik do Muzeum Górnośląskiego. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu spotkań z rodzicami i ich pasjami. Pasją pana Piotra jest zoologia. Tata Amelki, z wykształcenia biolog, pasjonuje się ptakami. Podczas wizyty w muzeum bardzo dogłębnie poznaliśmy życie sów. Tata Amelki ma ogromną wiedzę w tym temacie, a my swoimi pytaniami, daliśmy mu możliwość podzielenia się tymi wiadomościami. To było wspaniałe spotkanie. Dziękujemy panie Piotrze.
W poniedziałek klasa 5b - po raz pierwszy (czekają ją jeszcze dwie wizyty) odwiedziła naszą partnerską szkołę - Zespół Szkół Technicznych w Bytomiu.
Pod czujnym okiem nauczycieli szkoły - uczniowie KIM, dowiedzieli się jak działa tachimetr, obejrzeli pracownię związaną z odnawialnymi źródłami energii. Odwiedzili także pracownię mechatroniczną oraz przyjrzeli się serwerowni. Bardzo dziękujemy dyrekcji i panu Witoldowi Krieser - za tak miłe przyjęcie i z niecierpliwością czekamy do marca - wtedy pojawimy się znowu i tym razem mamy nadzieję, że uda nam się zbudować roboty do walki "sumo":)
W dniu 25 października klasy 1a i 1b wybrały się na wycieczkę do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie. Pani Jesień pokazała pierwszakom wszystkie swoje barwy. Mali odkrywcy z przejęciem obserwowali jesień w lesie i w ogrodzie. Przyjemnie było zobaczyć "atramentowe" grzyby czy kropelki rosy na listkach. W laboratorium zaś można było pod mikroskopem popatrzeć na pająka, osę, zobaczyć nasiona tymianku, kolendry, spojrzeć na listki mięty i kwiaty nasturcji. Takie przyrodnicze ciekawostki dostarczyły dzieciom wielu wrażeń i emocji.
Wspólnie z klasą 2B, 12 października wybraliśmy się na piknik rodzinny do parku w Chorzowie. Pogoda nam dopisała, słoneczko pięknie świeciło. Graliśmy w zbijaka z Panią Iwonką i rodzicami, bawiliśmy się chustą animacyjną. Nasi kochani rodzice przygotowali mnóstwo pyszności do jedzenia. Zabawa była fantastyczna. Czekam na kolejne takie spotkanie.
autor tekstu: Zosia Buczek
W klasie 5b z okazji Dnia Chłopaka dziewczyny przygotowały dla chłopców niespodziankę.
Zorganizowały 8 stanowisk z zadaniami: „Malowanie twarzy”, „Fotobudka”, „Jaka to melodia?”, „Ozdabianie słodkości”, „Co jest w pudełku?”, „Twister”, „Klasy”, „Przebijanie balona”. Każdy z chłopaków otrzymał mały upominek. Wszyscy miło spędzili czas. Mamy nadzieję, że chłopcy będą dobrze wspominać ten dzień.
W piątek 11 października w klasie 6b obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Zorganizowałyśmy dla naszych kolegów podchody. Powstały dwie grupy, a ich zadaniem było znalezienie na terenie szkoły ukrytych wiadomości. Poszło szybko i sprawnie :-)
Każdy z naszych chłopaków został pasowany na "Mężczyznę" i otrzymał drobny upominek. Czas szybko nam upłynął, a panowie z uśmiechami na buziach zakończyli lekcje. Mam nadzieję, że będą miło wspominać ten dzień.
W czwartek, 3 października, wyróżnieni w konkursie Sketchup 3D w nagrodę poszliśmy do studia architektonicznego Elemental Studio, gdzie pan Dawid Sagan opowiedział jak wygląda praca architekta. Dowiedzieliśmy się co trzeba zrobić, żeby być dobrym i znanym architektem. Na przykładzie stworzonych już projektów, pokazał nam, że ta praca jest fajna, ale czasami trudna.
Następnie zobaczyliśmy na komputerze jak mniej więcej się takie projekty tworzy. Na koniec oglądaliśmy katalogi gdzie również mogliśmy zobaczyć czym architekt się jeszcze zajmuje. Czas zleciał bardzo szybko i musieliśmy pożegnać pana Dawida. Wyszliśmy uśmiechnięci, już z nowymi doświadczeniami.
autor tekstu:
Emila Czendlik
18 września klasy Kimowe (5b i 6b), po raz trzeci, odwiedziły Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe w Katowicach.
Spotkania z naukowcami odbywają się rokrocznie dzięki firmie "Unibot", której dziękujemy za zaproszenie. Uczniowie podczas zajęć wysłuchali trzech wykładów z dziedziny biorobotyki: fizjologia mózgu, jako inspiracja do stworzenia robota IURO;
budowa, transport międzykomórkowy jako sposób przemieszczania nanorobotów; oraz budowa DNA i możliwości wykorzystania tej wiedzy w medycynie. Spora dawka wiedzy:) Teraz czas na wykorzystanie tej wiedzy w praktyce podczas programowania:)
W poniedziałek, 9 września wraz z klasą 5b pojechaliśmy na wycieczkę do Warszawy. Gdy dojechaliśmy do stolicy - najpierw zwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik. W tym niecodziennym muzeum było dużo eksponatów i urządzeń na różne tematy. Był też kącik "majsterkowanie", gdzie można było zbudować np. tor dla kulki, latający pojazd czy most. Było superowo.
Gdy z żalem opuściliśmy Centrum poszliśmy razem z panią przewodnik zwiedzać Stare Miasto. Zobaczyliśmy: Barbakan, Zamek Królewski, Rynek oraz Pomnik Małego Powstańca. Po drodze widzieliśmy piękną panoramę Warszawy i najbardziej charakterystyczne dla niej miejsca.
Z wycieczki wszyscy wrócili zadowoleni i z uśmiechem :)
Autor tekstu: Zuzanna Gałęziowska