Szkoła Podstawowa nr 4

im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

Dnia 14 czerwca klasa 2e (język i media) z gimnazjum nr 1 w Bytomiu przeprowadziła w klasie 5c oraz we wszystkich 6 klasach anglojęzyczne warsztaty dotyczące Williama Szekspira. Uczniowie zobaczyli kilka scenek przedstawiających jego dzieła. Dowiedzieli się również wiele o jego historii. Wszystko działo się pod czujnym okiem Pani Anety Wilemskiej- Rudnik.

IMG 1908Warsztaty

Klasy piąte  8 czerwca 2017 r. wybrały się na wycieczkę do Żarek, gdzie na warsztatach wykonały  zwierzątka z siana oraz ozdobiły torby w technice sitodruku. Następnie zwiedziły zabytkowy młyn, bazylikę w Leśniowie i zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili na ostanie kilka dni lekcji.

20170608 114235 klasy 5

Żeby zobaczyć rzadkie gatunki roślin z różnych zakątków świata klasy 1a i 1b nie musiały odbyć podróży dookoła świata. Wystarczyło, że uczniowie zawitali w piękny, słoneczny dzień (20 czerwca) do bytomskiego arboretum  i  tam mogli podziwiać wyjątkowe okazy roślin egzotycznych, ptaków i gadów. To była ciekawa lekcja przyrody.

20170620 103539 1a Arboretum

1 czerwca był wspaniałym dniem dla klasy 2a. W trakcie zajęć uczniowie otrzymali słodkie niespodzianki. Później dzieci pomaszerowały do Opery Śląskiej na przedstawienie pt. „Zaczarowany Bal”. Przed przedstawieniem wystąpiła pani policjantka ze Sznupkiem. Pani przypomniała o bezpieczeństwie w czasie wakacji. Później scenę opanowały krasnoludki i inne postacie z bajek i baśni. Było bardzo wesoło i kolorowo. Wracając do szkoły, pani Gabrysia zaprosiła wszystkich na lody. Szkoda, że taki dzień jest tylko raz w roku…

DSC00314opera 2a

Tegoroczni czwartoklasiści wybrali się 7 czerwca do "Juraparku" w Krasiejowie. Powód? Szukali wiedzy podanej w ciekawy i przystępny sposób, a przy okazji bawili się setnie. Kiedy już zjedli wszystkie "zdrowe przekąski" i spalili nadmiar kalorii w imponującym parku zabaw, ruszyli do ,,Tunelu czasu’’, w którym zapoznali się z hipotezami dotyczącymi formowania się i rozwoju Ziemi. Następnie ruszyli ścieżką dydaktyczną, "depcząc po piętach ‘’ dinozaurom.  Po obejrzeniu filmu 4D mogli przystąpić do pustoszenia stoisk z pamiątkami. Pogoda dopisywała, podobnie jak humory. W przyszłym roku też chcemy tak dobrze bawić się!

DSC00488 klasy 4 Krasiejów

W dniu 8 czerwca 2017 r. klasa 2a zwiedzała Centrum Edukacji Przeciwpożarowej przy Straży Pożarnej w Chorzowie. Dzieci przeszły ścieżką edukacyjną przygotowaną specjalnie dla nich. Strażak, który oprowadzał uczniów, zwracał uwagę na różne zagrożenia. Na ścieżce multimedialnej dominowało wiele efektów specjalnych – filmy, światło, dźwięk, zapach spalenizny, przejmujące inscenizacje. Niektóre osoby były bardzo przejęte widząc pokój po pożarze, spalony las, wypadek drogowy czy wnętrze budynku po wybuchu gazu. Była również i zabawa. Uczniowie „jechali” do pożaru i „gasili” go. To, co zobaczyli i przeżyli drugoklasiści, na pewno zostanie im na długo w pamięci.

DSC004312A STRAZ

Harcerska Baza Obozowa w Kokotku okazała się świetnym miejscem na wycieczkę dla uczniów klas 2b i 2c. Uczniowie wraz z p. Mariolą, p. Iwoną, p. Olą oraz p. Andrzejem świetnie się bawili wykonując ukryte w lesie zadania, rywalizując w zawodach sportowych i spędzając czas na świeżym powietrzu bawiąc się z kolegami i koleżankami. Po skończonej zabawie piekliśmy pyszne kiełbaski i śpiewaliśmy przy ognisku. Wróciliśmy zmęczeni, ale w bardzo dobrych humorach.

P1090769wycieczka2b 2c

Ten niezwykły dzień spędziliśmy w towarzystwie p. Małgosi i p. Marioli, która złożyła nam życzenia z okazji Dnia Dziecka i poczęstowała nas czekoladkami. Potem było wystrzałowo. Tworzyliśmy zwierzątka i  inne przedmioty z kolorowych, dmuchanych baloników. W trakcie pracy było słychać wystrzały pękających baloników, ale nie baliśmy się. Później panie zaprosiły nas na pyszne lody. Gdy je zjedliśmy pojechaliśmy zabytkowym tramwajem linii 38 na spotkanie z kolorowankami. Gdy skończyliśmy kolorować wesołe tramwaje powędrowaliśmy na plac zabaw. Bawiliśmy się tam i puszczaliśmy kolorowe bańki. Wróciliśmy do szkoły w świetnych humorach.

P1090686Dzień Dziecka 2b

1 czerwca wszystkie dzieciaki z klasy 2d wybrały się w swoje święto do Parku Miejskiego im . F. Kachla. Pogoda dopisała, więc był również czas na lodową niespodziankę. To był naprawdę mile spędzony dzień.

20170601 1302172d park

Kolejny raz naszym celem okazał się Chorzów. Tym razem nie pizzeria, a magiczne warsztaty w Teatrze Czarnego Tła. Czarny teatr- to niezwykła forma sceniczna, której korzenie znajdują się na Dalekim Wschodzie i polega na tym, że aktorzy i scena są w kolorze czarnym, a widać tylko rekwizyty i dekoracje rozświetlone światłem UV. Podczas warsztatów mogliśmy poznać zasady panujące w czarnym teatrze,  różne elementy scenografii, podstawy animacji, pantomimy i ruchu scenicznego. Kolejnym etapem naszej pracy było stworzenie własnych rekwizytów.  Pani Aleksandra pokierowała naszą pracą, tak, aby nasze wspólnie przygotowane rekwizyty wykorzystać na scenie i samemu sprawdzić jak„to wszystko działa”. Chyba wszyscy byliśmy pod wrażeniem  naszych efektów końcowych. Może niektórzy z nas odwiedzą ten teatr jeszcze raz, aby tym razem zobaczyć profesjonalistów i ich spektakle.  A znani są chyba w całej Polsce... Okazuje się, że wzięli udział w jednej z edycji „Mam talent” przechodząc do półfinałów.

20170504 105439teatr

23 maja klasy 2a i 2d wybrały się na wycieczkę do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu. Pogoda w tym dniu  dopisała w związku z czym wszystkie atrakcje  zostały przez uczniów "zaliczone". Do najciekawszych należały oczywiście: pokaz lotów ptaków drapieżnych i pokaz sów w sowiarni oraz ciekawe opowieści tamtejszych przyrodników. Podczas wędrówki po parku wycieczkowiczom towarzyszyły spacerujące sobie sarenki, kozice, jelonki, muflony, alpaki, które można było karmić specjalnie zakupioną karmą. Wprost  ze ścieżki edukacyjnej dzieci udały się  w aleję bajkową z ruchomymi ekspozycjami. Na zakończenie wycieczki przyszedł oczywiście czas na harce na placu zabaw oraz zakup w sklepie z pamiątkami. Szczęśliwi i bogatsi o wiedzę przyrodniczą zdobytą w sposób naturalny, obcując z przyrodą, wszyscy uczniowie powrócili do Bytomia.

20170523 150627 Leśny Park

26 maja, podczas Festynu "Kochamy nasze mamy" zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 9 w Bytomiu, wystąpił zespół złożony z uczniów klasy 3b naszej szkoły, który przygotowała i poprowadziła pani Sylwia Wójcik. Zespół zaśpiewał piosenkę "Mama Królowa" z repertuaru Arki Noego:) Brawo!!!

Klasa 5a wybrała się na warsztaty kulinarne do pizzerii "Pod Drewnianym Bocianem". Dzisiaj możecie obejrzeć filmik z tych właśnie zajęć:) Zapraszamy!!!

Niedawno na zajęcia do klasy 3b zawitał bardzo niecodzienny gość. Był to piesek Pablo, który wraz ze swoją właścicielką, panią Bożenką popisywał się swoimi niesamowitymi umiejętnościami. Radości było co niemiara. Dzieci z radością powitały gościa i nagradzały oklaskami jego popisy. Pablo czuł się u nas jak w domu więc mamy nadzieję, że znów niedługo nas odwiedzi. Dziękujemy!

WP 20170428 009 Pablo

Poczuć się jak prawdziwi artyści mogli uczniowie 1a, którzy 8 marca zwiedzili Operę Śląską Pierwszaki były na scenie, w instrumentarium, garderobie, na sali baletowej i w magazynie. Uczniowie poznali gmach "od podszewki" i podglądali na próbie artystów przygotowujących się do premiery spektaklu. Najbardziej spodobała im się jednak wizyta w pracowni krawieckiej. Panie krawcowe dały popis swoich umiejętności, a na koniec uszyły do klasy piękną poduszeczkę, z tego samego materiału co suknia do nowego przedstawienia.

20170508 101309 opera

Tuż przed świętami klasa 3b wraz z wychowawczynią odwiedziła pobliskie Muzeum Górnośląskie aby posłuchać tym razem o zwyczajach wielkanocnych. Przemiła pani przewodnik opowiedziała nam o malowaniu jajek, śmigusie-dyngusie, stawianiu "moika" przed domem i życiu ludzi w dawnych czasach. Mogliśmy też poczuć się jak dzieci z dawnych lat gdy ubierała nas w stare ludowe stroje ( niestety tylko niektórych). Potem zwiedzaliśmy całą wystawę etnograficzną gdzie szczególnie zachwyciły nas stare zabawki stroje dla przebierańców. Jak zawsze wizyta w muzeum okazała się ciekawym urozmaiceniem codziennych zajęć.

WP 20170407 014 3b

Wielkanoc  w niebezpieczeństwie!  O tym jak podstępne lisy chciały wykraść Złotą Pisankę , która dawała   moc podkładania prezentów dzieciom na całym świecie i o tym jak zając Max z grupą przyjaciół do tego nie dopuścił  dowiedzieli się uczniowie  klas 1a, 1b i 3b podczas  seansu 10 kwietnia.  Dodatkową atrakcją podczas wizyty w Cinema City była ewakuacja w trakcie trwania filmu. Okazało się na szczęście, że tylko próbna. Zdaliśmy ten egzamin na 5 z plusem! A oglądanie przygód długouchych futrzaków mogliśmy dokończyć po małej wycieczce ewakuacyjnej wokół Agory.

20170410 100508kino

W środę, 5 kwietnia, uczniowie Edterka zostali zaproszeni przez klasę Ib i panią Jolantę Binkofską na wspólne zajęcia plastyczne. Podczas zajęć dekorowaliśmy jajka wielkanocne, za pomoca naklejek, cekinów i papierowych wycinanek. Pracowało nam się wspólnie bardzo dobrze.

jakawielaknocne2017rftgyh7a

Czas mijał szybko. Jajka piękniały. Efekty naszej pracy były co najmniej zadawalające:) Zresztą możecie zobaczyć sobie to na zdjęciach. Teraz jajka - upiękniają nasza klasę i przypominają o zbliżających się świętach. A klasie I i pani Joli dziękujemy serdecznie za zaproszenie i wspólną zabawą:)

jakawielaknocne2017rftgyh7

7 kwietnia klasa 2a wybrała się na wielkanocną wycieczkę do Skansenu w Chorzowie. Uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, w czasie których poznali dawne zwyczaje i obrzędy wielkanocne. Wielu wrażeń dostarczyło wszystkim wykonanie pisanek metodą batikową (ozdabianie gorącym woskiem i farbowanie). Chociaż pogoda nie dopisała, dzieci z ochotą zwiedzały również skansen. Odwiedziły starą karczmę, a na koniec kupiły drobne pamiątki.

DSC00065 wycieczka wielkanocna 2a

Dobrze co jakiś czas odświeżyć swoje wiadomości i umiejętności. Z takiego założenia wychodząc uczniowie klasy 3b przypomnieli sobie jak ratować ludzi w razie wypadku. Oczywiście jak zawsze pomógł im w tym dr. Kręciołek  i fantom Mała Ania. Zajęcia jak zwykle dostarczyły nam dużo emocji bo przecież jak na małych bohaterów przystało lubimy ratować i wyciągać innych z opresji. Dziś znów zostaliśmy Supermenami pierwszej pomocy!

WP 20170406 004Mali 3b

23 marca uczniowie klasy 2b pojechali do chorzowskiego skansenu  pożegnać zimę , a przywitać wiosnę . Dzień później uczniowie klasa 2d w tym samym miejscu poznawali tradycje wielkanocne, które były kultywowane na wsi. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali Pani przewodnik, a następnie  własnoręcznie ozdabiali jajka metodą batikową, tzn. rysowania woskiem , farbowania i skrobania. Po warsztatach w dawnej chacie, uczniowie udali się na spacer po wiejskich dróżkach, zwiedzali domostwa, miejsca pracy ludzi na wsi, szkołę , kościółek, a nawet tajemniczy Zaułek Zmory. Było naprawdę sympatycznie, ale nikt nie chciałby się jednak cofnąć do tamtych czasów.   

IMG 3510skansen2d

8 marca pojechaliśmy na warsztaty do  pizzerii" Pod Drewnianym Bocianem " w Chorzowie. Najpierw chłopcy wręczyli dziewczynom słodkie upominki  i złożyli życzenia, potem właściciel "Drewnianego Bociana"  ciekawie opowiadał o  historii pizzerii i jej pracownikach. W końcu przystąpiliśmy do przygotowywania pizzy, z przyjemnością komponowaliśmy nasze własne kulinarne dzieła sztuki i jeszcze większą degustowaliśmy je. Nie obyło się także bez konkursów kulinarnych i literackich, w jednym z nich wygrała Maja Poprawa. Na zakończenie tego sympatycznego dnia wstąpiliśmy do lodziarni na słodką niespodziankę.

brak nazwy 6b

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny  klasy 1a i 1b świętowały w"Żyrafie".  Dzieciaki mogły się wyskakać, wybiegać i wyszaleć do woli. W drodze powrotnej z  wielkimi rumieńcami i równie wielkimi uśmiechami szukały pierwszych oznak wiosny. To był udany, wiosenny dzień.

20170321 090226 żyrafa

22 marca gościliśmy w szkole przedszkolaków. W naszej klasie były dzieci i wychowawcy z przedszkola nr 30.  Pozdrawiamy dzieci i nauczycieli z tego przedszkola. Podczas zajęć klasa 3c pomogła  wykonać przedszkolakom wiosenny kwiatek, możecie zobaczyć go na zdjęciach. Podczas zajęć uczyliśmy przedszkolaków  nową piosenkę  pt.„ Biegniemy, skaczemy, ćwiczymy, tańczymy”. W klasie zrobiło się wesoło i sympatycznie. Zapraszamy do pooglądania kilku zdjęć z tego wydarzenia.

IMG 20170322 103615 PRZEDSZKOLAKI

15 marca klasa 5c wraz z wychowawcą przybyła do Gliwic na wystawę pt." Kolejkowo". Zobaczyliśmy makiety przedstawiające miasto Gliwice w miniaturze. Ponadto oglądaliśmy makiety małej Bawarii oraz dioramy przedstawiające Indian, dinozaury, motocross, kopalnię oraz dioramę wojskową. Najbardziej wszystkim podobała się makieta, gdzie padał deszcz i można było usłyszeć odgłosy grzmotów.Wszyscy zachwycali się dokładnością, starannością przygotowanej wystawy, gdzie poruszały się pociągi i samochody. Kolejkowo jest warte zobaczenia.

DSC09533kolejkowo

Nasi chłopcy urządzili nam Dzień Kobiet. Klasowa uroczystość rozpoczęła się złożeniem życzeń i wręczeniem samodzielnie przygotowanych laurek. Następnie chłopcy rozpoczęli konkurencje, w których każda z nas mogła uczestniczyć. Byłyśmy pod wrażeniem niezwykle starannie zaplanowanych konkursów. Chłopcy nie zapomnieli także o słodkich nagrodach.  A po emocjach konkursowych czekał na nas mały poczęstunek. Było zdrowo, kolorowo, trochę „słodyczowo”. A na pamiątkę każda z nas otrzymała pięknie zrobionego tulipana. Dziękujemy!!!

IMG 05575a Dzień

Uczniowie klasy 3b przekonali się już nie raz że matematyka nie musi być trudna i nudna. Może też być wesoła i bardzo zajmująca a najlepiej do tego nadają się liczby w kolorach czyli klocki Cuisenaire`a. Podczas  "mądrej" zabawy klockami wszystkie zawiłe działania matematyczne jak choćby mnożenie i dzielenie  liczb dwucyfrowych stają się proste i zrozumiałe. Nie ma to jak manipulowanie liczbami!

WP 20170320 009 wesoła 3b

W drugim dniu wiosny, 23 marca klas 3b wybrała się na jej poszukiwania do skansenu w Chorzowie. Choć dzień przywitał nas deszczem, niezrażeni wczesnym rankiem, udaliśmy się w stronę przystanku tramwajowego by dotrzeć na miejsce naszych poszukiwań. Zajęcia na temat ludowych zwyczajów wiosennych, takich jak: Marzanna i Gaik przekonały nas o tym, że aby wiosna nadeszła trzeba najpierw "przegonić" zimę. Ochoczo więc zabraliśmy się do robienia kukły Marzanny, którą potem spaliliśmy w ognisku. Po pożegnaniu zimy z Gaikiem poszliśmy do domu ostatniego sołtysa wsi Katowice (a więc bardzo starego domu) gdzie odśpiewaliśmy ludową piosenkę o gaiku, oczywiście na "ludową nutę", by przywitać wiosnę. Po odprawieniu tych obrzędów nie pozostało nam nic innego jak pójść poszukać upragnionej wiosny co też uczyniliśmy. Znaleźliśmy ją pośród starych śląskich chat i zagród. Po zakupieniu obowiązkowych pamiątek w skansenowym sklepiku mogliśmy więc ze spokojem udać się z powrotem do Bytomia upewniwszy się, że wiosna rzeczywiście już jest.

WP 20170323 001wiosna 3b

Z okazji Dnia Kobiet 8 marca 2017r. w klasie 2b odbyła się miła uroczystość, podczas której chłopcy złożyli wszystkim Paniom i koleżankom życzenia. Nie zabrakło również własnoręcznie wykonanych kwiatów i słodkich upominków. Uroczysty dzień zakończył się zabawą w kręgielni. Była świetna zabawa!

P1090528 2b dzień kobiet

Dzień Kobiet to szczególny czas dla wszystkich kobiet– dużych i małych. Dziewczynki z 2c postanowiły spędzić ten czas razem z chłopakami na zabawie. Było cudnie. Co zresztą widać na naszych zabawnych zdjęciach.

WP 20170308 11 00 07 ProDzień Kobiet 2c

W ramach projektu "Lekki tornister" uczniowie klasy 2c postanowili sprawdzić, co w ich tornistrach waży tak dużo. Postanowili także odpowiedzieć na pytanie– dlaczego ich plecaki są takie ciężkie, choć nie ma w nich zbyt wielu niepotrzebnych rzeczy? Po przeprowadzeniu pomiarów wszyscy bardzo się zdziwili. Okazało się bowiem, że najwięcej wcale nie ważyły podręczniki a….termos z herbatą i śniadaniówką z kilkoma przegródkami. Tak wiec powstał wniosek– trzeba nosić ze sobą wodę mineralną w plastikowej butelce i kanapki pakowane w specjalny papier. To była bardzo pouczająca lekcja.

WP 20170309 10 24 17 Pro lekki 2c

8 marca w klasie 2a już od samego rana dużo się działo. Wszyscy uczniowie postanowili uczcić ten miły dzień przygotowując zdrowy poczęstunek. Do tego wykorzystano nowalijki, warzywa i owoce. Poczęstowaliśmy nawet uczniów i nauczycieli „Edterka”. Później chłopcy składali dziewczynkom i Pani życzenia oraz wręczali piękne tulipany. Na koniec nie zabrakło również słodkości dla wszystkich. Ten dzień będziemy mile wspominać.

DSC00097 2a

8 marca tradycyjnie nie zabrakło w klasie 2d  wierszyków, niespodzianek, prezencików, kwiatów oraz poczęstunku. A wszystko to z okazji Dnia Dziewczynek. Każda z nich musiała wykonać  wylosowane przez siebie zadanie. Łato nie było., ale w końcu wspólnymi siłami jakoś się udało. Prezenty były naprawdę udane! Dziękujemy wszystkim chłopakom, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej niespodzianki.

IMG 3408 2d

8 marca 2017r. w klasie 1b odbyły się zajęcia profilaktyczne z cyklu "Lekki tornister." Na początku zajęć uczniowie wysłuchali bajki pt. "Lekki tornister i zielona kropka." Po wysłuchaniu bajki nauczyciel przystąpił do omówienia treści z uczniami, dyskusję podsumowało pytanie "Jak powinniście pakować Wasze plecaki, żeby tak jak Mikołajek zostać ekspertem do spraw Lekkiego Tornistra?" Następnie uczniowie z pomocą nauczyciela przystąpili do uzupełniania kart pracy, dzięki którym utrwalili uzyskaną wiedzę.

20170309 081743 lekki tornister 1b

8 marca chłopcy z klasy 1b pamiętali o swoich koleżankach z okazji Dnia Kobiet. W imieniu chłopców życzenia dziewczynkom złożył Tomek, a następnie chłopcy wspólnie odśpiewali tradycyjne "Sto lat". Każda z dziewczynek została obdarowana słodkim upominkiem.

20170308 080915 Dzień kobiet1b

Nasza klasa postanowiła spróbować  swoich sił w niełatwej sztuce kulinarnej. Po wysiadce w centrum Chorzowa i krótkim spacerze dotarliśmy do naszego celu– pizzerii „Drewniany Bocian”, gdzie miały się odbyć nasze warsztaty kulinarne. Pan Jakub– właściciel pizzerii bardzo ciekawie opowiedział nam o pracy szefa kuchni. Pokazał różne składniki  przydatne do zrobienia pizzy. Niektórym z nas udało się nawet z zawiązanymi oczyma– czasami tylko wyłącznie po zapachu odgadnąć, jaki to produkt.  Jesteśmy nieźli!!! Ale najlepsze było przed nami. Każdy z nas mógł samodzielnie wykonać  swoją pizzę krok po kroku. Wałkowaliśmy, ugniataliśmy, smarowaliśmy sosem by wreszcie położyć nasze ulubione składniki. Potem pozostało tylko czekać.... A gdy już każdy z nas nasycił swój „głód”, czekał nas jeszcze konkurs plastyczno– pisarski. Cóż się okazało: Paweł, Weronika, Łukasz za swoje prace otrzymali dyplom i nagrodę do zrealizowania w pizzerii.

20170202 112809 pizzeria

28 lutego  oraz 1 marca w klasie 3c odbyły się zajęcia profilaktyczne z cyklu „ Lekki tornister”. Dzieci wysłuchały  bajkę  edukacyjną pt. „ Lekki tornister i Zielona Kropeczka”. Następnie samodzielnie uzupełniały kartę pracy  utrwalającą uzyskaną wiedzę. Poniżej zamieszczono  zdjęcia  klasy 3c przy pracy.

IMG 20170301 083605 tornister

Pod koniec lutego, w poniedziałek, uczniów Edterka odwiedzili uczniowie klasy Ic, wraz ze swoją wychowawczynią, panią Jolą Binkofską. Pani Bożenka (nauczycielka z Edterka) wprowadziła wszystkich w arkana wygrywania dzwięków za pomocą instrumentów - zwanych Bum Bum Rurkami. Osiągnęła w tym mistrzostwo, bowiem pod koniec zajęć wszyscy razem brzmieli jak grająca ze sobą przez kilka lat - orkiestra:)

bumbum1ed29skj

22 lutego uczniowie klas 2c i 2d uczestniczyli w "środowym spotkaniu z muzyką" , organizowanym przez naszą Operę Śląską. W czasie warsztatów dzieciaki miały możliwość obcowania z prawdziwymi muzykami, słuchania muzyki   w wykonaniu kwartetu. Zdobywały wiedzę na temat różnorodnych instrumentów. Wśród nich znalazły się: harfa, ksylofon, wiolonczela, kontrabas, altówka, gong, pianino, bębny, dzwonki. Każdy mógł spróbować swoich sił na wybranym instrumencie. Organizatorzy przygotowali również zagadki muzyczne, słodki poczęstunek oraz nagrody. Takie spotkanie z muzyką na pewno zapadnie wszystkim w pamięci.

2c2dwoperze

W czasie zajęć z języka polskiego uczniowie klasy 5b zapoznawali się z mitologią starożytnej Grecji. Podsumowaniem tych zajęć była lekcja, na której uczniowie prezentowali poznanych bogów greckich, a że ich wyobraźnia jest wielka prezentację wykonywali przebrani na wybrane postacie mitologiczne. Zaprezentowali się jako: Zeus, Hades, Antyfona, Posejdon, Atena i inni. Każdy z prezentujących, poza odpowiednim strojem, posiadał atrybuty kojarzone z daną postacią lub razem z nią przedstawiane w dostępnych źródłach (literatura, rzeźby, posągi, obrazy). Uczniowie mieli także okazję opowiedzieć ciekawostki na temat omawianych postaci, co z pewnością wzbudziło u niektórych z nich jeszcze większe zainteresowanie mitologią i historią starożytnych cywilizacji.

Karol Ziętek

DSC09407 mity 5b

Klasa 5a przebrała się za bogów greckich. Trzeba przyznać, że bardzo się postaraliśmy, stroje i atrybuty były bardzo różnorodne i zaskakujące. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się o wielu ciekawostkach, których nie było w naszych podręcznikach. Salę 22 odwiedzili między innymi: Zeus, Hades, Hefajstos, Hestia, Artemida, Demeter, Atena, Ares, Afrodyta.

Natalia Szaro

DSC09369mity 5a

Uczniowie Edterka i klasy IIc SP nr 4 wzięli udział we wspólnej lekcji, podczas której, mogli zobaczyć i nawet dotknąć, te zwierzęta, które często są naszymi przyjaciółmi i które hodujemy w domu:) Dowiedzieli się także o tym jak należy się nimi opiekować i co lubią, a czego nie:)

krolik2017tgyh

Klasy IV w ramach plastyki wzięły udział w lekcji z globalizacji. Zadaniem uczniów było wykonanie swojej indywidualnej, nowoczesnej tarczy opisującej jego osobę, rodzinę oraz małą i dużą ojczyznę, którą zamieszkują. Dodatkową atrakcją była możliwość "wcielenia się" w rolę rycerza.

WP 20161212 024globalizacja4

Od października klasa 2c uczestniczy w warsztatach prowadzonych w Bibliotece Miejskiej przez panią Agnieszkę. Raz w miesiącu przekraczamy próg biblioteki i zastanawiamy się co dziś będzie. A mówiliśmy już o legendach, Bożym narodzeniu w literaturze, a ostatnio oglądaliśmy bohaterów filmu "Auta" i ich pierwowzory ze świata rzeczywistego.

WP 20161213 08 18 44 Pro biblioteka

Ciekawa lekcja? A może pobawmy się w teatr. Cóż to dla nas? Wystarczy tylko zrobić lalki, nauczyć się wiersza lub wymyślić swoją historyjkę i już... A publiczność? Nie ma wdzięczniejszej niż złożona z klasowych przyjaciół.

WP 20170213 11 17 25 Proteatr 2b

Za oknami już chyba przedwiośnie- deszcz zamiast śniegu, śpiew ptaków za oknami...a my nadal wspominamy nasze harce na lodowisku. A może jeszcze uda nam się trochę poślizgać?

WP 20170104 11 20 48 Pro lodowisko

23 lutego 2017 roku uczniowie klasy 2b wraz z panią Mariolą wybrali się pierwszy raz w podróż tramwajem. Pojechali do Galeria Motoryzacji i Techniki. Zobaczyli 38 samochodów i motocykli. Najstarszym samochodem był buick z 1928 roku. Obok niego stały jaguary, mercedesy i inne światowe marki. Wśród reprezentantów polskiej myśli inżynierskiej odnaleźliśmy mikrusa mr 300 – samochodzik produkowany w WSK Mielec pod koniec lat 50 ubiegłego stulecia - oraz warszawy, syreny, fiaty…Mieli też okazję sprawdzić wygodę i komfort niektórych pojazdów. Wycieczka była bardzo ciekawa.

P1090400 2B

W dniu 15 lutego 2017 r. klasa 2a była w Muzeum Górnośląskim. Uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjno-plastycznych pt.„Kosmos”. Pani Ania, która prowadziła zajęcia, w bardzo ciekawy i przystępny sposób przybliżyła dzieciom tajemnice wszechświata. Opowiadała i malowała. Drugoklasiści dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy o kosmosie, o planetach. Zobaczyli, jak zbudowany jest Układ Słoneczny. Na koniec sami stworzyli obraz kosmosu, używając suchych pasteli. Praca wyszła wspaniale!

DSC09985 muzeum

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Możemy je urozmaicić pyszną sałatką z rukoli, o czym przekonali się uczniowie klasy 2b, którzy  przygotowali ją 14 lutego 2017r.Oto nasz podstawowy przepis, który można zmieniać zgodnie ze swoimi upodobaniami.
Składniki:
•    100g rukoli
•    1 pomidor
•    1/2 papryki czerwonej
•    3 łyżki ziaren słonecznika łuskanego
•    3 łyżki oliwy
•    2 łyżki octu balsamicznego
•    1/2 łyżeczki oregano
Przygotowanie:
Rukolę opłukać dokładnie pod bieżącą wodą i zostawić do obcieknięcia. Na suchej, rozgrzanej patelni uprażyć ziarna słonecznika- ok 5min od czasu do czasu mieszając. Wystudzić. Pomidora i paprykę umyć, oczyścić i pokroić w kostkę. Oliwę, ocet i oregano wymieszać i połączyć z pozostałymi składnikami i ponownie dokładnie ze sobą wymieszać.Klasa 2b życzy smacznego!

nasza sałatka2b

14 lutego 2017r. w klasie 3c wszystkie dzieci i wychowawczyni przygotowały wspólnie śniadanie- smaczne, zdrowe i kolorowe. Wymienialiśmy się przepisami na owocowe sałatki, prześcigaliśmy  się w doborze zdrowych produktów. Na koniec każdy na stoliku poukładał to co smacznego zrobił. Szybko wszystko znikało ze stołu, nawet klasowe „niejadki” znalazły dla siebie coś pysznego. Zobaczcie sami jak było wesoło, zdrowo i kolorowo.

IMG 20170214 102300 smacznie

Dnia 2 lutego 2017r. klasa 3c wybrała się do Centrum Bezpieczeństwa dla dzieci i młodzieży. Z tej wycieczki Paweł przygotował film:) Zapraszamy!!!

Już drugi rok chodzimy w czasie zajęć na lodowisko. Jeździmy coraz lepiej. Można to zobaczyć na zdjęciach.

P1090370 lodowisko

Dnia 2 lutego 2017r. klasa 3c wybrała się do Centrum Bezpieczeństwa dla dzieci i młodzieży, gdzie miała możliwość uczestnictwa w specjalnie przygotowanych zajęciach, które  odbyły się w pomieszczeniach wyposażonych w sprzęty umożliwiające bezpieczne poruszanie się w komunikacji miejskiej, takie jak: symulatory jazdy skuterem, przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną, plansze o tematyce komunikacyjnej oraz fantomy służące do nauki udzielania  pierwszej pomocy. Zajęcia  zostały przeprowadzone przez  ratowników Straży Pożarnej i funkcjonariuszkę Policji. Po zajęciach zwiedziliśmy Galerię Motoryzacji i Techniki, w której prezentowane były zabytkowe pojazdy, kolekcje mundurów i wyposażenia pojazdów służb mundurowych. Dzieci miały okazję obejrzeć wystawę  malarską przedstawiającą dawne samochody, która niezwykle przypadła im do gustu, tak jak i cała wycieczka, której towarzyszyły bardzo pozytywne emocje.

IMG 0055 3a

Dnia 9 stycznia byliśmy w Bazylice w Katowicach-Panewnikach, by odwiedzić jedną z największych w naszym rejonie szopek Bożonarodzeniowych. Podziwialiśmy szopki ruchome, wykonane z lalek, żywą szopkę ze zwierzętami. Mieliśmy okazję wspólnie śpiewać kolędy i cieszyć się blaskiem świątecznej jeszcze atmosfery.

20170109 100921 Panewniki

Świąteczny czas, wigilii czas...W ostatnim dniu przed Świętami Bożego Narodzenia spotkaliśmy się na wspólnej wigilii, podczas której podzieliliśmy się opłatkiem, śpiewaliśmy kolędy, kosztowaliśmy pyszności i cieszyliśmy się swoją obecnością.Podziwialiśmy także prezenty, które znaleźliśmy pod choinką. Każdy dostał coś wyjątkowego i radości było mnóstwo.

15966786 1165289033585509 123469620 6b

Tym razem Mikołajki uczciliśmy w najciekawszej dla nas formie, wychodząc do kina na projekcję filmu pt.: Wilk w owczej skórze". Było interesująco i ekscytująco... Świetnie się bawiliśmy!

6b

Dziś na boisku śniegu po pas
cieszy się, skacze każdy z nas.
Srebrzystą śnieżkę w rękę bierz,
bałwanka ulep, jeśli chcesz.

Tak się bawiliśmy na szkolnym boisku.
DSC08377 śnieg

Tradycyjnie przed Bożym Narodzeniem w dniu 21 grudnia w klasie 2a odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe. Pani Małgosia przeczytała fragment Ewangelii, była wspólna modlitwa oraz kolędowanie. Przełamując się płatkiem, składaliśmy sobie serdeczne, świąteczno-noworoczne życzenia. Rodzice zaś zadbali o pięknie nakryte stoły, a barszczyk z pierogami, pierniki i owoce wszystkim bardzo smakowały.

DSC00484 wigilia

Mikołajki to święto obchodzone 6 grudnia na cześć świętego Mikołaja. Według zwyczaju i wierzeń tego dnia Mikołaj obdarowuje dzieci prezentami. I my także z okazji „Mikołajek” spędziliśmy ten dzień trochę inaczej. Nasza klasa wybrała się na  kręgle do Agory. Każdy z nas próbował jak najlepiej rzucić kulą, udawało nam się różnie– jednym lepiej( były nawet„striki”), innym gorzej... .Najważniejsze jednak, że zabawa była „przednia”. Na pewno nie jest to nasze ostatnie wyjście na kręgle... .

20161206 121456 Mikołaj

W piątek, 16 grudnia, uczniowie Edterka, zostali zaproszeni przez panią Iwonkę i klasę 2c na wspólne zdobienie pierników.

pierniki2c2016rfgg562

Podczas spotkania, prawie ponad godzinnego, klasy wspólnie pośpiewały kolędy, ozdobiły mnóstwo pierników i jeszcze zdążyły sobie zrobić wspólną fotkę:) Nie zapomnieli także o życzeniach świątecznych i prezentach:) 

pierniki2c2016rfgg56

6 grudnia klasa 2a gościła bardzo oczekiwanego gościa. Nie wszyscy wierzyli, że Mikołaj przyjdzie i przyniesie prezenty. Czy na pewno trafi do sali nr 15? Czy o drugoklasistach nie zapomniał? Na szczęście Mikołaj przyszedł. Wszystkim sprawił wiele radości. Dla każdego miał upominek. Do zobaczenia za rok, Mikołaju!

Mikołaj w 2a

 

6 grudnia 2016 r. z okazji "Mikołajek" klasy 2a i 4d pojechały na wycieczkę do kopalni "Królowa Luiza" w Zabrzu. Przewodnicy bardzo ciekawie opowiadali o historii sztolni. Spacerując po XIX-wiecznych wyrobiskach, dzieci zobaczyły maszyny pracujące pod ziemią, poznały trudną pracę górników. Atrakcji było co niemiara. Napotkany po drodze Skarbnik opowiadał legendy i poczęstował wszystkich cukierkami – kopalniokami. Wielu wrażeń dostarczyła przejażdżka podziemną kolejką. Uczniowie mieli okazję poznać również galowy strój górnika. Wycieczka wszystkim bardzo się podobała. Było ciekawie, wesoło, a czasami strasznie...

Kopalnioa

6 grudnia 2016r. klasa 1b wraz z wychowawcą wybrała się do kina Cinema City z okazji Mikołajek. W pierwszej kolejności uczniowie obejrzeli film Walta Disneya "Vaiana i Skarb Oceanu". Następnie wybrali się na spotkanie z Św. Mikołajem, który miał przygotowaną dla uczniów słodką niespodziankę. Kolejne kroki uczniowie skierowali na plac zabaw, gdzie spędzili wesoło i miło czas. Do szkoły wrócili wszyscy bardzo zadowoleni, uważając, że był to super dzień!

1b Mikołaj

Certyfikowany pies terapeutyczny rasy cavalier-Pablo zawitał w zeszłym tygodniu do klas 2d i 2c. Pani Bożenka-wychowawczyni z  Edterka przybyła do obu klas ze swoim pupilem, który zdobył certyfikat psa terapeutycznego. W związku z tym jest przygotowany do kontaktu z ludźmi, wyróżnia się posłuszeństwem oraz inteligencją. W czasie zajęć mogliśmy się o tym przekonać, podziwiając, jak radzi sobie z kolejnymi zadaniami. Nawet największy łobuziak łagodnieje przy takim piesku, a nieśmiały maluch znajduje w nim oparcie oraz kumpla. Było naprawdę bardzo sympatycznie. Pablowi na pewno też się podobało. Dawał wszystkim o tym znać. Bawił się z dzieciakami, które przydzielały mu kolejne zadania zgodnie ze wskazówkami pani Bożenki. Bardzo dziękujemy za te odwiedziny i czekamy na kolejne. 
Pablo w klasie 2c
pablo2c2016ty6
Pablo w klasie 2d
pablo2d2016tgy

Uczniowie klas 2b i 2c z paniami Mariolą Kulczycką i Iwoną Zwadło wyruszyli rankiem 6 grudnia 2016 na spotkanie ze Świętym Mikołajem. Droga była długa i śnieżna. Jednak spotkanie z miłym gościem – Mikołajem i wesoła zabawa wynagrodziły trudy drogi.

mikolajiwoan2016
mikolajmariola2016

 

W jeden z listopadowych czwartków mieliśmy okazję spotkać się z mamą  naszej klasowej koleżanki, a zarazem osobą rozpropagowującą działalność fundacji „Gdy liczy się czas”. Pani Elżbieta opowiedziała nam o fundacji, która w różny sposób wspiera dzieciaki z chorobą onkologiczną. Jedną z akcji, która jest prowadzona to akcja „Wylosuj anioła”. Chodzi tu o napisanie kartek i listów dla dziecka chorego. Inicjatywa pisania kartek ma na celu wsparcie dziecka podczas leczenia. My też chcieliśmy dołączyć do tej akcji. Na jednej z godzin wychowawczych pisaliśmy listy - kilka słów o sobie, o tym co lubimy, o tym gdzie mieszkamy, o naszej szkole,  a przede wszystkim życzyliśmy zdrowia. W ten sposób mogliśmy duchowo wesprzeć dzieciaki w chorobie.
I Ty możesz dołączyć do tej akcji...

20161124 105010 gdy liczy

Według tradycji w wigilię św. Andrzeja otwierają się bramy do przyszłości. My też postanowiliśmy wykorzystać tę możliwość i sprawdzić, co nas czeka w nadchodzącym roku. Dziękujemy Magdzie, Kasi i Karinie za przygotowane wróżby. Nie zabrakło też małego co nieco do przegryzienia. Wszyscy świetnie się bawiliśmy.

andrz 5a

Zgodnie z tradycją, uczciliśmy ten dzień przeróżnymi wróżbami, grami i przepowiedniami. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. A co najważniejsze, dobrze się ze sobą bawiliśmy!

A 6b

Uczniów klasy 6b, którzy najwięcej pracują nad swoim zachowaniem, czeka niespodzianka. Są to comiesięczne wyjścia na lody, pizzę lub do kina. Tym razem w grupie szczęśliwców znaleźli się: Julia, Zuza, Konrad, Paweł, Tymon, oraz Kacper. Było słodko i bardzo sympatycznie.

Lody1

W dniu 30 listopada 2016 r. klasa 2a wybrała się do Muzeum Górnośląskiego na zajęcia edukacyjne związane ze zwyczajami i obrzędami andrzejkowymi. Dzieci dowiedziały się, jak dawniej żyli, pracowali i bawili się nasi pradziadkowie i prababcie. Było bardzo wesoło, ponieważ zajęcia przeplatane były różnymi wróżbami i zabawami.

2a Andrzejki

Uczniowie klasy 2b z wychowawcą klasy p. Mariolą Kulczycką 29 listopada 2016 roku odwiedzili Muzeum Górnośląskie. Zwiedzili ciekawą wystawę o życiu zwierząt w lesie oraz uczestniczyli w  lekcji muzealnej o tradycjach andrzejkowych w Polsce dawniej i dziś. Dowiedzieli się jak i dlaczego wróżono oraz co to były Katarzynki.

Muzeum 2b

Jak tradycja nakazuje w wigilię św. Andrzeja pani Ewa Mistalska spotkała się, z uczniami swojej klasy 3a aby powróżyć.  Atrakcji  było co niemiara: wyścigi bucików, wróżba z butelką, szpilki prawdy, andrzejkowe serce, wróżby w magicznym kręgu, przepowiadanie przyszłości z kart czy nawet kolorów. Dowiedzieliśmy się jakie zawody będziemy wykonywali. O swojej przyszłości zadecydowały również przedmioty ukryte pod kubeczkami.  Nie zabrakło słodkiego poczęstunku.  Spędziliśmy niezapomniane popołudnie w gronie szkolnych kolegów i koleżanek.

3a

24 listopada 2016 uczniowie klas drugich pod opieką pań: Iwonki, Marioli, Sylwii i Gabrysi bawili się na zabawie andrzejkowej. Były tańce, konkursy i pyszności. Wszyscy miło i wesoło  spędzili to listopadowe popołudnie.

Andrzejki 2

21 listopada klasa 1a odwiedziła Majsterkowo w Castoramie. Tam mali artyści poznali nową technikę malowania na szkle. Wszyscy świetnie się bawili i wykonali bardzo ciekawe, kolorowe rysunki. Teraz prace zdobią ściany w ich pokojach.

Majsterkowo

Z okazji Dnia Życzliwości, dzięki życzliwości mamy Joasi, uczniowie 2c, a właściwie "dobre, leśne skrzaty z 2c", składały życzenia wszystkim pracownikom i nie wszystkim uczniom( ze względu na czas) naszej szkoły. Z uśmiechem na twarzy i ciasteczkami w torbie życzyliśmy życzliwości ludzi dla ludzi, dzieci dla dzieci, dorosłych dla dzieci i dzieci dla dorosłych. I niech tak będzie każdego dnia a nie tylko 21 listopada.

klasa2 Dzień

15 listopada uczniowie klasy 3a wzięli udział w spotkaniu na temat „Bezpieczeństwo w praktyce”, które odbyło się w Bytomskiej Akademii Bezpieczeństwa w Oddziale Terenowym WORD w Bytomiu. Uczniowie wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez policjantów i strażaków. Zwiedzili  ciekawą  Galerię Motoryzacji i Techniki oraz poczęstowali się pysznymi ciasteczkami.

warsztaty 3a

W środę 16 listopada 2016r. mieliśmy zaszczyt gościć rycerza Andrzeja z giermkiem Arturem. Podziwialiśmy mnóstwo rzeczy codziennego użytku, miskę z której się jadło, drewnianą łyżkę ,monety, którymi płacono, dawniej używał ich rycerz. Giermek został  zakuty w dyby. Bardzo nam się podobało, jak mogliśmy założyć hełm rycerski. Był bardzo ciężki ważył 5 kg, dlatego zakładaliśmy lżejszą kopię, bo hełm byłby dla nas za ciężki. Przykładaliśmy kartoniki do  oczu, dzięki którym widzieliśmy dokładnie tyle ile rycerz widzi, gdy ma założony hełm. Zobaczcie zdjęcia. Bawiliśmy się świetnie.

rycerz3c2016rtg67

15 listopada klasa 3c zwiedzała Dom Chleba w Radzionkowie. Najbardziej, całej klasie, podobało się samodzielne pieczenie bułeczek, które później z wielkim apetytem wszyscy zjedli. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się dawna sala lekcyjna. Wszyscy zgodnie ze starym zwyczajem pisali rysikiem po małej tabliczce. Poniżej znajduje się link do kilku naszych zdjęć z wycieczki. Popatrzcie jak tam było ciekawie. 

muzeumchlebaklasa2016tg6y7

Dnia 30 października - w niedzielę -  o godzinie 17.00 klasa 2 c wybrała się do BCKu na spotkanie z Teatrem Lalkowym "Banialuka". Teatr ten wystawiał sztukę pt. "Księga dżungli". Było to niezwykłe widowisko z udziałem aktorów i lalek. To co jednak najbardziej utkwiło wszystkim w pamięci, to treść przedstawienia. Zupełnie inna od tej, która jest nam znana z kart książki. Ale przecież o to chodzi w teatrze. Bilety na to przedstawienie nasza klasa wygrała na warsztatach, w których uczestniczyliśmy, a które poświęcone były filmom animowanym tworzonym przez dzieci. Nosiły tytuł "Oko kalejdoskopu".

2c BCK

W naszej szkole 30 września obchodzono Dzień Chłopaka. W każdej klasie dziewczęta  przygotowały prezenty. Z tego faktu wszyscy chłopcy  bardzo się cieszyli, co okazywali na przerwach szkolnych. Dziewczynki z klasy 4c wraz z Panią Elżbietą Szatan zorganizowały dla chłopców wyjście do C.H. Agora w Bytomiu, gdzie wszyscy uczestniczyliśmy w grze w kręgle. Czas spędzony w kręgielni był wspaniałą rozrywką. Toczyliśmy  zacięte boje grając na punkty i  ćwicząc celność w uczciwej rywalizacji. Zabawa była przednia, a śmiechu i radości co niemiara. Gra w kręgle dostarczyła nam wielu sportowych emocji i okazała się dla nas pasją i dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu wspólnie z rodziną. To był wspaniały dzień chłopaka i na długo zostanie w naszej pamięci.

Dzień 4c

Co roku uczniowie naszej szkoły biorą aktywny udział w imprezie Sprzątania Świata. Tegoroczna akcja odbyła się pod hasłem „Podaj dalej … Drugie życie odpadów.”  Dnia 16 września  uczniowie klasy I4c  wraz z wychowawcą Panią Elżbietą Szatan, wyposażeni w worki i rękawice wyruszyli na dokładne sprzątanie naszej okolicy. Przeprowadzana po raz 23 akcja Sprzątania Świata była jak zwykle świetną okazją do rozmów na temat jakże ważnych spraw - segregacji śmieci, recyclingu, konieczności dbania o naszą Planetę -  Ziemię. Wcześniej w naszej klasie odbyły się pogadanki i zabawy uświadamiające dzieciom występki ludzkości zagrażające środowisku naturalnemu. Akcja sprzątania naszej okolicy przebiegła sprawnie i bez zakłóceń,  a w punktach zbiórki śmieci pojawiły się wielkie sterty worków z zebranymi odpadami. Po ciężkiej pracy wróciliśmy do szkoły na zasłużony odpoczynek.

4c sprzątanie

W dniu 4 listopada klasa 2a wybrała się na wycieczkę ulicami Bytomia. Nasze miasto jest jednym z najstarszych miast Śląska. Ciekawa jest jego historia i zabytki. Uczniowie mieli okazję poznać niektóre z ważnych obiektów oraz ciekawe miejsca związane z nauką i kulturą. Wysłuchali legend o Świetliku i ukrytych skarbach w kościele św. Wojciecha. Odwiedzili też Biuro Promocji Bytomia, w którym zostali poczęstowani lizakami. Na pamiątkę każdy otrzymał też reklamowy folder promujący Bytom.

Więcej zdjęć, kliknij poniżej

spacer 2a

20 października w ciepły jesienny dzień, uczniowie klasy 2d zasiedli do iście królewskiego śniadania. A wszystko to za sprawą rodziców i wychowawcy, którzy zaproponowali dzieciakom śniadanie w zdrowym stylu. Na stole przygotowanym w postaci bufetu szwedzkiego gościły warzywa, owoce, szyneczka, ser i pasta jajeczna. Uczniowie robili sobie kanapki oraz owocowe szaszłyki. Oczywiście w czasie "zdrowych zajęć" dzieci przygotowywały również projekty- plakaty promujące warzywa takie jak: pomidora, paprykę, sałatę, rzodkiewkę i ogórka. Apetyty wszystkim dopisywały. Niektórzy mieli okazję spróbować warzyw, których na co dzień nie jedzą. 

Więcej zdjęć, kliknij poniżej

zdrowe śniadanie

20 października 2016r. klasy 2b i 2c wraz paniami Mariolą Kulczycką i Iwoną Zwadło odwiedziły JuraPark Krasiejów. Na pokładzie Kapsuły Czasu przemierzającej 300-metrowy tunel udaliśmy się w podróż przez miliardy lat istnienia Wszechświata. Spacerując ścieżką dydaktyczną prowadzącą przez teren wyrobiska podziwialiśmy rozmieszczone rekonstrukcje mezozoicznych gadów i płazów – wszystkie naturalnej wielkości. Odwiedziliśmy też Pawilon Paleontologiczny w Krasiejowie, który zabezpiecza największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów. Ciekawą atrakcją JuraParku w Krasiejowie jest kino 5D. Oprócz trójwymiarowego obrazu mogliśmy doznawać, także innych wrażeń zmysłowych: dźwiękowych, ruchowych, dotykowych, a nawet zapachowych.Zwiedziliśmy również Prehistoryczne Oceanarium, gdzie przenieśliśmy się w świat podwodnego życia ogromnych gadów. Stanęliśmy „oko w oko” z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu, a do tej pory mogliśmy je znaleźć jedynie w książkach. Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. 

Więcej zdjęć, kliknij poniżejkrasiejów

Klasa 1a i 1b 29 września 2016r. odwiedziły Bytomski Teatr Tańca, w którym to uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. "Bezpieczna droga do szkoły”. Przedstawienie zostało przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Administracyjno – Ekonomicznych i Ogólnokształcących – klasa policyjna.

Więcej zdjęć, kliknij poniżej

1a i 1b w Teatrze Tańca

30 września 2016r. dziewczynki klasy 1b pamiętały o Dniu Chłopca. Z tej okazji złożyły życzenia kolegom, zaśpiewały tradycyjne 100lat i obdarowały słodkim upominkiem.

Więcej zdjęć, kliknij poniżej

1b Dziń Chłopaka

Dzień 30 września jest dniem szczególnym dla chłopców, zarówno tych małych jak i dużych. Dziewczęta z Va także nie zapomnieli o tym święcie, złożyły życzenia wszystkim swoim chłopakom, a jest ich paru: Szymon, Maks, Dominik, Błażej, Tadek, Dawid, Łukasz i Paweł. Przygotowały różne atrakcje: poczęstunek dla wszystkich a także kilka konkursów, w których chłopaki wykazywali się różnymi umiejętnościami np.: rozpoznawali dziewczyny po włosach, malowali z zamkniętymi oczyma....
Ale to nie wszystko, wspólnie wybraliśmy się do kina na seans „Jak zostać kotem”. Film okazał się super, cała nasza klasa świetnie się bawiła.

Więcej zdjęć, kliknij poniżej

5a dzień chłopaka

W naszej klasie dzień chłopaka był bardzo urozmaicony. Na początek laurki, potem dwa miliony gier takich jak: kalambury, zagadki, poznaj czym jesteś? i   wiele innych. Następnie każdy dostał trochę słodkości   i tak właśnie zakończył się nasz dzień chłopaka.

5c

.Dziewczynki z klasy 2b zaprosiły 29 września 2016  swoich kolegów do kina na film pt. "Sekretne życie zwierzaków domowych"Film pokazał, że  nasi codzienni towarzysze żyją własnym życiem, kiedy nie ma nas w domu, a ich rzeczywistość zostaje zachwiana przez pojawienie nowego przybysza. Jednak w obliczu zagrożenia udaje im się przymknąć oczy na dzielące ich różnice, a potęga przyjaźni,  pomaga wydostać się z opresji! Były też pamiątkowe medale i słodkie upominki dla każdego chłopca. Wszyscy świetnie się bawili.

Więcej zdjęć, kliknij poniżej

P1070870

Uczniowie klasy 2b wraz z p. Mariolą Kulczycką wybrali się 28.09.2016. do Ogrodu Botanicznego. Obserwowaliśmy jesienne zmiany w świecie roślin. Mieliśmy też czas na piosenkę. Na pożegnanie dostaliśmy w prezencie piękne okazy roślin. Wycieczka była bardzo ciekawa.

Więcej zdjęć, kliknij poniżej

P1070832

W piątek dziewczynki zrobiły niespodziankę chłopcom. Założyły  im własnoręcznie zrobione krawaty. Było dużo radości i  śmiechu. Chłopcy cały dzień chodzili w kolorowych krawatach. To jednak nie koniec niespodzianki. Dziewczynki wręczyły chłopcom figurki Lego np. śmiesznego banana. Radość i zadowolenie z prezentów, zobaczyć można na zdjęciach.

Dzień Chłopaka w 3c

I tym razem tradycji musiało stać się zadość. 30 września dziewczynki razem z p. Sylwią przygotowały dla wszystkich wspaniałych chłopaków liczne niespodzianki. Wśród nich były konkurencje, w których musieli zmierzyć się z dziewczynkami np. układanie skarpet w pary, robienie kluseczek na czas z masy solnej, wkręcanie śruby zabawkowym śrubokrętem, rozpoznawanie potraw po zapachu i smaku, obieranie marchewki, układanie puzzli i rozsypanki literowej. Nie mogło oczywiście zabraknąć tradycyjnego 100 lat oraz prezencików i poczęstunku. Chłopcy otrzymali własnoręcznie wykonane zakładki oraz zakreślacze " przypominacze". Szybko minął wszystkim ten czas.

Więcej zdjęć, kliknij poniżej

Dzień Chłopaka w 2d

Spotkanie BAJKA przy Kapeluszu, czyli

Jak nie wstaniesz to nie jedziesz! Poranne, sobotnie zaklęcie podziałało, choć w roboczym tygodniu nie wywołuje żadnej aktywności w rejonach łóżka. Ale kto by nie chciał się spotkać przy Kapeluszu?Spotkajmy się przy Kapeluszu - brzmiało jak zaklęcie, zarówno dla dziecięcych, jak i dorosłych uszu. I to było spotkanie - bajka, choć Kapelusza właściwie nie było widać spoza bujnych jeszcze o tej porze roku koron drzew.Miało padać, a deszczu nie było. Miały być grillowane kiełbaski, ale zrezygnowaliśmy. O istnieniu słodkiego poczęstunku dzieciaki przypomniały sobie dopiero, gdy nadeszła chwila odjazdu. Cieszyliśmy się sobą, pachnącym, pogodnym końcem lata. Gadaliśmy o dzieciach i o tym, ile machnięć dziecięcymi nogami pod biurkiem, jesteśmy w stanie znieść, ze względnym spokojem, podczas odrabiania lekcji. Dodaliśmy sobie otuchy, napełniliśmy brzuchy i wdaliśmy się w sportową aktywność!!!W ruch poszły sprzęty i ciała. Gumy, skakanki, paletki, bramki, piłki, piłeczki i elementy pleneru- typu badyl użyte zostały nadzwyczaj intensywnie.

Podobno w okolicach plenerowej siłowni, tam gdzie przytulone stały trzy obeliski, a nasze dzieci przyczaiły się jak tygrysy i ukryły niczym smoki - podobno tam dokopały się do złóż srebra... Furorę zrobiła gra w dwa ognie. Najtrudniej było matkom na stanowisku gracza-matki, a to z powodu wrodzonej wrażliwości i delikatności wobec dzieci. Za to znakomicie na stanowisku gracza-matki radziły sobie dzieci, obchodzące się z dziećmi - matkami i ojcami z zamierzoną bezwzględnością. Ojcowie zaangażowali się w zabawę najbardziej. Wprawdzie wykrzykiwali sobie wzajem: dajcie dzieciom pograć!, ale nie wiadomo kogo tak naprawdę mieli na myśli... W każdym razie dzieci pograły sobie. I to jak! Punkty wszyscy liczyli zapamiętale i uczciwie. Ale i tak wygraliśmy wszyscy. My i wy. I oni. Dziesięć do dziesięciu! Sto na sto punktów do zdobycia! Strzał w dziesiątkę! Remis! Było fajnie! A następnego ranka zamiast mleka z miodem - kwas mlekowy w przebudzonych nagle mięśniach matek, które udowadniały swą sprężystość sprzed lat dwudziestu, wykonując przeskoki przez gumę na wysokości najpierw: szerokich ud, a potem wąskich pach!

Więcej zdjęć kliknij poniżej

Kapelusz

W ciepły jeszcze letni wrześniowy dzień klasa 3b wraz ze swoją panią wybrała się na lekcję przyrody w plenerze. Naszym celem tym razem był Ogród Botaniczny w pobliskim Radzionkowie. Co w trawie piszczy? - taki temat nosiły zajęcia, które jak zwykle bardzo ciekawie poprowadziła zaprzyjaźniona już z nami pani Julia. Wędrując ogrodowymi ścieżkami sprawdzaliśmy co słychać w przyrodzie późnym latem, czy już widać panią jesień i tropiliśmy ukryte wśród zieleni zwierzęta - drewniaki. Zawitaliśmy też do zielonej stołówki dla ptaków (i nie tylko... mniam), podziwialiśmy "trzygwiazdkowy hotel'' dla owadów i zrobiliśmy "zakupy" w bardzo nietypowym bo bezpłatnym, sklepie z pamiątkami. W pracowni pod mikroskopem oglądaliśmy to co nazbieraliśmy w ogrodzie. Potem było jeszcze szaleństwo w parku linowym na placu zabaw. Wycieczka udana. Na pewno tu jeszcze wrócimy!

Więcej zdjęć kliknij poniżej

klasaogrobota2016rftgyh

Akademia Kompetencji

Copyright © 2018 SP nr 4 Bytom. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.