Szkoła Podstawowa nr 4

im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

To dla mnie wielki zaszczyt, że zostałem uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Bytomia. Czuję ciężar tradycji, w jaką zostaję wpisany. To przecież najważniejsze odznaczenie, jakie miasto może nadać – mówił prof. Piotr Obrączka podczas uroczystości, która miała miejsce w Operze Śląskiej. Niewątpliwie osoba prof. Obrączki, który związany jest z naszym miastem od urodzenia, działa na rzecz miasta i społeczności oraz popularyzuje historię i lokalne dziedzictwo Bytomia w pełni zasługuje na ten zaszczytny tytuł. Laureat uroczystości dołączył tym samym do tak wybitnych osób, jak: historyk, znawca dziejów Bytomia prof. Jan Drabina, neurochirurg dr Jerzy Pieniążek, bytomski ksiądz Hubert Kowol, dwukrotny mistrz olimpijski w judo Waldemar Legień oraz osobistości z niemieckiej historii miasta: dowódca wojskowy i polityk Paul von Hindenburg, przedwojenny bytomski nadburmistrz Georg Brüning czy przedsiębiorca i filantrop Ignatz Hakuba. Warto również dodać, że w XXI wieku tego zaszczytnego tytułu doczekało już dziewięć wybitnych osobowości. Pierwszy powojenny tytuł Honorowego Obywatela został przyznany w 2004 roku, w czasie, którego obchodzono uroczystości 750-lecia uzyskania praw miejskich. Tradycja odznaczania zasłużonych dla miasta jest jednak długa i sięga drugiej połowy XIX wieku. W XIX i XX wieku przyznano łącznie jedenaście tytułów Honorowych Obywateli Miasta Bytomia. W trakcie uroczystości prof. Obrączka ciepło wyrażał się o naszej szkole podkreślając, że jest ona wyjątkowa, bowiem jej mury opuściło dwóch Honorowych Obywateli Miasta. Drugim jest pan Waldemar Legień- judoka, olimpijczyk i wybitny sportowiec. Za stroną miasta www.bytom.pl

4p1caajt3o09fp6kiu0kcu11knmk

1% dla mojej szkoły

Akademia Kompetencji

Zapisy do I klasy 2019-2020

Copyright © 2019 SP nr 4 Bytom. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.